Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Катеринюк Вероніка Юзефівна. Cтан мікроелементного і металоферментного обміну та корекція виявлених порушень у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2004.



Анотація до роботи:

Катеринюк В.Ю. Стан мікроелементного і металоферментного обміну та корекція виявлених порушень у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія - Івано-Франківська державна медична академія МОЗ України, Івано-Франківськ, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню змін вмісту мікроелементів, активності металоферментів та інтенсивності ПОЛ у залежності від ступенів важкості генералізованого пародонтиту та розробці патогенетичного лікування виявлених порушень. При вивченні клінічної характеристики стану пародонту хворих на генералізований пародонтит виявлено суттєве збільшення всіх клінічних показників із прогресуванням патологічного процесу в тканинах пародонту. Біохімічні дослідження крові та слини хворих на генералізований пародонтит засвідчили порушення вмісту біометалів (міді, заліза, цинку, марганцю, кобальту) і активності металопротеїдів церулоплазміну, каталази, карбоангідрази, насиченості залізом трансферину та маркерів кісткового метаболізму лужної і кислої фосфатаз у поєднанні з наростанням інтенсивності ПОЛ, які корелювали зі ступенями важкості хвороби.

На основі показників клініко-біохімічних досліджень розроблено спосіб патогенетичного лікування генералізованого пародонтиту з використанням препарату “Краплі Береш Плюс” та гелеподібної пасти “Силлардент-біо”, які мають протизапальну, сорбційну, антиоксидантну, мембраностабілізуючу, остеотропну дію. Отримані результати клінічних, біохімічних, рентгенологічних і статистичних досліджень відразу та у віддалені терміни після лікування засвідчили, що застосування цих препаратів ефективно впливає на патогенетичні ланки генералізованого пародонтиту. Внаслідок лікування корегуються показники мікроелементного та металоферментного спектру крові і слини хворих, настає нормалізація ПОЛ та підвищення активності антиоксидантного захисту, що дозволяє досягнути стійкої клініко-рентгенологічної ремісії хвороби.

У дисертаційній роботі встановлені взаємозв’язки клінічних проявів і біохімічних показників у хворих на генералізований пародонтит та на основі виявлених порушень мікроелементного і металоферментного обміну, стану перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту розроблено спосіб лікування генералізованого пародонтиту із застосуванням препарату мікро- та макроелементів “Краплі Береш Плюс” та розробленої стоматологічної пасти “Силлардент-біо”.

1. При генералізованому пародонтиті виявлено достовірне зростання клінічних показників (індекса гігієни, комплексного пародонтального індекса за Леусом, індекса Рамфйорда, проби Шиллєра-Пісарєва і числа Свракова, глибини пародонтальних кишень) та зміни вмісту біометалів (заліза, міді, цинку, марганцю, кобальту) у крові та слині хворих, які корелюють із ступенями важкості хвороби і можуть слугувати об’єктивними критеріями глибини патологічного процесу в тканинах пародонту.

2. Встановлено зміни активності металопротеїдів сироватки крові у хворих при всіх досліджуваних ступенях важкості генералізованого пародонтиту, а саме: збільшення кількості церулоплазміну, карбоангідрази та зниження вмісту каталази і насиченості залізом трансферину. Зниження активності маркеру кістковоутворення – лужної фосфатази і підвищення кількості маркеру кісткової резорбції – кислої фосфатази у крові та слині хворих також чітко залежать від ступеня важкості захворювання.

3. Виявлено наростання інтенсивності ПОЛ і збільшення вмісту гідроперекисів у сироватці крові хворих, що засвідчується підвищенням світлосуми спонтанної хемілюмінесценції, збільшенням амплітуди швидкого спалаху ІХЛ та вмісту МДА. Достовірне скорочення латентного періоду ініційованого свічення, підвищення світлосуми повільного спалаху ІХЛ та зміни активності антиоксидантних ферментів церуплазміну, трансферину і каталази вказують на зниження антиоксидантного захисту, особливо при поглибленні патологічного процесу в тканинах пародонту .

4. Застосування препарату “Краплі Береш Плюс” та стоматологічної лікувальної пасти “Силлардент-біо” у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту призводить до ліквідації або значного зниження запальних явищ у пародонті, що підтверджується поліпшенням клінічних та рентгенологічних показників і досягненням тривалої стабілізації хвороби.

5. Остеотропні мікро- та макроелементи, що входять до запропонованих препаратів, сприяють корекції вмісту заліза, міді, цинку, марганцю, кобальту та активності металопротеїдів у крові та слині хворих на генералізований пародонтит. Після лікування знижується інтенсивність ПОЛ та підвищується антиоксидантний захист організму хворих.

6. Розроблено і впроваджено у практичну охорону здоров’я патогенетично обгрунтований спосіб лікування генералізованого пародонтиту із застосуванням препарату “Краплі Береш Плюс” для загального лікування та стоматологічної пасти “Силлардент-біо” для місцевого лікування, які мають протизапальну, сорбційну, антиоксидантну, остеотропну дію і нормалізують мікроелементно-металоферментний спектр крові та слини.

Публікації автора:

1. Катеринюк В.Ю. Вплив комплексного лікування генералізованого пародонтиту із застосуванням мікро- та макроелементів на показники металоферментного спектру крові // Лекарства – человеку: Материалы научно-практической конференции. – Харьков.- 2001.- Том XVI, №1-2.-С.252-258.

2. Катеринюк В.Ю. Стан мікроелементного та металоферментного обміну у хворих з генералізованим пародонтитом // Галицький лікарський вісник.-2001.- №4.- С.56-58.

3. Катеринюк В.Ю., Клименко А.О. Характеристика перекисного окислення ліпідів та антиоксидантної системи у хворих хронічним генералізованим пародонтитом // Галицький лікарський вісник. – 2001. - №2. – С. 91-93.

Здобувач здійснила клінічні та біохімічні методи обстеження хворих на пародонтит, статистичну обробку отриманих даних, підготовку статті до друку. Співавтор професор А.О.Клименко провів загальне редагування.

4. Катеринюк В.Ю., Клименко А.О., Мельничук Г.М. Клініко-біохімічна оцінка застосування імобілізованих остеотропних мікроелементів у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту // Лекарства – человеку: Материалы научно-практической конференции. – Харьков. – 2001.- Том XV, №1-2. – С.250-257

Здобувачем здійснено пошук літератури, клінічне обстеження та лікування хворих, аналіз отриманих результатів, оформлено статю до друку. Співавтори: професор А.О.Клименко відкорегував висновки; доцент Г.М.Мельничук провела загальне редагування.

5. Зміна активності металоферментів у хворих хронічним генералізованим пародонтитом/А.О.Клименко, Г.М.Мельничук, В.Ю.Катеринюк, О.Г.Катеринюк // Вісник стоматології. – 2000 – №5. – С. 43-44.

Здобувач провела пошук літератури, клінічне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, підготувала статтю до друку. Співавтори: професор А.О.Клименко провів загальне редагування; доцент Г.М.Мельничук допомагала в узагальненні результатів дослідження; лікар-стоматолог О.Г.Катеринюк допомагав у виконанні статистичної обробки отриманих результатів.

6. Деклараційний патент України на винахід № 40201А МПК А61 К35/78 А61 Р1/02. Спосіб лікування пародонтиту /Катеринюк В.Ю., Клименко А.О., Мельничук Г.М., Рожко М.М., Миронюк І.Ф., Катеринюк О.Г. Заявлено 3.10.2000; опубл. 16.07.2001р., Бюл. № 6. – 2с.

Здобувачем розроблено спосіб лікування, описано винахід, проведено клінічну апробацію запропонованого способу лікування ГП та статистичну обробку отриманих результатів. Співавтори: пр3офесор А.О.Клименко допомагав сформулювати висновки; професор М.М.Рожко провів загальне редагування; доцент Г.М.Мельничук допомагала в аналізі результатів дослідження; доктор хім. наук І.Ф.Миронюк допомагав в оформленні документації на отримання Деклараційного патенту України; лікар-стоматолог О.Г.Катеринюк допомагав у пошуці та аналізі наукової літератури.

7. Деклараційний патент України № 60981 А МПК А61 К 6/00. Стоматологічна паста для лікування захворювань пародонту і гіперестезії / Катеринюк В.Ю., Мельничук Г.М., Рожко М.М., Миронюк І.Ф., Катеринюк О.Г. Заявлено 16.12.2002; Опубл. 15.10.2003 р., Бюл. №10.- 3 с.

Здобувачем здійснено клініко-лабораторні обстеження та лікування хворих на ГП із включенням стоматологічної пасти “Силлардент-біо”, оформлено заявку на винахід. Співавтори: доцент Г.М.Мельничук провела патентний пошук, науковий аналіз матерілу, професор М.М.Рожко допомагав в узагальненні та аналізі результатів, доктор хім. наук І.Ф.Миронюк допомагав у розрахунках кількісного співвідношення інградієнтів пасти, лікар-стоматолог О.Г.Катеринюк допомагав в аналізі літературних джерел та в оформленні документації на отримання Деклараційного патенту України.

8. Катеринюк В.Ю., Клименко А.О., Мельничук Г.М. Ефективність застосування сіларденту в комплексному лікуванні хворих хронічним генералізованим пародонтитом // Фармакологія 2001 – крок в майбутнє: II Національний зїзд фармакологів України. 2-4 жовтня. Тези доповідей. – Дніпропетровськ. – С.108

Здобувачем здійснено клінічне обстеження та лікування хворих на генералізований пародонтит, статистичну обробку отриманих даних, підготовлено статтю до друку. Співавтори: професор А.О.Клименко провів загальне редагування; доцент Г.М.Мельничук допомагала в узагальненні результатів дослідження.

9. Катеринюк В.Ю. Активність фосфатаз у крові хворих генералізованим пародонтитом // VI Міжнародний конгрес студентів і молодих вчених. – Тернопіль.- 2002. – С.332.

10. Катеринюк В.Ю., Рожко М.М. Стан біохімічних маркерів кісткового ремоделювання у хворих на генералізований пародонтит // Український біохімічний журнал.- 2002.- Т.74, № 4а (додаток 1).- С.137

Здобувачем виконано клінічні та лаболаторні дослідження, статистичний аналіз, підготовлено статтю до друку. Співавтор професор М.М.Рожко провів загальне редагування.

11. Корекція вмісту мікроелементів у крові та слині хворих у комплексному лікуванні пародонтиту / В.Ю.Катеринюк, М.М.Рожко, Г.М.Мельничук, О.Г.Катеринюк / Сучасні підходи до лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції.- 12-14 березня 2003 р.- Івано-Франківськ.- С.14-15.

Здобувач проаналізувала дані літератури, провела збір матеріалу, клініко-лабораторне обстеження хворих, оформила статтю до друку. Співавтори: професор М.М.Рожко провів загальне редагування; доцент Г.М. Мельничук відкорегувала висновки; лікар-стоматолог О.Г. Катеринюк допомагав у виконанні статистичної обробки отриманих результатів.