Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Слободиська Оксана Арнольдівна. Діяльність академіка П.П.Сушкіна в контексті розвитку біологічної науки (остання чверть ХІХ - перша третина ХХ століть) : дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / УААН; Державна наукова сільськогосподарська бібліотека. — К., 2007. — 215арк. — Бібліогр.: арк. 185-207.



Анотація до роботи:

Слободиська О.А. Діяльність академіка П.П. Сушкіна в контексті розвитку біологічної науки (остання чверть ХІХ – перша третина ХХ століть). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Державна наукова сільськогосподарська бібліотека Української академії аграрних наук, Київ, 2007.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню життя і наукової діяльності П.П. Сушкіна (1868-1928) – визначного вітчизняного зоолога і мандрівника. В роботі розкрито умови формування наукового світогляду та подальшого розвитку П.П. Сушкіна як особистості та дослідника. Розроблено періодизацію життя і діяльності вченого. На основі широкого комплексу джерел досліджено внесок П.П. Сушкіна в розвиток зоології, орнітологічної фауністики, систематики, зоогеографії, дослідження екології хребетних тварин (риб, плазунів і ссавців). Проаналізовано участь науковця в експедиціях по європейській Росії, Україні, Західному Сибіру, в Саяни та Киргизький степ, охарактеризовано їх наукове значення.

Досліджено, що П.П. Сушкіним вперше було складено повне систематичне зведення птахів Сибіру, Алтаю та європейської частини Росії, проведено ревізію класу птахів за підвидовим принципом, розроблено принципово нові визначальні ключі для діагностики видового й підвидового розмаїття птахів.

1. У дисертації вперше здійснено цілісний історико-науковий аналіз творчої спадщини П.П. Сушкіна в контексті розвитку біологічної науки сучасної йому епохи. На основі опрацьованих літературних джерел і матеріалів з архівів них сховищ Києва, Москви, Санкт-Петербурга, Харкова та Сімферополя вперше зроблено комплексний аналіз цієї спадщини. Показано значення його ідей, для розвитку тих областей знань, в яких він працював:

14

фауністиці, систематиці, зоогеографії та палеонтології хребетних тварин, передусім в орнітології. Список праць ученого становить понад 100 назв, з яких багато були піонерськими й заклали підґрунтя для подальших наукових розробок, насамперед у зоології. Академік П.П. Сушкін був видатним зоогеографом-орнітологом свого часу, який накреслив найголовніші віхи історії розвитку фауни північних і центральних частин азійського материка та його ландшафтних зон.

2. З’ясовано, що науковий світогляд П.П. Сушкіна формувався під впливом концепцій розвитку біологічної науки кінця ХІХ - першої третини ХХ ст., які зацікавили молодого вченого в веденні природознавчих досліджень. Дисертаційна робота дозволила відтворити образ П.П. Сушкіна як людини високого інтелекту, мандрівника-натураліста, принципового вченого, показати його чуйне сприйняття природи. На формування еволюційного світогляду П.П. Сушкіна вирішальний вплив мали його вчителі й наставники з Московського університету: М.О. Мензбір, О.С. Сєверцов, О.О. Коротнєв, О.В. Бутурлін.

3. Вперше запропоновано удосконалену періодизацію творчої діяльності П.П. Сушкіна:

московський період життя та діяльності (1897-1909) - (захист магістерської дисертації (1897); експедиції в Киргизький степ (1897-1898); наукове відрядження до Західної Європи (1899-1900); посади приват-доцента та професора зоології на Вищих жіночих курсах (1901-1909); захист докторської дисертації (1904); експедиція в Мінусінський край (1902);

харківський період (1909-1919) - (викладання в Харківському університеті, завідування кафедрою зоології; експедиції на Алтай та в Монголію (1912, 1914)).

- сімферопольський період (1919-1920) - (викладацька діяльність у Таврійському університеті та робота в Сімферопольському природничо-історичному музеї; співпраця з Кримським товариством дослідників природи). Вперше досліджено Сімферопольський період життя і діяльності П.П. Сушкіна, який раніше не потрапляв у поле зору істориків природознавства.

петроградсько-ленінградський період (1920-1928) - (очолювання орнітологічного відділення Зоологічного музею; праця в Геологічному музеї; Академік Академії наук СРСР (1927); академік-секретар Відділення фізико-математичних наук АН СРСР(1927); наукове відрядження у США (1924)).

4. Визначено, що творчий доробок П.П. Сушкіна можна умовно розділити на такі основні напрями: орнітологічні дослідження - порівняльна анатомія,

15

фауністика, систематика, зоогеографія та палеозоологія. В дисертації також простежується інтерес ученого до таксономії та загальних проблем біології, зокрема еволюційних проблем та проблеми походження людини, виконаних ним під впливом ідей і концепцій М.О. Сєверцова, М.О. Мензбіра і С.О. Бутурліна.

З’ясовано, що в галузі палеонтології П.П. Сушкін одним із перших почав використовувати морфологічний метод дослідження викопних тварин, тому багато вчених-палеонтологів вважають його, разом з В.О. Ковалевським, засновником нового напряму в палеонтології – екологічної палеонтології (палеоекології).

Визначено особливу роль П.П. Сушкіна як блискучого морфолога і анатома, який вперше у вітчизняній біологічній науці створив класичні праці з порівняльної анатомії хижих птахів.

Показано роль П.П. Сушкіна, як натураліста, який не мав собі рівних у дослідженнях орнітофауни на просторах колишнього СРСР. Результати цих досліджень знайшли відображення в працях академіка: „Птицы Советского Алтая и прилежащих частей Северо-Западной Монголии” (1938. – Т.1.- 2); „Список и распределение птиц Русского Алтая и ближайших частей Северо-Западной Монголии, с описаним новых или малоизвестных форм” (1925); „Птицы Тульской губернии” (1892); „Птицы Уфимской губернии” (1897); „К морфологии скелета птиц. I. Сравнительная остеология дневных хищных птиц (Accipitres) и вопросы классификации. ІІ. Соколы и их ближайшие родственники” (1902); „Птицы средней Киргизской степи” (1907); „Птицы Минусинского края, Западного Саяна и Урянхайской Земли” (1914) тощо. Вони і сьогодні залишаються підґрунтям для вивчення фауни Росії та України, є енциклопедичними довідниками сучасних зоогеографів, а ті комплексні прийоми та методи природничого аналізу, які використовував автор в цих працях ще на початку ХХ століття, залишаються актуальними.

5. Простежено, що життя та діяльність П.П. Сушкіна тісно перепліталися з долею багатьох визначних діячів науки і культури України, Росії, Західної Європи та Америки: М.О. Мензбіра, О.М. Сєверцова, М.О. Зарудного, О.М. Нікольського, О. Шарпа, В. Хаттера, В.М. Арнольді, В.К. Заленського, В.І Вернадського, Д.І. Щербакова, І.І. Пузанова, О.Ф. Іоффе, М.І. Андрусевича, М.М. Завадовського, Є.В. Вульфа, В.О. Обручева та інших.

6. Вагомою є педагогічна та науково-просвітницька роль П.П. Сушкіна. Як викладач Московського, Харківського, Таврійського університетів і Гірничого інституту в Ленінграді він зробив значний внесок у підготовку цілої плеяди науковців у галузі зоології, серед його учнів - Б.С. Виноградов, С.К. Красовський, П.С. Серебровський, Є.С. Птушенко, М.І. Гавриленко, О.Я.

16

Тугарінов, Б.К. Штегман, О.І. Іванов, Л.М. Шульгін, Л.О. Портенко, та в галузі палеонтології – Ю.А. Орлов, І.О. Єфремов та інші.

Він був популяризатором нових досягнень біологічної науки в журналах: “Природа”, “Орнитологический вестник», «Вісник природознавства» тощо. Активно співпрацював з товариствами дослідників природи в Москві, Харкові, Сімферополі та Ленінграді.

7. Науково-організаційна та популяризаторська діяльність П.П. Сушкіна становить значний інтерес для широкого кола біологів. Формами поширення надбань вченого-педагога можуть бути доповіді на нарадах працівників освіти, лекції у вищих навчальних закладах, написання студентами рефератів, курсових і дипломних робіт, різні публікації про видатного вченого-зоолога. Вище викладене є свідченням доцільності вивчення наукової спадщини П.П. Сушкіна у вищих навчальних закладах України.

Публікації автора:

1. Слободиська О.А. Академік П.П. Сушкін (1868-1928) – видатний зоолог-систематик, порівняльний анатом, палеонтолог та мандрівник // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць. – К., 2003. – Вип.11. – С. 188-200.

2. Слободиська О.А. Громадсько-педагогічна діяльність академіка П.П. Сушкіна // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць. – К., 2003. – Вип.12. – С. 178-183.

3. Слободиська О.А. Внесок П.П. Сушкіна в розвиток орнітології // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць. – К., 2004. – Вип.15. – С. 182-191.

4. Слободиська О.А. П.П. Сушкін про закон незворотності еволюції // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць. – К., 2006. – Вип. 26. – С.187-196.

5. Слободиська О.А. Палеозоологічні дослідження академіка П.П. Сушкіна // Історичні записки: Зб. наук. праць. – Луганськ, 2007. – Вип.14. – С.119-127.

6. Слободиська О.А. Наукова спадщина П.П. Сушкіна (1868-1928) // Історія національної науки: новий зміст і суспільне значення: Матер. ХІХ Міжнародного Київського симпозіуму з наукознавства та історії науки, 13-15 листопада 2002 р. – К., 2002. – С.85-88.

17

7. Слободиська О.А. Внесок П.П. Сушкіна у вирішення проблеми походження людини // Дев’ята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки: Матер. конф., м. Київ, 23 квітня 2004 р. – К., 2004.- С.146-150.

8. Слободиська О.А. Академік П.П. Сушкін про вирішальний вплив клімату на еволюцію органічного світу // Десята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки: Матер. конф., м. Київ, 27 травня 2005 р.- К., 2005. – С.171-179.

9. Слободиская О.А. Материалы к биографии академика П.П. Сушкина // Одинадцята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки: Матер. конф., 21 квітня 2006 р., м. Київ. – К., 2006. – С.126-30.