Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Діагностика і терапія тварин


Гарькавий Віктор Олександрович. A- і D-гіповітамінози у телят (поширення, діагностика, лікування і профілактика): Дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2002. - 156арк. - Бібліогр.: арк. 126-146.



Анотація до роботи:

Гарькавий В.О. А- і D-гіповітамінози у телят (поширення, діагностика, лікування і профілактика). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.01 – діагностика і терапія тварин. – Білоцерківський державний аграрний університет, Біла Церква, 2002.

Вивчено клініко-гематологічний статус телят 20–40-денного віку, поширення субклінічного перебігу А- і D-гіповітамінозів, визначено найбільш інформативні методи їх діагностики при сумісному перебігу. Встановлено фізіологічний уміст вітаміну А у дво-тримісячних телят, оптимальну дозу вітаміну А для лікування А-гіповітамінозу в телят одно-тримісячного віку, вивчено ефективність тетравіту та інсолвіту для лікування і профілактики А- і D-гіповітамі-нозів. Розроблено склад та технологію виробництва “Вітамінно-мінерального концентрату” (ВМК), вивчено його ефективність для лікування і профілактики А- і D-гіповітамінозів, ДНДКІ ветеринарних препаратів і кормових добавок затверджено “Технічні умови” та настанову щодо його застосування.

При виконанні роботи застосовувалися клінічні, морфологічні, біохімічні, імунологічні методи, атомно-абсорбційна спектрофотометрія та метод радіо-конкурентного зв’язування.

1. У дисертації на основі експериментальних досліджень не встановлено кореляції між умістом каротину і вітаміну А в сироватці крові телят тримісячного віку. Визначені межі фізіологічних коливань вітаміну А і активності лужної фосфатази, що дозволило вивчити поширення А- і D-гіповітамінозів та обгрунтувати методи діагностики патології. Доведена поліморбідність патології: А- і D-гіповітамінози та гіпопластична анемія розвиваються як супутні хвороби. Апробовані різні вітамінні препарати, дози та способи їх застосування з метою профілактики А- і D-гіповітамінозів у телят 1–3-місячного віку. Проведені дослідження з вивчення токсичності і біологічної активності вітамінно-мінерального концентрату на щурах, лікувально-профілактичної ефективності його при А- і D-гіповітамінозах. Розроблена і затверджена ДНДКІ ветеринарних препаратів і кормових добавок нормативно-технічна документація (технічні умови і настанова) щодо його застосування.

2. У телят одномісячного віку встановлена поліморбідність внутрішньої патології: А-вітамінна недостатність виявлена у 70,3 % із 273 досліджених телят, зменшений уміст загального кальцію – у 76,1 % телят, неорганічного фос-фору – у 46,5 %, міді – 91,5, цинку – 85,1 %. 40 % телят мають ознаки аліментарно-дефіцитної анемії. Поєднаний перебіг А- і D-гіповітамінозів встановлений у 65 % телят. У 100 % те-лят зменшений уміст імуноглобулінів та знижена лізоцимна активність сироватки крові, у 69,6 % – встановлена гіпопротеїнемія.

3. Уміст вітаміну А в сироватці крові клінічно здорових телят дво-три-місячного віку становить 15–35 мкг/100 мл. Уміст каротину не корелює з умістом ретинолу в сироватці крові, і тому його визначення не має діагностичного значення. Ліміт фізіологічних коливань активності лужної фосфатази, визначеної з -гліцерофосфатом, становить 3,5–9,5 од. Боданського, з динатрійфеніл-фосфатом – 30–60 Од/л у одномісячних телят та 10–28 Од/л – у тримісячних.

4. Парентеральне введення тетравіту в дозах: вітаміну А – 100 МО/кг, вітаміну D – 50 МО/кг не відновлює вміст вітаміну А, загального кальцію та неорганічного фосфору в сироватці крові. Ефективним у лікуванні А-гіповіта-мінозу в телят одно-тримісячного віку є застосуваня вітаміну А у складі тетравіту в дозі 250–300 МО на 1 кг маси тіла 6 разів через кожні 8–10 діб. Інтра-перитонеальні ін’єкції тетравіту в такій же дозі не мають переваги над підшкірними чи внутрішньом’язовими.

5. Інсолвіт проявив більшу активність щодо відновлення обміну вітаміну А: його кількість за період лікування в сироватці крові зросла в 2,3, а після введення тетравіту – в 1,7 рази.

6. Лікувальна ефективність вітаміну D у складі олійного розчину (тетравіту) та вододисперсного розчину (інсолвіту) у добовій дозі, відповідно, 125–150 і 40–50 МО/кг маси тіла, введених 6 разів через 8–10 діб, є недостатньою для відновлення фосфорно-кальцієвого обміну.

7. Вітамінно-мінеральний концентрат є білковим комплексним препаратом вітамінів D3 і Е у вигляді ацетатної форми та гранулятом мінеральних еле-ментів з вітаміном А. Діючі речовини зберігаються в незміненому стані протягом двох років. ВМК не впливає токсично на організм щурів у дозі, що в 10 ра-зів перевищує фізіологічну (за показниками гемопоезу, активністю індикатор-них ферментів печінки – АСТ, АЛТ, ГГТ та вмістом сечовини).

8. Згодовування ВМК у фізіологічній дозі щурам підвищує вміст 25-гі-дроксихолекальциферолу до 24,1 ± 0,9 нг/мл, порівняно з 3,4 ± 0,1 у контролі, забезпечує відновлення фосфорно-кальцієвого обміну, стимулює гемопоез, лізоцимну і бактерицидну активність сироватки крові, загальну елімінуючу ак-тивність нейтрофілів, нормалізує вуглеводний та ліпідний обмін.

9. Згодовування вітамінно-мінерального концентрату (ВМК) телятам, починаючи з 30-денного віку, по 15 г на добу (вітаміну А – 200–250 МО та вітаміну D3 – 40–50 МО на 1 кг маси тіла) збільшує вміст вітаміну А в сироватці крові з 12,3 ± 0,7 до 27,8 ± 1,9 мкг/100 мл (р < 0,001), неорганічного фосфору – з 1,86 ± 0,09 до 2,4 ± 0,05 ммоль/л, стабілізує вміст загального кальцію, стимулює гемоцитипоез і неспецифічну резистентність організму (синтез імуно-глобулінів, бактерицидну і лізоцимну активність сироватки крові), нормалізує обмін міді, цинку та заліза, позитивно впливає на відновлення структури гепатоцитів, екскреторну та фільтраційну функції нирок.

Публікації автора:

1. А-вітамінний обмін у телят та шляхи його корекції / В.І.Левченко, В.О.Гарь-кавий, Л.М.Богатко, В.В.Сахнюк, Г.О.Щуревич // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту // Проблеми неінфекц. патології тварин: Наук. статті II Міжнарод. наук.-практ. конф. (м. Біла Церква, 4–5 черв. 1998 р.). – Вип. 5, ч. 1. – Біла Церква, 1998. – С. 192–194.

Дисертант проводив клінічні і біохімічні дослідження та узагальнив результати.

2. Гарькавий В.О. Вплив вітамінно-мінерального концентрату на А- і D-вітамінний обмін у телят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип. 9, ч.1. – Біла Церква, 1999. – С. 33–36.

3. Вивчення токсичності вітамінно-мінерального концентрату / В.О.Гарь-кавий, В.І.Головаха, М.Я.Тишківський та ін. // Наук. вісник Львівської держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. – Т. 2 (№ 2), ч. 1. – Львів, 2000. – С. 43–46.

Дисертант проводив клінічні та лабораторні дослідження і узагальнив результати.

4. Гарькавий В.О. Біологічна активність і токсичність вітамінно-міне-рального концентрату // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип. 11. – Біла Церква, 2000. – С. 22–27.

5. Гарькавий В.О., Богатко Л.М. Поширення та діагностика порушення А- і D-вітамінного обміну у телят місячного віку // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип. 13, ч. 2. – Біла Церква, 2000. – С. 46–49.

Дисертант проводив клінічні і біохімічні дослідження та узагальнив результати.

6. Гарькавий В.О., Москаленко В.П., Апуховська Л.І. Вплив різних препаратів вітаміну D на фосфорно-кальцієвий обмін у телят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип. 16. – Біла Церква, 2001. – С. 34–39.

Дисертант проводив клінічні і біохімічні дослідження та узагальнив результати.

7. Гарькавий В.О. Діагностика порушень А- і D-вітамінного обміну в телят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип. 21. – Біла Церква, 2002. –

С. 40–45.