Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


36. Хіврич Юрій Єгорович. Державне управління засобами забезпечення життєдіяльності регіону (на прикладі водопровідно-каналізаційного господарства): дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Хіврич Ю.Є. Державне управління засобами забезпечення життєдіяльності регіону (на прикладі водопровідно-каналізаційного господарства). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України. – Донецьк, 2005.

У дисертації комплексно досліджуються процеси державного управління життєдіяльності регіону шляхом регулювання стабілізації і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства регіону.

На основі аналізу особливостей формування природної монополії, визначення національних і міжнародних тенденцій процесів управління у сфері водокористування, аналізу стану підприємств ВКГ регіону сформульовані підходи і обґрунтовані принципи створення комплексної стратегії реформування і розвитку ВКГ регіону, орієнтованої на споживача послуг.

Науково обґрунтовані зміни тарифної політики на послуги водопостачання і водовідведення на засадах використання інструментів керування попитом на основі комерціалізації підгалузі і організаційно-інституціональних перетворень.

Удосконалено концептуальні засади державного регулювання процесу виведення з кризи і сталого розвитку ВКГ регіону через створення і реалізацію державної програми реформування і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства на засадах дотримання балансу інтересів держави, виробника і споживача.

У дисертації наведене нове рішення наукової задачі, яке полягає у розробці теоретичних науково обґрунтованих принципів і концептуальних засад створення державної стратегії регулювання процесу стабілізації і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства регіону. На основі проведеного дослідження сформульовані висновки.

  1. Глибока системна криза, яка триває у підгалузі водопровідно-каналізаційного господарства як одного із засобів забезпечення регіону, стримує темпи загального економічного зростання, яке намітилося в Україні останніми роками. Виключна соціальна та економічна значущість послуг водопостачання і водовідведення для життєдіяльності регіону, економічні особливості формування і розвитку підгалузі обмежують можливість застосування ринкових механізмів регулювання їхньої діяльності і обумовлюють необхідність втручання міжгалузевих органів влади: місцевої влади, органів влади регіону, органів державної влади.

  2. За критерієм ролі у процесі забезпечення життєдіяльності певної території як на рівні самої техніко-економічної системи, так і на рівні її середовища існування водним ресурсам належить вищий ранг вагомості, що вимагає створення теоретико-методологічних засад державних механізмів управління системою водопостачання і водовідведення регіону з врахуванням міжрегіональних і континентальних еколого-економічних аспектів.

  3. Аналіз сутності, об’єктивних передумов і закономірностей формування природних монополій в Україні, визначення загальних ознак підприємств інфраструктурних монополій регіональна система водопостачання і водовідведення віднесена до підгалузей природних локальних монополій з низьким потенціалом створення конкурентного середовища, що визначає рамкові умови поєднання у механізмі державного регулювання реформування і розвитку підгалузі інструментів адміністрування і ринкових методів і важелів.

  4. Формалізація процесів життєдіяльності і розвитку системи водокористування регіону розкладається на окремі етапи: моделювання процесів потокорозподілення у інженерних мережах і моделювання процесів управління розвитком системи водопостачання і водовідведення. На основі моделювання встановлено, що багатокритеріальна задача оптимізації державного регулювання реформування і розвитку ВКГ регіону переходить у площину розробки концептуальних положень і формування на їх основі стратегії і тактики трансформацій у підгалузі. Структурування проблеми з метою виділення однорідних відносно самостійних задач відображається у розгортанні головної мети управління у дерево цілей, що задає напрями управлінського впливу на систему і способи його здійснення.

  5. Виділення специфіки і основних факторів впливу на стан і розвиток ВКГ регіону (фактори: матеріальних ресурсів, технічного стану підприємств, фінансових ресурсів, невідповідності системи управління підгалуззю) дозволяє зробити висновок, що закладення основ позитивних зрушень у стані ВКГ регіону, започаткування сталих тенденцій розвитку потребують комплексу заходів, які виходять за межи можливостей і компетенції підгалузі, вимагаючи обов’язкового включення програми реформування і розвитку ВКГ регіону у систему внутрішніх зв’язків регіональної програми соціально-економічного розвитку. Головна мета програми виведення з кризи і сталого розвитку ВКГ регіону як самостійного програмного елементу визначена як задоволення потреб усіх споживачів в отриманні доступних послуг водопостачання і водовідведення, що надаються на належному рівні і якість яких наближується до стандартів ЄС. Головна мета розгортається у дерево цілей - поліпшення стану системи; забезпечення беззбиткового функціонування ВКГ регіону; удосконалення системи управління; підвищення інвестиційної привабливості підгалузі.

  6. Виходячи з основного змісту державної регіональної політики України, принципів і порядку створення програм соціально-економічного розвитку регіону, факторів впливу і загальної структури програми стабілізації і розвитку ВКГ регіону сформульовано керівні принципи застосування програмно-цільового методу досягнення головної мети реалізації програми:

    • орієнтованості на споживача;

    • забезпечення балансу інтересів споживача і виробника послуг водопостачання і водовідведення;

    • забезпечення ефективних умов функціонування підприємств ВКГ;

    • забезпечення екологічної рівноваги у регіоні, санітарно-гігієнічного та епідеміологічного стану у населених пунктах;

    • оптимізації водокористування;

    • відповідності інституціональної структури водного господарства;

    • наукового забезпечення процесу реформування ВКГ регіону.

На базі керівних принципів сформульовані концептуальні засади державного управління життєдіяльністю регіону шляхом регулювання процесу виведення з кризи і сталого розвитку регіональної системи водопостачання і водовідведення.

  1. Програма реформування і розвитку ВКГ регіону має виступати як системний комплекс заходів щодо радикального організаційного, технічного і технологічного оновлення галузевих підприємств регіону і спрямовуватися на стабілізацію, а у подальшому – на глибоку якісну зміну і розвиток підприємств на основі реорганізації їх бізнес-процесів і переводу у якісно новий стан з тим, щоб перетворити ВКГ області на комплекс сучасних підприємств, організаційно і технологічно адаптованих до успішної роботи в умовах ринкової економіки. Основна ідея стратегії – максимальне використання внутрішніх можливостей регіону і підприємств ВКГ для виконання завдань виживання і відновлення та накопичення ресурсів для розв’язання дальніх задач за умови оптимально можливих обсягів залучення зовнішніх ресурсів і їх ефективного використання, що потребує створення принципово нової для ВКГ регіону організаційно-управлінської структури.

  2. Запропоновано формування інвестиційної програми стабілізації і розвитку ВКГ регіону на основі чотирьох взаємопов’язаних функціональних блоків:

    • реформування функціональних і організаційних систем;

    • створення інформаційної автоматизованої системи управління;

    • організації стратегічного фінансування програми;

    • консалтингової підтримки підготовки і виконання проектів.

  3. На засадах керування попитом розроблено принципову схему і модель прогнозування обсягів реалізації холодної води населенню на період встановлення домових приладів обліку води, на основі застосування якої визначено принцип формування інвестиційної складової у тарифах на послуги водопостачання і водовідведення і обгрунтовано зміни у підходах до ціноутворення у частині формування виробничої програми; розрахунку витрат; визначення рівня прибутку; визначення базових тарифів; рівня відшкодування вартості послуг населенням; порядку перегляду тарифів; встановлення цінової межи на послуги водопостачання і водовідведення.

  4. Сформульовані керівні принципи і концептуальні засади державного управління життєдіяльністю регіону шляхом регулювання процесу виведення з кризи і сталого розвитку регіональної системи водопостачання і водовідведення регіону реалізуються у основних положеннях програми реформування і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства за напрямами:

    • формування внутрішнього середовища, сприятливого для здійснення заходів щодо подальшого розвитку;

    • впровадження нових інформаційних технологій і створення відповідного інформаційного середовища для забезпечення прийняття оптимальних управлінських рішень;

    • організація внутрішнього і зовнішнього стратегічного фінансування інвестиційних проектів реформування і розвитку;

    • формування політичного, фінансово-економічного, інвестиційного, юридичного, законодавчого супроводження функціонування підгалузі.

Принципово нова схема організації і координації дій зацікавлених осіб у процесі реформування і розвитку ВКГ регіону передбачає впровадження принципів комерціалізації підгалузі шляхом розвитку корпоративного управління на основі створення регіонального Консорціуму “Вода Донбасу” як одного з варіантів інституціонально-організаційного рішення.

Розроблено основні положення проекту Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження програми реформування та розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Донецької області на 2005-2009 роки і період до 2015 року”.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Хиврич Ю.Е. Состояние и проблемы развития системы водоснабжения и водоотведения Донецкой области // Зб.наук.праць ДонДАУ, т. ІІІ, серія “Державне управління”, вип. 14, “Державне регулювання економіки та соціального розвитку територій та підприємств”,. – Донецьк, ДонДАУ, 2002. – С. 161-168.

  2. Хіврич Ю.Є. Дослідження чинників формування собівартості послуг підприємств водопостачання Донецького регіону //Менеджер. – 2003. - № 4(26). – С. 59-64.

  3. Хіврич Ю.Є. Аналіз та удосконалення управління господарською діяльністю підприємств водовідведення // Зб. наук. праць ДонДАУ, т. IV, серія “Державне управління”, вип. 27 “Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 281-290.

  4. Хіврич Ю.Є. Фактори стійкого розвитку водопровідно-каналізаційного господарства регіону як основа програмно-цільового управління підгалуззю // Менеджер. – 2004. - №2(28). – С. 44-48.

  5. Хіврич Ю.Є. Реформування водопровідно-каналізаційного господарства як складова регіональної програми розвитку. // Зб.наук.пр. ДонДАУ, т. IV, серія державне управління”, вип.29 “Державне регулювання економічного розвитку”. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 135-143.

Друковані праці наукових конференцій, статті у інших виданнях:

  1. Хиврич Ю.Е. Программа «Вода Донбасса» на период до 2010 года // Сб.науч. тр. ИЭП НАНУ «Экология Донбасса. Водные ресурсы». – Донецк, 2003. – С. 305-322.