Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Сільськогосподарські меліорації


Аверчев Юрій Володимирович. Агротехнічні умови підвищення врожайності гречки в проміжних посівах на зрошуваних землях півдня України. : Дис... канд. наук: 06.01.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Аверчев Ю.В. Агротехнічні умови підвищення врожайності гречки в проміжних посівах на зрошуваних землях півдня України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 - сільськогосподарські меліорації. - Херсонський дер-жавний аграрний університет, м.Херсон, 2001 р.

Дисертація спрямована на удосконалення технології вирощування гречки проміжного посіву в умовах зрошення. Встановлено, що в умовах посушливого Степу України максимальну урожайність (23,3ц/га) забезпечує такий комплекс агроприйомів: сівба в середині липня широкорядним способом нормою 40 кг/га схожого насіння по оранці на 20-22 см на фоні добрив N45Р30. В роботі при-ведені економічна оцінка агротехнічних прийомів, що вивчаються, та доведена ефективність технологічних заходів, що рекомендуються для виробництва.

У результаті проведених досліджень можна зробити наступні висновки:

1. В умовах південного Степу України сума ефективних температур після збирання, озимих культур на зелений корм, дозволяє вирощувати гречку в проміжних посівах. Це забезпечує отримання 220-250 ц зеленої маси попе-редньої культури і до 23,3 ц зерна гречки з того самого гектара. Чистий дохід з 1 га посіву зростає в цьому випадку майже у 2 рази.

2. Способи обробітку ґрунту під проміжні посіви гречки впливають на його водно-фізичні властивості. Оранка на глибину 20-22 см забезпечує опти-мальну щільність ґрунту, підвищує її порозність і вологопроникність, у рослин формується більше гілок, листків добре розвивається коренева система, забез-печується висока озерненість, найбільш ефективно використовується волога.

3. Строк, спосіб сівби і норми висіву впливають на польову схожість насіння, виживання рослин. Найкращі умови росту і розвитку складаються при третьому строку сівби широкорядним способом. Зі збільшенням норми висіву площа листя, чиста продуктивність фотосинтезу, вага сухої речовини на одну рослину зменшується, а в розрахунку на одиницю площі збільшується.

4. Трикратний передпосівний обробіток ґрунту і третій строк сівби гречки широкорядним способом нормою висіву 40 кг/га схожого насіння під кінець вегетації культури забезпечує мінімальну засміченість посівів гречки - 4-5 шт. бурянів на 1 м2 площі поля.

5. Вегетаційний період у гречки в середньому складає 73-80 днів. Строки сівби впливають на тривалість вегетаційного періоду. При більш пізніх строках сівби створюються умови для проходження фаз розвитку гречки в більш стис-лий строк ;період вегетації гречки скорочується в середньому від 1-2 до 6-7 днів.

Зі збільшенням густоти рослин і зменшенням міжрядь дозрівання гречки прискорюється на 1-3 дня, рослини по оранці випереджають на 1-4 дня в розвитку рослини по дискуванню, добрива збільшують вегетаційний період гречки на 1-4 дня.

6. Середня тривалість міжфазних періодів гречки третього строку сівби в кращих варіантах досліду і потреба її в теплі, виражена в сумі середньодобових температур, складає: сівба-сходи — 4 дні, 90С; сходи-цвітіння - 23 дня, 5630С; цвітіння дозрівання - 76 днів, 915С.

7. Врожайність гречки проміжних посівів найбільшою була при поєднанні третьою строку сівби широкорядним способом нормою висіву 40 кг/га схожого насіння по оранці на глибину 20-22 см на фоні застосування N45Р30. Добрива з розрахунку N45P30 забезпечують прибавку 2,0-5,5 ц/га врожаю культури.

8. Найвищі показники якості зерна гречки забезпечує спільна дія добрив, оранки на глибину 20-22 см, третього строку сівби широкорядним способом нормою висіву 40 кг/га схожого насіння.

9. Сумарне водоспоживання гречки в залежності від способу обробітку ґрунту, способів посіву, норми висіву і мінерального живлення змінюється не-значно. Воно суттєво змінювалося в залежності від строків посіву і визна-чалось, в основному, тривалістю вегетаційного періоду і температурою повітря.

Найбільш економічна витрата води відмічається при пізній широкорядній сівбі нормою висіву 40 кг/га схожого насіння по оранці на 20-22 см з застосуванням N45P30.

10. Найбільший економічний ефект вирощування гречки забезпечується при третьому строку широкорядної сівби нормою висіву 40 кг/га схожого насіння по оранці на 20-22 см і внесенні N45P30. При такому сполученні факторів отримано найвищий чистий доход з одного гектара, приріст валової енергії - 21,1 тис. МДж/га, енергетичний коефіцієнт - 2,7.

11. 3 метою отримання врожаю зерна гречки проміжних посівів на рівні 19-20 ц/га на темно-каштанових ґрунтах у зрошуваних умовах землеробства південних районів України рекомендуємо господарствам застосовувати наступний агротехнічний комплекс: слідом за збиранням озимих чи злакобобових сумішей, вирощуваних на зелений корм, вносити добрива з розрахунку N45P30; проводити оранку ґрунту на глибину 20-22 см; проводити передпосівний полив, що разом з добривами спровокує максимальну кількість бур'янів, які будуть знищені передпосівними культиваціями. До сівби рекомендується приступити в середині липня. Сівбу проводити широкорядним (45 см) способом нормою висіву 40 кг/га схожого насіння.

Вегетаційні поливи проводити при зниженні вологості в активному шарі ґрунту (0-50 см) до 70-80 % найменшої вологоємності.

Публікації автора:

1. Аверчев Ю.В. Ефективність способу обробітку грунту і застосування добрив під гречку на зрошуваних землях півдня України//Таврійський науковий вісник. Вип. 16. - Херсон, 2000. - С. 48-53.

2. Аверчев О.В., Аверчев Ю.В. Агротехніка вирощування гречки в проміжних посівах на зрошуваних землях України//Таврійський науковий вісник. Вип. 17. - Херсон, 2000. - С. 7-11/Приймав участь у дослідженнях, обробці даних/.

3. Аверчев Ю.В., Аверчев О.В., Білоножко В.Я. Ріст, розвиток і продуктивність гречки в залежності від строків, способів і норми висіву насіння//3бірник наукових праць Уманської державної аграрної академії. - Вип. 56. - Умань. - 2001. - С. 61-67 /Експериментальна частина/.

4. Аверчев Ю.В., Аверчев О.В. Чиста продуктивність фотосинтезу гречки в повторних посівах у залежності від агротехнічних заході//Збірник наукових праць Подільської державної агротехнічної академії. Вип. 9. - Кам'янець-Подільськ. - С. 44-47. - 2001.