Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Червона Ольга Юріївна. Державне регулювання розвитку малого підприємництва в умовах ринкової трансформації економіки України. : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Червона О.Ю. Державне регулювання розвитку малого підприємництва в умовах ринкової трансформації економіки України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. - Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2007.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних основ і методологічного забезпечення державного регулювання розвитку малого підприємництва в Україні. На засадах наукового узагальнення та обґрунтування визначено й уточнено низку теоретичних категорій у сфері малого підприємництва.

Проаналізовано умови функціонування та механізми регулювання розвитку малого підприємництва в Україні. Обґрунтовано шляхи вдосконалення теоретичних засад та організаційних аспектів розробки і реалізації регіональних програм підтримки малого підприємництва.

Запропоновано методики аналізу і прогнозування тенденцій розвитку малого підприємництва за видами економічної діяльності на регіональному та національному рівнях. Сформовано концептуальну модель вдосконалення регуляторного середовища малого підприємництва в Україні. Визначено напрями вдосконалення регулювання розвитку малого підприємництва з урахуванням участі України у світових інтеграційних процесах.

У дисертаційній роботі виконано науково-теоретичне узагальнення підходів до державного регулювання розвитку малого підприємництва та запропоновано вирішення наукової проблеми, що полягає в удосконаленні державного регулювання розвитку малого підприємництва. За результатами роботи можна зробити такі висновки.

1. У системі теоретичних понять підприємництво можна визначити як ризикову діяльність суб’єктів господарювання, що стимулюється отриманням прибутку і відбувається шляхом самостійного вибору виду діяльності, а також способів і засобів реалізації цілей. Дослідження засвідчили, що у категорійному апараті економічних термінів “підприємництво” та “бізнес” варто ототожнювати. У структурі підприємництва також необхідно виділити інноваційне підприємництво. Мале підприємництво доцільно розглядати як вид підприємництва, що формує визначальний, невід’ємний елемент ринкової економіки держави, до якого, за визначеними державою критеріями, відносять ряд суб’єктів підприємництва, яким притаманні певні масштаби й особливості ведення діяльності.

2. За умов ринкової трансформації економіки для ефективного функціонування малого підприємництва необхідно створити сприятливе регуляторне середовище. Регуляторне середовище малого підприємництва визначено як умови господарювання суб’єктів малого підприємництва, які формуються в результаті прямих впливів держави на функціонування малого підприємництва та непрямих впливів на розвиток його інфраструктури і забезпечуються системою інститутів, засобами і механізмами державного регулювання, сприяння і підтримки розвитку. Проведені факторний аналіз та опитування підприємців дають підстави стверджувати, що в Україні не сформовано сприятливого регуляторного середовища малого підприємництва, відсутній комплексний підхід до побудови системи державного регулювання.

3. З метою поєднання різних форм і методів регулювання підприємницької діяльності доцільно впровадити концепцію вдосконалення регуляторного середовища малого підприємництва. Основою цієї концепції має стати ефективне поєднання обмеженого адміністративного втручання в ринкові процеси та впровадження напрямів і механізмів спрямованих на пом’якшення впливу негативних факторів розвитку малого підприємництва. Головними компонентами концепції є правова база, фінансово-кредитна підтримка, кадрове й інформаційно - методологічне забезпечення, науково-технічна і майнова бази.

4. Особливе місце в системі державного регулювання малого підприємництва повинна посідати підтримка інноваційних підприємств. В Україні доцільно об’єднати діяльність державних органів виконавчої влади, які повинні виконувати завдання державної інноваційної та науково-технологічної політики; фінансові інститути інноваційного кредитування (банки, інноваційні та венчурні фонди) й інфраструктуру інноваційної діяльності (технопарки, інноваційні бізнес-інкубатори, консалтингові та інжинірингові фірми) для реалізації інноваційного потенціалу малого підприємництва.

5. Однією з пріоритетних та прогресивних форм державного регулювання малого підприємництва є програмно-цільове планування, що передбачає складання та реалізацію національних, регіональних і місцевих програм. Однак практика впровадження програм підтримки малого підприємництва в Україні не відзначається значним стимулювальним ефектом для розвитку цього елемента економіки. Автором запропоновано шляхи поліпшення ефективності розробки та впровадження цих програм, а саме: для конкретизації та усунення елемента загальності розробляти і впроваджувати цільові програм підтримки розвитку малого підприємництва у пріоритетних для регіону сферах; підвищити контроль за виконанням програм з боку громадських організацій та об’єднань підприємців; націлити діяльність місцевих органів влади на сприяння у розширенні інфраструктури малого підприємництва; впровадити заходи з моніторингу реалізації програм за попередні періоди.

6. У системі аналізу та вивчення динаміки розвитку малого підприємництва недостатньо уваги приділяють аспектам розвитку малого підприємництва за видами діяльності. У дисертації запропоновано алгоритм вивчення тенденцій розвитку цього елемента економіки за видами економічної діяльності, що ґрунтується на кластерному аналізі.

7. Для побудови ефективної системи державного регулювання малого підприємництва необхідно прогнозувати його розвиток. У дисертації запропоновано методику прогнозування малого підприємництва як сфери економіки загалом так і за видами економічної діяльності, яка ґрунтується балансовому методі. Ця методика дає змогу оцінити тенденції розвитку малого підприємництва у майбутньому, а також зміну пропорцій між випусками продукції малих і великих підприємств.

8. Сучасні світові глобалізаційні тенденції потребують удосконалення державного регулювання діяльності малого підприємництва України на міжнародному рівні. В цьому напрямі визначено шляхи сприяння зовнішньоекономічній діяльності малих підприємств, що полягають у такому: формування системи кредитування та страхування зовнішньоекономічної діяльності; вдосконалення розрахунків з податку на додану вартість; державне сприяння у дослідженнях міжнародних ринків; спрощення митно-тарифного регулювання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, які включені до переліку ВАК:

  1. Червона О.Ю. Основні чинники державного регулювання малого бізнесу в Україні // Проблеми економіки та управління: Вісн. НУ “Львівська політехніка”, 2003. - №484. – С. 182 - 187.

  2. Червона О.Ю. Державне регулювання розвитку малого підприємництва на етапі вступу України до СОТ // Вісн. Львів. ун-ту. Сер.екон. – 2003. – Вип. 32. – С. 139 - 145.

  3. Червона О.Ю. Розвиток форм кооперації малого, середнього бізнесу та великих підприємств у виробничій сфері // Вісн. Львів. ун-ту. Сер.екон. – 2004. – Вип. 33. – С. 437 - 442.

  4. Червона О.Ю. Стимулювання діяльності підприємств малого та середнього бізнесу у зовнішньоекономічній сфері // Формування ринкової економіки в Україні: Наук. зб. – Львів: Інтереко. - 2005. - Вип.14. – С. 640 - 646

  5. Червона О.Ю. Особливості фінансового забезпечення малого та середнього бізнесу в Україні // Наукові записки: Вісн. НУ “Острозька академія”. Сер. Економіка. - 2005. - Вип. 7. - Ч. 1. – С. 421 - 427.

  6. Червона О.Ю. Дослідження тенденцій розвитку малих підприємств з використанням методів економіко-математичного моделювання // Логістика: Вісн. НУ “ Львівська політехніка”. - 2006. - №552. - С. 456 - 461.

  7. Червона О.Ю. Прикладні аспекти програмного регулювання малого підприємництва в регіоні // Вісн. Львів. ун-ту. Сер.екон. – 2006. – Вип. 36. – С. 462 - 467.

  8. Червона О.Ю. Прогнозування розвитку малих підприємств в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірн. наук. праць. – Вип. 230: В 3т. - Т.ІІ. - Дніпропетровськ, 2007 . – С. 556 - 561.

В інших виданнях:

  1. Червона О.Ю. Вдосконалення підтримки малого бізнесу в Україні з врахуванням світового досвіду // Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку: Матеріали міжнар. наук. студентсько-аспірантської конф. Львів, 7-8 травня 2003 р. – Львів, 2003. - С. 318 - 319.

  2. Червона О.Ю. Державне регулювання малого та середнього бізнесу // Економічний і соціальний розвиток України у ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: ІІ міжнар. науково-практична конф. молодих вчених. Тернопіль, 24-25 лютого 2005 р. – Тернопіль, 2005р. – С. 318 - 319.

  3. Червона О.Ю. Правові аспекти регулювання діяльності підприємств малого та середнього бізнесу // Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: Матеріали всеукр. наук. конф. студентів і молодих вчених. Донецьк, 29-30 квітня 2005 р. – Донецьк, 2005. - Ч. І. - С. 28 - 30.

  4. Червона О.Ю. Державна підтримка підприємств малого та середнього бізнесу // Наука молода: Зб. наук. праць молодих вчених. – Тернопіль, 2005. - Вип. 4. – С. 6 - 10.

  5. Червона О.Ю. Активізація участі малого та середнього бізнесу в інноваційних процесах в Україні // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи: Матеріали міжнар. студентсько-аспірантської наук. конф. Львів, 13 –14 травня 2005 р. - Львів, 2005 .- С. 409 - 410.

  6. Червона О.Ю. Розвиток малого та середнього бізнесу в контексті глобалізації // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали міжнар. науково-практичної конф. Львів, 21-22 жовтня . - Львів, 2005. – С. 356 - 357.

  7. Червона О.Ю. Підприємницьке середовище в Україні // Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми: Матеріали міжнар. студентсько-аспірантської наук. конф. Львів, 5 – 6 травня 2006. – Львів, 2006. – С. 255 – 256.

  8. Червона О.Ю. Моделювання основних індикаторів розвитку малого бізнесу у галузевому розрізі // Globalizacja a optymalizacia gospodarowania podmiotw ery cyfrowej (wybrane problemy i aspekty) / Pod. red. Kazimierra Krupy.– Koszyce; Lwow; uck; Preszow, 2006. - S. 151 - 165.

  9. Червона О.Ю. Особливості регулювання малого підприємництва у ринкових умовах господарювання // Нові обрії економічної науки: Матеріали міжнар. наук. студентсько-аспірантської конф. Львів, 11-12 травня 2007 р . – Львів, 2007. – С. 265 – 266.

  10. Червона О.Ю. Роль держави у регулюванні малого підприємництва на етапі інтеграції України у світову економіку // Глобальна економіка як сучасний етап співробітництва країн: Матеріали міжнар. науково-практичної конф. студентів та аспірантів. Чернівці, 26-27 квітня 2007 р. – Чернівці, 2007. – Ч. І. - С. 103 - 105.

  11. Червона О.Ю. Особливості державної підтримки малого підприємництва у країнах Євросоюзу // Narzedzia ekonomiczno-inzynieryjne w stymulowaniu wzrostu gospodarczego: Materiay III Konferencji Naukowey. Rzeszow, 19 kwienia 2007. – Rzeszow, 2007. - S. 211 - 212.