Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Барна Ірина Миколаївна. Етногеографічне дослідження реґіону (на ма-теріалах Тернопільської області) : Дис... канд. наук: 11.00.02 - 2005.



Анотація до роботи:

Барна І. М. Етногеографічне дослідження реґіону (на матеріалах Тернопільської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2005.

Захищається рукопис дисертації, яка містить результати етногеографічного дослідження реґіону. Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного реґіону. Визначено сутність територіальної етнічної спільності, її види та структуру. Виявлено чинники, що впливають на формування етнічного складу населення, встановлено їх дію на динаміку етносів Тернопільщини впродовж ХХ ст. проведено аналіз динаміки етногеографічних процесів від початку до кінця ХХ ст., показано освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні вподобання у різні періоди.

Представлені у дисертаційній роботі результати дослідження засвідчують актуальність етногеографічного вивчення реґіону. На їх основі зроблено ряд висновків:

1. Життєдіяльність людей в Україні здійснюється у різних за рангом територіальних етнічних спільностях. Вони об’єднують представників різних етносів, що проживають на певній території, і об’єднані певним способом і умовами життя та діяльності. Такі спільності відрізняються між собою етнічним складом населення, що накладає відбиток на різні аспекти життєдіяльності, особливо на матеріальну і духовну культуру, релігійну та електоральну ситуацію, залежно від такого складу вони бувають моно- і поліетнічними.

2. Територіальна етнічна спільність людей формується тривалий час. Головними чинниками, що зумовили її геопросторову організацію, є історико-географічні, політико-географічні, соціально-економічні. Перевага впливу тих чи інших чинників зумовлювала динаміку етнічного складу населення, що визначало особливості його освітнього і професійного складу, соціальні процеси у реґіоні.

Тривалий час реґіон дослідження був поліетнічним, неоднорідність його етнічного складу була найбільшою від початку і до середини ХХ ст. Це – наслідок тривалого перебування краю у складі різних держав, міґраційних та демографічних процесів, масового нищення людей під час Першої і Другої світових воєн та ін.

У другій половині ХХ ст. етнічний склад населення формувався під впливом асиміляційних та міґраційних процесів, демографічних втрат. Поруч з розширенням представництва етнічних меншин у області збільшилась частка українців. Реґіон став переважно моноетнічним (частка українців у 2001р. – 97,8% – найвищий показник в Україні). Найбільш етнічно неоднорідним є міське населення, передусім у Тернополі, Чорткові, Кременці, Підволочиську та ін.

3. Диспропорції, що існували на початку ХХ ст. між представниками різних національностей щодо освіти і професійної структури, поступово згладжуються. Такі ж явища характерні для електоральної поведінки населення, що яскраво виявилося під час виборів Президента України (2004р.). Коефіцієнт кореляції між часткою корінного етносу і часткою тих, хто проголосував за В. Ющенка становить +0,98, що свідчить про тісний і прямий зв’язок між цими показниками.

4. У сучасних умовах Тернопільщина є монорелігійним реґіоном з багатоконфесійною структурою населення (99% населення – християни). Кожна чисельна етнічна меншина має свої релігійні громади, їх розміщення чітко узгоджується з етнічною структурою населення.

Публікації автора:

1. Барна І. До питання про основні поняття і категорії сучасної етногеографії // Матеріали другого Всеукраїнського наукового семінару: “Регіональне географічне краєзнавство: теорія і практика”. Частина 2. – Тернопіль, 2002. – С.204-211.

2. Барна І. Динаміка етнічного складу населення Тернопільської області за 1959-1979рр. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. – 2002. – №1. – С.39-40.

3. Барна І. Історико-географічні чинники формування етнічного складу населення Тернопільщини // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. – 2002. – №2. – С.109-113.

4. Барна І. Зміна етнічного складу населення міського населення Тернопільської області у період між переписами населення 1989 і 2001рр. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. – 2003. – №1. – С.67-72.

5. Барна І. Етнічний склад населення Тернопільської області на початку ХХ ст. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. – 2003. – №2. – С.12-20.

6. Барна І. М. Переписи населення як джерельна база етногеографічного дослідження // Духовні витоки Житомирщини. – Житомир, 2003. – С.271-277.

7.Барна І. Природно-географічні чинники формування етнічного кладу населення Тернопільщини // Екологічна географія: історія, теорія, методи, практика: Матеріали ІІ міжнародної конференції. – Тернопіль, 2004. – С.105-108.

8. Барна І. М. Етносоціальна дійсність в контексті буття етносу // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України: Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К.: ВРЛ Обрії, 2004. – С.194-195.

9. Барна І. Етнонаціональні аспекти зайнятості населення Тернопільської області в 2001р. // Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004. – С.151-152.

10. Барна І. Методичні засади етногеографічного дослідження регіону //Актуальні проблеми розвитку економіко-географічної науки та освіти в Україні: Збірник тезів доповідей. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2003. – С.39-43.