Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


Малюк Микола Олексійович. Адаптаційно-компенсаторні процеси в організмі великої рогатої худоби під впливом надлишку нітратів залежно від типу вищої нервової діяльності (за даними артеріо-венозної різниці): дисертація канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Малюк М.О. Адаптаційно – компенсаторні процеси в організмі великої рогатої худоби під впливом надлишку нітратів залежно від типу вищої нервової діяльності (за даними артеріо – венозної різниці). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню адаптаційно–компенсаторних процесів в організмі великої рогатої худоби з різними типами вищої нервової діяльності за умов одноразового навантаження організму нітратами. За допомогою методу артеріо–венозної різниці (А-В) проведено аналіз гематологічних та біохімічних показників крові, яка надходить до тканин голови (А) та яка відтікає від них (ЯВ) у вихідному стані і при одноразовому навантаженні тварин нітратами.

Через чотири години після одноразового нітратного навантаження організму телиць з різним типом вищої нервової діяльності спостерігали зрушення гомеостатичних констант, що виникали в крові тканин голови. За даними артеріо-венозної різниці, ці зрушення проявлялись накопиченням у крові, що відтікає від тканин голови: нітритів, аміаку, глутаміну, трьохвалентного заліза в трансферині, сечовини, метгемоглобіну, піровиноградної кислоти, вільних радикалів, а у тварин сильного врівноваженого інертного, сильного неврівноваженого, слабкого типів вищої нервової діяльності підвищувалась активніть трансаміназ крові. У тварин всіх груп відмічали зниження кількості еритроцитів, лейкоцитів, вмісту нітратів, оксигемоглобіну, глюкози, загального білку, вільних сульфгідрильних груп, а у тварин сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності (ВНД) знижувалась активність трансаміназ крові. Найсуттєвіші зміни цих показників спостерігались у тварин слабкого та сильного неврівноваженого типів в порівнянні із тваринами сильного врівноваженого рухливого і сильного врівноваженого інертного типів ВНД.

  1. В дисертації наведені результати дослідження особливостей обміну речовин у тварин з різними індивідуальними особливостями нервової діяльності під час хімічного стресу, викликаного нітратним токсикозом. Ці дані розширюють існуючі уявлення про механізм індивідуальної стресостійкості та характер регуляції ферментних систем у забезпеченні гомеостазу організму великої рогатої худоби. Встановлені особливості змін морфологічних, токсикологічних та біохімічних показників в притікаючій і відтікаючій від голови крові у тварин залежно від сили, врівноваженості і рухливості нервових процесів - збудження і гальмування.

  2. Кількість еритроцитів та вміст гемоглобіну під час нітратного навантаження у тварин слабкого типу, в порівнянні з тваринами сильних типів вищої нервової діяльності, був найнижчий.

  3. Під час нітратного навантаження в крові аорти та яремної вени найвищий вміст метгемоглобіну спостерігали у тварин слабкого та сильного неврівноваженого типів вищої нервової діяльності, у тварин сильного врівноваженого рухливого та сильного врівноваженого інертного типів цей показник був достовірно нижчим.

  4. Найбільш інтенсивне окиснення Cu2+ в Cu+ та зниження вмісту церулоплазміну в крові спостерігали у тварин слабкого та сильного врівноваженого інертного типів вищої нервової діяльності на відміну від сильного врівноваженого рухливого та сильного неврівноваженого типів.

  5. За умов нітратного навантаження насичення трансферину трьохвалентним залізом у крові аорти і яремної вени у тварин сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності виявилось менш інтенсивним у порівнянні з сильним неврівноваженим, слабким та сильним врівноваженим інертним типами.

  6. При гострому нітратному токсикозі вміст глутаміну був найвищий у венозній крові в тварин сильного врівноваженого інертного типу вищої нервової діяльності, найнижчий - у тварин сильного неврівноваженого типу, різниця становила 4,4 мг/л.

  7. Вміст аміаку в крові яремної вени при гострому нітратному токсикозі був найвищий у тварин сильного врівноваженого рухливого і сильного врівноваженого інертного типів вищої нервової діяльності, найнижчий - у тварин сильного неврівноваженого типу, різниця становила 0,06 Ммоль/л.

  8. При гострому нітратному навантаженні у тварин слабкого типу в порівнянні із тваринами сильних типів вищої нервової діяльності спостерігали нижчий рівень вільних сульфгідрильних груп, що може бути причиною суттєвих порушень передачі нервових імпульсів в міжсинаптичних щілинах.

  9. За умов нітратного навантаження відбувається підвищення вмісту вільних радикалів у крові яремної вени телиць всіх груп, але найвищий вміст цих сполук спостерігали у тварин слабкого типу вищої нервової діяльності (6,421016 Sp/л ), що може спричинювати значні ушкодження оболонок клітин саме у тварин із слабкими процесами збудження і гальмування.

Пропозиції виробництву. Результати проведених нами досліджень зміни обміну речовин під час одноразового навантаження нітратами організму тварин у різних типів вищої нервової діяльності за даними артеріо–венозної різниці рекомендовано використовувати у навчанні студентів в курсах нормальної фізіології та патологічної фізіології тварин, написанні підручників та посібників для студентів з названих дисциплін.

Публікації автора:

  1. Малюк М.О. Активність сукцинатдегідрогенази та вміст метаболітів вуглеводневого обміну за умов експериментального хімічного стресу (дані ангіостомії) // Науковий вісник НАУ. – К.: НАУ – 2000. - № 28. – С. 360 – 364.

  2. Мазуркевич А.Й., Малюк М.О., Карповський В.І. Активність трансаміназ (АлАТ, АсАТ) в крові великої рогатої худоби під час одноразового нітратного навантаження та в залежності від типів вищої нервової діяльності (дані ангіостомії) // Вісник аграрної науки К., 2001. - № 9. – С.- 37 – 38.

(Дисертант провів експеримент, зробив статистичну обробку отриманих результатів і їх аналіз).

3. Мазуркевич А.Й., Малюк М.О., Карповський В.І. Інтенсивність насичення трансферину негемовим залізом в крові телиць під впливом нітрат – іону залежно від типологічних особливостей нервової системи // Ветеринарна біотехнологія.- К.: Аграрна наука- 2002.- № 2.- С. 153 – 158.

(Дисертант провів клінічні і біохімічні дослідження всіх показників та їх аналіз).

4. Мазуркевич А.Й., Малюк М.О., Карповський В.І. Активність церулоплазміну в крові телиць під впливом нітрат – іону в залежності від індивідуальних особливостей нервової системи (дані ангіостомії). // Науковий вісник НАУ. – К.: НАУ, 2002. - № 55. – С. 108 – 112.

(Дисертант провів клінічні і біохімічні дослідження та іх інтерпритацію).

5. Мазуркевич А.Й., Карповський В.І., Данілов В.Б., Голопура С.І., Малюк М.О., Солонін П.К. Адаптаційно – компенсаторні процеси в організмі великої рогатої худоби за умов хімічного стресу і в залежності від зрівноваженості нервових процесів (дані А – В різниці). // Тези доп. наук. конф. проф. – виклад. складу, наук. співр. та аспір. фак. ветмед. – К. : НАУ, 2000. С. 54.

6. Мазуркевич А.Й., Данілов В.Б., Малюк М.О., Карповський В.І. Активність трансаміназ в крові тварин різних типів вищої нервової діяльності за умов надмірного надходження нітратів в організм (дані ангіостомії). // Тези доп. наук. конф. проф. – виклад. складу, наук. співр. та аспір. фак. ветмед. – К. : НАУ, 2001.- С. 75.