Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика напівпровідників і діелектриків


Хіврич Володимир Ілліч. Ефекти компенсації у напівпровідниках та сенсори радіації на цій основі : дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Одеський національний ун- т ім. І.І.Мечнікова. - О., 2006.



Анотація до роботи:

Хіврич В. І. Ефекти компенсації у напівпровідниках та сенсора радіації на цій основі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 – фізика напівпровідників та діелектриків. Одеський національний університет ім. І. І. Мечнікова, Одеса, 2006.

Дисертація присвячена вивченню та практичному використанню закономірностей впливу компенсації, яка змінювалась за рахунок стехіометрії або опромінення різними видами радіації, на електричні оптичні та спектрометричні характеристики ряду бінарних і атомарних напівпровідників та сенсорів на їх основі. Дослідження сильнолегованих і компенсованих власними дефектами монокристалів CdTe виявлено всі закономірності, передбачувані теорією, і показано, що такі кристали можуть служити моделлю аморфного напівпровідника. Показано, що опроміненням g-фотонами Co60 можна значно розкомпенсувати кристали і зробити їх придатними для виготовлення спетрометрів ядерних випромінювань. Вивчено вплив g-опромінення невеликими дозами на кристали CdS, ZnSe, ZnSe, Si p-типу і виявлено покращання їх електрофізичних характеристик, а в тестових Si0.75Ge0.25/Si гетероструктурах досягнуто повної релаксації механічних напруг. Спостережено також покращання параметрів на пластинах Si і на діодних структурах після опромінення невеликими флюенсами швидких нейтронів.

Виявлена підвищена радіаційна стійкість нейтронно-легованого кремнію, яка обумовлена стоками радіаційного походження.

На основі білякрайового поглинання в Si запропоновано технологічний дозиметр швидких нейтронів для флюенсів 1015 н/cм2.

Компенсація електропровідности в надчистому n-Si стала основою розробки аварійного дозиметра нейтронів, а удосконалений МОН-транзистор – аварійним g-дозиметром.

І. Електрофізичні властивості напівізолювальних монокристалів CdTe, сильно леґованих й сильно компенсованих власними дефектами, характеризуються, як і передбачала теорія, наступним:

  1. Наявністю активаційної та стрибкової електропровідності. Вперше на цих кристалах виявлено дільниці стрибкової провідності, описуваної законом Шкловського ln ~ Т-1/2;

    Якісно підтверджено висновки теорії про обернено пропорційну залежність середньоквадратичної глибини ям великомасштабних флуктуацій та характерної енергії , яка визначає нахил кривих білякраєвого поглинання, від концентрації електронів у зоні провідності.

    1. Виявлено ряд властивостей компенсованих кристалів, непередбачуваних теорією:

    У температурних залежностях ВАХ великомасштабні флуктуації потенціалу проявляються як пастки, спектр яких в забороненій зоні характеризується експоненціальним розподілом за енергіями.

    Наявність великомасштабних пасток зумовлює в температурних залежностях ВАХ появу закономірностей, характерних для СОПЗ. За температури 77К також виявлено як відтворювальні (перемикання) дільниці з від’ємним диференціальним опором, зумовлені появою додаткової кількости електронів, які делокалізуються полем з пасток, так і незворотні дільниці (пам’ять). В стані пам’яти зразки мають металеву провідність, яка може бути пов’язана з випадінням атомів Cd або проникненням атомів металу електродів в об’єм кристала при шнуруванні струму. Стан пам’ті можна стерти імпульсами струму або нагріванням до 130 ОС.

    1. Виявлено аномальну фотопровідність (різновид “замороженої” чи залишкової), передбачувану С. М. Ривкіним для фоточутливих напівпровідників з великомасштабними флуктуаціями потенціалу. Енергетичний інтервал засвітки для її виявлення в наших кристалах становив 0.8 1.2 мкм (0.6 1.6 еВ).

    За механічної обробки кристалів p-CdTe та часткового стравлення дефектного дислокаційного шару з n-типом провідности виявлено аномальні температурні й струмові залежності опору, які трактуються як можливі прояви високотемпературної надповідності екситонної природи.

    1. Опромінення гамма-фотонами Со60 напівізолювальних монокристалів СdTe дозволяє зменшувати величину початкової самокомпенсації, що приводить до зменшення концентрації великомасштабних пасток і, відповідно, до збільшення добутку .

    По опроміненні детекторів на основі таких кристалів вони стають придатними для спектрометрії заряджених частинок.

    Таким чином проведені дослідження показують , що сильно леґовані і сильно компенсовані монокристали CdTe є чудовою моделлю аморфного напівпровідника.

    Разом з тим показано, що наряду з відомим леґуванням CdTe при вирощуванні Cl, можна з допомогою радіації покращити їхні електрофізичні параметри і робити придатними для практичного використання в якості спектрометрів ядерного випромінювання .

    ІІ. Вивчення властивостей кремнію, компенсованого шляхом введення радіаційних дефектів з допомогою опромінення певним видом проникливої радіації, показало ряд цікавих фактів.

    1. Вперше (1967, 1971 рр.) зафіксовано збільшення рухливості носіїв струму в монокристалах Si p- типу провідності після опромінення малими дозами гамма-фотонів Со60 (ефект малих доз).

    Дослідження спектрів люмінесценції в плівках CdS та кристалах ZnSe блочної структури показало, що під дією малих доз гамма-радіації (< 103 Гр) відбувається впорядкування їхніх структур: в CdS – ріст мікрокристалітів, в ZnSe – твердофазова перекристалізація, у тестовіих ґетероструктурах Si0.75Ge0.25/Si спостерігається зменшення деформаційних напружень. Показано, що ефект малих доз спостерігається і при опроміненні швидкими нейтронами ZnSe сцинтиляторів, кристалів Si й діодних структур на його основі.

    1. Виявлено підвищену радіаційну стійкість НЛК і зауважено ефект впливу попереднього гамма- і нейтронного опромінення на процеси відпалу дефектів та підвищення радіаційної стійкости Si, обумовлену утворенням різноманітних мікродефектів – ефективних стоків (гетерів). Це знаходить практичне застосування для підвищення радіаційної стійкости сенсорів ядерних випромінювань.

    2. На основі вивчення відпалу нейтронно опроміненого кремнію шляхом вимірювання оптичних та електричних характеристик зроблено висновок про існування двох типів складних дефектів, компенсаторів електропровідності, а саме ікластерів вакансійного й міжвузловинного типів.

    3. Вивчення впливу гамма-опромінення на електропровідність кремнію вітчизняного та зарубіжного виробника, а також аналіз літератури показують, що граничне положення рівня Фермі в надчистому Si пов’язано з залишковою концентрацією бору (~1012 см-3), а не дивакансіями, як вважалось раніше.

    4. Концентрація дірок в надчистому р-Si хвилеподібно осцилює з дозою гамма-опромінення, найвірогідніше, це результат утворення Е-центрів та появи атомів бору й вуглецю в міжвузловинах (за ефектом Воткінса) з подальшим утворенням комплексів CiCs.

    5. На основі явища компенсації електропровідності за опромінення швидкими нейтронами надчистих монокристалів n-Si розроблено у вигляді p-i-n діодів новий тип аварійного дозиметра нейтронів.

    Показано можливість використання планарної технології для їхнього виготовлення.

    1. Запропоновано покращений тип аварійного гамма-дозиметра на основі МОН-структур зі збільшеною товщиною окисла до 1 мкм. Показано можливість реєстрації цими структурами тканинно-еквівалентних доз протонного випромінювання.

    2. Для технологічних потреб запропоновано дозиметр нейтронів на основі вимірювання в монокристалах кремнію коефіцієнтів поглинання в білякрайовій області інфрачервоного спектру поглинання.

    3. Проведені дослідження показують, що для збільшення ресурсу експлуатації сенсорів (детекторів) ядерних випромінювань слід використовувати надчистий кремній р-типу-провідности частково підкомпенсований фосфором, введеним нейтронним легуванням.

    Розроблені - n- сенсори лягли в основу аварійного дозиметра “Допинг” для окремої реєстрації - і n-компонент в змішаних полях цих випромінювань. Дозиметри “Допинг” знайшли практичне застосування в Інституті експериментальної фізики (Арзамас, Росія), використані при ліквідації аварії на ЧАЕС та для визначення радіаційних випромінювань на прискорювачі в ЦЕРНі.

    Автори дозиметра “Допинг” відзначені Дипломом ІІ ступеня та нагороджені срібними Медалями Головними комітетами ВДНГ України (1988 р.) та ВДНГ СРСР (1989 р.).

    Таким чином, приведені в дисертації результати показують плідність для теорії і практики способу управління властивостями напівпровідників та структур на їх основі шляхом опромінення їх різними дозами проникаючої радіації.

    На основі зміни компенсації електропровідності надчистого кремнію запропоновано фізичні принципи створення нового покоління гамма-нейтронних аварійних дозиметрів та сенсорів високоенергетичних ядерних випромінювань.

    Вирішена проблема аварійної дозиметрії гамма-нейтронних випромінювань на основі експресних електричних вимірювань параметрів напівпровідникових сенсорів.

Публікації автора:

  1. Дидковский А. П., Хиврич В. И. Эффекты переключения и памяти в CdTe // ФТП. - 1974. - Т. 8, вып. 5. - С. 990 - 992.

  2. Didkovskii A. P., Khivrich V. I. Electrical properties of semi insulating CdTe // Phys. Stat. Sol. (a). - 1975. - Vol. 32. - P. 621 - 629.

  3. Об аномальных фото- и темновой проводимости / А. П. Дидковский, В. В. Матлак, В. И. Куц, В. И. Хиврич // ФТП. - 1976. - Т. 10, вып. 12. - С. 2349 - 2351.

  4. Управление околокраевым поглощением в полуизолирующем CdTe / А. П. Дидковский, В. И. Куц, В. И. Хиврич, Д. И. Цюцюра // ФТП. - 1978. - Т. 12, вып. 7. - С. 1435 - 1437.

  5. Хіврич В. І., Дідковський О. П. Про ознаки високотемпературної надпровідності в монокристалах CdTe p-типу // УФЖ. - 2003. - Т. 48(3), № 1. - С. 290.

  6. Хіврич В. І. Аномалії в монокристалах CdTe як можливі прояви високотемпературної надпровідності // Зб. наук. праць Ін-ту ядерних досл. - 2004. - № 1 (12). - С. 56 - 60.

  7. Дидковский А. П., Матлак В. В., Хиврич В. И. Об электрических свойствах CdTe, легированного германием // ФТП. - 1983. - Т. 17, вып. 2. - С. 373 - 374.

  8. Ерицян Г. Н., Конозенко И. Д., Хиврич В. И. О некоторых радиационных эффектах в Si р-типа // Изв. АН АрССР. Сер. Физика. - 1967. - Т. 2, вып. 2. - С. 141 - 142.

  9. Влияние нейтронной и g-радиации на свойства высокоомного Si, выращенного в атмосфере водорода / И. Д. Конозенко, Л. В. Левчук, А. П. Галушка, В. И. Хиврич // ФТП. - 1971. - Т. 5, вып. 4. - С. 747 - 750.

  10. Манжара В. С., Мак В. Т., Хиврич В. И. Влияние g-облучения на излучательную рекомбинацию поликристаллических пленок CdS // УФЖ. - 1988. - Т. 33, вып. 5. - С. 694 - 697.

  11. Влияние гамма-облучения на ширину запрещенной зоны ZnSe / В. Т. Мак, В. С. Манжара, В. И. Бейзим, В. И. Хиврич // Письма в ЖТФ. - 2002. - Т. 28, вып. 18. - С. 13 - 17.

  12. Гроза А. А., Хиврич В. И. Околокраевое поглощение в Si, облученном нейтронами и 1,5 МэВ электронами // ФТП. - 1979. - Т. 13, вып. 5. - С. 870 - 874.

  13. Дидковский А. П., Саакова А. К., Хиврич В. И. Некоторые электрические свойства высокоомного радиационно-легированного кремния // ФТП. - 1976. - Т. 10, № 3. - С. 543 - 545.

  14. Механізми тензоефектів, зумовлені дефектною структурою нейтронно-легованого і гамма-опроміненого кристалів n-Si(p) / С. І. Будзуляк, Є. Ф. Венгер, Ю. П. Доценко, В. М. Єрмаков, В. В. Коломоєць, В. Ф. Мачулін, Л. І. Панасюк, В. І. Хіврич // Доп. НАН України. - 2000. - № 9. - С. 79 - 87.

  15. Особенности действия быстрых и тепловых нейтронов, электронов на оптические, электрические и структурные свойства Si / П. Г. Литовченко, А. А. Гроза, М. Д. Варенцов, В. И. Хиврич, Л. В. Томчук, Л. Г. Николаева, Ю. И. Заславский, М. И. Старчик, Г. Г. Шматко // Вопросы атомной науки и техники. Сер. Физика радиационных повреждений и радиационное материаловедение. - 1981. - Вып. 3(17). - С. 75 - 77.

  16. High purity Si as a basic material for manufacturing of radiation detectors and integral neutron radiation dosimeters / V. I. Khivrich, M. D. Varentsov, P. G. Litovchenko, I. E. Аnokhin, O. S. Zinets, M. I Reinhard., A. B. Rozenfeld, M. Carolan, D. Alexiev // IEEE Trans. on Nucl. Sci. - 1996. - Vol. 43, No. 6. - P. 2687 - 2692.

  17. Influence of preliminary irradiation on radiation hardness of Si and InAs / P. G. Litovchenko, W. Wahl, A. A. Groza, A. P. Dolgolenko, A. Ya. Karpenko, V. I. Khivrych, O. P. Litovchenko, V. F. Lastovetsky, V. I. Sugakov, V. K. Dubovy // Semic. Phys. Quantum Electr. and Optoelectr. - 2001. - Vol. 4, No. 2. - P. 85 - 90.

  18. Radiation hardening of Si for detectors by preliminary irradiation / P. G. Litovchenko, D. Bisello, A. Candelori, A. P. Litovchenko, A. A. Groza, A. P. Dolgolenko, V. I. Khivrich, L. I. Barabash, V. F. Lastovetsky, L. A. Polivtsev, W. Wahl, J. Wyss // Solid State Phenomena. - 2004 - Vols. 95 - 96. - P. 399 - 404.

  19. Оптичні і структурні дослідження протонно-опроміненого монокристалічного кремнію / В. І. Варніна, А. А. Гроза, П. Г. Литовченко, М. Б. Пінковська, Л. А. Полівцев, М. І. Старчик, В. І. Хіврич, Г. Г. Шматко. - Укр. фіз. журн. - 2003. - Т. 48, № 3. - С. 269 - 274.

  20. Гроза А. А., Куц В. И., Литовченко П. Г., Хиврич В. И. Влияние облучения 50 МэВ протонами на ИК-поглощение в Si. - ФТП. - 1989. - Т. 23, вып. 6. - С. 975 - 977.

  21. P-i-n diodes with wide measurement range of fast neutron doses / A. B. Rosenfeld, I. E. Anokhin, L. I. Barabash, O. S. Zinets, P. G. Litovchenko, V. I. Khivrich // Radiation protection dosimetry. - 1990. - Vol. 33, No. . - P. 175 - 178.

  22. Использование Si и структур на его основе как датчиков в аварийной и технологической дозиметрии / П. Г. Литовченко, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич, А. А. Гроза // Весці АН БССР. Сер. физико-математических наук. - 1991. - № 3. - С. 93 - 97.

  23. Application of p-i-n diodes and MOSFets for dosimetry in g and n radiation fields / A. Rosenfeld, G. Kaplan, M. Carolan, B. Allent, I. Anokhin, O. Zinets, V. Khivrich, P. Litovchenko // Radiation protection dosimetry. - 1999. - Vol. 84. - No. 1 - 4. - P. 349 - 352.

  24. Development of semiconductor sensors for dosimetry of mixed radiation fields / A. Rosenfeld, V. Khivrich, O. Zinets et al. // Radiation protection in Australia. - 1994. - Vol. 12, No. 4. - P. 156 - 163.

  25. MOS structure for emergency gamma and proton dosimetry / P. G. Litovchenko, L. I. Barabash, A. B. Rosenfeld, V. I. Khivrich et al. // Rad. Prot. Dos. - 1990. - Vol. 33, No. 1 - 4. - P. 179 - 182.

  26. MosFets dosimeters: the role of encapsulation on dosimetric characteristics in mixed g-n- and megavoltage x-rays fields / A. B. Rosenfeld, M. G. Carolan, G. I. Kaplan, B. J. Fllen, V. I. Khivrich et al. // IEEE Trans. on Nucl. Sci. - 1995. - Vol. 42, No. 6. - P. 2870 - 1877.

  27. P-channel MOS sensor for measurement of emergency g- and neutron irradiation / P. G. Litovchenko, L. I. Barabash, V. I. Kuts, A. B. Rosenfeld, V. I. Khivrich // Rad. Prot. Dos. - 1996. - Vol. 66, No. 1 - 4. - P. 225 - 228.

  28. Use of Ukrainian semiconductor dosimeters in a CERN particle Accelerator field / A. Rosenfeld, V. Khivrich, V. Kuts et al. // IEEE Trans. on Nucl. Sci. - 1994. - Vol. 4, No. 6. - P. 1009 - 1014.

  29. Neutron dosimentry with planar silicon p-i-n diodes / A. B. Rosenfeld, M. Yudelov, M. Lerch, I. Cornelius, P. Griffin, V. L. Perevertailo, V. I. Khivrich, M. B. Pinkovska // IEEE Trans. on Nucl. Sci. - 2003. - Vol. 50, No. 6. - P 2367 - 2372.

  30. Radiation-hard semiconductor detectors for SuperLHC / M. Bruzzi, J. Adey, A. Al-Ajili ... V. Khivrich et al. / Nuclear Instr. and Meth. in Physics Research. – 2005. – Vol. A 541. – P. 189 – 201.

  31. Подолян А. А., Хиврич В. И. Влияние ультразвука на отжиг радиационных дефектов в Si при комнатных температурах. - Письма в ЖТФ. - 2005. - Т. 31, вып. 10. - С. 11 - 15.


  32. Silicon dosimetric diode for BNCT using epithermal neutron sources / M. G. Carolan, A. B. Rosenfeld, S. Wallace, H. Meriaty, G. J. Storr, V. I. Khivrich, R. L. Moss, B. J. Allen // Proc. of the 1-st Intern. Workshop on accelerator: Based Neutron Sources for Boron Neutron Capture Therapy, 1994. - Vol. 1. - P. 299 - 309.

  33. Radiation hardness study of high purity detector grade silicon / M. Reinhard, A. Rosenfeld, V. I. Khivrich, M. D. Varentsov, P. G. Litovchenko, I. E. Anokhin, O. S. Zinets // Proc. of the conf. on optoelectronic and microelectronic materials and devices / Ed. by C. Jagadish. - Australia, Canberra, 1996. - P. 479 - 482.

  34. Semiconductor dosimeters for selective determination of the components in mixed g- and n-fields / P. G. Litovchenko, L. I. Barabash, V. I. Kuts, V. I. Khivrich, I. A. Marusan, M. B. Pinkovska // Proc. of the Inter. Congress on Radiation Protection. Vienna, 1996. - Vol. 4. P35 – 70. – P. 365 - 367.

  35. Компенсатор уменьшения чувствительности фотосцинтиляторного детектора: А. с. 1774740 / П. Г. Литовченко, В. Д. Рыжиков, В. И. Куц, А. Б. Розенфельд, В. С. Манжара, В. И. Хиврич. - Опубл. 03.05.1990.

  36. Способ изготовления полупроводниковых детекторов типа dE/dх: А. с. 2957952 / С. В. Бердниченко, П. Г. Литовченко, Л. И. Барабаш, О. Ф. Немец, С. И. Гашенко, Э. С. Фалькевич, В. И. Хиврич. - Опубл. 16.07.80.

  37. Интегральный пассивный дозиметр g- нейтронного излучения: А. с. 1556355 / П. Г. Литовченко, Л. И. Барабаш, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич и др. - Опубл. 28.03.88.

  38. Способ изготовления чувствительного элемента дозиметра быстрых нейтронов: А. c. 1540580 / П. Г. Литовченко, Л. И. Барабаш, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич, А. И. Хатюшин, А. Ткаченко, А. И. Думик - Опубл. 26.01.88.

  39. Способ изготовления чувствительного элемента дозиметра g-излучения: А. с. 1457722 / П. Г. Литовченко, Л. И. Барабаш, В. И. Хиврич, А. Б. Розенфельд и др. - Опубл. 27.03.87.

  40. Способ измерения флюэнса быстрых нейтронов: А. с. 1468226 / А. А. Гроза, П. Г. Литовченко, Л. Г. Николаева, В. И. Хиврич и др. - Опубл. 17.03.87.

  41. Способ изготовления чувствительного элемента дозиметра быстрых нейтронов: А. с. 1235337 / П. Г. Литовченко, Л. И. Барабаш, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич, В. Ф. Ластовецкий, Н. Ф. Карушкин, А. А. Тухаринов, В. Г. Липявка, В. Н. Кутлахметов, А. П. Белов - Опубл. 22.06.84.

  42. Особенности изменения фотоэлектрических свойств поверхностно-барьерных кремниевых диодов при облучении нейтронами и g-квантами / П. Г. Литовченко, В. Т. Мак, Л. И. Барабаш, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич // Тез. докл. ХХХІІІ совещ. по ядерной спектроскопии и структуре атомного ядра. - М., 1983. - С. 558.

  43. Эффект малых доз нейтронов в Si / Л. И. Барабаш, О. А. Бартновский, М. Д. Варенцов, П. Г. Литовченко, Г. Г. Манукян, В. Т. Мак, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич // Радиационная физика полупроводников и родственных материалов. - Ташкент: ФАН, 1984. - С. 46.

  44. Электрофизические свойства поликристаллического кремния / В. И. Хиврич, М. Д. Варенцов, Г. О. Варданян, А. П. Дидковский, В. И. Куц // Физические проблемы МДП-интегральной электроники: Тез. докл. V Респ. конф. - Дрогобыч, 1987. - С. 179.

  1. Использование реактора РБМК для нейтронного легирования кремния / О. Ф. Немец, В. П Брюханов., П. Г. Литовченко, М. А. Лютов, Ю. В. Маковецкий, В. П. Акинфиев, А. В. Литовченко, В. К. Дубовой, В. Ф. Ластовецкий, Н. С. Озимай, И. Е. Сухорученков, В. И. Хиврич // ІІІ Всесоюз. совещ. по радиационной технологии полупроводниковых материалов. - Обнинск, 1981. - С. 9.

  2. Особенности воздействия проникающего излечения на МОП-структуры с толстым окислом / П. Г. Литовченко, Л. И. Барабаш, М. Б. Пинковска, А. Б. Розенфельд, В. И. Хиврич. В. И. Куц, В. Я. Киблик, А. А. Серба, В. А. Марусан, В. М. Белеля, Г. И. Гаврилюк, А. И. Думик // V Республиканская конф. „Физические проблемы МДП - интегральной электроники” (Май 1987 г., г. Дрогобыч): Тез. докл. - К., 1987. - С. 124.

  3. Хіврич В. І., Дідковський О. П., Павлов А. Р. Вплив g-фотонів Co6 на детектори з CdTe // Тези Міжнар. наук.-техн. конф. “Сенсорна електроніка та мікросистемні технології”. - Одеса, 2004. - С. 153.

  4. Перевертайло В. Л., Хіврич В. І., Дубовий В. К. P-i-n структури планарної технології для дозиметрії швидких нейтронів // Сенсорна електроніка і мікросистемні технології: Тези доп. Міжнар. наук.-техн. конференції. - Одеса, 2004. - С. 312.

  5. Хіврич В. І., Дідковський О. П., Матлак В. В. Вплив радіації на великомасштабні пастки в CdTe // Тези доповідей: ІІ Українська наук. конф. з фізики напівпровідників. - Т. 2. - Чернівці, 2004. - С. 134 - 135.

  6. Вплив конструктивних особливостей та радіаційно-термічної обробки на дозиметричні характеристики МДН-структури / Г. І. Гаврилюк, П. Г. Литовченко, Л. І. Барабаш, М. Б. Пінковська, В. І. Хіврич // ІІ Українська наукова конф. з фізики напівпровідників: Тези доповідей. (Чернівці – Вижниця, 20 – 24 вересня, 2004 р.). – Чернівці, 2004. – С. 233 – 234.

  7. Исследование влияния облучения g-фотонами Со60 на гетероструктуры Si0,75Ge0,25/Si / Р. Ю. Голиней, Е. Ю. Колядина, А. О. Матвеева, А. А. Подолян, В. И. Хиврич // V Міжнар. школа-конференція “Актуальні проблеми фізики напівпровідників”: Тези доповідей. - Дрогобич, 2005. - С. 38.