Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Сокиринська Ірина Геннадіївна. Економічна діагностика та управління фінансовим забезпеченням підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Сокиринська І.Г. Економічна діагностика та управління фінансовим забезпеченням підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертація присвячена питанням вдосконалення форм і методів формування і управління фінансовим забезпеченням підприємства. В роботі теоретично обґрунтовано необхідність і доцільність застосування економічної діагностики в процесі управління підприємством і запропоновано методологію її здійснення на прикладі створення моделі економічної діагностики фінансового забезпечення підприємства.

Доведено, що застосування запропонованої методики економічної діагностики на базі логіко-класифікаційної моделі сприяє підвищенню якості управлінських рішень, що приймаються в економічній діяльності підприємства.

Ефективна господарська діяльність промислових підприємств в сучасних умовах висуває нові вимоги до реалізації функцій управління. На підставі проведених досліджень в дисертації вирішено наукове завдання щодо обґрунтування економічної діагностики як самостійного елементу процесу управління та розробки методології її здійснення на основі створення моделі економічної діагностики фінансового забезпечення підприємства.

Відповідно до загальної мети і конкретних задач, які були поставлені в роботі, результати дисертаційного дослідження сформульовані в наступних висновках:

  1. На основі критичного аналізу існуючих теоретичних підходів визначено концепцію економічної діагностики як самостійного функціонального елементу і складового етапу процесу управління на відміну від погляду на неї як на напрямок економічного аналізу. Доведено, що традиційний погляд на економічну діагностику не відповідає сучасним вимогам щодо своєчасного і якісного розпізнавання та визначення економічного стану такої складної системи як промислове підприємство. За допомогою економічної діагностики з’являється можливість не тільки відстежувати стан об’єкта на кожному інтервалі часу, а й досить точно розпізнавати і ідентифікувати його стан з метою підвищення якості управлінських рішень, що приймаються.

  2. Визначені та охарактеризовані наступні види економічної діагностики: діагностика операційної, фінансової та інвестиційної діяльності. Доведено, що розпочинати діагностику доцільно з фінансової діагностики як консолідуючої, ключової сфери всієї виробничо-господарської діяльності підприємства.

  3. Застосування нових підходів до визначення сутності економічної діагностики та аналіз механізму управління фінансово-господарською діяльністю дали змогу обґрунтувати низку теоретичних положень щодо змісту та структури основних елементів фінансового механізму і доцільності впровадження його діагностики. З метою вдосконалення та підвищення дієвості фінансового механізму в процесі діагностики доцільно виявляти та відповідним чином класифікувати фактичний стан фінансового забезпечення, спираючись на такі основні чинники як структура капіталу підприємства, рівень достатності джерел фінансування поточної діяльності та рівень фінансових результатів.

  4. Розроблено методологічні положення щодо здійснення економічної діагностики, обґрунтовано задачі економічної діагностики і методи її реалізації. Математичний апарат економічної діагностики спирається на інструментарій теорії розпізнавання образів і дозволяє визначати стан об’єкту, що діагностується на підставі визначення його відстані до найближчого йому класу об’єктів, який визначається для економічних ситуацій представницькою вибіркою. Основними етапами, що здійснюються в процесі діагностики мають бути: складання алфавіту класів; складання словника ознак; визначення кількості класів; опис класів на мові словника ознак; формування представницької вибірки по класах; віднесення об’єкта (ситуації) до певного класу; визначення ефективності розпізнавання; розробка рекомендацій, які можуть бути застосованими в даній ситуації. Запропонований метод має багатоплановий характер, а універсальність методики діагностики дає можливість використання її у будь-якій сфері економічної діяльності підприємства з метою вдосконалення процесу управління.

  5. В роботі обґрунтовано і визначено комплекс критеріїв економічної діагностики фінансового забезпечення підприємства, до складу якого входять: структура капіталу підприємства, структура поточного фінансування та структура внутрішніх економічних резервів та фінансових результатів підприємства. На підставі зазначених часткових критеріїв визначається інтегральна функція для остаточного віднесення об’єкта (ситуації) до певного класу з метою прийняття відповідного управлінського рішення.

  6. Розроблено оригінальну логіко-класифікаційну модель діагностики фінансового забезпечення підприємства, яка дозволяє досить точно діагностувати структуру як капітального, так і поточного фінансування на підприємстві і виявляти “вузькі місця” у фінансово-господарській діяльності підприємства. За кожним з виділених критеріїв є можливість отримання доволі повної характеристики ситуації щодо того напрямку, який діагностується.

  7. Запропоновано виділення за кожним з часткових критеріїв чотирьох класів ситуацій, які характеризують ступінь балансування підприємства між сформованою структурою фінансового забезпечення та ризиком втрати фінансової стійкості. З множини можливих комбінацій за частковими критеріями сформовано 10 інтегральних класів, за якими можна отримати цілісну характеристику фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності підприємства.

  8. Здійснено ранжування інтегральних класів, надано їх якісну характеристику з зазначенням позитивних, негативних аспектів щодо ситуації, яка склалася, та розроблені рекомендації, що можуть бути застосованими в управлінні фінансово-господарською діяльністю.

  9. Обґрунтовано можливість застосування запропонованої моделі до підприємств різних організаційних форм і форм власності з урахуванням специфіки їх діяльності, а також можливість донастроювання моделі для врахування особливостей окремого підприємства.

Практичну реалізацію алгоритму діагностики фінансового забезпечення здійснено в програмній середі EXСEL, що суттєво полегшує його використання в системі управління фінансово-господарською діяльністю підприємства.

Публікації автора:

  1. Сокиринська І.Г. Діагностика фінансового забезпечення діяльності підприємства // Фінанси України. – 2003. - №1. – С. 88 – 95.

  2. Сокиринська І.Г. Концепція економічної діагностики та її роль в управлінні підприємством // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2002. - №1 (14). – С. 147 – 151.

  3. Сокиринська І.Г., Савчук Л.М. Особливості діагностики фінансового забезпечення державних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Вип. 186. В 4 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 85 – 92. (Особисто автором розроблено схему діагностики фінансового забезпечення, здійснено вибір показників, які входять до складу критерію рівня державної підтримки та їх ранжування по класах ситуацій, а також здійснено опис цих класів).

  1. Сокиринська І.Г., Савчук Л.М. Обґрунтування і вибір критеріїв для діагностики фінансового забезпечення підприємства // Вісник Академії митної служби України. – 2003. – №3. – С. 35 – 41. (Особисто автором здійснено вибір, описання і формування граничних меж показників, які входять до складу критеріїв діагностики фінансового забезпечення підприємства).

  2. Сокиринська І Г. Організація логіко-класифікаційної моделі діагностики фінансового забезпечення підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Вип. 187. В 4 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 579 – 587.

  3. Сокиринська І.Г. Інформаційне забезпечення моделі економічної діагностики підприємства // Економіка і управління. – 2003. - № 4. – С. 80 – 86.

  4. Сокиринская И.Г., Савчук Л.Н. Региональная политика и особенности экономического развития шахт Западно-Донбасского региона //Технический прогресс и эффективность производства: Вестник Национального технического университета «Харьковский политехнический институт». Сб. научных работ. Вып. 24. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2001. – С. 192 – 195. (Особисто здобувачу належить аналіз формування структури капіталу вугільних підприємств у відповідності до структури їх активів).

  5. Сокиринская И.Г. Особенности финансового анализа при антикризисном управлении //Технический прогресс и эффективность производства: Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Сб. научных работ. Вып. 122. – Харьков, 2000. – С. 200 – 202.

  6. Савчук Л.Н., Сокиринская И.Г. Информационно-аналитическая система оценки инвестиционной привлекательности предприятий // «Персонал», №1 (55). – 2000, приложение № 2 (7). – С. 138 – 140. (Особисто дисертанту належить формування чинників і показників інвестиційної привабливості підприємств).

  7. Сокиринська І.Г. Механізм фінансового забезпечення вугільних підприємств регіону // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: Збірник наукових праць. Вип. 2. – Павлоград, 2002. – С. 42 – 46.

  8. Сокиринська І.Г. Практичне застосування моделі діагностики фінансового забезпечення підприємства // Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку: Збірник наукових та науково-методичних праць за матеріалами V регіональної науково-практичної конференції. – Павлоград: ЗПІЕУ. – 2003. – С. 100 – 105.

  9. Сокиринська І.Г. Економічна діагностика та методи її реалізації // Проблеми економіки транспорту. – Зб. тез доповідей. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 176 – 177.

  10. Савчук Л.Н., Сокиринская И.Г. Финансовый мониторинг как информационная база анализа финансового состояния предприятия // Микроэкономика: проблемы, тенденции, перспективы, том 2. – Сб. тезисов докладов. – Донецк, 2000. – С. 208 – 210. (Особистий внесок автора – обґрунтування показників для формування рейтингової оцінки підприємства та аналіз застосування загальних показників фінансового аналізу).

  11. Сокиринська І.Г., Савчук Л.М. Проблеми застосування економіко-математичних моделей фінансового аналізу в умовах України // Проблемы и перспективы развития предпринимательства в Украине. – Сб. тезисов докладов. – Донецк, 2000. – С. 178 – 179. (Особисто здобувачем здійснено угрупування основних моделей для комплексної оцінки стану фінансових ресурсів та аналіз особливостей їх застосування).