Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Леоненко Павло Вікторович. Діагностика ускладнень і прогнозування непереносимості сплавів металів зубних протезів : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Леоненко П.В. Діагностика ускладнень і прогнозування непереносимості сплавів металів зубних протезів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. 14.01.22 – стоматологія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ, 2005.

Дисертація присвячена питанням діагностики, лікування та профілактики непереносимості СМ ЗП. Проведено обстеження та лікування 179 хворих, з них 149 – дослідної групи з непереносимістю СМ ЗП та 30 – контрольної групи у віці 20-88 років. Запропонований комплекс удосконалених спеціальних методів досліджень хворих з непереносимістю СМ. Вперше обґрунтовано необхідність виділення п’ятої клінічної форми непереносимості СМ – поєднаної. Розроблено та запропоновано алгоритм проведення лікувально-профілактичних заходів щодо усіх п’яти форм непереносимості. Віддалені результати такого комплексного лікування 149 хворих дали позитивний ефект у 98,0%. Використання удосконаленої нами методики прогнозування непереносимості СМ ЗП дозволяє значно знизити кількість ускладнень. Віддалені результати її використання дали позитивний ефект у 98,3%.

У дисертації наведено узагальнення результатів проведених досліджень і нове вирішення наукового і практичного завдання, що виявляється в підвищенні якості зубного протезування шляхом попередження ускладнень після нього за рахунок розробки і впровадження в лікувальну практику обґрунтованого вибору СМ для зубного протезування та способу контролю стану електрохімічної активності металевих ЗП та пломб в ПР стоматологічних хворих.

  1. На основі вивчення літературних даних встановлено, що за останні десятиріччя чисельність пацієнтів з реакціями непереносимості СМ ЗП збільшилась з 4% до 30%. Діагностика, лікування і профілактика непереносимості металевих ЗП потребує подальшого розвитку та удосконалення.

  2. Застосування в лікувальній практиці розробленого комплексу удосконалених нами клініко-лабораторних методів досліджень пацієнтів з непереносимістю СМ ЗП дозволяє провести диференційну діагностику, встановити діагноз, визначити алгоритм і обсяг лікувальних заходів.

  3. За результатами проведених досліджень визначені найбільш інформативні диференціально-діагностичні ознаки: для гальванічної форми непереносимості металевих протезів – величини електропотенціалів металевих протезів +125 мВ –
    - 685 мВ і сила струму між ними 10-87 мкА, РП – понад 80 мВ, величина ПІЕЧ СОПР до 9 мкА; для рефлекторної форми непереносимості – величини електропотенціалів металевих протезів -50 мВ – -200 мВ і сила струму між ними 8-12 мкА; величина ПІЕЧ СОПР 9-25 мкА; для алергічної форми непереносимості – алергічна проба на СОПР – позитивна. Імунологічне (РГМЛ) тестування – позитивне. Електропунктурні параметри в точках виміру 46,2±1,22 – 59,4±2,98, ІПС – 5-20 од. шк. Гемограма – еозинофіли (7,7% ± 1,37), лейкоцити (10,9109 ± 0,98), лімфоцити (17,3% ± 0,57), базофіли (0,1% ± 0,09) р<0,05; для токсичної форми непереносимості – потенціали – 200 мВ – 685 мВ, РП – понад 80 мВ, сила струму 10-55 мкА, ПІЕЧ СОПР понад 25 мкА. Електропунктурні параметри в точках виміру 40,3±1,99 – 54,2±1,55 од. шк., ІПС 1-18 од. шк. Гемограма – лімфопенія (17,3% ± 0,67); ШОЕ 13,4 ± 1,42 мм/год, підвищення кількості базофілів (2,9% ± 0,73) р<0,05.

  4. Вперше за сукупністю ознак виділена поєднана клінічна форма непереносимості, характерними особливостями якої можуть бути: скарги загального характеру з боку ШКТ, головні болі, іскріння в очах, парестезії у виді печіння і пощипування язика, припухлість і почервоніння ясен в ділянці коронок, зміна смакової чутливості від 7 днів до 1,5 років після протезування, петехіальні крововиливи на СОПР, набряк, гіперемія в місцях контакту з металевими протезами, ерозії, афти, пузирі. При цьому електропотенціали варіюють від – 9 мВ до – 400 мВ, сила струму в межах 5-80 мкА, а ПІЕЧ СОПР 2-25мкА. Імунологічне (РГМЛ) тестування – позитивне. Електропунктурні параметри в точках виміру 39,3±1,54 – 53,7±1,49 одиниць шкали приладу, індикаторне падіння стрілки 5-18 одиниць шкали приладу. Гемограма – підвищення кількості еозинофілів до 6,5% ± 0,61 (р<0,05).

  5. Розроблено раціональний алгоритм лікування стоматологічних пацієнтів з різними формами непереносимості СМ ЗП, суть якого полягає в усуненні «причинних» металевих включень, визначених за допомогою попередніх комплексних досліджень; в знешкодженні і елімінації продуктів електролізу СМ з організму протезоносіїв та неспецифічній гіпосенсібілізуючій терапії; в симптоматичному лікуванні вторинних проявів та ускладнень, корекції функціональних порушень в органах і системах; в специфічному лікуванні хронічних та гострих захворювань супутньої патології; в загальному оздоровленні пацієнтів. Віддалені результати комплексного лікування 149 хворих дали позитивний ефект в 98,0% випадків.

  6. Удосконалена нами методика прогнозування непереносимості СМ ЗП включає в себе: анкетування (скринінг) алергічних та загально-соматичних захворювань; визначення порогу електрочутливості СОПР; електропунктурне тестування з використанням розробленої нами касети матриці-носія матеріалів для виготовлення ЗП; імунологічне тестування зі зразками дослідних матеріалів; визначення індивідуальної чутливості СОПР до матеріалів для виготовлення ЗП; контроль стану електрохімічної активності металевих ЗП в порожнині рота пацієнта перед фіксацією готових протезів на опорні зуби згідно з розробленим нами способом. Застосовування методики прогнозування дозволило знизити кількість ускладнень у хворих з непереносимістю металевих ЗП. Віддалені результати її використання у 179 осіб дали позитивний ефект у 176 пацієнтів (98,3%).

Практичні рекомендації

1. Для діагностики та диференційної діагностики різних форм непереносимості СМ ЗП необхідно використовувати комплекс діагностичних приладів та методик, а саме: анкетування (скринінг) алергічних захворювань; спеціальні методи визначення комплексних показників стану електрохімічної активності металевих включень за допомогою цифрового рН-метра-мілівольтметра «рН-150», цифрового мікроамперметру та приладу «ОД-2М»; дослідження морфологічних змін гемограми у хворих; імунологічне дослідження РГМЛ; мікробіологічне дослідження матеріалу, взятого з поверхні СОПР; пристрій для проведення алергічних проб на СОПР зі сплавами ЗП; електропунктурну діагностику хворих за допомогою приладу „INTA-com-Voll”, комп’ютерне програмне забезпечення „INTA VOLL 1.999”.

2. При усуненні етіологічного фактору у хворих з гальванічною формою непереносимості СМ необхідно видаляти ті металеві включення, показники електрохімічної активності яких перевищують визначений у хворого поріг індивідуальної електрочутливості СОПР.

3. При алергічній і токсичній формах непереносимості необхідно проводити елімінацію тих ЗП, до складу яких входять метали причинні у алергізації організму або у виникненні токсичної дії.

4. При рефлекторній формі непереносимості СМ ЗП необхідно видаляти усі наявні в ротовій порожнині металеві включення.

5. При поєднаній формі непереносимості необхідно проводити вибіркову елімінацію ЗП, електрохімічна активність яких перевищує поріг індивідуальної електрочутливості СОПР, а також ЗП, що є причиною сенсибілізації і токсичного впливу на організм протезоносія.

6. Для профілактики непереносимості СМ необхідно використовувати розроблену нами методику прогнозування непереносимості СМ ЗП (Деклараційний патент України № 3242 від 15.10.04). На заключних етапах виготовлення усі металеві ЗП повинні проходити контроль електрохімічної активності і тільки після цього фіксуватися в ротовій порожнині.

7. Для пацієнтів з ПІЕЧ СОПР 5-10 мкА доцільно виготовляти ЗП з використанням технології лиття з хромокобальтових сплавів, наприклад з Целліт – К, Remanium GM-380, Remanium 2000. Пацієнтам з ПІЕЧ СОПР 3 – 5 мкА і хронічними захворюваннями ШКТ доцільно виготовляти ЗП із СМ на основі золота (клас „Біо”, Au – понад 85%) з максимальною ізоляцією їх металевої поверхні облицювальними матеріалами. Стоматологічним хворим з ПІЕЧ СОПР 2-3 мкА доцільно виготовляти ЗП з вільних від металів матеріалів.

8. Рекомендується скоротити використання штамповано-паяних конструкцій ЗП, особливо з МЗП – композит ЮВАМ-11, оскільки у таких протезів відмічено широкий діапазон коливань потенціалів (розбіжність) від -120 мВ до -685 мВ, а сила струму між такими протезами у деяких хворих сягала позначки 87 мкА.

Публікації автора:

  1. Леоненко П.В. Дифференциально-диагностические критерии клинических форм непереносимости сплавов металлов зубных протезов // Совр. Стоматология. – 2003. – № 1. – С.104-108.

  2. Леоненко П.В. Диагностика реакций непереносимости на сплавы металлов зубных протезов // Современная стоматология. – 2003. – № 2. – С. 110-116.

  3. Леоненко П.В. Лечение непереносимости сплавов металлов зубных протезов // Современная стоматология. – 2003. – № 3. – С. 106-108.

  4. Леоненко П.В. Прогнозирование реакций непереносимости сплавов металлов зубных протезов // Современная стоматология. – 2004. – № 3. – С. 117-124.

  5. Онищенко В.С., Леоненко П.В. Особенности зубного протезирования при непереносимости пациентом Ni и Cr с применением сплавов на основе золота // Зубное протезирование. – 2003. – № 2. – С. 22-28. Здобувачу належить набір клінічного матеріалу, обґрунтування вибору матеріалів для виготовлення зубних протезів, аналіз отриманих результатів.

  6. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на науково-практичний твір № 7616 Україна. Диференціально-діагностичні критерії клінічних форм непереносимості сплавів металів зубних протезів / Леоненко П.В. – № 7410; Заявл. 26.03.03; Опубл. 22.05.2003.

  7. Деклараційний патент на корисну модель № 3237 U Україна. А61В10/00. Пристрій для визначення індивідуальної чутливості слизової оболонки порожнини рота до матеріалів для виготовлення зубних протезів / Леоненко П.В., Онищенко В.С. – № 20040806611; Заявл. 09.08.04; Опубл. 15.10.04, Бюл. № 10. Автором особисто проведений патентно-інформаційний пошук, розробка та обґрунтування пристрою, підготовка матеріалів до друку.

  8. Деклараційний патент на корисну модель № 3242 U Україна, 7 А61В1/24. Спосіб тестування непереносимості стоматологічних матеріалів та ліків / Леоненко П.В., Онищенко В.С. – № 20040806914; Заявл. 18.08.04; Опубл. 15.10.04, Бюл. № 10. Автором особисто проведений патентно-інформаційний пошук, розробка та обґрунтування способу тестування непереносимості, підготовка матеріалів до друку.

  9. Деклараційний патент на корисну модель № 3249 U Україна, 7 А61В5/00. Спосіб контролю стану електрохімічної активності металевих зубних протезів і металевих зубних пломб в порожнині рота пацієнта / Леоненко П.В., Онищенко В.С. – № 20040807050; Заявл. 25.08.04; Опубл. 15.10.04, Бюл. № 10. Автором особисто проведений патентно-інформаційний пошук, розробка та обґрунтування способу контролю стану електрохімічної активності металевих включень в порожнині рота пацієнтів, підготовка матеріалів до друку.

  10. Онищенко В.С., Леоненко П.В., Гурін П.О. Клінічні прояви у хворих при непереносимості до сплавів металів зубних протезів. // Мат. міжнар. наук. практ. конф. «Вітчизняна стоматологія на рубежі століть». – Полтава, 2001. – С.7. Здобувачу належить набір клінічного матеріалу, обґрунтування методики обстеження, аналіз отриманих результатів, визначення основних диференційно-діагностичних ознак для кожної з форм непереносимості сплавів металів.

  11. Леоненко П.В. Лікування нестерпності сплавів металів зубних протезів // Збірник матеріалів Всеукраїнської навчально-методичної та науково-практичної конференції „Стан і проблеми підготовки лікарів-стоматологів у сучасних соціально-економічних умовах”. – Полтава: УМСА, 2003. – С. 55-56.

  12. Леоненко П.В. Прогнозування непереносимості сплавів металів зубних протезів. // Збірник матеріалів першого міжнародного конгресу-круїзу ”Медицина третього тисячоліття”. – Одеса – Київ: УІМА, 2003. – С. 104-106.

  13. Кобылянская Р.Н., Онищенко В.С., Леоненко П.В., Кобылянский В.Я. Медикаментозный электропунктурный тест Р. Фолля в выборе зубопротезных материалов // Збірник матеріалів першого міжнародного конгресу-круїзу ”Медицина третього тисячоліття”. – Одеса – Київ: УІМА, 2003. – С. 101-103. Підготовлена з рівною часткою науково-практичної участі кожного.