Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Берегой Тетяна Анатоліївна. Агентство регіонального розвитку як механізм управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Берегой Т. А. Агентство регіонального розвитку як механізм управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Одеса, 2008.

Дисертаційна робота направлена на обґрунтування ролі агентств регіонального розвитку у процесі формування інституційної інфраструктури управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування. Доведено, що вдосконалення інституційної інфраструктури управління розвитком регіону шляхом залучення до її складу агентств регіонального розвитку забезпечить ефективну реалізацію регіональної політики, підвищить дієвість і результативність процесу управління розвитком регіону. За результатами дослідження розроблено нову теоретичну модель механізму управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування із залученням агентств регіонального розвитку, запропоновано «Стратегічний план становлення агентств регіонального розвитку» та розроблено проект нормативно-правового акту «Про діяльність агентства регіонального розвитку», що надасть належного статусу цим структурам. За результатами дослідження діяльності «Агентства регіонального розвитку в Одеській області» виявлено фактори стримування його становлення та сформульовано практичні рекомендації щодо підвищення ефективності його функціонування.

У дисертаційному досліджені наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання щодо питань формування інституційної інфраструктури управління регіональним розвитком на засадах демократичного врядування, зокрема участі агентств регіонального розвитку в цьому процесі. Отримані результати показують, що вихідна методологія виявилася ефективною, гіпотеза підтвердилася, поставлені завдання реалізовані і мета досягнута. На основі здійсненого дослідження сформульовано такі основі висновки та пропозиції.

1. Поява у політико-управлінській науці концепції нового способу управління, іменованим демократичним врядуванням, обумовлює актуальність дослідження проблем формування інституційної інфраструктури регіонального розвитку на його засадах, що забезпечувало б реалізацію основного принципу демократичного врядування – партнерської взаємодії державної влади, бізнесу та громадськості. Агентство регіонального розвитку може стати складовою цієї інфраструктури. Як свідчить досвід країн Європи, зазначена структура ефективно співпрацює з місцевою та центральною владами як фокусний центр стратегічного планування та супроводження проектів розвитку територій, забезпечує ефективну міжсекторну співпрацю.

2. Встановлено, що сучасний стан партнерства органів державної влади, бізнесу та громадськості за допомогою агентств регіонального розвитку має достатньо широкий діапазон можливих форм – від обміну інформацією до здійснення спільних проектів. Функції представників цих секторів різні, але сфери їх інтересів співпадають, тому взаємодія цих секторів забезпечуватиме сталий розвиток регіону, збалансованість і стабільність партнерських відносин, що в свою чергу є основою демократичного врядування.

3. Роль агентств регіонального розвитку в процесі управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування полягає, перш за все, в узгодженні інтересів держави, місцевих органів влади, недержавних організацій та бізнесу стосовно напрямів регіонального розвитку. Агентство регіонального розвитку виступає потенційним інститутом демократичного врядування. Метою його створення є допомога регіональним та місцевим органам виконавчої влади у розробці та впровадженні програм регіонального розвитку з метою прискорення інституційних і структурних соціально-економічних змін у регіонах, сприяння ефективному використанню внутрішнього потенціалу територій.

4. За результатами порівняльного аналізу розбудови інституційної інфраструктури управління регіональним розвитком таких країн, як Польща, Угорщина, Словаччина, Чеська Республіка, Румунія, Болгарія, Словенія, визначено, що в цих країнах, хоч і різними шляхами, але створено та ефективно функціонують мережі агентств регіонального розвитку. Це говорить про високий рівень просування цих держав до принципів демократичного врядування. Україна значно відстає від цих країн з причин декларативного характеру державної регіональної політики щодо формування інституційної інфраструктури управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування.

4.1. Запропоновано: Теоретичну модель механізму управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування із залученням агентств регіонального розвитку. В ній відображено усі можливі характеристики процесу партнерської взаємодії державної влади, бізнесу та громадськості. Визначено потенційні суб’єкти цього механізму, які на основі міжсекторної співпраці за допомогою агентств регіонального розвитку зосередять свою увагу на певних проблемних питаннях. На основі цього будуть визначені пріоритетні напрямки партнерства та інструменти забезпечення їх реалізації. В своїй діяльності учасники процесу партнерської взаємодії використовуватимуть державні, ринкові та суспільні механізми. Форми цих взаємодій носитимуть дорадчий або наочний характер. В результаті стане можливим процес впровадження демократичного врядування та, як наслідок, підвищення рівня дієвості та результативності процесу управління розвитком регіону.

4.2 Розроблено: Стратегічний план становлення агентств регіонального розвитку. Для цього проаналізовано вивчення проблем існування агентств українськими дослідниками та сучасний стан функціонування вітчизняних агентств регіонального розвитку. Проведено SWOT-аналіз сучасних агентств регіонального розвитку на території України та визначено стратегічні проблеми їх становлення. За результатами проведеної роботи надано пропозиції щодо вирішення визначених проблем.

5. Аналіз вітчизняної нормативно-правової бази, що стосується питань існування та функціонування агентств регіонального розвитку зокрема, та формування інституційної інфраструктури управління регіональним розвитком як комплексу взагалі, показав, що спеціальних нормативних актів з цих питань не існує. Тому, запропоновано проект концепції нормативно-правового акту «Про діяльність агентства регіонального розвитку», що сприятиме залученню агентств до інституційної інфраструктури управління регіональним розвитком та здійснення управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування. В цьому проекті наводяться загальні поняття, які стосуються порядку створення та функціонування агентств регіонального розвитку на території України.

6. Аналіз структури управління регіональним розвитком європейських країн показує, що партнерська взаємодія владного, бізнесового й громадського секторів призводить до успішного економічного розвитку. Досягти цього можна створенням незалежного агентства регіонального розвитку, поєднуючи цілі й інтереси всіх зацікавлених сторін. Але потрібно зауважити, що тільки комплексне реформування системи регіонального управління, формування його інституційної інфраструктури дасть змогу налагодження унікального сполучення згоди і рівності державної влади, бізнесу та громадськості.

7. Доведено, що агентства регіонального розвитку можуть бути провідниками основних принципів нового способу управління та виступати в якості механізму управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування. Але, відсутність координації та узгодженості діяльності агентств регіонального розвитку на регіональному рівні, фінансова нестабільність, а головне – незалучення агентств регіонального розвитку до розробки регіональних програм і стратегій розвитку, їх подальшої реалізації (що є головним напрямком діяльності агентств регіонального розвитку в зарубіжних країнах) гальмують процес впровадження принципів демократичного врядування в Україні.

Визначено чинники, які негативно впливають на створення ефективної мережі агентств регіонального розвитку, і як наслідок, стримують впровадження принципів демократичного врядування в Україні: повільний та недосконалий процес децентралізації; відсутність нормативного акту, в якому було б чітко визначено механізм, інституційна інфраструктура, інструменти управління регіональним розвитком, джерела фінансування проектів розвитку регіону, що могли б здійснюватися за допомогою агентств регіонального розвитку; відсутність в Україні широкої практики залучення агентств регіонального розвитку до процесу управління регіональним розвитком шляхом співпраці з органами влади у процесі створення програм та стратегій регіонального розвитку; формальний підхід на рівні держави щодо розбудови мережі агентств регіонального розвитку в Україні.

8. Аналіз діяльності «Агентства регіонального розвитку в Одеській області» показав послаблення в останні часи його функцій та можливостей реалізації проектів розвитку регіону. Це відбувається з певних причин: зовнішніх (закінчення терміну дії програми ТАСІС на території Одеської області, неодноразові зміни політичної ситуації, і як наслідок - кадрові зміни керівників в регіоні, відсутність фінансового забезпечення тощо) та внутрішніх (неприйнятна організаційно-правова форма, багатовекторна організаційно-функціональна структура, обмежений склад членів Агентства).

Для відновлення діяльності «Агентства регіонального розвитку в Одеській області» та підвищення ефективності його функціонування в процесі впровадження демократичного врядування рекомендовано:

- змінити організаційно-правову форму. Маючи на увазі специфіку створення та головні напрямки діяльності, пропонуємо законодавчо закріпити таку форму агентств регіонального розвитку, як «партнерська організація», яка є добровільним об’єднанням представників державної влади, бізнесу та громадськості, що беруть участь у спільних справах, проектах, програмах на підставі багатосторонніх договорів, угод, контрактів, якими визначаються права, обов’язки та відповідальність сторін, порядок і обсяг фінансової участі. Рішенням про утворення партнерської організації вважається протокол установчих зборів засновників. Створюється як юридична особа, діє на підставі власного статуту;

- внести корективи до організаційно-функціональної структури Агентства, а саме: сконцентрувати діяльність «Агентства регіонального розвитку в Одеській області» на таких основних напрямках розвитку: підтримка та просування бізнесу; залучення інвестицій до регіону; рекомендації щодо вироблення економічної політики;

- залучити до складу Агентства нових учасників.

9. Об’єднання зусиль державної влади, бізнесу та громадськості у вирішенні соціальних, економічних питань, налагодження міжсекторної співпраці учасників реалізації регіональної політики, сприятиме зміцненню як внутрішньої соціально-економічної ситуації в регіоні, так і міжнародного іміджу України в цілому.

10. Дослідження виявило потребу в подальших розвідках у даному науковому напрямі. Найбільш актуальними визначено наступні питання: результативність функціонування запропонованої теоретичної моделі механізму управління розвитком регіону на засадах демократичного врядування, критерії оцінки ефективності діяльності агентств регіонального розвитку, складові системи демократичного врядування та їх впровадження.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Берегой Т. Досвід регіонального розвитку ЄС та його проекція на Україну / Т. Берегой // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ОРІДУ. – Вип. 2 (26). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 103-107.

  2. Берегой Т. Правове забезпечення діяльності агентств регіонального розвитку в Україні / Т. Берегой // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ОРІДУ. – Вип. 3 (27). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 162-167.

  3. Берегой Т. Теоретичні засади формування та діяльності агентства регіонального розвитку / Т. Берегой // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ОРІДУ. – Вип. 1 (29). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 215-219.

  4. Берегой Т. Європейські стандарти регіональної політики та проблеми їх впровадження в Україні / Т. Берегой // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ДРІДУ. – Вип. 2 (28). – Дніпропетровськ : ДРІДУ НАДУ, 2007. – С. 123-130.

  5. Берегой Т. Агентство регіонального розвитку та міжсекторна співпраця / Т. Берегой // Теорія та практика державного управління : зб. наук. праць ХарРІДУ. – Вип. 3 (18). – Харків : ХарРІДУ НАДУ, 2007. – С. 95-104.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Берегой Т. Розробка типової методики розрахунку комплексної оцінки соціально-економічного розвитку регіону (на прикладі Одеської області) / Т. Берегой // Державне управління та місцеве самоврядування : VI міжнар. наук. конгрес, 23 лют. 2006 р. : тези доп. – Харків, 2006. – С. 18-19.

  2. Берегой Т. Виникнення агентств регіонального розвитку: досвід ЄС для України / Т. Берегой // Актуальні проблеми європейської та євроатлантичної інтеграції України : третя регіональна наук.-прак. конф., 18 трав. 2006 р. : тези доп. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 269-272.

  3. Берегой Т. Об’єднання зусиль державних органів влади та агентства регіонального розвитку щодо поліпшення соціально-економічного стану регіону (на прикладі Одеської області) / Т. Берегой // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні : міжнар. наук.-практ. конф., 31 трав. 2006 р. : тези доп. – Київ, 2006. – Т. 2. –
    С. 91-93.

  4. Берегой Т. Агентство регіонального розвитку в Одеській області: організаційна структура / Т. Берегой // П’яті осінні юридичні читання : міжнар. наук.-практ. конф. молодих учених, 27-28 жовт. 2006 р. : тези доп. – Хмельницький, 2006. – Ч. 2. – С. 123-126.

  5. Кривцова О., Берегой Т., Патик О. Науковий потенціал регіону як інструмент задоволення наукомістких потреб управління суспільним розвитком / Т. Берегой // Регіональна політика на сучасному етапі державотворення: проблеми децентралізації, ризики та перспективи впровадження : щорічна загальноінститутська наук.-практ. конф., 31 жовт. 2006 р. : тези доп. – Одеса, 2006. – С. 429-432.

  6. Берегой Т. Реалізація Плану дій «Україна – ЄС» в Одеському регіоні / Т. Берегой // Актуальні проблеми реалізації Плану дій УКРАЇНА – ЄС : зб. статей за матеріалами наук.-практ. конф., 9 лют. 2007 р. – Одеса, 2007. – С. 172-176.

  7. Берегой Т. Роль агентства регіонального розвитку у процесі демократичного врядування / Т. Берегой // Європейський Союз: 50 років після Римських договорів. Євроінтеграційні перспективи України: нові моделі : зб. статей за матеріалами наук.-практ. семінару, 12 трав. 2007 р. – Одеса, 2007. –
    С. 160-165.

  8. Берегой Т. Правовий статус агентств регіонального розвитку в Україні / Т. Берегой // Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації : щорічна наук.-практ. конф., 31 жовт. 2007 р. : тези доп. – Одеса, 2007. – С. 135-137.

Публікації в інших виданнях:

  1. Берегой Т. Організаційно-правова форма «Агентства регіонального розвитку в Одеській області» / Т. Берегой // Українська державність та право на рубежі сторіч : Регіональний наук. юрид. альманах. Вип. 1. – Одеса, 2006. –
    С. 11-15.

  2. Берегой Т. Становлення агентств регіонального розвитку: досвід країн Європейського Союзу, країн Центральної і Східної Європи та України // Сучасні технології професійного навчання державних службовців. Практикум: навч.-метод. посібн. / За ред. М. М. Іжі, С. К. Хаджирадєвої. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 139-157.