Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Рущишин Надія Михайлівна. Ефективність функціонування торговельних підприємств в умовах розвитку національної економіки : Дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Укоопспілка. Львівська комерційна академія. — Л., 2005. — 209, [44]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 196-209.



Анотація до роботи:

Рущишин Н.М. Ефективність функціонування торговельних підприємств в умовах розвитку національної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 - економіка торгівлі та послуг. - Львівська комерційна академія, Львів, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню питань оцінки ефективності функціонування торговельних підприємств в ринкових відносинах.

У роботі розкрито суть та обґрунтовано трактування торговельного підприємства як комерційної системи, визначено основні засади його функціонування в умовах ринкової трансформації економіки та досліджено розвиток торговельних підприємств в сучасних умовах. Висвітлено динамічні та структурні зміни функціонування комерційної системи на основі використання основних об'ємних та якісних показників. Досліджено місце торговельних підприємств у створенні валового внутрішнього продукту і, як наслідок, їх вплив на розвиток економіки в цілому.

На основі виявлених тенденцій розвитку торговельних підприємств охарактеризовано суть ефективності їх функціонування та необхідність проведення оцінки ефективності з врахуванням сучасних умов господарювання і конкурентного середовища.

Проведено техніко-економічну оцінку ефективності функціонування торговельних підприємств Львівської, Тернопільської, Закарпатської областей за 2000-2004 рр., на основі даних анкетного обстеження визначено оптимальні значення розрахованих показників. На підставі статистичних даних здійснено фінансово-економічну оцінку ефективності функціонування торговельних підприємств. Здійснено соціально-економічну оцінку ефективності торговельних підприємств та досліджено вплив факторів на загальну ефективність. Розраховано інтегральні показники оцінки ефективності діяльності торговельних підприємств з використанням різних методів та на їх основі проведена порівняльна оцінка ефективності діяльності досліджуваних підприємств торгівлі. Побудовано моделі трендів (лінійна, параболічна, степенева, експоненціальна) за статистичними даними торговельних підприємств Львівської, Тернопільської, Закарпатської областей України і розраховано прогноз показників ефективності їх діяльності на 2005-2007 рр.

Обґрунтовано системний підхід та запропоновано організаційно-економічний механізм комплексної оцінки ефективності функціонування торговельних підприємств.

У дисертації поглиблено теоретико-методологічні засади оцінки ефективності функціонування торговельних підприємств і запропоновано організаційно-економічний механізм комплексної оцінки ефективності діяльності підприємств торгівлі, який базується на принципах системного підходу. Виконана робота дає підстави сформулювати висновки теоретичного, методологічного та прикладного характеру.

1. Дослідження трактувань вітчизняних і зарубіжних вчених дало підстави стверджувати, що торговельне підприємство як комерційна система – це складна економічна система, яка характеризується відкритістю і самоорганізацією та в результаті реалізації товарів створює додану вартість за допомогою праці членів трудового колективу та ефективного менеджменту і перебуває в стані постійного динамічного розвитку. Розглядаючи підприємство як систему, слід дослідити ефективність з позиції системного підходу.

2. Досліджено сучасний стан, роль, місце торговельних підприємств як комерційних систем в економіці України та окреслено специфіку їх функціонування за 2000-2004рр. в цілому по Україні та в областях західного регіону. За умов ринкової економіки кожне торговельне підприємство повинно забезпечувати свою конкурентоспроможність, рентабельність, ліквідність, впроваджувати маркетингові дослідження, застосовувати сучасний фінансовий менеджмент і на базі цього забезпечувати ефективне функціонування. В умовах до корінних змін, пов'язаних з розвитком ринку, ефективність функціонування торговельних підприємств при повній самоокупності, економічній самостійності і самоуправлінні стає головним орієнтиром їх оцінки як суб’єктів ринкових відносин.

3. Окреслюючи суть та характеристику ефективності торговельних підприємств, нами визначено чинники формування, критерії оцінювання та узагальнено класифікацію видів ефективності з врахуванням функціонування торговельних підприємств в умовах ринку. Запропонована класифікація видів ефективності на практиці дозволяє більш глибше вивчати резерви підвищення ефективності торговельних підприємств та вносити певні корективи в їхню діяльність.

4. Здійснено техніко-економічну оцінку ефективності функціонування торговельних підприємств загалом по Україні та у Львівській, Тернопільській і Закарпатській областях. На основі статистичних даних проведена оцінка ефективності використання торговельної площі та основних фондів. За даними анкетного опитування 120 торговельних підприємств Львівської, Тернопільської і Закарпатської областей проведено аналіз коефіцієнтів, що характеризують завантаженість торговельної площі, використання площі складів, використання об’єму складу. На основі побудованих графіків за допомогою рівнянь парної лінійної і параболічної регресії досліджено вплив факторів на зміну техніко-економічних показників.

5. За побудованою системою показників, яка враховує концепцію вартості грошей в часі, проведена фінансово-економічна оцінка ефективності функціонування торговельних підприємств в Україні та Львівській, Тернопільській, Закарпатській областях за 2000-2004 рр. Окреслено складові оцінки, динаміку фінансово-економічних показників та їх вплив на загальну ефективність діяльності підприємств торгівлі.

6. Розкрито суть та етапи соціально-економічної ефективності функціонування торговельних підприємств та виділено основні складові локальної (регіональної) та внутрішньої соціально-економічної ефективності. Проведено соціально-економічну оцінку ефективності функціонування 120 обстежених дисертантом торговельних підприємств Львівської, Тернопільської, Закарпатської областей. Окремі показники соціально-економічної оцінки, а саме: середні витрати часу в очікуванні обслуговування покупців, витрати часу на придбання одиниці товару, час перебування покупців на торговельному підприємстві при купівлі товарів – проаналізовані на основі анкетного опитування 100 покупців у кожному із 120 торговельних підприємств, а також розрахованих коефіцієнтів попиту на товар, задоволення попиту та незадоволеного попиту на певний товар.

7. Інтегральна оцінка ефективності доповнює і розширює існуючі можливості її аналізу. Інтегральний метод є ефективним у випадках, коли необхідно враховувати вплив факторів на економічні процеси та усунути неоднозначність їх впливу. Запропоновано послідовність проведення інтегральної оцінки та визначені її етапи. Розраховані інтегральні показники рентабельності торговельних підприємств Львівської, Тернопільської і Закарпатської областей методом добутку, сум, середньої геометричної та обґрунтовано використання методу вагового коефіцієнта j-го напряму оцінки як найбільш суттєвого. Зроблено висновок, що найкращі значення за інтегральною оцінкою мають торговельні підприємства Закарпатської області.

8. Обґрунтовано системний підхід до комплексної оцінки ефективності функціонування торговельних підприємств з врахуванням чотирьох тематичних напрямів оцінки (техніко-економічної, фінансово-економічної, соціально-економічної, інтегральної) та використанням економіко-математичних методів. Це дозволяє здійснити узагальнену оцінку ефективності діяльності, виділити визначальні фактори та дослідити їх сукупний вплив.

9. Вдосконалено організаційно-економічний механізм комплексної оцінки ефективності діяльності підприємств сфери торгівлі, який базується на принципах системного підходу із виокремленням основних напрямів дослідження ефективності. Метою застосування такого механізму є виявлення факторів впливу на забезпечення економічного зростання торговельних підприємств як ефективних суб’єктів національної економіки. Досягнення мети можливе за умов використання усіх напрямів комплексної оцінки та елементів механізму її проведення.

10. Побудовано прогнози фінансово-економічних показників ефективності діяльності торговельних підприємств Львівської, Тернопільської, Закарпатської областей на 2005-2007рр. з використанням лінійних, параболічних, експоненціальних, степеневих моделей тренду, які дають підстави спроектувати на перспективу ефективність функціонування торговельних підприємств.

Застосування розроблених теоретико-методологічних положень та практичних рекомендацій щодо комплексної оцінки ефективності функціонування торговельних підприємств сприятиме активізації їх діяльності та удосконаленню механізму впливу на кінцеві техніко-економічні, фінансово-економічні, соціально-економічні результати.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях України:

  1. Рущишин Н.М. Економічна природа торговельних підприємств як комерційних систем // Торгівля, комерція, підприємництво: Збірник наукових праць Львівської комерційної академії. – 2002. - № 5. - С. 120-122.

  2. Рущишин Н.М. Про деякі показники техніко-економічної оцінки ефективності функціонування комерційної системи // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. Вип. 12.8. -Львів: УкрДЛТУ, 2002. - С. 248-253.

  3. Рущишин Н.М. Комерційна система як елемент ринкової економіки // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Вип. 31. - Львів: видавництво Львівського національного університету, 2002. - С. 361-366.

  4. Рущишин Н.М. Наукові підходи щодо визначення поняття ефективності як економічної категорії // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 13. - Львів: видавництво Львівської комерційної академії, 2002. - С. 200-203.

  5. Рущишин Н.М. Екологічна оцінка ефективності функціонування комерційних систем // Наукові записки. Вип. 6. - Львів: видавництво УАД, 2003. - С. 163-167.

  6. Рущишин Н.М. Про фінансово-економічну оцінку ефективності функціонування комерційних систем // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. Вип. 13.1. - Львів: УкрДЛТУ, 2003. — С. 223-227.

  7. Рущишин Н.М. Техніко-економічна оцінка ефективності функціонування комерційних систем // Фінанси України. - 2003. - №10. - С. 30-36.

  8. Рущишин Н.М. Деякі аспекти факторного впливу на фінансово-економічну оцінку ефективності функціонування комерційних систем // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 15. - Львів: видавництво ЛКА, 2004. - С. 260-265.

  9. Рущишин Н.М. Інтегральна оцінка ефективності функціонування комерційних систем // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 16. - Львів: видавництво ЛКА, 2004.- С. 401 - 405.

  10. Рущишин Н.М. Соціально-економічні аспекти функціонування комерційних систем // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи: Збірник наукових праць. Вип. 1 (ХLV). - Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень. - 2004. — С. 69-75.

  11. Рущишин Н.М. Деякі аспекти комплексної оцінки функціонування комерційних систем. Обліково-аналітичні системи суб'єктів господарської діяльності в Україні // Науковий вісник. Спецвипуск 15. - Частина 2. - Львів: Інтереко, 2005. - С. 691- 695.

Публікації в інших виданнях:

  1. Крайнек Н.М. Деякі аспекти оцінки ефективності діяльності торговельних підприємств споживчої кооперації // Матеріали науково-практичної конференції 14-15 травня 1996р. „Проблеми фінансування і кредитування у споживчій кооперації". - Львів, 1996. - С. 102-107.

  2. Крайнек Н.М. Деякі теоретичні аспекти визначення ефективності функціонування торговельних підприємств // Матеріали конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів Львівської комерційної академії за підсумками науково-дослідної роботи у 1996р. - Львів, 1997. - С. 158-162.