Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Циганов Сергій Андрійович. Еволюція національних банківських систем в умовах інтернаціоналізації світового господарства : Дис... д-ра наук: 08.05.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Циганов С.А. Еволюція національних банківських систем в умовах інтернаціоналізації світового господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.51.01. – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України. – Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню проблем становлення і розвитку національних банківських систем у країнах із трансформаційною економікою в умовах інтернаціоналізації світового господарства через призму теоретичного осмислення цієї категорії. Визначено об'єктивну необхідність і закономірності розвитку банківської системи в структурі перехідної та розвиненої ринкової економіки, основні тенденції та особливості її становлення в Україні. Розглянуто проблеми забезпечення внутрішньої стабільності банківської системи та прискорення формування її ефективної моделі, здатної забезпечити мобілізацію фінансових ресурсів та їх концентрацію на пріоритетних напрямках структурної перебудови економіки.

Аналізуються проблеми формування сприятливого інвестиційного клімату в країнах із трансформаційною економікою, їх інтеграції у світове господарство. Розглядаються місце і роль банків у інтеграційних процесах, різноманітні форми інтернаціоналізації банківської діяльності. Розкриті можливості активізації банківської діяльності на валютному ринку, проблеми і перспективи валютної інтеграції України у світовий фінансовий простір. Показані особливості формування системи міжнародних банківських розрахунків.

Проведене в дисертації дослідження теоретичних і практичних проблем еволюції національних банківських систем в умовах інтернаціоналізації світового господарства дозволило реалізувати поставлену мету і завдання та сформулювати наступні висновки і пропозиції щодо подальшої розбудови та інституціонального розвитку банківського сектору.

1. Провідною тенденцією розвитку світової економіки в сучасних умовах є інтенсивне нарощування потужності міжнародних фінансових ринків та поява новітніх фінансових інструментів, під впливом яких відбувається динамічний розвиток національних банківських систем. Зміни в глобальному фінансовому просторі породжують низку теоретичних проблем, вирішення яких створює наукове підґрунтя для підвищення ефективності банківської діяльності, посилення впливу фінансово-кредитних інститутів на ринкову трансформацію та інтеграційні процеси.

2. Теоретичною основою визначення сутності центрального банку є концепція монетарної маси. В умовах інтернаціоналізації світового господарства у більшості провідних країн світу успішність реалізації заходів, спрямованих на досягнення макроекономічної стабілізації, значною мірою визначається статусом центрального банку як незалежного органу, що виконує загальнодержавні завдання із забезпечення стабільності і конвертованості національної валюти та запровадження ефективної грошово-кредитної політики. Доведено, що ефективне функціонування національних банківських систем повинно адекватно відображати тенденції до інтернаціоналізації світового господарства, чому значною мірою сприяє впровадження нових підходів до економіко-правового регулювання взаємодії банківських інститутів різних країн, змін у методах регулювання грошового обігу.

3. Дослідження моделей грошово-кредитної політики в країнах із ринковою економікою та досвід проведення грошових реформ і реалізації грошово-кредитної політики в постсоціалістичних країнах підтверджує необхідність особливого підходу у виборі моделі грошово-кредитної політики центральних банків та використанні інструментарію її впливу на суб'єкти грошово-кредитного ринку з метою стабілізації грошової одиниці, регулювання пропозиції грошей та кредитоспроможності банківських інститутів, для забезпечення необхідного економічного зростання, зайнятості та рівня цін. Така позиція об'єктивно зумовлює обов'язкове використання, за умов перехідної економіки, поряд з інструментами грошово-кредитної політики фіскальних важелів та адміністративних методів управління, які є адекватними процесу становлення ринкового механізму та сприяють інтеграції національних банківських систем у світовий фінансовий простір.

4. В умовах відкритої економіки підвищення ефективності грошово-кредитної політики повинно відбуватися в залежності від розвиненості національних банківських систем і ступеня її інтегрованості у світовий фінансовий простір за наступними напрямками:

- грошово-кредитна політика центральних банків повинна носити незалежний та самостійний характер, що дасть змогу більш дієво впливати на грошово-кредитний ринок, сприяти підвищенню ефективності банківської діяльності;

- грошово-кредитна політика не повинна постійно виходити з необхідності покриття дефіциту державного бюджету за рахунок грошової емісії та отримання кредитів, а держава має шукати джерела надходжень у сфері реальної економіки, використовуючи ефективну і стимулюючу податкову політику, що дозволить проводити більш незалежну від іноземних кредиторів економічну політику та допоможе запобігати зростанню зовнішньої заборгованості та залежності;

- усунення нестандартності монетарної політики за своїми параметрами дозволить прискорити набуття грошово-кредитною системою рис ринкового типу, задіяти стандартні принципи та механізми грошово-кредитної політики, в основі якої знаходиться пряма кореляція між динамікою, що характеризує пропозицію грошової маси, та динамікою цін.

5. Інтернаціоналізація світового господарства об’єктивно обумовлює посилення централізації управління кредитно-банківським сектором на основі розвитку механізмів системи банківського нагляду та контролю, що дасть можливість сприяти оздоровленню та стабілізації функціонування банківських інститутів, забезпечити страхування та гарантії по вкладах, активізувати залучення коштів населення та юридичних осіб, вдосконалити систему ліцензування банківської діяльності, привести її у відповідність до базових принципів ефективного нагляду за банківською діяльністю Базельського комітету з питань банківського регулювання шляхом формування служби аудиторського нагляду за роботою кредитних установ, істотного розширення банківської статистики ввести публікації балансів банків, звітів їхньої діяльності в області грошово-кредитного регулювання.

6. Створення дієвого механізму реалізації грошово-кредитної політики в трансформаційних економіках визначає необхідність його взаємозв'язку з тактичними та проміжними цілями економічної політики та практичної реалізації відповідних пріоритетів у структурі її цілей. Пріоритетними напрямами дії механізму грошово-кредитної політики сьогодні є: структурна перебудова економіки, спрямована на становлення конкурентоспроможних суб'єктів господарювання; подолання проблем, пов'язаних із зростанням державного боргу й створенням механізму його реструктуризації та зменшення; становлення і розвиток ринку цінних паперів та сприяння створенню механізму його взаємозв'язку з реальним сектором економіки; ефективне використання фінансової допомоги міжнародних фінансових інститутів, створення сприятливого клімату для залучення іноземних інвестицій, сприяння узгодженню діяльності банківських інститутів різних країн та розвитку спеціалізованих фінансово-кредитних установ.

7. Тенденції зміни напрямів і обсягів світових валютно-фінансових потоків відбуваються на фоні зростання в країнах із трансформаційною економікою процесів інтеграції підприємств, організацій і кредитно-банківських установ з утворенням нових організаційно-економічних структур: багатогалузевих компаній, холдингів, фінансово-промислових груп (ФПГ), концернів створюють стійкі системи мобільного міжгалузевого перерозподілу матеріальних і фінансових ресурсів, виходу їх на світові і регіональні фінансові ринки. Ефективність їх функціонування можлива за умов створення механізмів, які стимулювали б довгострокове кредитування комерційних банків через цільове рефінансування; диференціацію норм резервування; участь банківського капіталу у створенні промислово-фінансових груп, приватизаційних процесах; запровадити мінімальне або нульове оподаткування інвестицій з метою стимулювання виробництва та прискорення економічного розвитку.

8. В умовах транснаціоналізації банківської діяльності з метою підвищення довіри до національних банківських систем країн із трансформаційною економікою доцільно підтримувати стабільний обмінний курс національної валюти, для чого центральному банку та іншім органам монетарної влади слід постійно вживати заходів для недопущення значних коливань платіжного балансу, а по мірі стабілізації національної економіки активізувати курс на її дедоларизацію через встановлення комерційними банками процентів на валютні вклади не вище середньозваженої облікової ставки європейських центральних банків (Франції, Великобританії, Німеччини, Швейцарії), що повинно автоматично привести до зниження процентів на валютні вклади відносно ставки на гривневі вклади.

9. Під впливом концентрації і централізації промислового капіталу відбувається конгломеративна диверсифікація, зосередження банківського капіталу, що приводить до якісної зміни ролі банків у національній і світовій економіці, а саме: вони безпосередньо вкладають значну частину своїх капіталів у реальний сектор економіки, і, щоб не втратити їх, вони не тільки контролюють їх використання, але й управляють цим процесом. Від інвестиційної діяльності, від емісії цінних паперів промислових підприємств банки отримують емісійний і засновницький прибуток та стають власниками обумовленої кількості акцій цих компаній, отримують змогу контролювати діяльність промислових підприємств, перетворюються у прямих учасників виробництва та співвласників національних і транснаціональних корпорацій.

10. Активний розвиток та розширення сфер міжнародної діяльності банків вимагає наближення структури банківських послуг країн із трансформаційною економікою до пріоритетних напрямків впровадження нових послуг у країнах із розвиненою економікою: лізингові, трастові, консультаційно-інформаційні послуги, допоміжні послуги, пов'язані із забезпеченням господарської діяльності клієнтів; удосконалення традиційних банківських послуг, насамперед, депозитно-позичкових. На цій основі відбувається універсалізація банківської діяльності, розширення кола джерел мобілізації банківського капіталу і сфер його застосування, зростає надійність вкладів та продуктивність національних банківських систем на світових та регіональних фінансових ринках.

11. Пріоритетними напрямами участі національних банківських систем країн із трансформаційною економікою у світових фінансових процесах повинні стати міжнародне банківське підприємництво у вигляді безпосереднього створення спільних з іноземним капіталом банків, співпраці з провідними міжнародними банківськими установами, вихід найбільш розвинених національних банків на фінансові ринки інших країн; інтеграція за окремими напрямами міжнародної банківської діяльності.

12. Доведено, що з метою стимулювання інноваційного розвитку і створення сприятливого інвестиційного клімату для комерційних банків країн із трансформаційною економікою, що здійснюють довгострокове кредитування в економіку, доцільно забезпечити надання податкових пільг банківським установам, в структурі кредитно-інвестиційного портфеля котрих питома вага середньо- та довготермінових кредитів становить не менше 15–20 %; для стимулювання капіталовкладень у пріоритетні інвестиційні проекти і програми оподаткування прибутку комерційних банків вести за пільговою ставкою, або суму прибутку, яку банки отримують від фінансування капіталовкладень, звільнити від оподаткування; з метою посилення впливу банківських формувань на приватизаційні процеси, забезпечення необхідної інтеграції промислово-фінансового капіталу звільнити від оподаткування суму прибутку комерційних банків, внесену до статутного фонду підприємств, або прибуток, який спрямовується банками для придбання акцій підприємств за їх первинного розміщення.

13. Для країн із трансформаційною економікою пріоритетного значення для мобілізації інвестиційних капіталів через фондовий ринок набуває його інституційне забезпечення на державному і міждержавному рівнях та розвиненість міжнародної банківської інвестиційної діяльності. Участь банків на цьому сегменті фінансового ринку повинна відбуватися шляхом запровадження нової моделі регулювання фондового ринку через формування нової норми про обмежений доступ центральних банків до придбання державних цінних паперів, формування депозитарних систем і врегулювання механізму фіксації прав власності на цінні папери для усіх видів інвесторів, що дозволяє підвищити ефективність участі національних банківських систем у діяльності світових та регіональних фондових ринків.

14. Виявлено основні форми допомоги іноземного капіталу у функціонуванні національних банківських систем, а саме: отримання додаткових джерел валютних ресурсів, диверсифікація і підвищення стійкості систем взаємних відносин з міжнародним валютно-кредитним ринком, зміцнення стабільності валютно-кредитного співробітництва з окремими зарубіжними країнами; надання українським підприємствам і організаціям спеціальних фінансово-кредитних послуг, яких немає в арсеналі вітчизняних кредитних установ; залучення передового досвіду організації банківської справи і підвищення кваліфікації працівників кредитної системи.

15. Створення відповідної сучасним вимогам кредитно-банківської системи дозволить розширити співробітництво України з міжнародними фінансовими організаціями, іноземними підприємцями, сприятиме залученню іноземного капіталу на вітчизняний ринок, а також входженню українських підприємців у міжнародне економічне співтовариство. Інтеграції України у світове господарство буде сприяти створення на її території вільних банківських зон (за прикладом нових індустріальних країн), особливо в тих районах, де недостатньо розвинута банківська інфраструктура. Це потребує відповідної нормативної бази. Оскільки спеціальна банківська зона може стати своєрідним експериментальним майданчиком для перевірки різноманітних засобів впливу на банківську сферу та випробування різних фінансових інструментів, то необхідна тісна взаємодія органів контролю і банків.

Публікації автора:

Монографії, підручники, брошури:

  1. Циганов С.А. Генезис банківських систем у трансформаційних економіках: структурно-функціональний аналіз: Монографія. – К.: Академпрес, 2006. – 412 с.

  2. Циганов С.А. Банківська система України в умовах становлення ринкових відносин (питання теорії і практики): Монографія. – К.: Тов-во “Знання”, 1999. – 200 с.

  3. Циганов С.А. Основи теорії ринкової економіки: Навчальний посібник. – Миколаїв: Конвалія, 1995. – 146 с.

  4. Міжнародні фінанси: Підручник. Рогач О.І., Філіпенко А.С., Циганов С.А. та ін. – К.: Либідь, 2003. – 784 c. (C. 299 – 344).

  5. Циганов С.А. Грошово-кредитні системи в країнах із ринковою економікою. Брошура. – Київ: Агрос, 1993. – 56 с.

  6. Циганов С.А. Банки і підприємства в умовах переходу до ринку. Брошура. – Київ: Агрос, 1994. – 52 с.

У провідних наукових фахових виданнях

  1. Циганов С.А. Роль банків у формуванні інвестиційного клімату та розвитку міжнародної економічної інтеграції України // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль, 1997. – № 1. – С. 137–140.

8. Циганов С.А. Сучасний стан ринку банківських послуг в Україні та його подальший розвиток // Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – 1998. – № 4. – С. 91–98.

9. Циганов С.А. Монетарна політика та її вплив на макроекономічну стабільність в Україні // Вісник Української академії банківської справи. – Суми, 1998. – № 5. – С. 16–19.

10. Циганов С.А. Роль банків у реструктуризації економіки та поліпшенні інвестиційного клімату в Україні // Вісник Київського університету. Економіка. Вип. 39. – К., 1998. – С. 59–63.

11. Циганов С.А. Комерційні банки та їх роль в стимулюванні розвитку підприємництва в Україні // Науковий Вісник Волинського державного університету. – Луцьк, 1998. – № 12. – С. 23–28.

12. Циганов С.А. Становлення банківської системи України та перспективи її інтеграції в ринок ЄС: регіональний аспект // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль, 1998. – № 6. – С. 86–89.

13. Циганов С.А. Інвестиційний процес і комерційні банки // Фінанси України. – 1998. – № 12. – С. 39–45.

14. Циганов С.А. Проблеми та перспективи розвитку банківської системи України в сучасних умовах // Вчені записки КНЕУ: Наук. збірник. – 1998. – Вип. 1. – С. 43–48.

15. Циганов С.А. Кризова ситуація в банківській сфері: причини і шляхи подолання // Фінанси України. – 1999. – № 7. – С. 81–89.

16. Циганов С.А. Шляхи активізації комерційних банків в інвестиційних процесах в економіці України. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. пр. – Суми: Слобожанщина: Ініціатива, 1999. – С. 106–114.

17. Циганов С.А. Підвищення ролі кредитно-фінансового механізму у процесі макроекономічної стабілізації в Україні. Фінансово-кредитний механізм регулювання економічної стабілізації: Зб. наук. пр. – К.: НАН України, Інститут економіки, 1998. – С. 48–55.

18. Циганов С.А. Місце і роль Центрального банку у фінансово-кредитній системі країни // Банківська справа. – 1999. – № 3. – С. 19–22.

19. Циганов С.А. Шляхи підвищення ефективності грошово-кредитного регулювання економіки // Фінанси України. – 2000.– № 1.– С.11–19.

20. Циганов С.А. Шляхи подолання платіжно-розрахункової кризи та підвищення ефективності промислового виробництва у сучасних умовах // Економіка і підприємництво: стан та перспективи. Зб. наук. пр. КДТЕУ. – Київ, 1999. – С. 253–260.

21. Циганов С.А. Організаційно-економічні аспекти використання лізингу при переході економіки України до ринку // Економіка АПК. – 1999. – № 11. – С. 66–71.

22. Циганов С.А. Проблеми і перспективи розвитку фінансово-промислових груп в Україні // Вчені записки КНЕУ: Наук. збірник. – 1999. – Вип. 2. – С.122–126.

23. Циганов С.А. Особливості функціонування комерційних банків на ринку цінних паперів України у сучасних умовах // Фінанси України. – 2000. – № 6. – С. 122–125.

24. Циганов С.А. Особливості реформування фінансово-кредитних відносин в агропромисловій сфері // Економіка АПК. – 2000. – № 4. – С.43–49.

25. Циганов С.А. Створення ефективної банківської системи як важливий фактор економічного зростання в Україні : Зб. наук. пр. – К.: НАН України, Інститут економіки, 1999. – С. 88–97.

26. Циганов С.А. Шляхи стимулювання економічної активності комерційних банків в Україні // Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – 2000. – № 1. – С. 94–100.

27. Циганов С.А. Проблеми і перспективи інтеграції України в ЄС // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. праць. – К.: КНУ ім. Т. Шевченка. ІМВ, 1999. – Вип. 13. – Ч. 1. – С .136–145.

28. Циганов С.А. Сучасні проблеми фінансової стабілізації банківської системи в Україні // Вісник Української академії банківської справи. – Суми, 1999. – № 2 (7). – С. 17–21.

29. Циганов С.А. Роль банківської системи України в ринковій трансформації національної економіки // Роль фінансово-кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні: Зб. наук. праць Волинського держуніверситету. – Луцьк, 1999. – С. 329–333.

30. Циганов С. А. Стабілізація банківського сектора економіки України // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. Сер. Економіка. – 2000. – № 46. – C. 44 – 46.

31. Циганов С. А. Стабільна банківська система – важливий фактор економічної безпеки держави // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. Вип. 26. – К.: КНУ ім. Т. Шевченка. ІМВ, 2001. – С. 523 – 528.

32. Циганов С. А. Проблеми і перспективи активізації діяльності комерційних банків в інвестиційному процесі // Вісник Севастопольського державного технічного університету. – 2002. – Вип. 37. – С.20 – 28.

33. Циганов С. А. Особливості грошово-кредитної політики в трансформаційних економіках // Вісник Української академії банківської справи. – 2005. – № 2 (19). – С.107 –114.

34. Циганов С. А. Банки на фондовому ринку країн із трансформаційною економікою // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. Вип. 53. Ч.ІІ – К.: КНУ ім. Т. Шевченка. ІМВ, 2005. – С.216 – 222.

35. Циганов С. А. Капітал банківської системи як важливий фактор забезпечення фінансової стабільності трансформаційних країн // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. Вип. 56. Ч.ІІ – К.: КНУ ім. Т. Шевченка. ІМВ, 2005. – С.163 – 169.

36. Циганов С.А. Стратегії та основні цілі монетарної політики в країнах Центральної та Східної Європи // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 17. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 46 – 59.

37. Циганов С.А. Банківська система в умовах глобалізації світової економіки // Зовнішня торгівля: право та економіка: Науковий журнал. – К.: УАЗТ, 2006. – № 5 (28). – С. 120 – 124.

В інших виданнях:

38. Циганов С. А. Банківське кредитування інноваційних проектів // Теорія і практика економіки та підприємництва: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції – Сімферополь, 2004. – С. 63 – 65.

39. Циганов С.А. Роль комерційних банків у розвитку економіки України: регіональний аспект // Фінансово-економічні та інституційні чинники розвитку регіону: Матеріали ХVІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2005. – С.394 – 395.

40. Циганов С.А. Іпотека як важливий фактор розвитку фінансово-кредитної системи в трансформаційній економіці // Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами: Матеріали загальноукраїнської науково-методичної конференції. – Севастополь: СНТУ, 2005. – С.21 – 23.

41. Циганов С.А. Роль іноземних банків у формуванні конкурентного середовища в країнах із трансформаційною економікою // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика: Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 34 – 36.

42. Циганов С.А. Стратегія іноземних банків у країнах із трансформаційною економікою // Теорія і практика економіки та підприємництва: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Алушта: ТНУ, 2006. – С. 51

43. Циганов С.А. Особливості інтеграції банківських систем трансформаційних країн у світове фінансове середовище // Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. – Алушта: ТНУ, 2006. – С. 18.