Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Соломаха Анжеліка Вікторівна. Етнореалії у сучасній німецькій мові (на матеріалі лексичних та фразеологічних одиниць). : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Соломаха А. В. – Етнореалії у сучасній німецькій мові (на матеріалі лексичних та фразеологічних одиниць). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню структурних, семантичних та функціональних особливостей вербалізованих німецьких етнореалій на матеріалі лексичних та фразеологічних одиниць сучасної німецької мови. У роботі встановлено, що етнореалії є невід’ємною частиною мовної картини світу німецького етносу, вираженням його духу. Одночасно наголошується необхідність вивчення етнореалій з когнітивної точки зору та з урахуванням функцій вербалізованих етнореалій. У дисертації пропонується визначення етнореалій, під якими розуміються як національно-специфічні феномени природи, так і матеріальні здобутки та духовні надбання конкретної культури та історії та визначаються критерії їх виокремлення та визначаються мовні одиниці, що вербалізували етнореалії в сучасній німецькій мові. В дослідженні запропоновано класифікацію вербалізованих етнореалій за групами концептів, в яких виокремлені тематичні групи та розглянуто їх семантичне наповнення. У роботі простежуються системні зв’язки вербалізованих етнореалій, основні лексичні процеси, їх місце в лексичній та фразеологічній системах сучасної німецької мови та визначаються їх функції.

  1. У дисертаційній праці зроблено теоретичне узагальнення структурних, семантичних та функціональних властивостей етнореалій, вербалізованих лексичними та фразеологічними засобами німецької мови. Простежено системні зв’язки мовних одиниць, якими вербалізовано етнореалії у сучасній німецькій мові. Окреслено основні лексичні процеси, місце в лексичній та фразеологічній системах сучасної німецької мови та визначено функції досліджуваних мовних одиниць.

  2. Мовні одиниці, якими вербалізовано етнореалії в сучасній німецькій мові, є одним з фрагментів мовної картини світу, під якою у сучасному мовознавстві розуміють світосприйняття та світорозуміння, яке виражається засобами певної мови. Етнореалії – це національно-специфічні реалії буття народу, що включають як специфічні феномени природи, так і матеріальні здобутки та надбання конкретної культури та історії. Основою утворення етноспецифічних реалій буття народу є природно-географічні, культурно-історичні, суспільно-економічні особливості життя певного етносу. Встановлено, що етнореалії представляють етнокультурну інформацію та певні етнічні стереотипи.

  3. Уточнено критерії добору етнореалій, а саме критерії: культурної розробки; критерій частотності вживання; обов’язковості аксіологічного маркування; встановлення їх „ключового” характеру для духовності певного етносу. Ці критерії дозволили розмежувати етнореалії від інших німецьких реалій .

  4. Знання про світ, які віддзеркалюють етнореалії, формуються за допомогою концептів, що реалізуються у мові сукупністю всіх значень мовних одиниць різного рівня складності від слова до тексту. Нами встановлено, що етнореалії вербалізовано у німецькій мові окремими словами та усталеними мовними комплексами. Аналіз цих мовних одиниць показав, що вони вербалізували як специфічні лише для німецького етносу реалії буття, так і неспецифічні реалії, проте набули додаткових специфічних значень в німецькому мовному ареалі.

  1. Семантичний та концептуальний аналіз дозволив класифікувати мовні одиниці, якими вербалізовано етнореалії у сучаній німецькій мові, за такими групами: 1) етнореалії на позначення особливостей природно-географічних умов існування німецького етносу; 2) етнореалії на позначення особливостей суспільно-історичного життя німецького етносу; 3) етнореалії на позначення особливостей економічного життя німецького етносу; 4) етнореалії на позначення особливостей науки, техніки та освіти німецького етносу; 5) етнореалії на позначення особливостей побуту та традицій німецького етносоціуму.

У кожній групі виокремлено концепти як віддзеркалення змістів етнореалій, сукупність значень яких дозволила виявити національно-культурні особливості досліджуваних мовних одиниць.

  1. Встановлено, що мовним одиницям, якими вербалізовано етнореалії в сучасній німецькій мові, притаманні такі семантичні зв’язки: 1) гіпонімічно-гіперонімічні; 2) синонімічні; 3) антонімічні; 4) омонімічні; 5) полісемічні. Аналіз гіпонімічно-гіперонімічних зв’язків виявив, що вони охоплюють не все коло досліджуваних мовних одиниць, а лише слова. Найпродуктивнішим явищем серед парадигматичних зв’язків є синонімія, у той час як антонімія, полісемія та омонімія не відзначаються значною продуктивністю.

Серед мовних одиниць, якими вербалізовано етнореалії в сучасній німецькій мові, виокремлено мовні одиниці-історизми та мовні одиниці-архаїзми. Особливим семантичним процесом є зміна значення мовних одиниць.

  1. Мовним одиницям, якими вербалізовано етнореалії в сучасній німецькій мові, притаманне явище варіативності. Варіативність може бути граматичною, лексичною, семантичною, стилістичною; вона встановлюється за рахунок кількісної зміни лінійної протяжності усталених словесних комплексів та призводить до утворення синонімії, полісемії, омонімії, антонімії.

Дослідження засвідчило, що мовні одиниці, якими вербалізовано етнореалії в сучасній німецькій мові, виконують наступні функції: 1) пізнання, осягнення світу у певному етноспецифічному ракурсі; 2) збереження та транслювання національної самосвідомості, традицій культури та історії народу; 3) номінативну; 4) комунікативну; 5) емоційно-експресивну.

8. Отримані результати дозволяють зробити висновки про ефективність ономасіологічного та семасіологічного підходів до вивчення вербалізованих етнореалій у плані взаємодії семантики, когнітивної та функціональної лінгвістик. Вони можуть бути використанi і при дослідженні лексики та фразеології для позначення концептуальних артефактів національної мовної свідомості. Викладений матеріал відкриває перспективи вивчення вербалізованих етнореалій в різних видах дискурсу.

Публікації автора:

1. Соломаха А.В. Вербалізація етнореалій у сучасній німецькій мові. // Наукові записки Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя: Збірник наукових статей. Серія «Філологічні науки» / Відповідальний редактор д. філ. н., проф. Самійленко В. Г. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2005. – С. 67 – 72.

2. Соломаха А.В. Взаємозв’язок світу, етносу та мови (до питання про мовну картину світу). // Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія № 8. Філологічні науки (мовознавство і літературознавство): Зб. наукових праць. – К. : НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2005. – Випуск 1. – 209. – С. 117 – 121.

3. Соломаха А.В. Лексика, яка вербалізує етнореалії в сучасній німецькій мові: культурологічний аспект. // Сучасні дослідження з іноземної філології. Збірник наукових праць. Випуск 3. / Відп. ред. Фабіан М. П. – Ужгород: ПП Піголіцип П. Ю., 2005. – С.242 – 251.

4. Соломаха А. В. Національно-культурна специфіка універсальних концептів „Das Essen“ та „Die Getrnke“ (на матеріалі сучасної німецької мови). // Наукові записки: Збірник наукових статей НПУ ім. М. П. Драгоманова / Укл. П. В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко. – Випуск LIX (60). – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2005. – С. 139 – 147.

5. Соломаха А.В. Функції мовних одиниць, що вербалізують етнореалії в сучасній німецькій мові. // Сучасні дослідження з іноземної філології. Збірник наукових праць. Випуск 4. / Відп. ред. Фабіан М.П. – Ужгород: ПП Піголіцип П.Ю., 2006. – 444 – 453.