Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Гуренко Тамара Олексіївна. Економічний механізм формування і функціонування ринку продукції птахівництва в Україні: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2002. - 198арк. - Бібліогр.: арк. 166-177.



Анотація до роботи:

Гуренко Т.О. Економічний механізм формування і функціонування ринку продукції птахівництва в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2002.

В дисертації викладені основні результати дослідження теоретичних аспектів і практики економічного механізму функціонування продовольчого ринку, включаючи ринок продукції птахівництва, зокрема такого виду продукції як яйця. Обгрунтовані методологічні підходи до формування дійового цінового механізму. Запропоновано моделі ціноутворення, які враховують особливості функціонування і розвитку ринку продукції птахівництва при замкнутому і незамкнутому циклах виробничої діяльності господарюючих структур.

Розраховано орієнтовні розміри собівартості і раціональний рівень цін для простого і розширеного відтворення на такий вид продукції птахівництва як яйця. Обгрунтована методика визначення ефективності виробництва продукції птахівництва в особистих підсобних господарствах населення. Для обгрунтування фінансового забезпечення розвитку галузі птахівництва визначена на перспективу потреба в продукції даної галузі з урахуванням темпів реалізації виробничої програми до 2010 року.

В дисертаційній роботі обгрунтовано методичний підхід і визначено розміри дотацій спеціалізованим підприємствам птахівничого напряму.

На основі проведених досліджень та узагальнення їх результатів зроблено такі висновки.

1. В розвитку товарного ринку продукції птахівництва можна виділити два основні періоди, які мають свою специфіку його формування та адекватні їм економічні механізми забезпечення функціонування.

Перший період функціонування продовольчого ринку (до 1991 р.) характеризувався високими темпами розвитку галузі птахівництва, збалансованою системою економічних відносин, державним регулюванням та дотаційним фінансовим забезпеченням, що сприяло виробництву продукції птахівництва на рівні, що фактично відповідав її споживанню відповідно до медичних норм. В 1990 р. річне споживання яєць на душу населення становило 272 штук при медичній нормі 290 штук (93,7% до норми).

Другий період функціонування продовольчого ринку (починаючи з 1991 р.) розвивався на принципах саморегулювання, розбалансованості в економічній системі, відходу держави від здійснення регулюючих функцій, низької платоспроможності населення, нееквівалентності в обміні між галузями економіки країни, послаблення інтеграційних процесів, неефективного використання макро- та мікроекономічних механізмів господарювання, неадекватності системи управління до вимог ринкової економіки. Все це в сукупності призвело до занепаду галузі птахівництва. В 2000 р. порівняно з 1991 р. поголів`я птиці в Україні зменшилося на 49%, а виробництво яєць – на 43 відсотки. Річне споживання яєць на душу населення зменшилось до 164 штук (56,5% до норми).

  1. При переході до ринкової економіки в Україні як галузевими органами управління, так і безпосередньо підприємствами по виробництву продукції птахівництва і, зокрема, виробництву яєць, не використані можливості по забезпеченню темпів розвитку галузі, які склалися в останні роки доринкового періоду. Галузь птахівництва практично втратила традиційні ринки збуту.

  2. В процесі дослідження виявлена закономірність, яка базується на комплексному і системному підході щодо розвитку галузі птахівництва та інших складових єдиного виробничого циклу в період регульованої економіки – виробництва і ціни зернових, виробництва і ціни комбікормів, доходів населення як споживачів продукції птахівництва. Збалансованість зазначених елементів тривалий час забезпечувала ефективне функціонування галузі згідно з її місією та цільовими загальносистемними установками. Надалі, розбалансованість зазначених елементів призвела до порушення рівноваги між попитом з урахуванням платоспроможності населення і пропозицією з урахуванням інтересів виробників, що неминуче негативно позначилося на розвитку галузі птахівництва.

  3. Результатами дослідження доведена неможливість забезпечення ринку продукцією птахівництва лише за рахунок особистих підсобних господарств. Встановлена оптимальна межа виробництва птахівничої продукції в особистих підсобних господарствах населення. Забезпечення насичення ринку продукцією птахівництва у відповідності до медичних норм її споживання можливе на індустріальній основі, шляхом розвитку територіально розгалуженої мережі птахофабрик.

5. З метою забезпечення еквівалентності в обміні на товарному ринку і ринку факторів виробництва в єдиному технологічному процесі обгрунтовано і систематизовано підходи щодо ціноутворення. Запропоновано метод розрахунку порогу продуктивності беззбиткового виробництва яєць, який пропонується визначати по групах господарств з різними умовами господарювання.

6. Підвищенню ефективності функціонування птахофабрик і підприємств комбікормової промисловості як єдиної інтегрованої системи сприятиме запропонована нами система заходів макро- та мікроекономічного плану, яка включає: формування інтеграційних систем корпоративного типу, реалізацію можливостей по використанню стратегій цінових поступок, стимулюючу фіскальну політику, пільгове програмне кредитування, економічні механізми помірної фінансової політики, механізми аграрного протекціонізму, інвестиційне забезпечення, єдину методологію ціноутворення.

7. Запропонована методика визначення ефективності птахівництва в особистих підсобних господарствах населення дозволить проводити моніторингову оцінку стратегічної поведінки даної категорії суб`єктів підприємницької діяльності на продовольчому ринку.

8. Розроблений методологічний підхід щодо визначення потреби в продукції птахівництва дозволить забезпечити обгрунтування необхідних темпів розвитку цієї галузі як системи в єдності усіх форм власності єдиного ринкового процесу.

Загальна потреба у виробництві яєць в Україні на перспективу (2010 р.), за нашими розрахунками, становитиме 13262,8 млн. штук в рік. Це на 4604,1 млн. штук більше порівняно з 2000 роком. При темпах росту 4, 6 і 8 відсотків строки реалізації такої виробничої програми становитимуть відповідно 10, 7 та 6 років.

9. Запропонована методика формування дотаційного механізму сприятиме обгрунтуванню обсягів дотацій підприємствам птахівничого напряму для забезпечення їх ефективного функціонування на принципах розширеного відтворення.

Публікації автора:

1. Гудзінська Т.О. Основи формування ринкових відносин в галузі птахівництва // Вісник аграрної науки. – 1997. - № 11. – С. 79-80.

2.. Гуренко Т.О. Шляхи удосконалення економічного механізму формування і функціонування ринку продукції птахівництва // Науковий вісник Національного аграрного університету. Випуск 14. – К.: – 1999. – С. 346-348.

3. Гуренко Т.О. Практика формування і функціонування ринку продукції птахівництва // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. – 1999. - № 9. – С. 354-356.

4. Гудзінська Т.О., Гайдамак Н.В. Фактори забезпечення результативності організаційних систем // Удосконалення управління соціально-економічним розвитком АПК: Зб. наук. пр. – К.: НАУ, 1996. – С. 96-98 (Автором розкрито фактори впливу на кінцеві показники результативності).

5. Гуренко Т.О., Лисогор Г.С. Яйця курячі // Особисті підсобні господарства України – аналіз витрат та ефективності виробництва видів сільськогосподарської продукції / За ред. О.М.Шпичака. - К.: Інститут аграрної економіки УААН, 2001. – С. 159-166 (Автором проведено анкетування і досліджено процес формування витрат в особистих підсобних господарствах населення).

6. Гудзінська Т.О. Ціновий механізм перехідного періоду до ринкової економіки // Проблеми обліку та аудиту за умов нестабільної економіки / Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 29-31 травня 1996 року – Хмельницький: ТУП, 1996. – С. 35-37.

7. Гудзінська Т.О. Механізм формування ринку продукції птахівництва в адміністративних районах // Соціально-екологічні проблеми розвитку адміністративних районів. Наук. доп. міжнародн. наук.-практ. конф. – Тернопіль. – Львів. – 1997. – С. 52-54.