Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Беганська Ірина Юріївна. Державне регулювання та цільове програмування сталого соціального розвитку в регіоні : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Донецький держ. ун- т управління. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Беганська І.Ю. Державне регулювання та цільове програмування сталого соціального розвитку в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2005.

У дисертації обґрунтовано сутність державної політики, яка повинна полягати в першу чергу в створенні відповідних умов відтворення населення, тобто “створенні” населення сучасної якості. Встановлено, що без поглиблення процесів регіоналізації цю проблему в Україні швидко не вирішити.

Досліджено сучасний стан системи державного регулювання забезпечення відтворення населення України. Проаналізовано досвід країн Західної та Східної Європи щодо забезпечення демографічної політики.

Виявлено проблеми управління процесами життєдіяльності на регіональному рівні. Запропоновано основні напрямки державного регулювання соціального захисту активного населення. Обґрунтовано напрямки регулювання використання соціальних трансфертів у період соціально-економічних трансформацій.

На основі принципів побудови регіональних програм запропоновано алгоритм формування програм сталого соціального розвитку в регіоні і схему інтегрованої автоматизованої системи управління сталим соціальним розвитком.

У дослідженні дано наукову оцінку значення соціальних трансфертів у матеріальному забезпеченні відтворення населення України, визначено напрямки вдосконалення їх механізму, а також соціального захисту активного населення в умовах гострої демографічної кризи і на цій основі розроблено теоретичні і методичні положення щодо вдосконалення механізмів державного регулювання та цільового програмування соціальної стабільності в регіоні.

Основі висновки і результати щодо цих положень, зводяться до такого:

1. Дослідження сучасного стану системи державного регулювання процесом відтворення населення України показали, що механізми цього регулювання порушені, тому зростає і значення соціальних трансфертів, які можуть стати джерелом економічного забезпечення демографічної політики держави.

2. Аналіз досвіду проведення демографічної політики у різних країнах Європи свідчить, що в наш час фактично всі держави континенту приділяють значну увагу питанням розвитку населення і здійснюють комплекс заходів щодо регулювання його кількісного та якісного складу, всебічній підтримці сімей з дітьми. У цьому контексті теперішній стан демографічної політики в Україні, яка фактично складається лише з окремих малоефективних заходів, не відповідає сучасним європейським стандартам, потребам розвитку населення, тому необхідна розробка нової концепції сучасної демографічної політики в Україні.

3. У дослідженні науково обґрунтовано і визначено напрямки державного регулювання використання соціальних трансфертів у період соціально-економічних трансформацій, які є важливою складовою економічного забезпечення відтворення населення, є економічною основою таких напрямків державної демографічної політики як охорона і підтримка материнства і дитинства, сімейної політики, охорони здоров’я населення, підвищення його освітнього та культурного рівня.

4. Встановлено, що сьогодні в Україні окремі елементи інфраструктури ринку праці ще не діють достатньо ефективно, не відпрацьований механізм цивільного й інституціонального регулювання. Тому формування і регулювання ринку праці одна з ключових і найбільш гострих проблем ринкової економіки. А досягнення повної ефективної зайнятості – одне з головних завдань держави.

5. Запропоновано основі напрямки державного регулювання соціальним захистом активного населення, які створюють умови для:

досягнення раціонального рівня споживання більшістю населення, зокрема, скорочення диференціації в рівні споживання благ і послуг до меж, при яких зберігаються стимули до кваліфікованої праці й ефективного підприємництва;

кваліфікованої творчої праці, що пов’язано з якісною зміною структури економіки (насамперед скорочення до мінімуму важкої фізичної праці й екологічно шкідливих виробництв);

формування ефективної системи соціального захисту, яка повинна включати захист від безробіття, надання допомог непрацездатним групам населення, поєднувати державну і страхову системи соціального захисту.

6. Визначено мінімум компонентів необхідних для створення і функціонування цивілізованого ринку праці. На основі аналізу цих компонентів запропоновано механізм взаємодії факторів виробництва, формування доходу і відшкодування витрат функціонуючої робочої сили і засобів виробництва в ринковій економіці на рівні держави (на макрорівні).

7. Надання державних соціальних гарантій має здійснюватися за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ та організацій і соціальних фондів. Розмежовані за різними інституціями видатки на соціальні потреби і надходження, що їх забезпечують, повинні методично поєднуватися через процес бюджетування в соціальному бюджеті. У зв’язку з цим, обласний бюджет набуває чинності найбільш значущого каналу руху і періодичної концентрації бюджетних трансфертів, що в свою чергу підтверджує необхідність поглиблення процесів регіоналізації.

8. Аналізуючи демографічну ситуацію в Донецькому регіоні запропоновано ряд невідкладних дій, які поліпшують процес життєдіяльності в регіоні. На основі цих дій, а також принципів побудови регіональних програм було запропоновано підходи щодо їх формування і структуру інтегрованої автоматизованої системи управління сталим соціальним розвитком.

Публікації автора:

  1. Беганська І.Ю. Регіональна спеціалізація: поєднання інституцій, потреб і форм їх прояву та економічної реалізації в часі // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.3, вип. 10. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 273-277.

  2. Беганская И.Ю. Новые аспекты социализации в переходном обществе // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.3, вип. 17. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 179-183.

  3. Беганська І.Ю. Забезпечення соціальних гарантій громадян на основі регіонального соціального бюджету // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.3, вип.18. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 45-49.

  1. Лоскутова В.В., Беганська І.Ю. Прогнозування соціальних витрат на основі моделювання соціального бюджету регіону // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип. 21. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 88-95.

Особистий внесок автора: запропоновано модель для прогнозного розрахунку соціального бюджету регіону.

  1. Козаченко Г.В., Беганська І.Ю. Ринок соціальних послуг та особливості його функціонування // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип. 24. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 75-82.

Особистий внесок автора: обґрунтовано особливості ринку соціальних послуг та наведено фактори сегментації ринку соціальних послуг.

  1. Беганська І.Ю. Узагальнення і поглиблення сутності детермінантів соціального розвитку в перехідний період // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип. 26. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 352-357.

  2. Беганська І.Ю. Проблеми управління соціально-економічними процесами на регіональному рівні // Зб. наук. праць ДонДУУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.5, вип. 30. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 36-42.

  3. Беганская И.Ю., Селезнева В.А. О власти и личном влиянии руководителя // Сборник межвузовских научных трудов студентов, магистров, аспирантов и соискателей. Выпуск 2 / Под общ. ред. д.э.н., проф.

Дорофиенко В.В. – Макеевка: ДонГАСА, 2003. – С. 167-169.

Особистий внесок автора: сформульовано та обґрунтовано форми власті у рамках ефективного управління.

  1. Беганская И.Ю., Лоскутова В.В. Социально-политический контекст гражданского согласия в регионе // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Державне регулювання економіки та місцеве самоврядування” (16 травня 2003 року). – Дніпропетровськ, 2003 . – С. 84-85.

Особистий внесок автора: сформульовано висновки про те, що ефективне функціонування багатопартійності зумовлює наявність та взаємодію стійких або активно формованих соціальних груп з об’єктивно зумовленими соціальними інтересами.

  1. Беганская И.Ю., Репина Н.С. Социальный комплекс промышленно-развитого города: видение перспектив развития // Материалы Второй международной научно-практической конференции “Молодежь и государство” (25-26 октября 2003 года). – Святогорск, 2003. – С. 55.

Особистий внесок автора: зроблено висновок про те, що соціальна сфера із бюджетно-споживної може стати бюджетно-наповнювальною.

  1. Козаченко Г.В., Беганська І.Ю. Основні шляхи формування управлінців нового покоління // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Менеджмент – освіта в Україні: стан розвитку та шляхи удосконалення” (26-29 квітня 2004 року, м. Слов’янськ). – Менеджер: Вестник ДонГУУ. – Донецк: ДонГУУ, 2004. - №3(29). – C. 190-191.

Особистий внесок автора: обґрунтовано особистісно-орієнтований підхід щодо підготовки управлінців нового покоління.