Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Галаченко Олександр Олександрович. Ефективність санаторно-курортного лікування дітей, хворих на рецидивуючий бронхіт, з застосуванням радонових ванн та інгаляцій тіотриазоліну і N-ацетилцистеїну (клініко-експериментальне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.01.33 - 2008.



Анотація до роботи:

Галаченко О.О. Ефективність санаторно-курортного лікування дітей, хворих на рецидивуючий бронхіт, з застосуванням радонових ванн та інгаляцій тіотриазоліну і N-ацетилцистеїну (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. – Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2008.

В дисертації представлене клініко-патогенетичне обґрунтування та нове вирішення актуальної наукової задачі, спрямованої на підвищення ефективності відновлювального лікування дітей, хворих на рецидивуючий бронхіт, за допомогою фізіофармакотерапевтичного комплексу (ФФК). Експериментально доведено, що комплекс з радонової мінеральної води та тіотриазоліну (ТЗ) з N-ацетилцистеїном (NАС) має виражену здатність нормалізувати прооксидантно-антиоксидантний баланс і, як наслідок, підвищувати антиоксидантний потенціал організму за умов моделюємого запального процесу дихальних шляхів. Зазначений комплекс справляє суттєву пневмопротекторну дію по відношенню до енергетичних реакцій, що відбуваються у мітохондріях тварин.

На підставі комплексного клінічного, лабораторного та інструментального обстеження 123 дітей, хворих на рецидивуючий бронхіт, а також у віддалений термін після санаторного етапу реабілітації показано ефективність нових лікувальних комплексів із застосуванням радонових ванн, інгаляцій ТЗ і NАС та їх комплексного використання. Встановлено, що санаторно-курортне лікування з долученням пропонуємого ФФК дозволило досягти найбільш значного зменшення клініко-функціональних та термографічних ознак рецидивуючого бронхіту, тривалого (протягом року) сприятливого перебігу захворювання, більш економного витрачання грошових ресурсів та покращення якості життя пацієнтів.

У дисертаційній роботі представлене нове вирішення проблеми пульмонологічної реабілітації, пов’язаної з підвищенням ефективності СКЛ дітей, хворих на РБ, шляхом клініко-патогенетичного обґрунтування розробки та апробації застосування природного фізичного чинника – радонової мінеральної води в поєднанні з аерозольним введенням комбінації ТЗ й NАС. На підставі комплексних клінічних та функціональних досліджень даного контингенту хворих показано, що відновлювальне лікування з включенням ФФК дозволяє досягти сприятливого перебігу захворювання і покращити якість життя дітей.

1. Запропонована модель БЛП максимально наближено відтворює клінічну ситуацію запального процесу дихальних шляхів, що супроводжується формуванням в щурів дисбалансу системи „оксиданти-антиоксиданти”, який проявляється у надмірному посиленні утворення АФК та зменшенні (Р0,05) в середньому в 2 рази ефективності антиоксидантного захисту у всі вивчаємі терміни спостереження. За цієї моделі спостерігається також суттєве (Р0,05) виснаження енергетичних ресурсів організму тварин, свідченням чого є дефіцит АТФ і АДФ з паралельним підвищенням вмісту продукту деградації останнього – АМФ.

2. Серед лікарських засобів різних фармакологічних груп, вивчених у скринінговій серії досліджень, максимальну активність (в плані запобігання загибелі щурів з запальним ураженням дихальних шляхів) виявили NАС і ТЗ. Комбіноване ж застосування ТЗ з NАС (по 75 мг/кг в очеревину) перевершує пневмопротекторний ефект роздільного введення цих препаратів, що реалізується, з одного боку, в трикратному (порівняно з контрольною групою) стабільному збільшенні показників виживання та відтермінуванні загибелі тварин (Р0,05), з іншого, – в суттєвому поліпшенні клінічної картини моделюємої форми патології бронхо-легеневої системи.

3. На тлі експериментального запального процесу дихальних шляхів пропонуємий ФФК справляє більш виражений (порівняно із монотерапією радоновою водою або комбінацією фармпрепаратів) антирадикальний ефект, істотно (Р0,05) попереджає утворення і накопичення продуктів різних етапів деградації фосфоліпідів (ДК, ТБК-реактантів) у сироватці крові та печінці тварин, а також значно підвищує антиоксидантний потенціал організму, що реалізується не тільки у профілактиці виснаження, але й у активації функціонування головних компонентів антиоксидантної системи. Лікувальна корекція моделюємої форми БЛП за допомогою дослідженого ФФК ефективніше за радонові процедури і комбіновану фармакотерапію регулює енергометаболічні процеси за рахунок вірогідного збільшення рівня високоенергетичних фосфатних зв’язків і активації процесів мітохондріального дихання.

4. Період ремісії РБ у дітей характеризується збереженням певної активності запального процесу, що, поряд з ознаками вегетативної дисфункції (у 70,3% обстежених), помірним лейкоцитозом (45,5% пацієнтів) та зниженою бронхіальною прохідністю, особливо на рівні крупних дихальних шляхів (показник МОШ25 зменшений на 36,75% (Р<0,05) від належної величини), проявляється дещо збільшеною амілолітичною активністю сечі (30,9% дітей), а також гіпертермією (в 39,8% дітей) зони регіонарних лімфовузлів (особливо вираженою у надключичній ділянці) та проекції коренів легень. Виявлені порушення не в повному обсязі корегуються традиційним СКЛ, що зумовлює необхідність розробки нових комплексів медичної реабілітації.

5. Відновне лікування дітей, хворих на РБ, з включенням пропонуємого ФФК найбільш очевидно (порівняно з окремим застосуванням Рв або ж аерозольованої комбінації ТЗ й NАС) приводить до зменшення клінічних проявів захворювання, нормалізації показників загальноклінічного аналізу крові, зниження в середньому на 41,3% ферментативної активності б-амілази сечі (Р0,05), приросту параметрів ФЗД, що характеризують прохідність бронхів крупного і середнього калібру (відповідно, МОШ25 збільшилась на 39,6%, МОШ50 - на 29,3%) відносно даних контрольної групи та усунення патологічних змін термофункціональної характеристики зон, відображуючих стан бронхо-легеневого апарату - градієнт температур в ділянці надключичних та передньошийних лімфовузлів знизився в 1,8 рази порівняно з контролем, в ОГК зареєстровано повне відновлення нормального терморельєфу.

6. Використання зазначеного ФФК на етапі СКЛ сприяє суттєвому покращенню перебігу РБ у дітей, що підтверджено зменшенням кількості рецидивів в середньому у 2,1 рази (Р0,05) та скороченням їхньої тривалості в 1,8 рази (Р0,05) порівняно з показниками пацієнтів, що отримували традиційне СКЛ. Вивчений спосіб лікувальної корекції за допомогою ФФК (поєднання Рв та інгаляцій ТЗ з NАС) мав найбільшу економічну ефективність - базова вартість медикаментозного лікування протягом першого післяреабілітаційного року знизилась в середньому в 3,9 рази порівняно з аналогічним показником пацієнтів контрольної групи.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

1. Галаченко А.А., Бадинов А.В. Скрининг потенциальных средств фармакотерапии бронхолегочной патологии // Укр. мед. альманах. – 2005. - №5. – С. 31-33. (Дисертантом відтворена модель, проведене спостереження за тваринами, аналіз одержаних результатів, статистична обробка, сформульовані висновки).

2. Галаченко А.А. Современные представления о патогенезе хронических неспецифических заболеваний легких // Український. бальнеол. журнал. – 2005. - №3-4. – С. 24-32.

3. Галаченко О.О., Савченкова Л.В. Динаміка енергетичного гомеостазу при бронхолегеневій патології на тлі застосування ацетилцистеїну в комбінації з тіотриазоліном // Ліки. – 2006. - №1-2. – С. 84-88. (Дисертантом здійснено експериментальний фрагмент, статистичну обробку результатів дослідження та їх трактування).

4. Галаченко О.О. Дослідження впливу поєднання мінеральної радонової води та комбінованої фармакотерапії на прооксидантно-антиоксидантну рівновагу тварин з бронхо-легеневою патологією // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2006. - №4. – С. 35-37.

5. Фісенко Л.І., Галаченко О.О. Ефективність лікувально-реабілітаційного комплексу на основі радонотерапії та комбінованої фармакокорекції у дітей з рецидивуючим бронхітом // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2007. - №4. – С. 12-13. (Дисертантом проведена курація хворих, статистична обробка, аналіз отриманих даних, написана стаття).

6. Бабов К.Д., Галаченко О.О. Вплив радонотерапії на прооксидантно-антиоксидантну рівновагу тварин з бронхо-легеневою патологією // Світ медицини і біології. - 2007. - №4. – С. 6-8. (Дисертантом здійснений експериментальний фрагмент, надана інтерпретація і статистична обробка одержаних результатів).

Патенти на винахід

1. Пат. 12708, Україна, МПК G09B23\28, G01D15\16. Спосіб моделювання бронхолегеневої патології. О.В. Бадінов, О.О. Галаченко. - Заявл. 12.09.05; Опубл. 15.02.06, Бюл. № 2. – 3 с. (Дисертантом запропонована ідея, відтворена модель, проведене спостереження за тваринами, аналіз одержаних результатів, написання та подача заявки на винахід).

2. Пат. 14418, Україна, МПК А61К 31/00. Спосіб комбінованої терапії бронхолегеневої патології. О.О. Галаченко, О.В. Бадінов. - Заявл. 21.11.05; Опубл. 15.05.06, Бюл. № 5. – 3 с. (Дисертантом запропонована ідея, відтворена модель, проведене спостереження за тваринами, аналіз одержаних результатів, написання та подача заявки на винахід).

Тези доповідей та статті у наукових збірниках

1. Галаченко О.О. Теоретичне обґрунтування комплексного застосування радонових ванн та комбінації тіотриазоліну з ацетилцистеїном при бронхо-легеневій патології / Мат. VІ Респ. конгр. курортологов и физиотерапевтов „Актуальные вопросы организации курортного дела, курорртной политики и физиотерапии автономной республики Крым” (Евпатория, 2006) // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. - №2. – С. 115-116.

2. Галаченко О.О. Комбінація тіотриазоліну з ацетилцистеїном – як засіб вибору у фармакотерапії бронхолегеневої патології // XI конгрес світової федерації українських лікарських товариств. Полтава-Київ-Чикаго, 28-30 серпня 2006 р. – Полтава, 2006. - С. 579.

3. Галаченко О.О. Нові аспекти саногенетичної дії радонової мінеральної води за умов бронхо-легеневої патології / Медична реабілітація – сучасна система відновлення здоров’я: ІІІ Нац. Конгрес фізіотерапевтів і курортологів. Ялта, 3-6 жовтня 2006 р. - Ялта, 2006. – С. 126-127.

4. Бадінов О.В., Галаченко О.О. Новий спосіб моделювання патології бронхо-легеневої системи // Фармакологія 2006 - крок у майбутнє: Ш Нац. з’їзд фармакологів України, 17-20 жовтня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 10-11. (Дисертантом розроблена і відтворена модель, проведене спостереження за тваринами, аналіз одержаних результатів, їх статистична обробка).

5. Галаченко О.О. Вплив радонової води в комплексі із фармакотерапією на стан ферментативної ланки антиоксидантного профілю за умов експериментальної бронхо-легеневої патології // Укр. мед. альманах. – 2006. – Т. 9, №4 (додаток). – С. 203.

6. Галаченко А.А. Биохемилюминисцентный анализ влияния радоновой воды на фоне комбинированного применения тиотриазолина с ацетилцистеином на течение бронхо-легочной патологии // Вода и климат для здоровья в современном обществе. Межд. научн. конгр. ФЕМТЕК. Андорра, 8-12 ноября 2006 г. – Андорра, 2006. – С. 47-48.

7. Галаченко О.О. Оптимізація реабілітації дітей із захворюваннями бронхо-легеневого апарату з використанням радонотерапії в комплексі з комбінованою фармакотерапією / Мат. VІІ Респ. конгр. курортологов и физиотерапевтов „Актуальные вопросы организации курортного дела, курорртной политики и физиотерапии автономной республики Крым” (Евпатория, 2007) // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №2. – С. 99.

8. Галаченко О.О. Фармакофізіотерапевтична концепція медичної реабілітації пульмонологічних хворих // Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я. Всеукр. наук-практ. конф. Луганськ, 14-16 травня, 2007 р. - Луганськ, 2007. – С. 5.

9. Галаченко О.О. Використання термографії в діагностиці захворювань органів дихання у дітей // Якість в курортології. Всеукр. наук-практ. конф. Євпаторія, 23-26 травня, 2007 р. – Євпаторія, 2007. – С. 19-20.

10. Фісенко Л.І., Галаченко О.О. Вплив радонової води в комбінації з тіотриазоліном і N-ацетилцистеїном на показники енергообміну тварин з бронхо-легеневою патологією // Актуальні питання діяльності санаторно-курортних закладів в сучасних умовах: Наук.-практ. конф. Євпаторія, 24-25 вересня 2007 р. -Євпаторія, 2007. – С. 124. (Дисертантом здійснено експериментальний фрагмент, статистична обробка одержаних результатів, сформульовані висновки).

11. Галаченко О.О., Кравець Д.С. Розробка оптимального режиму дозування комбінації тіотриазоліну і N-ацетилцистеїну з математичним аналізом їх пневмопротекторної дії // Сучасні проблеми курортно-рекреаційної діяльності та технологій відновлювального лікування в умовах глобалізації: VII Міжнар. наук.-практ. конф. Місхор, 26-28 вересня, 2007 р. – Місхор, 2007. - С. 57-58. (Дисертантом здійснений експериментальний фрагмент, сформульовані висновки).

12. Галаченко О.О. Місце радонолікування у медичній реабілітації захворювань респіраторного тракту // Роль та перспективи розвитку лікувальних факторів в оздоровленні та реабілітації на курорті державного значення Бердянськ: Зб. наук. праць. – Бердянськ, 2007. – С. 83-85.

13. Fisenko L.I., Halachenko А.А. The comparative characteristic effects of sanatorium treatment in children with recurrent bronchitis: 60 сессия Ген. Ассамбл. ФЕМТЕК. Италия, 6-13 октября 2007 г. – Италия, 2007. – С. 164. (Дисертантом проведена курація хворих, аналіз роботи, написані тези).