Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Єранкін Олександр Олександрович. Акціонерний капітал підприємств: формування і управління (за матеріалами бурякоцукрового підкомплексу АПК України): Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 236арк. - Бібліогр.: арк. 216-230.



Анотація до роботи:

Єранкін О. О. Акціонерний капітал підприємств: формування і управління (за матеріалами бурякоцукрового підкомплексу АПК України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 “Економіка сільського господарства і АПК”. – Київський національний економічний університет. Міністерство освіти і науки України. Київ, 2002.

Дисертація присвячена вирішенню проблем формування акціонерного капіталу та управління ним в бурякоцукровому підкомплексі АПК України та розробці теоретико-методологічних і практичних рекомендацій з метою використання потенційних можливостей акціонерної форми організації бізнесу для подолання системної кризи в підкомплексі та виведення бурякоцукрового виробництва на новий якісний рівень, який би відповідав сучасним вимогам ринкової економіки.

В роботі конкретизовано визначення акціонерного капіталу як економічної категорії та обґрунтовано доцільність використання різних методів його оцінювання; обґрунтовано вибір для України оптимальної системи корпоративного управління; здійснено періодизацію процесів формування акціонерного капіталу в бурякоцукровому підкомплексі України та розроблені методичні підходи до оцінки його функціонування; розроблено методику визначення оптимального співвідношення розподілу кінцевої продукції між учасниками бурякоцукрового виробництва та мінімальних цін на готову продукцію; розроблено математичну модель оптимізації кількості акцій з правом голосу, які забезпечують прийняття необхідного для акціонера рішення на загальних зборах акціонерів та запропоновано нову процедуру формування органів управління акціонерного товариства; обгрунтовано механізм формування регульованого ринку цукру шляхом доповнення механізму квотування конкурсним розподілом цукрових привілеїв.

У дисертації на основі теоретичного узагальнення і вирішення наукової проблеми шляхом аналізу результатів формування і функціонування акціонерного капіталу та обгрунтування основних напрямків покращання управління ним, одержано такі результати:

  1. Категорія акціонерного капіталу недостатньо чітко визначена в науці та практиці. Аналіз походження цієї категорії виявив певні характеристики, які повинні лягти в основу визначення акціонерного капіталу: основа капіталу акціонерного товариства та частина його власного капіталу, яка формується на основі статутного капіталу; точне визначення кількості акцій; стабільність майнової бази товариства; подвійна природа існування (у формі реального і фіктивного капіталу).

  2. Внаслідок специфічних економічних умов, що склалися в Україні, практично неможливо встановити дійсну ціну акцій на основі класичних способів оцінки акцій, які використовуються в усьому світі. Для цього потрібно розробка і використання додаткових методів оцінки, які базуються на аналізі балансу товариства та його фінансових показників.

  3. Для подолання суперечностей у акціонерних відносинах запропоновано детально розмежувати на законодавчому рівні правове становище відкритих і закритих акціонерних товариств, а також уніфікувати визначення цілого ряду термінів, які стосуються сфери функціонування акціонерних товариств.

  4. Система корпоративного управління з певною мірою припущення нагадує політичні інститути, перебуваючи з ними в певному взаємозв`язку Шляхом порівняння української моделі корпоративного управління із відомими в світі моделями, вдалось прийти до висновку, що вона за своїм характером більш схожа на японську та італійські моделі, де бізнесом заправляють досить потужні фінансово-промислові групи. Ці висновки підтверджують результати формування акціонерного капіталу підприємств бурякоцукрового підкомплексу АПК України.

  5. Дослідження процесів формування акціонерного капіталу в бурякоцукровому підкомплексі України виявило певні закономірності, які дозволяють здійснити їх періодизацію з виділенням трьох етапів такого формування, пов`язаних із темпами та масштабами акціонування та якісними змінами у структурі акціонерного капіталу. На перших двох етапах (періоди масової приватизації) акціонерний капітал в бурякоцукровому підкомплексі формувався виключно шляхом створення акціонерних товариств у процесі приватизації майна цукрових заводів та інших підприємств підкомплексу, а також перетворенням вже існуючих орендних підприємств в акціонерні товариства. На третьому етапі (період грошової приватизації та перерозподілу (концентрації) капіталу), акціонерний капітал цукрових заводів переходив у власність нових акціонерів переважно двома шляхами: через викуп акцій у дрібних власників або ж через процедуру банкрутства.

  6. Оцінку функціонування акціонерного капіталу за тією методикою, яка використовується у світі, провести практично дуже складно внаслідок відсутності для цього необхідної інформаційної бази. Це потребує розробки методики та розрахунку показників, які б реально оцінювали функціонування акціонерного капіталу саме в українських умовах. З цією метою пропонується використовувати запропонований в дисертації показник – коефіцієнт використання запасу потужності цукрового заводу за сезон.

  7. Однією із головних причин суцільної кризи бурякоцукрового виробництва та розвалу ринку цукру була проблема визначення механізму взаєморозрахунків за переробку сировини, вирішення якої можливе на основі визначення економічного обгрунтованого рівня витрат на одиницю продукції. З цією метою розроблена методика визначення пропорцій розподілу готової продукції між учасниками бурякоцукрового виробництва з метою зацікавленості усіх сторін у збереженні високого рівня такого виробництва.

  8. Права акціонерів можуть перебувати в певній динаміці залежно від способу їх реалізації. Тому кожний акціонер або група акціонерів повинні прогнозувати розвиток подій на загальних зборах акціонерів і відповідно планувати заходи по залученню необхідної кількості голосів для прийняття того чи іншого рішення. Для цього розроблена модель оптимізації кількості акцій, які забезпечують прийняття необхідного для акціонера рішення на загальних зборах акціонерів.

  9. Для вирішення проблеми удосконалення процедури проведення загальних зборів акціонерів необхідно підвищити роль спостережної ради товариства як своєрідних “міні-зборів” товариства, що може забезпечуватися тільки в тому випадку, коли склад спостережної ради буде найбільш точно відображати склад акціонерів товариства. З цією метою необхідно обов`язково закріпити в законодавстві вимоги по проведення процедури кумулятивного голосування по кандидатах у спостережну раду, яку можна доповнити розробленою в дисертації пропорційно-представницькою процедурою формування органів управління акціонерного товариства. У відповідності до цього розроблена методика планування розподілу кількості голосів при голосуванні за того чи іншого кандидата.

  10. Розвиток і стан ринку цукру є однією із вирішальних умов функціонування акціонерного капіталу підприємств бурякоцукрового підкомплексу України. Виявлено, що виробництво цукру із цукрових буряків в усіх країнах потребує захисту з боку держави від прямої конкуренції із світовим ринком, де ціни на цукор набагато нижчі. Визначено, що в Україні був обраний помилковий (за своєю реалізацією) шлях побудови регульованого ринку цукру, який грунтувався на автоматичному перенесенні в українські умови зарубіжного досвіду без врахування умов його реалізації.

  11. Побудова ринку цукру в Україні неможлива без обмеження кола осіб, які можуть торгувати цукром, та надання такого права тим, хто може виробляти конкурентоспроможний цукор. Тому пропонується доповнити механізм розподілу квот на виробництво цукру і цукрових буряків механізмом отримання державних привілеїв на виробництво цукру із цукрових буряків, які будуть включати також отримання ліцензії на продаж цукру та гарантовану участь в обговорення та вирішенні всіх питань, пов`язаних із встановленням параметрів ринку цукру.

Публікації автора:

У монографіях:

  1. Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол. монографія у 2-х томах. Т.1/ За ред. Саблука П.Т., Амбросова В.Я., Мазнєва Г.Є. – К.: ІАЕ. – 2000. – 732 с. (особисто дисертантом – 0,2 друк. арк. // Розділ 2. Проблеми удосконалення механізму господарювання в АПК./ Удосконалення механізму взаєморозрахунків між учасниками бурякоцукрового виробництва на основі посилення інтеграційних зв`язків (розраховані різні варіанти визначення цін на цукор і цукрові буряки та визначені оптимальні варіанти розподілу кінцевої продукції)).

  2. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія в 2-х томах. Т.2/ За ред. Саблука П.Т., Амбросова В.Я., Мазнєва Г.Є. – К.: ІАЕ. – 2001. – 851 с. (особисто дисертантом – 0,3 друк. арк. // Розділ 4. Економічний механізм ефективного функціонування АПК. / Протиріччя державного механізму регулювання виробництва та реалізації цукру в Україні).

У наукових фахових виданнях:

  1. Єранкін О.О. Формування акціонерного капіталу в бурякоцукровому підкомплексі України // Економіка АПК. – 1999. – №12. – С.19-27 (0,4 друк. арк.).

  2. Єранкін О. О. Створення “Інвестиційного фонду” у рамках акціонерних товариств бурякоцукрового підкомплексу АПК України. // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 5 – К.: КНЕУ, 2000. – С.121-128 (0,4 друк. арк.).

  3. Нелеп В.М., Єранкін О. О. Розвиток інтеграції в бурякоцукровому підкомплексі України // Економіка АПК. – 2000. – №6. – С.12-22 (0,8 друк. арк., з них особисто дисертантом – 0,5 друк. арк. – розраховані різні варіанти визначення цін на цукор і цукрові буряки та визначені оптимальні варіанти розподілу кінцевої продукції).

  4. Єранкін О. О. Роль відносин власності у формуванні ринкового середовища бурякоцукрового підкомплексу // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. Випуск 8. – Кам’янець-Подільський (Хмельницької області). – 2000. – С. 311-315 (0,4 друк. арк.).

  5. Єранкін О. О. Проблеми реструктуризації підприємств бурякоцукрового підкомплексу України. // Проблеми формування ринкової економіки. Спеціальний випуск: Міжвідомчий науковий збірник. Спеціальний випуск. – К.: КНЕУ. – 2000. – С.113-117 (0,4 друк.арк.).

  6. Єранкін О.О., Дзьонбак І.Б., Шеремет О.О. Розвиток відносин власності бурякоцукрового підкомплексу // Економіка АПК. – 2000. – №12. – С. 31-35 (0,4 друк.арк., з них особисто дисертантом – 0,2 друк.арк. – проаналізовані процеси приватизації цукрових заводів України та визначені напрямки, за якими будуть розвиватися відносини власності в бурякоцукровому підкомплексі України).

В інших виданнях:

  1. Еранкин А.А. Притягательная сладость: Инвестиционная привлекательность сахарного производства // Компаньон. – 2000. – №9. – С.31-33 (0,3 друк. арк.).

  2. Єранкін О. О. Бурякоцукрова галузь України: диверсія або … все йде за планом // Пропозиція. – 2000. – №5. – С.106-109 (0,5 друк. арк.).

  3. Єранкін О. О. Чи є сили, щоб піднятися? // Пропозиція. – 2000. – №6, С.108-109 (0,4 друк. арк.).

  4. Єранкін О. О. Клуб цукрових королів України»: вхід вільний. Але не для всіх // Пропозиція. – 2000. – №7. – С.107-108 (0,3 друк. арк.).

  5. Єранкін О. О. Солодкі горизонти Батьківщини. Роздуми про перспективи розвитку бурякоцукрового підкомплексу в Україні (ч.1) // Пропозиція. – 2001. – №1. – С.105-107 (0,5 друк. арк.).

  1. Єранкін О. О. Солодкі горизонти Батьківщини. Роздуми про перспективи розвитку бурякоцукрового підкомплексу в Україні (ч.2) // Пропозиція. – 2001. – №2. – С.106-108 (0,5 друк. арк.).

  2. Єранкін О. О. Особливості української законотворчості в цукровій сфері // Агрокомпас (щомісячне інформаційно-довідкове видання – додаток до журналу “Пропозиція”). – 2001. – №4. – С.4-10, (1,2 друк. арк.).

  3. Еранкин А.А. Особенности украинского законотворчества в сахарной сфере // АПК-Информ (еженедельный информационно аналитический журнал) . – 2001. – №18 (30.04) . – С.13-20 (1,2 друк. арк.).

  4. Єранкін О. О. Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру в Україні // Цукор України. – 2001. – №4. – С.5-9 (0,5 друк. арк.).

  5. Єранкін О. О. Подолання кризи у бурякоцукровому підкомплексі України через удосконалення акціонерних відносин. // Наукові основи виробництва цукрових буряків та інших культур бурякової сівозміни в сучасних економічних та екологічних умовах (матеріали конференції молодих вчених). Книга 1 – К.: Інститут цукрових буряків УААН. – 1998. – С.130-134 (0,4 друк. арк).

  6. Єранкін О. О. Роль відносин власності та інтеграційних процесів у формуванні ринкового середовища у бурякоцукровому підкомплексі України. // Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі XXI століття: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Частина 3. – К.: КДТЕУ. – 2000. – С.71-73 (0,1 друк. арк.).