Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Перова Ганна Іванівна. Експериментально-клінічне обгрунтування застосування лецитин-антиоксидантного комплексу при лікуванні генералізованого пародонтиту : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2002.



Анотація до роботи:

Перова Г.І. Експериментально-клінічне обґрунтування застосування лецитин-антиоксидантного комплексу при лікуванні генералізованого пародонтиту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2002.

У дисертаційній роботі відображені відомості про важливу роль ФЛА2 у виникненні генералізованого пародонтиту та особливості її пародонтопатогенного впливу. Встановлено, що механізм дії ФЛА2 полягає в ініціації запальної реакції, гіперактивації ПОЛ на тлі виснаження АОС, підвищенні рівня протеолізу у тканинах пародонта, підсиленні деструктивно-резорбтивних процесів у кістковій тканині альвеолярного паростка. На підставі цього створена "фосфоліпазна" модель пародонтиту.

Запропоновано і апробовано спосіб комплексного лікування генералізованого пародонтиту з застосуванням нової композиції на основі лецитину (фосфатидилхоліну) в поєднанні з біоантиоксидантами (токоферолацетат, каротин і аскорбінова кислота) – лецитин-антиоксидантного комплексу. Його місцеве застосування при генералізованому пародонтиті ліквідує запалення, нормалізує гомеостаз порожнини рота, знижує рівень ПОЛ і протеолітичну активність ротової рідини, сприяє функціональній та органічній стабілізації мембранних структур клітин, послабляє напруженість клітинних і гуморальних факторів місцевого імунітету порожнини рота, що дозволяє підвищити ефективність і скоротити терміни лікування і призводить до довготривалої ремісії.

У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, пов'язаної з розробкою методів профілактики і лікування генералізованого пародонтиту шляхом використання препаратів на основі фосфоліпідів (лецитину) для корекції перекисного окислення ліпідів і активності ФЛА2 у тканинах пародонта.

1. В експерименті на різних моделях пародонтиту у щурів установлено підвищення активності ФЛА2 у біоптатах ясен і сироватці крові, найбільш виражене в яснах. Це вказує на місцеві механізми активації ФЛА2 і можливість використання показника активності ферменту в якості діагностичного маркера стану тканин пародонта.

2. Тривале нанесення екзогенної ФЛА2 на ясна викликає швидкий розвиток запалення, нагромадження продуктів ПОЛ і підвищення протеолітичної активності в тканинах пародонта і сироватці крові, посилення деструктивно-резорбтивних процесів у кістковій тканині альвеолярного паростка щурів, що підтверджує роль ФЛА2 у патогенезі генералізованого пародонтиту. На підставі цього розроблена "фосфоліпазна" модель пародонтиту.

3. Порівняльний аналіз трьох моделей пародонтиту показав, що "вуглеводна" модель, найбільш тривала за терміном відтворення і фізіологічна по механізму, може служити для відтворення пародонтиту з прогресуючою резорбцією кісткової тканини і визначення ефектів лікувальних препаратів пролонгованої дії (зокрема, остеотропних). Безпосередній вплив ушкоджуючих агентів (прооксиданти і ФЛА2) на тканини пародонта в більш короткий термін викликає розвиток дистрофічно-запального процесу в пародонті, що вказує на специфічність їхній патогенетичної дії і підтверджує роль місцевих факторів у патогенезі пародонтиту. "Перекисна" і "фосфоліпазна" моделі рекомендуються для оцінки ефективності протизапальних і мембранотропних препаратів.

4. Для профілактики і лікування пародонтиту розроблена нова магістральна формула лецитин-антиоксидантного комплексу, основою якого є лецитин із уведенням токоферолацетату, каротину й аскорбінової кислоти. Встановлено, що застосування ЛАК у формі аплікацій на слизову оболонку порожнини рота у щурів сприяє підтримці більш високих концентрацій a-токоферолацетату, a-токоферолу, b-каротину і ретинолу в слизовій оболонці щоки й у яснах, чим при внутришлунковому введенні, тому більш ефективним є використання лецитин-антиоксидантного комплексу у вигляді лікарських форм для місцевого застосування.

5. Дослідження лікувально-профілактичних ефектів лецитин-антиоксидантного комплексу на різних моделях пародонтиту у щурів показало його високу ефективність, обумовлену антиоксидантною (зниження вмісту МДА в 1,3-1,9 рази і зріст активності СОД у 1,2 рази), протизапальною (зниження ЗПА в 1,9 рази), мембранотропною (зниження активності ФЛА2 і кислої фосфатази) й остеотропною (зниження швидкості атрофії кістки альвеолярного відростка на 17-23 %) дією на тканини пародонта.

6. Застосування лецитин-антиоксидантного комплексу у хворих на генералізований пародонтит сприяє ліквідації запального процесу в тканинах пародонта, нормалізації гомеостазу порожнини рота, зниженню рівня ПОЛ і протеолітичної активності ротової рідини, функціональній й органічній стабілізації мембранних структур клітин, ослабленню напруженості клітинних і гуморальних факторів місцевого імунітету ротової порожнини, що дозволяє підвищити ефективність і скоротити терміни лікування захворювання.

7. На підставі проведених клініко-лабораторних досліджень установлена більш висока терапевтична ефективність лецитинової пародонтальної пов'язки в порівнянні з аплікаціями лецитинової емульсії, що обумовлено пролонгованим лікувальним впливом біологічно активних компонентів лецитин-антиоксидантного комплексу на тканини пародонта.

Публікації автора:

  1. Перова А.И. Влияние комплексных лецитиновых препаратов на показатели перекисного окисления липидов и антиоксидантной системы в ротовой жидкости у больных генерализованным пародонтитом //Вісник стоматології. – 2001. - № 1. – С. 23-25.

  2. Перова А.И. Состояние местного иммунитета полости рта у больных генерализованным пародонтитом и его коррекция лецитиновыми препаратами с биоантиоксидантами//Вісник стоматології.–2001. - № 4.–С.28-31.

  3. Фосфоліпазна модель пародонтиту /В.М.Зубачик, А.П.Левицький, О.А.Макаренко, Г.І.Перова, Ю.Г.Чумакова //Вісник стоматології. – 1999. - № 4. – С. 3-7.

Участь здобувача полягає у проведенні експеримента, виділенні образців тканин для досліджень, морфометричних досліджень щелеп, статистичній обробці даних, аналізі результатів.

  1. Дослідження лікувально-профілактичного ефекту лецитинового препарату "Віталонг" на моделях пародонтиту у білих щурів /А.П.Левицький, В.М.Зубачик, О.А.Макаренко, Ю.Г.Чумакова, Г.І.Перова //Одеський медич. журнал. – 2001. – Т. 63, № 1. – С. 56-61.

Здобувачу належить проведення всіх експериментальних досліджень (моделювання пародонтиту, введення препарату, виділення тканин та їх дослідження), статистична обробка даних, аналіз результатів.

  1. Эффективность лецитинсодержащих препаратов в комплексном лечении генерализованного пародонтита /Ю.Г.Чумакова, А.И.Перова, Н.А. Волик, М.А.Новикова //Вісник стоматології. – 1999. - № 3. – С. 28-30.

Дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз клінічних і статистичних показників, що стосуються "Віталонга".

6. Содержание лизоцима в различных биологических жидкостях организма у больных с воспалительными и дистрофически-воспалительными заболеваниями пародонта /Ю.Г.Чумакова, А.И.Перова, О.В.Мороз, Н.Н.Запорожец //Вісник стоматології. – 2001. - № 2. – С. 26-28.

Участь здобувача полягає у клініко-лабораторному обстеженні хворих на ГП поч.-I, I-II ст., статистичній обробці, аналізі одержаних результатів.

7. Експериментальне дослідження патогенетичної ролі фосфоліпази в розвитку пародонтиту /А.П.Левицький, В.М.Зубачик, Г.І.Перова, О.А.Макаренко//Матеріали I(VIII) з'їзду Асоціації стом. України.–К.,1999.–С.216-217.

Дисертантові належить проведення експериментальних досліджень, аналіз результатів, написання статті.

8. Чумакова Ю.Г., Перова Г.І. Метод лікування генералізованого пародонтиту із застосуванням пародонтальної пов'язки "Віталонг" //Матеріали I (VIII) з'їзду Асоціації стом. України. – К., 1999. – С. 267-268.

Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз клінічних і статистичних даних, написання статті.

9. Перова А. Исследование мембранотропного действия лецитинсодержащего препарата Виталонг при лечении экспериментального пародонтита //Матеріали IV Міжнарод. медич. конгресу студентів і молодих вчених.

– Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - С. 68.

10. Перова А. Остеотропные свойства лецитинсодержащих препаратов //Матеріали IV Міжнарод. медич. конгресу студентів і молодих вчених. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - С. 393.

11. Мембранотропні препарати як засоби патогенетичної терапії пародонтиту /Ю.Г.Чумакова, К.М.Косенко, В.М.Зубачик, Г.І.Перова, Е.О.Городенко //Фізіологіч. журнал (Матеріали III Національного конгресу патофізіологів України). – 2000. – Т.46, № 2 (додаток) – С. 106.

Участь здобувача полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень та аналізі результатів, що стосуються препарата "Віталонг".

12. Застосування лецитиновмісних препаратів у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту /Ю.Г.Чумакова, А.П.Левицький, О.А. Макаренко, В.М.Зубачик, Г.І.Перова, Е.О.Городенко //Матеріали науково-практич. конференції: Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології. - Львів, 1998. – С. 155-156.

Участь дисертанта полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень та аналізі результатів, що стосуються препарата "Віталонг".