Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Чижиков Геннадій Дмитрович. Бізнес-асоціації в умовах інтеграції України в світове господарство : дис... д-ра екон. наук: 08.05.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2006. — 483арк. — Бібліогр.: арк. 438-458.



Анотація до роботи:

Чижиков Г. Д. «Бізнес-асоціації в умовах інтеграції України в світове господарство». - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. Туган-Барановського, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів утворення та функціонування бізнес-асоціацій в умовах інтеграції України в світове господарство. Розглянуто й узагальнено теоретичні аспекти інтеграції національної економіки в світове господарство, яка відбувається в трьох напрямах – ринковому, адміністративному та регіональному. Систематизовано структурно-економічні аспекти розвитку національного бізнесу в умовах інтеграції та виявлено передумови утворення бізнес-асоціацій. Сформульовано підходи до визначення місії, механізму проектування, утворення та функціонування бізнес-асоціації в контексті міжнародного розвитку. Досліджено особливості розвитку вітчизняного бізнесу та трансформації національного бізнес-середовища в контексті інтеграції економіки в світовий економічний простір. Визначено роль бізнес-асоціацій в підвищенні ефективності внутрішньої і зовнішньої економічної діяльності суб'єктів підприємництва в Україні. Розроблено підходи щодо визначення стратегічного потенціалу бізнес-асоціації, моделювання стратегії розвитку бізнес-асоціації в умовах глобалізації, протестовані на прикладі Донецької ТПП. Окреслено напрями діяльності бізнес-асоціацій в контексті галузевих трансформацій та регіонального розвитку в умовах міжнародної економічної інтеграції України. На основі якісно-структурного аналізу зовнішньої торгівлі України та проведення міжнародних зіставлень окреслено напрями діяльності бізнес-асоціацій в контексті галузевих трансформацій та регіонального розвитку в умовах міжнародної економічної інтеграції України.

Проведене у дисертації теоретичне узагальнення концептуальних підходів, наукових гіпотез і сучасних теорій утворення та функціонування бізнес-асоціацій як неформальної ринкової складової інституціональної структури регулювання економіки та міжнародних економічних відносин, а також комплексний аналіз процесу інтеграції економіки України в світове господарство та пов'язаних з ним трансформацій в галузевій структурі економіки та діловому середовищі послужили основою для вирішення важливої і актуальної науково-теоретичної задачі систематизації та розвитку теоретико-методологічних основ діяльності бізнес-асоціацій України в умовах. інтеграції в світове господарство.

Головні науково-теоретичні, методологічні та практичні результати дисертації полягають в наступному:

  1. В результаті систематизації та узагальнення теоретичних концепцій взаємодії національних економік та світового господарства, а також дослідження характеру взаємодії між національними економіками доведено, що інтеграція економіки країни в світове господарство відбувається в трьох напрямах: інтеграція підприємств і галузей на неформальному ринковому рівні, інтеграція країни на адміністративно-політичному рівні до світової системи регулювання міжнародних економічних відносин та регіональна економічна інтеграція. Глибина економічної інтеграції залежить від тісноти економічних зв'язків між групою країн, причому тіснота зв'язків між кожним суб'єктом інтеграції повинна бути приблизно однаковою, тому що в іншому випадку учасники економічного блоку одержать непропорційні вигоди від лібералізації відносин. Не менш важливим чинником є характер взаємозалежності національних економік, що розкривається через ідентичність або взаємодоповнюваність національних економічних пропорцій країн-учасниць блоків.

  2. Незалежно від типу залежності економіки від зовнішньоекономічних зв'язків національні економіки демонструють діалектичне поєднання двох тенденцій - доцентрової й відцентрової, яке описано в бігравітаційній моделі взаємного тяжіння економік. В дисертації запропоновано розглядати це явище через структуру національного бізнесу за ознакою концентрації капіталу та співвідношення дрібного та великого капіталу. Виходячи з цього, носієм відцентрової сили буде сумарний великий капітал, а доцентрової – сумарний капітал малих та середніх підприємств. Суб'єкти малого та великого бізнесу є носіями різних інтересів, що мають враховуватися державою як у внутрішній, так і у зовнішній політиці. Гармонізація цих двох тенденцій на неформальному рівні є одним з призначень бізнес-асоціацій та коаліцій.

  3. Диференціація процесу інтеграції в світове господарство на три рівня дозволяє виділити наступні сфери активності бізнес-асоціації на сучасному етапі: підтримка вітчизняних експортерів на зовнішніх ринках, представництво та захист інтересів бізнесу в уряді в контексті реалізації міждержавних домовленостей про лібералізацію зовнішньоекономічних зв'язків та сприяння розвитку коопераційних зв'язків між національними суб'єктами великого і малого бізнесу. З урахуванням первинного призначення бізнес-асоціації, а також інтересів держави і суспільства в умовах міжнародної економічної інтеграції, концепція розвитку бізнес-асоціації має базуватися на дотриманні комплексу взаємозалежних принципів і законів управління, а сама діяльність розкривається за допомогою реалізації сукупності механізмів - методик здійснення процедур, що ініціюються системою управління бізнес-асоціації. Бізнес-асоціація являє собою специфічну інтегруючу, структурно й функціонально організовану систему, що є незалежною від державних, владних або будь-яких інших структур, діє в правовому полі, захищає інтереси й задовольняє відомі потреби своїх членів, які входять в асоціацію на підставі добровільності й рівноправності; її діяльність підпорядковується декларованій місії й відповідає єдиній меті, а оплачується за рахунок членських внесків і коштів, отриманих від комерційної діяльності, що не суперечить її місії.

  4. За методологічну основу теорії розвитку бізнес-асоціацій, діяльність яких будується навколо вирішення завдань суб'єктів, що входять до їх складу, потреб власного розвитку, державних інтересів та суспільних цінностей, в основу покладено основні концепції загальної теорії систем, а також теорій моделей, інформаційних систем, розвитку, синергетики, організацій, підприємництва, стратегічного управління, життєвого циклу, коаліційних систем. Таким чином, теорію розвитку бізнес-асоціацій визначено як синтетичну теорію, складність якої обумовлена поєднанням функцій регулювання, обслуговування, підприємництва на фоні сучасних процесів розвитку суспільних відносин.

  1. Неефективність галузевої структури економіки, що утворилась відповідно до експортної спеціалізації, сформованої під впливом зовнішнього середовища, та структури бізнесу з точки зору співвідношення малих, середніх та великих підприємств підтверджують ідею доповнення моделі бігравітаційного тяжіння параметрами концентрації капіталу в економіці, з якої витікає, що активізація відцентрової тенденції через збільшення виробництва в традиційних галузях експорту України сприяє посиленню міжнародної економічної залежності країни, тоді як сектор малих підприємств, що є носієм доцентрової тенденції залишається нерозвинутим. Крім того, це дозволяє найбільш повно враховувати інтереси бізнесу, влади та суспільства.

  2. Національний бізнес розвивається в умовах сформованої галузевої структури та зовнішньої залежності, коли короткострокові інтереси досягнення фінансової ефективності збігаються з вимогами зовнішнього середовища в плані обсягів і структури товарообігу, тоді як представники малого та середнього бізнесу не лише не можуть провадити якісні зміни в економічному розвитку країни, регіонів, а й самі потребують потужної підтримки. Через те, що інтереси держави в основному збігаються з інтересами експортерів, що є найбільшими платниками податків та наймодавцями, організаційно-правова система не враховує специфічні інтереси суб'єктів малого підприємництва, на вирішення проблем якого і спрямовано діяльність більшості існуючих в Україні бізнес-асоціацій, найбільш активними з яких є регіональні утворення або регіональні підрозділи загальнонаціональних асоціацій через їхню здатність реагувати на проблеми малого т середнього бізнесу. Взаємодія державних структур і бізнес-асоціацій на сучасному етапі щодо підтримки малого та середнього бізнесу проводиться по наступних основних напрямках: 1) допомога у формуванні стартового капіталу малого бізнесу; 2) пільгове оподатковування й кредитування; 3) видача державних замовлень із фінансовим і матеріальним забезпеченням; 4) державний протекціонізм в інвестиційній політиці й сфері розвитку малого бізнесу.

  3. Визначено критерії оцінки діяльності бізнес-асоціацій, якими є збільшення кількості членів, покращення результатів діяльності бізнес-асоціації та її членів та зростання обсягів коопераційних зв'язків членів бізнес-асоціації між собою та з суб'єктами, що не є членами об'єднання. Розроблена модель використання стратегічного потенціалу бізнес-асоціації ґрунтується на використанні кожного виду ресурсу за окремими видами діяльності із заданими параметрами результатів цієї діяльності. Стратегічний потенціал як об'єкт може бути досліджений з позицій системного підходу, він відповідає поданням про складну систему: має цілісність, є структурованим та інтегративним і може бути проаналізованим в аспекті часових циклічних трансформацій. Структурні характеристики стратегічного потенціалу дають можливість оцінити його стабільність, динамічність і рухливість як системи. Стратегічний потенціал бізнес-асоціації визначає її привабливість для потенційних членів і споживачів її послуг. Запропонована модель участі бізнес-асоціацій в бізнес-коаліціях, що є тимчасовими в порівнянні з асоціацією утвореннями для разового вирішення конкретної проблеми. Сутність моделі полягає в порівнянні вигод і витрат від членства в коаліції для асоціації і її членів, модель може бути використаною при обґрунтуванні вступу бізнес-асоціацій в об'єднання більш високого рівня, в тому числі і міжнародні. Апробація запропонованого інструментарію на прикладі Донецької ТПП свідчить про його прикладний характер і про можливості адаптації і подальшого використання в практиці діяльності будь-яких бізнес-асоціацій.

  4. Запропоновано модель відповідності ступеня та характеру відкритості економіки та рівня концентрації капіталу в національному бізнесі, побудовану за допомогою поєднань трьох характеристик економіки: частка експорту в ВВП, що свідчить про рівень відкритості економіки, частка малих та середніх підприємств в ВВП країни та характер залежності від міжнародних економічних в'язків. В результаті проведення якісно-структурного аналізу зовнішньої торгівлі України з групами країн, проведеного шляхом порівняння структури торгівлі за показниками реалізованої в експорті та спожитої в складі імпорту доданої вартості, а також за рівнем технологічності реалізованої на експорт продукції, запропоновано узгодження місії бізнес-асоціації в умовах інтеграції України в світове господарство із стратегію трансформації міжнародних економічних відносин доповнюваності, які мають місце на сучасному етапі, у відносини ідентичності. Диверсифікація результату на такі складові, як частка зовнішньоторговельних операцій в структурі ВВП та частка ВВП, виробленого в секторі малого та середнього бізнесу, у загальному обсязі ВВП, дозволяє вважати стратегію інтеграції в світове господарство, спрямовану на скорочення частки експорту та збільшення внутрішнього кінцевого та проміжного споживання в ВВП, вірною, участь в реалізації якої бізнес-асоціацій може бути визначеною в напрямах підтримки малих та середніх підприємств в умовах відкритості економіки України та проектування та реалізації стратегії регіонального розвитку шляхом ініціювання та підтримки утворення регіональних кластерів і територій транскордонного співробітництва.

Публікації автора:

Монографії і брошури

1. Национальные бизнес-ассоциации в условиях интеграции экономики в мировое хозяйство. – Донецк: ДонГУЭТ, 2006. – 286 с. (15,1 д.а.).

(Рецензія: Вісник Донецького національного університету. Серія В. Економіка і право. – 2006. - № 1. – С.613-614).

  1. Чижиков Г.Д., Пшонка О.Г., Семенихин Г.В., Власенко П.М. Поставка товаров: регулирование, документирование, товарная экспертиза ТПП. - Донецк: ДонГУЭТ, 2002. – 98 с. (4,60 д.а. / особистий внесок: систематизація засобів регулювання експортно-імпортних операцій – 1,15 д.а.).

  2. Чижиков Г.Д., Макогон Ю.В., Пшонка О.Г., Яценко А.Б. ТПП в регионе: проблемы, пути развития. – Донецк: ДонНУ, 2001. – 71 с. (4,50 д.а. / особистий внесок: виокремлення функції представництва підприємництва регіону в органах влади та на міжнародному рівні – 1,13 д.а.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Чижиков Г.Д. Моделювання консолідації стратегічних цілей суб'єктів бізнес-асоціацій в умовах глобалізації // Вісник Хмельницького нац. університету. – 2006. – № 2, т. 1. – С. 117-123 (0,4 д.а.).

  2. Чижиков Г. Економічні інтереси суб'єктів малого бізнесу в умовах інтеграції економіки України у світове господарство // Економіст. – 2006. - № 3. – С. 44-47 (0,4 д.а.).

  3. Чижиков Г.Д. Участие бизнес-ассоциаций в формировании организационной инфраструктуры участия субъектов национального бизнеса в процессе интеграции национальной экономики в мировое хозяйство // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: реальный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2006. – С. 1125-1130 (0,41 д.а.).

  4. Чижиков Г.Д. Роль Донецкой торгово-промышленной палаты в развитии малого предпринимательства // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: реальный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2005. – Ч. 1. – С. 316-319 (0,42 д.а.).

  5. Чижиков Г.Д. Історичний досвід створення галузевих об'єднань підприємців і організації їхньої взаємодії з органами влади в царській Росії: організаційно-правові аспекти // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. - Вип. 209, т. 2. – С. 350-360 (0,4 д.а.).

  6. Чижиков Г.Д. Теоретичні основи визначення ролі бізнес-асоціацій в процесі участі країни в інтеграційних об'єднаннях // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – Київ: Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка, Ін-т міжнар. відносин. – 2005. - Вип. 53 (Частина ІІ). – С. 259-262 (0,4 д.а.).

  7. Чижиков Г. Роль Донецкой торгово-промышленной палаты в развитии малого предпринимательства // Економіст. – 2005. - № 6. – С.50-52 (0,4 д.а.).

  8. Чижиков Г.Д. Роль бізнес-асоціацій у кадровому забезпеченні малого бізнесу в умовах української економіки // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – Київ: Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка, Ін-т міжнар. відносин. – 2005. - Вип. 52 (Частина ІІ). – С. 20-24 (0,4 д.а.).

  9. Чижиков Г.Д. Роль Донецкой торгово-промышленной палаты в развитии малого и среднего бизнеса в Донецкой области // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Развитие предпринимательства – фактор устойчивого роста экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – С. 19-26 (0,41 д.а.).

  10. Чижиков Г.Д. Моделирование стратегии развития международной бизнес-ассоциации // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – Ч. 1. – С. 67-76 (0,42 д.а.).

  11. Чижиков Г.Д. Принципы формирования предметной области модели развития бизнес-ассоциаций // Економіка промисловості. – 2003. – № 4 (22) – С. 11-19 (0,43 д.а.).

  12. Чижиков Г.Д. Концептуальные аспекты стратегического управления развитием региональных ассоциаций бизнеса // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. – 2003. – Вип. 65. С.178-186 (0,44 д.а.).

  13. Чижиков Г. Концептуальные основы создания бизнес-ассоциаций // Економіст. – 2003. - № 9. – С. 40-41 (0,4 д.а.).

  14. Чижиков Г.Д. Концептуальные основы возникновения бизнес-ассоциаций // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: реальный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Ч. 2. – С. 79-82 (0,4 д.а.).

  15. Чижиков Г.Д. Исследование потенциала Донецкой торгово-промышленной палаты: точка зрения потребителей // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: реальный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – Ч 2. – С. 658-663 (0,41 д.а.).

  16. Чижиков Г.Д. Вовлечение предприятий региона в электронную коммерцию // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: реальный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2001. – Т. 1. – С.146-149 (0,4 д.а.).

  17. Чижиков Г.Д. Товарна номенклатура як важливий фактор гармонізації міжнародної торгівлі // Торгівля і ринок України: Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2000. – вип.. 11. – Т.2. – С.284-288 (0,4 д.а.).

  1. Чижиков Г.Д. Торгово-промышленная палата: организационно-правовой аспект // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности (Взгляд лиц, принимающих решения). – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2000. – С. 52-62. (0,42 д.а.).

  2. Чижиков Г.Д., Ануфриев М.Ю. Модель консолидации взаимодействия субъектов регионального бизнеса // Вісник ДонДУЕТ. Сер.: Економічні науки. – 2000. - № 8. – С. 82-86. (0,4 д.а. / особистий внесок: визначення параметрів спільності інтересів суб'єктів підприємництва регіону в умовах лібералізації зовнішньоекономічної діяльності – 0,2 д.а.).

  3. Чижиков Г.Д. Информационно-консалтинговое обеспечение бизнеса в системе торгово-промышленной палаты Украины и пути повышения его эффективности // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. - 2000. – С. 64-65 (0,4 д.а.).

  4. Чижиков Г., Яновский В.Торгово-промышленная палата: история и современность // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 1999. – Вип. 9. – Т. 1. – С. 191-201 (0,4 д.а. / особистий внесок: дослідження національного досвіду функціонування торгово-промислових – 0,2 д.а.).

  5. Чижиков Г., Пастухова В. Стратегічне планування: стан та погляд у майбутнє // Схід. – 1999. – №6. – С.23-25 (0,4 д.а. / особистий внесок: проблеми стратегічного планування в об'єднаннях підприємців - 0,2 д.а.).

  6. Чижиков Г.Д. Торгово-промышленная палата Украины в контексте международного экономического сотрудничества // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. (Социально-экономические проблемы развития в период трансформации общества). – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1999. – С.54-61 (0,41д.а.).

  7. Чижиков Г.Д.Основные мировые модели торгово-промышленных палат и Украина: сравнитель6ный анализ // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонГУ. – 1998. – С. 63-69 (0,44д.а.).

Публікації в інших виданнях

  1. Чижиков Г.Д. Черноморские ориентиры европейской интеграции Украины // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – ДонНУ. – 2005. – С. 73-75 (0,33 д.а.).

  2. Чижиков Г.Д. Ключові питання співробітництва торгово-промислових палат країн ОЧЕС і ГУУАМ // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. –Свищов-Донецк-Мариуполь: ДонНУ. – 2004. – С. 121-125 (0,30 д.а.).

  3. Чижиков Г.Д. Деятельность Донецкой торгово-промышленной палаты в направлении развития малого и среднего предпринимательства // Старопромислові регіони західної та Східної Європи в умовах інтеграції. – Донецьк: ДонНУ. – 2003. – С. 69-71 (0,26 д.а.).

  4. Чижиков Г.Д., Семенихин. Г.В. Международный черноморский клуб и торгово-промышленные палаты: перспективы развития и сотрудничества в черноморском регионе // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Донецк-Свиштов-Албена: ДонНУ. – 2003. – С. 173-177 (0,40 д.а. / особистий внесок: напрями співробітництва торгово-промислових палат і міжнародних організацій в умовах регіональної економічної інтеграції – 0,20 д.а.).

  5. Чижиков Г.Д. Стратегические аспекты менеджмента региональных ассоциаций бизнеса // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення» (м. Ялта, 2-3 жовтня 2003 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2003. – С. 247-255 (0,73 д.а.).

  6. Чижиков Г.Д., Политик Е.А. Формирование инновационной модели сотрудничества Донецкой торгово-промышленной палаты и бизнес-среды // Донецкий регион: инновационный, промышленный и интеллектуальный потенциал: Материалы Всеукр. конф. (Донецк, 26-27 сент. 2002 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. - 2002. – С 79-89 (0,60 д.а. / особистий внесок: розробка механізму співробітництва наукових установ з суб'єктами приватного підприємництва - 0,30).

  7. Чижиков Г.Д. Направления реформирования учебных планов подготовки бакалавров, специалистов и магистров по экономике в соответствии с концепцией устойчивого развития // Устойчивое развитие экономики Украины: высшая школа в поисках новы моделей. Сборник материалов. – Донецк: Донец. гос. коммер. ин-т. – 1998. С. 40-49 (0,28 д.а.).

  8. Чижиков Г.Д. О некоторых проблемах становления торгово-промышленных палат в Украине // Тез. докл. междунар. науч.-практ. семинара «Экономические, организационные и социальные проблемы развития стран содружества: производительность и рынок труда, внешнеэкономические связи». – Донецк: ДонНУ. – 1996. – С. 27-28 (0,08 д.а.).

  9. Чижиков Г.Д. Роль и значение торгово-промышленных палат: опыт Германии // Тез. докл. междунар. науч.-практ. семинара «Международная логистика в странах с переходной экономикой». – Донецк: ДонНУ. – 1996. – С. 154-156 (0,2 д.а).