Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


26. Дідух Людмила Валентинівна. Академік М.Ф.Біляшівський у науковому, культурному та громадському житті України (кінець XIX - перша чверть XX ст.): дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Національний ун-т "Києво-Могилянська академія". - К., 2005.



Анотація до роботи:

Дідух Л.В. Академік М.Ф.Біляшівський у науковому, культурному та громадському житті України (кінець ХІХ – перша чверть ХХ ст.)” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України. – Національний університет “Києво-Могилянська академія”. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню життя, наукової та громадсько-культурницької діяльності академіка Миколи Федотовича Біляшівського. В ній проаналізовано історіографію питання та джерельну базу. У роботі реконструйовано процес становлення М.Ф.Біляшівського як авторитетного вченого, визначено фактори, що вплинули на формування його наукових поглядів. На основі аналізу спадщини вченого розкрито його внесок у вивчення проблем археології, спеціальних історичних дисциплін, мистецтвознавства, етнографії і музеєзнавства в контексті розвитку вітчизняної та російської науки.

У роботі охарактеризовано культурницьку та організаційну діяльність М.Ф.Біляшівського у становленні та розширенні державної музейної мережі України. Спираючись, передусім, на власний практичний досвід, зокрема, як директора Київського міського художньо-промислового та наукового музею, він розробив науково обґрунтовану концепцію побудови місцевого музею. М.Ф.Біляшівський справив значний вплив на становлення вітчизняного музеєзнавства як наукової дисципліни, здійснюючи спробу теоретичного обґрунтування її основних категорій і понять, а також забезпечення організаційно-методичними матеріалами практичного музейного будівництва.

Значну увагу в дисертації приділено пам’яткознавчій та пам’яткоохоронній діяльності М.Ф.Біляшівського. Зокрема, з’ясовано, що позитивне вирішення основних проблем збереження вітчизняної історико-культурної спадщини вчений вбачав у виведенні їх на загальнодержавний рівень у контексті прийняття національного пам’яткоохоронного законодавства. Висвітлено його активну роботу в різних пам’яткоохоронних інституціях.

Публікації автора:

1. Дідух Л.В. Суспільно-політична діяльність М.Ф.Біляшівського на початку ХХ ст. // Наукові записки Національного університету “Києво-Могилянська академія”. - К., 2002. – Т. 20. Історичні науки. – Ч. 1. – С. 66-70.

2. Дідух Л.В. Нумізматичні дослідження М.Ф.Біляшівського // Наукові записки Національного університету “Києво-Могилянська академія”. - К., 2002. – Т. 21. Історичні науки. – С. 18-24.

3. Дідух Л. Етнографічні та мистецтвознавчі студії академіка М.Ф.Біляшівського // Історичний журнал. – 2004. – № 4. – С. 32-38.

4. Дідух Л. Гурток київських нумізматів (кінець ХІХ ст.) // Київ і кияни: Матеріали щорічної науково-практичної конференції, Київ, 17 листопада 2003 р. – К., 2003. – Вип. 3. - С.144-150.

5. Дідух Л. Дослідження М.Ф.Біляшівським історії козацької доби // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні: Зб. наук. статей. – К., 2003. – Вип. 12. – С. 318-323.

6. Дідух Л.В. Участь М.Ф.Біляшівського у підготовці І Всеросійського з’їзду музейних діячів // Минуле і сучасне Волині та Полісся: Ковель і ковельчани в історії України та Волині. Матеріали ХІІ Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 12-й річниці незалежності України і 485-й річниці надання Ковелю Магдебурзького права. Зб. наук. праць. У 2-х частинах. – Луцьк, 2003. – Ч. 2. - С. 79-80.

7. Дідух Л.В. Дослідження та охорона історико-культурних пам’яток України під егідою Московського археологічного товариства (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) // Україна і Росія: досвід історичних зв’язків та перспектива співробітництва: Зб. наук. праць. – Кривий Ріг, 2004. – С. 466-472.