Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Межейнікова Лада Станіславівна. Активізація пізнавальної діяльності учнів основної школи в процесі розв'язування математичних задач фінансового змісту : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Межейнікова Л.С. Активізація пізнавальної діяльності учнів основної школи в процесі розв’язування математичних задач фінансового змісту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02. – теорія та методика викладання математики. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004 .

У дослідженні запропоновано включення в курс математики основної школи системи математичних задач фінансового змісту. До таких задач віднесені задачі на банківські розрахунки, задачі на податки, задачі на сімейний бюджет, задачі на цінні папери та задачі на страхування.

Виявлено прийоми, методи та форми навчання, що сприяють активізації пізнавальної діяльності учнів основної школи при роботі з математичними задачами фінансового змісту. Дослідження запропонованої системи математичних задач фінансового змісту та методики її використання підтвердили значний вплив такої діяльності на активність пізнавальної діяльності учнів основної школи. Експериментально доведено зв’язок пізнавальної активності з рівнем успішності учнів.

У роботі надані рекомендації щодо відбору математичних задач фінансового змісту до курсу математики основної школи та методів роботи з такими задачами.

  1. Активізація пізнавальної діяльності учнів – це перехід до більш високого рівня активності та самостійності учнів в процесі навчання, який стимулюється розвитком пізнавального інтересу та відбувається завдяки удосконаленню змісту методів та прийомів навчального процесу.

  2. Показниками та ознаками прояву активності та інтересу учнів у процесі роботи над задачею виступають:

постановка запитань;

відстеження помилок у процесі роботи над задачею;

використання отриманих раніше знань;

прагнення розв’язувати нестандартні задачі;

пошук цікавих математичних фактів, використання набутих математичних знань у повсякденному житті;

самостійне створення задач;

допомога одноліткам у розв’язуванні складніших завдань;

пошук альтернативних способів розв’язування задач тощо.

3. Критеріями активізації пізнавальної діяльності учнів є:

формування пізнавального інтересу до об’єкта навчання;

підвищення активності в процесі навчання;

наявність ознак пізнавальної активності;

прояв самостійності в навчально-виховній діяльності;

розвиток пізнавальної самостійності.

  1. Розв’язування математичних задач фінансового змісту та введення їх в учбову програму основної школи сприяє створенню необхідного емоційного настрою, активності учнів у навчанні та розширенню сфери практичного застосування вмінь та навичок учнів, отриманих у процесі вивчення математики.

  2. Математичні задачі фінансового змісту виконують:

освітню функцію, оскільки їх використання спрямоване на формування у школярів системи знань, вмінь та навичок на різних етапах навчання;

розвиваючу функцію, оскільки робота з ними розвиває вміння осмислювати зміст понять, застосувати здобуті знання на практиці, аналізувати результати, робити відповідні узагальнення, порівняння та висновки;

виховну функцію, бо економічне та фінансове виховання на уроках математики може здійснюватися насамперед завдяки цим задачам;

контролюючу функцію як навчальні задачі.

  1. Для досягнення активізації пізнавальної діяльності учнів при виборі математичних задач фінансового змісту потрібно дотримуватись таких вимог до задач:

задача повинна бути правильно подана (вчитель пояснює важливість її розв‘язання для подальшої роботи та набуття відповідних вмінь);

задача повинна бути зрозуміла учням, тобто пояснені всі терміни, які зустрічаються в задачі; ситуація, описана в задачі, відома та цікава для учнів з життєвої необхідності, вимога задачі повинна викликати інтерес;

задача повинна бути посильною учням, тобто учні повинні мати досвід роботи з такими задачами або можуть самостійно набути необхідних знань;

задача повинна викликати інтерес завдяки хоч одній умові: зовні цікавого формулювання, незвичної постановки запитання чи процесу розв’язування задачі;

задача повинна розвивати життєвий досвід учнів, показувати можливість використання шкільних знань у різних життєвих ситуаціях.

  1. Система математичних задач фінансового змісту виступає ефективним засобом активізації пізнавальної діяльності учнів основної школи. Це відбувається на основі підвищення пізнавального інтересу учнів, досягається акцентуванням уваги на значенні знань у реальному житті та реалізується вибором методів, форм і засобів навчання.

  2. Націленість системи математичних задач фінансового змісту на активізацію пізнавальної діяльності учнів передбачає використання наступних прийомів та методів організації навчальної діяльності учнів:

використання елементів проблемного навчання: задач із зайвими даними, задач із недостачею даних, задач із не сформульованим запитанням, задач із декількома розв‘язками тощо;

самостійність у роботі з математичними задачами фінансового змісту;

самостійне створення учнями математичних задач фінансового змісту;

використання практичних досліджень ринкових відносин;

диференційованість в навчанні, різнорівневі завдання відповідно до можливостей учнів;

організація групової роботи з математичними задачами фінансового змісту.

Правильний вибір методів та прийомів роботи з математичними задачами фінансового змісту ґрунтується на врахуванні змісту учбового матеріалу, рівня його складності та специфіки підготовки учнів.

  1. Використання учителями математичних задач фінансового змісту в курсі математики основної школи потребує певної підготовки, а введення системи математичних задач фінансового змісту в курс математики основної школи можливе завдяки заміні учбових задач та завдань із “застарілою” фабулою новими задачами фінансового змісту.

  2. Результати експериментальної перевірки та досвід впровадження розв‘язування задач фінансового змісту в практику основної школи підтверджують правильність висунутої гіпотези. Зокрема, вони свідчать про її позитивний вплив на весь навчально-виховний процес, а саме: використання системи математичних задач фінансового змісту сприяє:

формуванню пізнавального інтересу учнів до вивчення математики;

підвищенню успішності та якості математичної підготовки учнів;

формуванню в учнів знань, вмінь та навичок використання математичних знань у фінансовій сфері людської діяльності;

розвитку логічного мислення, творчої активності та пізнавальної самостійності школярів.

  1. Мета дослідження, конкретизована окремими завданнями, досягнута. А саме, створена система математичних задач фінансового змісту, орієнтована на активізацію пізнавальної діяльності учнів основної школи під час навчання їх математики та розроблені рекомендації щодо розв’язування таких задач у курсі математики основної школи.

  2. Матеріали дисертаційного дослідження можуть бути використані учителями математики загальноосвітніх шкіл, авторами при створенні нових або вдосконаленні існуючих підручників, методичних посібників, дидактичних матеріалів, збірників вправ тощо.

Подальше дослідження проблеми активізації пізнавальної діяльності учнів основної школи при розв’язуванні математичних задач фінансового змісту передбачає створення відповідного методичного забезпечення, розробку підручників та посібників з математики для основної школи з використанням математичних задач фінансового змісту та їх впровадження в учбовий процес.

Основні результати дисертаційного дослідження відображені в таких публікаціях автора:

  1. Межейнікова Л.С., Швець В.О. Математичні задачі з фінансовим змістом в основній школі: навчально-методичний посібник. - Х.: Видавнича група "Основа", 2005. – 96 с. (схвалено комісією Науково-методичної ради з питань освіти МОН України) (автором розроблений збірник математичних задач фінансового змісту для курсу математики основної школи, методичні рекомендації щодо його використання, наведені приклади розв’язування, складений відповідний математичний словник фінансових термінів для учнів 5-9 класів, решта належить співавтору).

  2. Межейнікова Л.С. Математичні задачі на сімейний бюджет в основній школі // Дидактика математики: проблеми і дослідження: Міжнародний збірник наукових робіт. – Вип. 21. – Донецьк: фірма ТЕАН, 2004. – С.62-68.

  3. Шоферовська Л.С., Швець В.О. Про введення в курс математики основної школи задач на цінні папери // Математика в школі. – 2004. - № 4. – С. 10-13. (автором розроблені методичні рекомендації щодо використання в основній школи математичних задач на цінні папери, наведені приклади роботи з цими задачами, решта належить співавтору)

  4. Шоферовська Л.С. Задачі про податки в курсі математики основної школи // Дидактика математики: проблеми та дослідження. - Випуск 20. – Донецьк: Фірма ТЕАН, 2003.– С. 18-21.

  5. Шоферовська Л.С. До проблеми введення елементів фінансової математики в школу // Неперервна професійна освіта: теорія і практика., вип. ІV, 2002. – С. 80 – 86.

  6. Шоферовська Л.С. Фінансові задачі в шкільному курсі математики // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики.: Збірник наукових праць, Т.1. – Кривий Ріг: Видавничий відділ Нац. Мет. АУ, 2002. - С.413 - 421

  7. Шоферовська Л.С. Використання фінансово – математичних задач – шлях до вдосконалення шкільної математичної освіти // Матеріали ІХ –ої Міжнародної наукової конференції ім. академіка М. Кравчука. – К.: НТУУ «КПІ», 2002. - С. 576-577.

  8. Шоферовська Л.С. Задачі про цінні папери в курсі математики основної школи // Особистісно орієнтоване навчання математики: сьогодення і перспективи. – Полтава: ПДПУ, 2003. – С.141-144.

  9. Михайловський В.І., Шоферовська Л.С. Про необхідність введення елементів фінансової математики в школу // Сучасний стан і перспективи шкільних курсів математики та інформатики у зв’язку з реформуванням у галузі освіти. – Дрогобич, 2000. – С. 36 –38. (автором відмічена та обгрунтована необхідність використання елементів фінансової математики в основній школі, решта належить співавтору).