Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Жаховський Віктор Олександрович. Державне управління системою формування кадрового потенціалу медичної служби Збройних Сил у контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Жаховський В.О. Державне управління системою формування кадрового потенціалу медичної служби Збройних Сил у контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2005.

У дисертаційному дослідженні обґрунтувано теоретико-методологічні підходи до вдосконалення механізмів державного управління формуванням кадрового потенціалу медичної служби ЗС в контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Розкрито сутність та сформульовано зміст поняття державна кадрова політика військово-медичної служби як комплекс прийнятих загальнодержавних рішень чи взятих зобов’язань щодо забезпечення ЗС України висококваліфікованими медичними фахівцями шляхом реалізації сукупності політичних, економічних, правових та наукових методів і критеріїв роботи з медичним персоналом.

З’ясовано, що основна мета кадрової політики медичної служби ЗС України полягає у створенні оптимальної професійної та ефективної організаційно-штатної структури медичної служби ЗС України, залученні до реформування медичного забезпечення та формуванні оптимальної системи охорони здоров’я військовослужбовців найбільш досвідчених медичних працівників, укомплектуванні військово-медичних закладів та органів управління медичної служби ініціативними та компетентними кадрами, які визнають необхідність якісних і структурних змін у медичному забезпеченні та можуть впровадити їх у життя, безперервному удосконаленні та оновленні кадрового складу медичної служби, підвищенні професіоналізму та відповідальності її керівного складу.

У дисертаційному дослідженні на теоретичному рівні вирішено актуальне наукове завдання, що має важливе значення для розвитку вітчизняної науки державного управління, а саме: визначено та обґрунтовано концепцію оптимізації системи формування кадрових ресурсів медичної служби Збройних Сил України з огляду на наближення України до європейської спільноти та до Північно-Атлантичного альянсу.

Одержані в процесі дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета і завдання дають змогу дійти таких основних висновків та внести певні пропозиції.

1. Системний аналіз наукової літератури, законодавчої та нормативної бази, вітчизняного і зарубіжного досвіду, умов формування та управління кадровим потенціалом системи охорони здоров’я держави та медичної служби військових формувань свідчить, що державне управління кадровим потенціалом медичної служби ЗС України залишається надзвичайно важливою проблемою, що на сьогодні, незважаючи на значні наукові досягнення як вітчизняних, так і зарубіжних фахівців і практиків, є недостатньо дослідженою. Особливого значення комплексне розв’язання цієї проблеми набуває в контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України.

2. Обґрунтовано, що європейська та євроатлантична інтеграція ЗС України: сприятиме створенню єдиного медичного простору держави; активному залученню медичної служби ЗС України до медичного забезпечення національних і багатонаціональних військових контингентів під час проведення миротворчих операцій під егідою НАТО та ООН; доступу військово-медичної служби до сучасних медичних технологій.

3. Установлено, що реформування системи медичного забезпечення ЗС України необхідно розглядати як процес, що відбувається в умовах динамічних змін самих Збройних Сил, на майбутню модель яких впливають загальносвітові тенденції та тенденції розвитку України. Система медичного забезпечення ЗС України розглядається як підсистема двох систем: загальнодержавної системи охорони здоров’я та системи безпеки і оборони держави. Аналіз тенденцій реформування ЗС України (розширення функцій, зменшення їх чисельності; структурна перебудова; зміна джерел, форм, методів комплектування та структури особового складу) свідчить про необхідність удосконалення організаційних форм медичного забезпечення, формування нової організаційно-штатної та професійної структури медичної служби ЗС з одночасною оптимізацією чисельності.

4. Визначено, що в процесі реформування Збройних Сил в умовах стратегічного курсу на інтеграцію України до Північно-Атлантичного альянсу особливого значення набуває досконала кадрова політика медичної служби ЗС України як одна з основних складових системи державного управління медичними ресурсами. Доведено, що державна кадрова політика військово-медичної служби – це комплекс прийнятих загальнодержавних рішень чи взятих зобов’язань щодо забезпечення ЗС України висококваліфікованими медичними фахівцями шляхом реалізації сукупності політичних, економічних, правових та наукових методів і критеріїв роботи з медичним персоналом.

5. Розкрито сутність державного управління системою кадрового забезпечення медичної служби ЗС України як процесу планування, підготовки, оцінки та безперервної освіти медичного персоналу, що спрямований на раціональне його використання з метою підвищення ефективності системи охорони здоров’я військовослужбовців та механізмів державного управління кадровими ресурсами медичної служби ЗС України, яка включає: добір, розстановку та переміщення медичного персоналу; визначення оптимальної професійної та організаційно-штатної структури військово-медичної служби; контроль якості надання медичної допомоги та ефективності використання медичних ресурсів, матеріальне і моральне стимулювання професійної діяльності медичних фахівців; створення сприятливих умов для розвитку професійного рівня медичного персоналу, їх творчого потенціалу та забезпечення соціального захисту.

6. Сформульовано концепцію оптимізації державного управління формуванням кадрового потенціалу медичної служби ЗС України. Основними механізмами цієї концепції є: мета та завдання реформування системи державного управління кадровим забезпеченням медичної служби ЗС України; чинники, що впливають на формування кадрового потенціалу військово-медичної служби; основні домінанти розвитку системи державного управління формуванням кадрового потенціалу та шляхи її оптимізації; професійна модель сучасного фахівця з державного управління кадровим забезпеченням медичної служби ЗС України (складові професійної характеристики фахівців, особливості підготовки та управління комплектуванням посад).

7. Отримані результати сприяли визначенню напрямів структурної перебудови охорони здоров’я військовослужбовців МО України, здійсненню практичних кроків з реформування системи медичного забезпечення ЗС України, створенню нової організаційно-штатної та професійної моделі військово-медичної служби, підвищенню її ефективності та якісних показників діяльності лікувально-профілактичних закладів МО України, якості надання медичної допомоги, лікування та медичної реабілітації особового складу ЗС України.

9. На підставі отриманих наукових результатів виконаного дослідження можна сформулювати рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування системи державного управління формуванням кадрового потенціалу:

в умовах європейської та євроатлантичної інтеграції необхідно створити правові та організаційні засади гармонізації українського законодавства з військовою та військово-медичною політикою Європейського Союзу та НАТО. Поступове впровадження у ЗС України військових та військово-медичних стандартів НАТО є одним з ключових моментів щодо подальшого розвитку організації охорони здоров’я військовослужбовців МО України;

з метою підготовки для військово-медичної служби України фахівців-професіоналів у галузі кадрового менеджменту доцільно на базі Української військово-медичної академії запровадити спецкурс з підготовки працівників для роботи в кадровому апараті.

Публікації автора:

  1. Жаховський В. Підготовка менеджерів для медичної служби Збройних Сил України // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 1. – С. 137-139.

  2. Жаховський В. О. Державне управління охороною здоров’я військовослужбовців Збройних Сил України // Актуальні проблеми державного управління. Зб. наук. пр. ХРІДУ НАДУ: У 2 ч. – Х., 2005. – № 2. – Ч. 2. – С. 229-237.

  3. Жаховський В., Радиш Я., Голик Л., Камалов Р. Управління кадровим забезпеченням військових лікувально-профілактичних закладів // Зб. наук. пр. УАДУ. – К., 2002. – Вип. 2. – С. 108-120. – Авторські – с. 110-116.

  4. Бадюк М., Жаховський В., Філіпішин В. Державне управління реформуванням системи медичного забезпечення Збройних Сил України // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 4. – С. 240-243. – Авторські – с. 242-243.

  5. Камалов Р., Лихота А., Жаховський В. Державне управління підготовкою військових стоматологів в Україні // Зб. наук. пр. УАДУ. – К., 2002. – Вип. 1. – С. 169-174. – Авторські – с. 173-174.

  6. Радиш Я., Голик Л., Хижняк М., Жаховський В. Стан амбулаторно-поліклінічної допомоги в Київському військовому гарнізоні: думка лікарів та пацієнтів (до проблеми державного управління охороною здоров’я в єдиному медичному просторі України) // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 11. – С. 231-248. – Авторські – с. 235-243.

  7. Радиш Я., Жаховський В. Принципи та шляхи раціонального відбору управлінських кадрів для охорони здоров’я України (до проблеми реформування державного управління національною системою охорони здоров’я) // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 4. – С.320 – 328. – Авторські – с. 324 – 328.

  8. Бойчак М.П., Голик Л.А., Радиш Я.Ф., Жаховський В.О. Менеджмент у військовій медицині: теорія і практика: Монографія / Передм. і заг. ред. проф. В.Я.Білого. – О.: Укрморінформ, 2003. – 282 с. (Сер. “Порадник військ. лікаря”). – Авторські – с. 91-120; 160-186.

  9. Korolev V.V., Varus V.I., Zhakhovsky V.O. and Volyansky A.V. Theoretical and Organizational Aspects of Professional and Psychophysiological Selection of Military Servicemen in Armed Forces of Ukraine // Papers RTO Human Factors and Medicine Panel NATO “Officer Selection”, August 2000, Hull (Quebec), Canada, RTO-MP-55. – P. 22-1 – 22-4.

  10. Жаховський В.О. Проблеми та напрями розвитку військової освіти // Тези доп. ХІІІ міжвуз. наук.-метод. конф. Житомир. військ. ін-ту радіоелектроніки ім. С.П. Корольова. – Житомир: ЖВІРЕ, 2005. – Ч. І. – С. 44.

  11. Радиш Я., Жаховський В. Державне управління військовою медициною в єдиному медичному просторі України // Стратегія реалізації державних гарантій та забезпечення медичною допомогою населення України на засадах медичного страхування: Зб. наук. пр. за матеріалами Всеукр. наук.-практ. конф., м. Ірпінь, 25-26 груд. 2001 р. – К., 2001. – С. 193-197. – Авторські – с. 195-196.

  12. Радиш Я., Жаховський В. Кадрове забезпечення реформування охорони здоров’я в Збройних Силах України (до проблеми оптимізації державного управління охороною здоров’я в умовах адміністративної реформи в Україні) // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Т. 1. – С. 210-214. – Авторські – с. 213-214.

  13. Термінологічний словник-довідник менеджера охорони здоров’я / Кол. авт.; Упоряд. – М.П.Бойчак, Я.Ф.Радиш; Передм. та заг. ред. – В.Я.Білий, Б.П.Криштопа. – К.: Преса України, 2001. – 240 с. – (Сер. “Порадник військ. лікаря”). – Авторські – с. 93 – 112.

  14. Медична служба Збройних Сил України (довідкові матеріали та керівні документи) / Авт.-упоряд. – В.Я.Білий, М.П.Бойчак, Л.А.Голик, Я.Ф.Радиш, В.О.Жаховський: Передм. та заг. ред. проф. В.Я.Білого – К., 2001. – 220 с. – Авторські – с. 5-62; 115-213.

  15. Порадник військовому лікарю (організація медичної служби частини у мирний час): Навч. посіб. / В.С.Тарасюк, В.О.Жаховський, М.В.Матвійчук та ін.; Заг. ред. – проф. В.В.Пасько – Вінниця, 2003. – 242 с. – Авторські – с. 13-22; 193-213.

  16. Жаховський В.О. Актуальність та основні принципи формування концепції кадрової політики медичної служби Збройних Сил України // Сучасні аспекти військової медицини: Зб. наук. пр. ГВКГ МО України. – К., 2001. – Вип. 6. – С. 40-45.

  17. Жаховський В.О. Основні напрями кадрової політики військово-медичної служби // Современные аспекты военной медицины: Сб. науч. тр. ГВКГ МО Украины. – К., 2000. – Вып. 5. – С. 47-57.

  18. Вовкодав М.М., Жаховський В.О. Кадри як складова частина медичного забезпечення Збройних Сил України // Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования: Сб. науч. тр. – К.: Логос, 1997. - С. 21-23. – Авторські – с. 22-23.