Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Релігієзнавство, філософська антропологія, та філософія культури


119. Розумна Оксана Петрівна. Аскетичний ідеал в українській православній проповіді сімнадцятого століття: релігієзнавчо-філософський аналіз: дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / НАН України; Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Розумна О.П. “Аскетичний ідеал в українській православній проповіді сімнадцятого століття: релігієзнавчо-філософський аналіз”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.11. – релігієзнавство.

Інститут філософії імені Г.С. Сковороди Національної Академії Наук України, Київ, 2004.

У дисертації здійснюється релігієзнавчо-філософський аналіз християнських цінностей в інтерпретації української православної проповіді сімнадцятого століття, зокрема, аскетичного ідеалу.

Розкриваються сутність та особливості аскетичного ідеалу в православній традиції богослов’я, визначається місце в ній аскетичного вчення. Визначається структура аскетичного ідеалу, згідно з якою розкриваються можливості людини для його досягнення.

В дисертації розкривається зміст поняття «українська проповідницька культура сімнадцятого століття», визначаються його світоглядні детермінанти, філософське підґрунтя, з’ясовується культурний контекст аскетичного ідеалу в українській проповіді сімнадцятого століття. Він пов’язаний передовсім із духовним вдосконаленням людини, тому не обмежує сферу світської діяльності. Звідси – включеність аскетичних цінностей у систему суспільної ідеології, актуалізація притаманних українській проповіді патріотичних мотивів, пожвавлення державницьких настроїв та зміцнення позицій української церкви.

Висновки дисертаційного дослідження підбивають підсумки здійсненої роботи, узагальнюють і викладають основні її положення, визначають перспективи подальшого розвитку висвітлених проблем.

Зважаючи на те, що перед сучасною людиною гостро постає потреба самоідентифікації відносно до релігійних ідеалів, одним з яких є християнський аскетичний ідеал відзначено, що дослідження його з врахуванням етноконфесійної специфіки, дозволяє визначити подальші шляхи морального вдосконалення суспільства, вирішення багатьох протиріч конфесійного характеру, формування спільної для всіх українців ідеології. Наголошено, що самобутність Українського Православ’я і значущість його для всього наступного розвитку української релігійної думки виявлена в такому оригінальному явищі, як українська проповідницька культура XVII століття, змістовним наповненням якої і були традиційні для православного християнства ідеали, інтерпретовані відповідно до культурних і соціальних цінностей тієї доби.

Відзначено ряд оригінальних рис української проповідницької культури XVII століття, зумовлених поєднанням релігійного і світського компонентів.

Наголошено, що цінність дослідження аскетичного ідеалу полягає в тому, що він визначається як система уявлень про можливості людини. Саме світськість, соціальність аскетичного ідеалу в інтерпретації українських проповідників актуалізують його дослідження в сучасних умовах.

Вивчення його змістовного наповнення в українській проповіді XVII століття дозволяє оприявнити культурний контекст доби, сутність ідеологічних та світоглядних шукань українського народу в один з переломних моментів його історії. Цей досвід є корисним і важливим у сучасних умовах. Виявлені підходи до релігійної практики можуть бути застосовані для розв’язання актуальних завдань і проблем, що стоять перед українським суспільством: поєднання національних традицій і впливів інших культур, світського прагматизму і християнської моралі, світоглядів православної та інших діючих в Україні конфесій, - у політичному, релігійному, культурному житті сучасної України.

Результати дослідження знайшли відображення у наступних наукових публікаціях:

  1. Розумна О. Антропологічна символіка у творах І. Галятовського // Сіверянський літопис, - 1999.- №1. – С. 166-169.

  2. Розумна О. “Світ” в українській проповіді сімнадцятого століття // Сіверянський літопис. - 2001. - №1. – С. 69-74.

  3. Розумна О. Інтерпретація Святого Письма у творах сучасних проповідників // Студентські наукові студії. - Миколаїв: Миколаївська філія НУ КМА. – 2001. – Вип.1 (4). – С.148-151.

  4. Розумна О. Українська проповідь сімнадцятого століття: розуміння місії проповідника (за творами К. Транквіліона-Ставровецького) // Християнство на межі тисячоліть, Київ, 2001;

  5. Розумна О. Християнська мораль в сучасній українській проповіді // Християнство і мораль. Науковий збірник. Київ-Тернопіль, Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – С.82-85.

  6. Розумна О. До питання про християнські антиномії у бароковій проповіді // Українське релігієзнавство. – 2002. - №22. – С.74-84.

  7. Розумна О. Українська проповідницька культура сімнадцятого століття // Українське релігієзнавство. – 2003. - №26. – С. 90-100.

  8. Розумна О. П'ять видів життя та смерті за Мелетієм Смотрицьким // Збірник Харківського Історико-Філологічного товариства. – Том 10. – Харків, 2004. – С.147 – 154.