Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Мізін Володимир Іванович. Факторна оптимізація санаторно-курортного відновлювального лікування : Дис... д-ра наук: 14.01.33 - 2007.



Анотація до роботи:

Мізін В.І. Факторна оптимізація санаторно-курортного відновлювального лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. –Український НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2007.

У дисертації розроблено оптимальні комплекси санаторно-курортного відновлювального лікування хворих на ГХ та ХБ на курортах Південного берегу Криму з використанням поліфенолів винограду. В результаті клініко-функціональних та лабораторних досліджень 363 хворих обґрунтована доцільність використання двох оптимальних лікувальних комплексів, до складу яких входять як традиційні курортні та фізіотерапевтичні чинники – кліматотерапія, інгаляції, арома - та фітотерапія, ЛФК, масаж, гідротерапія, питне водолікування та фізіотерапія (електротерапія, світлотерапія, лазерна терапія, УВЧ та інші види фізіотерапії), так і новий лікувальний чинник – комплекс поліфенолів винограду (КП). Окреслені критерії оптимізації санаторно-курортного відновлювального лікування хворих на ГХ та ХБ з точки зору сінергетичних та інших клінічнних цілей лікування. Проведений порівняльний аналіз ефективності лікувальних чинників дозволив виробити рекомендації з їх диференційного застосування.

У дисертації наведено узагальнення і нове вирішення наукової проблеми факторної оптимізації СКВЛ хворих на ГХ та ХБ на курортах ПБК, яке засновано на розвязку актуальних питань розробки та практичного застосування методології сінергетичного та системно-цільового аналізу змін функцій КРС, ефективності кисеньзалежного енергообміну та активності стрес-лімітуючих реакцій, котрі зумовлені впливом комплексу ФППЛЧ, що поєднані з застосуванням комплексу поліфенолів винограду.

  1. Показано, що сінергетична факторна модель енергообміну «зовнішнє середовище – організм людини та його фізіологічні системи» упорядковано відображає енергетичний баланс лікувальної дії ФППЛЧ на організм хворого. Інтегральним показником факторних сінергетичних лікувальних впливів є зміни ефективності захоплення із зовнішнього середовища ресурсу кисню, що визначається по підвищеній ефективності роботи легень, серця, КРС та еритрону. Збільшення ефективності захоплення ресурсу кисню та його перетворення у процесі енергозабезпечення фізіологічних функцій організму вказує на позитивний сінергетичний лікувальний ефект діючого ФППЛЧ.

  2. Розроблена методологія якісної та кількісної оцінки потужності кисеньзалежного енергообміну «зовнішнє середовище – організм людини та його фізіологічні системи» дозволяє здійснити оцінку лікувальних сінергетичних впливів ФППЛЧ на підставі даних результатів обстежень хворих уніфікованими лабораторними та функціональними методами досліджень.

  3. Сінергетична концепція стрес-лімітуючих впливів ФППЛЧ відкриває можливість оцінки рівня та ефективності кисеньзалежного енергообміну з точки зору їх значення для процесів енергетичної адаптації до стресу та подолання дістресу різних функціональних систем організму. Для ефективної адаптації до стресу та подолання дістресу у хворих з патологією КРС необхідне достатнє забезпечення організму відповідними ресурсами, у ролі яких, поряд з киснєм повітря, виступають й антиоксидантні властивості КП.

  4. Практичне застосування розробленої сінергетичної моделі та методології оцінки дало можливість встановити сінергетичний лікувальний вплив КП на кисеньзалежний енергообмін й функціональний стан КРС у хворих на ГХ та ХБ. Загальна сінергетична лікувальна дія КП у хворих на ГХ та ХБ проявляється у вірогідній (р<0,05) позитивній динаміці ЧСС (встановлено позитивну вірогідну корреляцію зменшення ЧСС з отриманою дозою КП), ДО (встановлено позитивну вірогідну корреляцію збільшення ДО з отриманою дозою КП), індексу Робінсона (встановлено позитивну вірогідну корреляцію зменшення індексу Робінсона з отриманою дозою КП у хворих на ХБ та зменшення індексу Робінсона з 106,437 до 88,267 у.о. у хворих на ГХ) та коефіцієнту захоплення ресурсу кисню роботою легень (збільшення КЗРл разом з курсовою дозою КП формують склад першого головного фактору енергообміну у хворих на ХБ, встановлено позитивну вірогідну корреляцію збільшення КЗРл з отриманою дозою КП у хворих на ГХ).

  5. Доведено, що у додаток до загальної сінергетичної лікувальної дії, вживання КП у хворих на ГХ спричиняє вірогідній (р<0,05) позитивний вплив на динаміку САТ (з 148,649 до 127,792 мм. рт. ст.), ДАТ (з 91,358 до 79,764 мм. рт. ст.), ПС (встановлено позитивну вірогідну корреляцію зменшення ПС з отриманою дозою КП), ЧД (встановлено позитивну вірогідну корреляцію зменшення ЧД з отриманою дозою КП), проби Генча (збільшення з 22,662 до 25,572 с), індексу Кердо (збільшення з -29,925 до -17,502 у.о.) й кольорового показника крові (встановлено позитивну вірогідну корреляцію збільшення показника з отриманою дозою КП).

  6. Вживання КП у хворих на ХБ, у додаток до загальної сінергетичної лікувальної дії, спричиняє щє й вірогідній (р<0,05) позитивний вплив на ХОД (встановлено позитивну вірогідну корреляцію зменшення ХОД з отриманою дозою КП), на потужність еритрону (стає 2,043 Вт в групі А та 1,973 в групі В), на активність мікросомальних монооксігеназ (CІ стає 109,291 мл/хв в групі А та 90,136 в групі В), на коефіцієнт захоплення ресурсу кисню роботою еритрону (збільшення КЗРе разом з курсовою дозою КП формують склад першого головного фактору енергообміну) та на коефіцієнт захоплення ресурсу кисню працею КРС (встановлено позитивну вірогідну корреляцію збільшення КЗРкрс з отриманою дозою КП).

  7. Практичне застосування розробленої сінергетичної моделі та методології оцінки дало можливість вперше встановити сінергетичний стрес-лімітуючий лікувальний вплив КП: відмічене у хворих на ГХ та ХБ загальне підвищення ефективності кисеньзалежного енергообміну як енергетичного джерела розгортання стрес-лімітуючих реакцій супроводжується у хворих на ГХ вірогідними (р<0,05) підвищенням активності каталази крові (встановлено позитивну вірогідну корреляцію збільшення активності каталази з отриманою дозою КП) й зменшенням рівня фактору ризику підвищення артеріального тиску (встановлено позитивну вірогідну корреляція зменшення фактору ризику вживання алкоголю з отриманою дозою КП), а у хворих на ХБ супроводжується вірогідним (р<0,05) зростанням значення тесту Рідера (з 2,270 до 2,841 у.о.).

  8. Розроблено методологію порівняльної оцінки досягнення сінергетичної та клінічної мети комплексного СКВЛ з угрунтуванням на послідовним формулюванні складових (етапних) клінічних цілей лікування, окресленні показників клінічних, об’єктивних, лабораторних та функціональних досліджень, що відіграють роль дескрипторів досягнення складових (етапних) клінічних цілей лікування, та на застосуванні якісної та кількісної векторної оцінки позитивних й негативних впливів лікувальних чинників відносно досягнення як складових (етапних) клінічних цілей, так й інтегральної клінічної мети комплексного СКВЛ.

  9. Практичне застосування методології цільової оцінки дало можливість встановити, що КП спричиняє позитивний ефект на досягнення інтегральної клінічної мети лікування у хворих на ГХ (ІВКЦ = 2,691) та ХБ (ІВКЦ = 3,846), отже КП може бути використаним для факторної оптимізації СКВЛ.

  10. Доведено, що включення КП до складу комплексного СКВЛ хворих на ГХ призводить до більш ефективного досягнення п’яти складових (етапних) клінічних цілей: поліпшення функцій зовнішнього дихання (ВКЦ = 1,345), поліпшення кисеньтранспортної функції крові (ВКЦ = 0,673), підвищення ефективності кисень залежного енергообміну (ВКЦ = 0,673), збільшення резервів детоксикації й антиоксидантного потенціалу (ВКЦ = 0,673) та поліпшення обміну ліпідів й інших гуморальних факторів (ВКЦ = 0,673). Одночасно КП спричиняє негативний вплив на ступінь досягнення двох інших складових (етапних) клінічних цілей лікування у хворих на ГХ, а саме: на поліпшення бронхіальної прохідності й евакуаційних функцій бронхів (ВКЦ = 0,673) та на поліпшення гемодинаміки (ВКЦ = 0,673).

  1. Включення КП до складу комплексного СКВЛ хворих на ХБ призводить до більш ефективного досягнення п’яти складових (етапних) клінічних цілей: на зменшення стресу й усунення дістресу (ВКЦ = 2,038), на поліпшення функції зовнішнього дихання (ВКЦ = 2,308), на поліпшення кисень транспортної функції крові (ВКЦ = 1,538), на поліпшення гемодинаміки (ВКЦ = 0,769) і на підвищення ефективності кисеньзалежного енергообміну (ВКЦ = 0,769); одночасно КП спричиняэ й негативний вплив на досягнення 5 складових (етапних) клінічних цілей лікування хворих на ХБ – на корекцію іммуного статусу (ВКЦ = -0,378), на поліпшення бронхіальної прохідності та евакуаційних функцій бронхів (ВКЦ = -0,769), на зменшення наслідків порушень газообміну та гемодинаміки (ВКЦ = -0,769), на збільшення резервів детоксікації та антиоксідантного потенціалу (ВКЦ = -0,769) та на поліпшення якості життя (ВКЦ = - 1,538).

  2. У хворих на ГХ й ХБ наявні спільні вірогідні позитивні системні впливи КП у відношенні трьох складових (етапних) клінічних цілей СКВЛ, а саме: поліпшення функції зовнішнього дихання, поліпшення кисеньтранспортної функції крові та підвищення ефективності кисеньзалежного енергообміну. Одночасно встановлено спільний для хворих на ГХ й ХБ вірогідний негативний вплив на складову (етапну) клінічну ціль поліпшення бронхіальної прохідності й евакуаційної функції бронхів. Спільні (аналогічні) для хворих обидвох видів патології ефекти свідчать про універсальність досліджених механізмів лікувальної дії КП у хворих з патологією КРС.

  3. Оптимальний комплекс СКВЛ для хворих на ГХ (що складається з повітряних ванн, сонячних ванн, купань в морській воді, арома-фітотерапії, вживання КП та гіпотензивних препаратів) збільшує значення інтегрального вектору досягнення всіх клінічних цілей лікування до +27,532 та підвищує медико-економічну ефективність лікування на 150% (у порівнянні до середньостатистичного лікувального комплексу).

  4. Оптимальний комплекс СКВЛ для хворих на ХБ (що складається з повітряних ванн, сонячних ванн, купань в морській воді, питного водолікування, вживання КП, інгаляцій, масажу, ЛФК, апаратної світлотерапії та лазерної терапії) збільшує значення інтегрального вектору досягнення всіх клінічних цілей лікування до +13,343 та підвищує медико-економічну ефективність на 33% (у порівнянні до середньостатистичного лікувального комплексу).

  5. Результи проведеного дослідження обґрунтовують сінергетичну та системно-цільову оптимізацію СКВЛ хворих на ГХ та ХБ шляхом застосування КП (у якості фактору оптимізації кисеньзалежного енергообміну, функцій КРС та стрес-лімітуючих реакцій) та встановлюють доцільність залучення КП до рекомендованих стандартів СКВЛ.

Публікації автора:

Монографії:

    1. Немедикаментозное лечение в клинике внутренних болезней. Справочное издание. Бабов К.Д., Блиндер М.А., Богданов Н.Н. и др. - Киев: «Здоров’я», 1995.- 527 с. - ISBN 5-311-00670-6. - Глава 2. Климатотерапия. - Бокша В.Г., Богданов Н.Н., Мизин В.И. – с. 30-76. (Автором систематизовані матеріали щодо використання кліматотерапевтичних методів у хворих з патологією кардіореспіраторної системи).

    2. Богданов Н.Н., Бокша В.Г., Мешков В.В., Мизин В.И. Фундаментальные и прикладные аспекты современной курортологии и физиотерапии. - Ялта-Симферополь, 1998.- 256 с. - ISBN 966-7348-00-8. - Глава 1. Актуальные аспекты изучения и применения физических и природных лечебных факторов. – Богданов Н.Н., Мизин В.И., Мешков В.В. – с. 20-70 (Автором проведений аналіз напрямків удосконалення сучасних концепцій лікувальної дії фізичних преформованих та природних чинників).- Глава 2. Новая концептуальная модель влияния лечебных физических и природных факторов на энергообмен организма со средой.- Мизин В.И.- с. 71-101.- Глава 3. Модели влияния физио-терапевтических процедур у больных хроническим бронхитом. – Мизин В.И. – с.102-191.- Глава 4. Теоретические и практические аспекты климатотерапии. – Бокша В.Г., Богданов Н.Н., Мизин В.И., Мешков В.В. – с.192-246 (Автором систематизовані сучасні принципи використання кліматотерапевтичних методів у хворих з патологією кардіореспіраторної системи).

    3. Основи курортології: Посібник для студентів та лікарів. За ред. М.В. Лободи, Е.О. Колесника.- К.: "Видавець Купріянова О.О.", 2003.– 512 с. - ISBN 966-96252-1-1. Глава. Санаторно-курортне лікування захворювань органів дихання.- Усенко Ю.Д., Мізін В.І., Богданов М.М., Мєшков В.В., Фісенко Л.І. – с. 254-278 (Автором систематизовані сучасні підходи та методики санаторно-курортного лікування у хворих з патологією легень).- Глава. Інформатика в курортологічній практиці. – Мізін В.І., Лобода Т.М., Торохтін О.М. – с. 471-497 (Автором систематизовані сучасні підходи до використання інформаційних технологій у діагностиці та санаторно-курортному лікуванні).

    Статті у наукових фахових журналах:

      1. Мизин В.И. Изменения энергообмена кардио-респираторной системы больных хроническим бронхитом под воздействием гальванизации и электрофореза даларгина на область грудной клетки.// Вопр. кур., физиотер. и ЛФК.- 1995.- № 4.- с. 7-12.

      2. Мизин В.И. Теоретические и практические аспекты моделирования эффектов физиотерапии.// Вестник физиотер. и курортологии.-1997.- № 4.- Т3.- с. 13-20.

      3. Богданов Н.Н., Мизин В.И., Мешков В.В. Концептуальная модель управления устойчивым развитием курортно-рекреационного дела в Крыму.// Вестник физиотер. и курортологии.-1998.- № 4.- Т3.- с. 8-10. (Автором обгрунтовано сінергетичний підхід до побудови моделі курортно-рекреаційних систем)

      4. Богданов Н.Н., Мизин В.И., Монченко В.М., Мешков В.В. Физиологические принципы физиотерапии и курортологии как фундаментальная основа для адекватного выбора и применения целесообразных курортных технологий. // Вестник физиотер. и курортологии. – 2001.- № 1.- с. 55-58.(Автором систематизовані сучасні принципи використання фізіотерапевтичних методів у складі курортних технологій)

      5. Мизин В.И. Синэргетическая концепция стресс-лимитирующих реакций организма и ее применение в курортологии и физиотерапии. // Мед. реабил., курортол. и физиотерапия.- 2001.- № 3.- с.40-48.

      6. Мизин В. И., Лобода Т. М. Информационные аспекты курортных и физиотерапевтических технологий.// Вестник физиотер. и курортологии. – 2001.- № 4.- с. 3-11(Автором систематизовані сучасні підходи до використання інформаційних технологій у складі діагностичних та фізіотерапевтичних методів та методик).

      7. Богданов Н.Н., Мизин В.И., Мешков В.В. К методологии питьевого лечения и использования биологически активных продуктов питания. // Матеріали конфереції «Актуальнi проблеми застосування мiнеральних вод у медичнiй практицi». Дополнение к журналу. – Мед. реабил., курортол. и физиотерапия. - 2001.- № 3.- с.116-119. (Автором обгрунтовано використання поліфенолів винограду для оптимізації лікування хворих з патологією кардіореспіраторнох системи)

      8. Богданов Н.Н., Ежов В.В., Каладзе Н.Н., Мизин В.И. Методологические обоснования реализации уникальных санологических потенций курортно-рекреационной системы Крыма. // Вестник физиотер. и курортологии.- 2001.- № 3.- с.4- 9. (Автором обгрунтовано використання біологічно активних природних речовин у якості курортних факторів лікування хворих з патологією кардіореспіраторнох системи)

      9. Мизин В. И., Мешков В. В., Богданов Н. Н.. Современные курортные технологии при хронических неспецифических заболеваниях легких.// Вестник физиотер. и курортологии. - 2002. - № 1.- с. 34-46. (Автором проведено узагальнення сучасних підходів та методик санаторно-курортного лікування у хворих з патологією легень)

      10. Монченко В.М., Мизин В.И. Актуальные проблемы оптимизации деятельности профсоюзных здравниц Ялты. // Мед. реабил., курортол. и физиотерапия.- 2002.- № 1.- с. 10-14. (Автором проведено порівняльний аналіз медико-економічної ефективності застосування курортних технологій)

      11. Монченко В.М., Мизин В.И., Богданов Н. Н., Тимошенко В.Д., Плахотный А.С., Хмара А.А., Бойко Н.В., Душина К.И., Бобров М.А., Чумак Г.Б. Результаты использования эноанта в комплексе санаторно-курортного лечения больных с патологией сердечно-сосудистой системы. // Вестник физиотер. и курортологии. – 2002.- № 2.- с. 53-55.(Автором проведено формування репрезентативних груп хворих на ГХ та обробка отриманих даних)

      12. Мизин В.И., Монченко В.М., Богданов Н.Н., Мешков В.В., Борисюк В.С., Стоянов В.С., Данилов В.В., Михайлова Р.Д., Соколовская И.А., Карпушева М.Б.. Результаты использования эноанта в комплексе санаторно-курортного лечения больных с патологией бронхолегочной системы. // Вестник физиотер. и курортологии. – 2002.- № 3.- с. 55-59.(Автором проведено формування репрезентативних груп хворих на ХБ та обробка отриманих даних)

      13. Мизин В.И. Роль пищевого концентрата полифенолов винограда "Эноант" в комплексном санаторно-курортном лечении больных хроническим бронхитом. // Мед. реабил., курортол. и физиотерапия.- 2002.- № 4.- с.12-15.

        1. Мизин В.И., Лобода Т.М. К вопросу о современной классификации природных и преформированных физических лечебных факторов. //Мед. реабил, курортол, физиотерапия.- 2003.- № 4.- с. 56-63.(Автором проведено критичний аналіз запропонованої класифікації природних та преформованих фізичних лікувальних чинників)

        2. Мизин В.И. Оптимизация технологий санаторно-курортного лечения, применяемых на приморских курортах. // Вестник физиотер. и курортологии. – 2004.- № 2.- с. 32-37.

        3. Монченко В.М., Мизин В.И., Богданов Н.Н., Мешков В.В., Соркин В.М., Авидзба А.М., Загоруйко В.А., Огай Ю.А., Борисюк В.С., Плахотный А.С., Тимошенко В.Д., Михайлова Р.Д., Стоянов В.С., Тимошенко О.В., Данилов В.В., Карпушева М.Б., Соколовская И.А., Семенова Г.А., Бобров М.А., Хмара А.А., Бойко Н.В., Душина К.И., Тимошенко С.М., Скрипник Т.М., Литвяк А.М., Соколова Е.В., Городкова З.Я. Перспективы применения пищевого концентрата полифенолов винограда «Эноант» в составе комплексного санаторно-курортного лечения, профилактики и реабилитации различных заболеваний. // Вестник физиотер. и курортологии. – 2005. - № 2. - с. 31-39.(Автором проведено узагальнення результатів дослідження лікувального впливу поліфенолів винограду у укладі санаторно-курортного лікування хворих на ХБ та ГХ)

        4. Мизин В.И. Оптимизация технологий санаторно-курортного лечения с использованием полифенолов винограда у пациентов с заболеваниями кардио-респираторной системы. // «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Материалы науч. конференции Биологически активные природные соединения винограда – III: гигиенические и медицинские эффекты применения продуктов с высоким содержанием полифенолов винограда». Труды Крым. гос. мед. универ-та. им. С.И. Георгиевского.- 2005.- Т 141.- Ч 1.- с 22-34.

        5. Монченко В.М., Мизин В.И., Загоруйко В.А., Богданов Н.Н., Мешков В.В., Борисюк В.С., Плахотный А.С., Тимошенко В.Д., Михайлова Р.Д., Стоянов В.С., Данилов В.В., Карпушева М.Б., Соколовская И.А., Семенова Г.А., Бобров М.А., Хмара А.А., Бойко Н.В., Душина К.И., Тимошенко С.М., Скрипник Т.М., Литвяк А.М., Соколова Е.В., Городкова З.Я. Эффективность использования полифенолов винограда как составной части комплексного санаторно-курортного лечения и реабилитации больных с заболеваниями кардио-респираторной системы. // «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Материалы науч. конференции Биологически активные природные соединения винограда – III: гигиенические и медицинские эффекты применения продуктов с высоким содержанием полифенолов винограда». Труды Крым. гос. мед. универс. им. С.И. Георгиевского.- 2005.- Т 141.- Ч 1.- с 35-43. (Автором підібрані групи хворих, проведено обробку отриманих даних та оцінку результатів застосування поліфенолів винограду у складі санаторно-курортного лікування хворих на ХБ та ГХ)

        6. Мизин В.И., Огай Ю.А., Алексеева Л.М., Сиказан О.М., Карпушева М.Б., Соколовская И.А., Семенова Г.А. Влияние полифенолов винограда на процессы биотрансформации в печени. // “Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія”.- № 3.- 2005.- с. 8-13.(Автором проведено формування репрезентативних груп хворих на ХБ та обробка отриманих даних)

        7. Мизин В.И. Эффективность санаторно-курортного восстановительного лечения больных хроническим бронхитом //Вестник физиотер. и курортологии. – 2005. - № 4. - с. 22-26.

        8. Мизин В.И. Влияние полифенолов винограда на кислородзависимый энергообмен в процессе санаторно-курортного лечения у больных хроническим бронхитом //Вестник физиотер. и курортологии. – 2006. - № 1. - с. 10-15.

        9. Мизин В.И. К вопросу оптимизации санаторно-курортного лечения больных хроническим бронхитом на Южном берегу Крыма// Вестник физиотер. и курортологии. – 2006. - № 2. - с. 48-54.

        10. Мизин В.И. Стандартизация технологий санаторно-курортного лечения больных с хроническими неспецифическими заболеваниями легких на приморских курортах стран СНГ //Мед. реабил., курортол., физиотерапия. – 2006.- № 1.- с.36-41.

        11. Мизин В.И. Оптимизация санаторно-курортного лечения больных с гипертонической болезнью на Южном берегу Крыма// Вестник физиотер. и курортологии. – 2006. - № 4. - с. 12-17.

        Статті у наукових журналах:

          1. Mizin V. The role of physiotherapy in the treatment, prevention and rehabilitation of chronic bronchitis.// Fizjoterapia Polska.- 2001.- v 1.- N 3.- pp.237-242.

          2. Mizin V. Physiotherapeutic techniques used in Yalta health resorts in the treatment of chronic bronchitis.// Fizjoterapia Polska. - 2003.- v.3.- N 2.- pp 197-204.

          Тези доповідей на наукових конференціях та статті у наукових збірниках:

            1. Мизин В.И. Теоретические аспекты моделирования реакций организма на воздействия климатических и преформированных физических факторов. В: «Климатические и преформированные физические факторы в профилактике и реабилитации больных бронхолегочными и сердечно-сосудистыми заболеваниями». Тез. докл. респ. научн.-практ. конференции. - М.: Юридическая литература, 1989. - с. 42-44.

            2. Мизин В.И. Троценко Б.В., Верещагин Л.А. Компьютеризация и развитие медицинских технологий. В: «Применение компьютеров в совершенствовании обучения в медицине». Тез. докл. Всесоюзной конференции, Киев, 1989.- с. 5 – 7.(Автором сформульована концепція застосування компьютеризованих медичних технологій з метою стандартизації санаторно-курортного лікування)

            3. Мизин В.И. Адаптивное дозирование физиотерапевтических воздействий при оптимизации функционального состояния кардиореспираторной системы. В: Материалы 1 республиканской конференции «Новые физические методы в медицине».- Ворошиловград, 1990.- с. 36-37.

            4. Мизин В.И., Дашкова С.Е. Оценка энергетического взаимодействия организма и физических лечебных факторов. В: Тезисы докладов 5 съезда физиотерапевтов УССР.- Одесса, 1991.- с. 31-32. (Автором розроблена модель сінегретичної взаїмодії організму з фізичними лікувальними чинниками)

            5. Мизин В.И. Синэргетические модели эффектов физиотерапии. В: “Актуальные вопросы клинической и экспериментальной курортологии и физиотерапии”. Мат. международной науч. конференции.- Ялта, 1994.- с. 42-43.

            6. Мизин В.И., Короленко Е.С., Солдатченко С.С. К вопросу о взаимоотношениях медицинской климатологии и общей экологии. В: «Актуальные проблемы медицинской климатологии и климатотерапии». Мат. международной научн.-прак. конференции.- Ялта, 1995.- с. 36. (Автором проведений аналіз перспектив використання закономірностей загальної екології для дослідження ефективності дії кліматолікувальних чинників)

            7. Богданов Н.Н., Тарасенко В.С., Буглак Н.П., Мизин В.И. Курортная экология как детерминанта развития курортно-рекреационных систем. В: «Курортная медицина в современных социально-экономических условиях». Тез. докл. Украинской науч.-прак. конференции, 23-26 мая 1995 г. – Ялта,1995. – с. 8-9. (Автором проведений аналіз перспектив використання закономірностей загальної та медичної екології для удосконалення курортно-рекреаційних систем)

            8. Монченко В.М., Мизин В.И., Богданов Н.Н., Мешков В.В. Ялта - уникальный курорт для лечения заболеваний респираторной системы. // Международная науч.-практ. конф. «Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия». Дополнение к журналу «Мед. реабил., курортол. и физиотерапия».- 1999.- № 3.- с. 122. (Автором узагальнені дані про лікувальні потенції курортних факторів Південного берегу Криму)

            9. Монченко В.М., Мизин В.И., Богданов Н.Н., Мешков В.В., Шалагин А.И., Михайлова Р.Д., Карпушева М.Б., Соколовская И.А., Стоянов В.С., Данилов В.В. Использование эноанта в комплексном санаторно-курортном лечении больных хроническим бронхитом. // Биологически активные природные соединения винограда: перспективы производства и применения в медицине и питании. Приложение к научно-практ. дискусс.- аналитич. сборнику «Вопросы развития Крыма». – 2001.- с 41-45.(Автором підібрані групи хворих та проведена обробка отриманих даних)

            10. Монченко В.М., Богданов Н.Н., Мизин В.И., Мешков В.В. Методологические основы оптимизации лечебных и оздоровительных курортных технологий с использованием пищевого концентрата полифенолов винограда «эноант». //Биологически активные природные соединения винограда: перспективы производства и применения в медицине и питании. Приложение к научно-практ. дискусс.- аналитич. сборнику «Вопросы развития Крыма». – 2001.- с 7-15.(Автором проведений аналіз можливостей використання поліфенолів винограду у складі курортних технологій)

            11. Монченко В.М., Мизин В.И., Богданов Н. Н., Плахотный А.С., Тимошенко В.Д., Бобров М.А., Хмара А.А., Скрипник Т.М., Литвяк А.М., Бойко Н.В., Душина К.И. Использование эноанта в комплексном лечении больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. // Биологически активные природные соединения винограда: перспективы производства и применения в медицине и питании. Приложение к научно-практ. дискусс.- аналитич. сборнику «Вопросы развития Крыма». – 2001.- с 35-39 (Автором проведено формування ренпрезентативних груп хворих на ГХ та обробка даних обстежень)

            12. Монченко В.М., Мизин В.И. Медицинские и экономические критерии оптимизации медицинских технологий и развития курортов. // Материалы 1 конгресса физиотерапевтов и курортологов Крыма.- Вестник физиотер. и курортологии. – 2001.- № 1.- с. 34.(Автором запропоновано новий медико-економічний критерій оптимізації курортних технологій)

            13. Монченко В.М., Мизин В.И., Богданов Н. Н., Плахотный А.С., Тимошенко В.Д., Бобров М.А., Хмара А.А., Скрипник Т.М., Литвяк А.М., Бойко Н.В., Душина К.И. Использование эноанта для оптимизации комплексного санаторно-курортного лечения больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. // Материалы 1 конгресса физиотерапевтов и курортологов Крыма.- Вестник физиотер. и курортологии. – 2001.- № 1.- с. 33. (Автором проведено формування ренпрезентативних груп гворих на ГХ, обробка даних обстежень та оцінка результатів дослідження)

            14. Мизин В.И., Монченко В.М., Мешков В.В., Богданов Н.Н., Борисюк В.С., Плахотный А.С., Тимошенко В.Д., Михайлова Р.Д., Стоянов В.С., Данилов В.В., Карпушева М.Б., Соколовская И.А., Бобров М.А., Душина К.И., Скрипник Т.М., Литвяк А.М. Эффективность применения полифенолов винограда в комплексном санаторно-курортном лечении больных с заболеваниями кардио-респираторной системы. В: «Биологически активные природные соединения винограда: применение в медицине продуктов с высоким содержанием полифенолов винограда».Мат. науч. конференции, г. Симферополь, 19 февраля 2003 г. – Симферополь, 2003. – с.86-119. (Автором підібрані групи хворих, проведено обробку отриманих даних та оцінку результатів застосування поліфенолів винограду у складі санаторно-курортного лікування хворих на ХБ та ГХ)

              1. Тимошенко В.Д., Тимошенко О.В., Хмара А.А., Мизин В.И. Эффективная модель санаторно-курортной реабилитации больных с гипертонической болезнью на Южном берегу Крыма. // Матеріали VI науково-практичної конференції з міжнародною участю “Кліматолікування, лікувальна фізкультура, механотерапія, фітотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні”. М. Євпаторія, 27-29 вересня 2005 р. Додаток до журналу “Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія”.- № 3.- 2005.- с. 326-328. (Автором розроблено модель реабілітації хворих на ГХ з використанням курортних факторів Південного берега Криму)

              2. Мизин В.И., Бенедиктова М.И. Оптимизация санаторно-курортного восстановительного лечения гипертонической болезни на Южном берегу Крыма. // Матеріали ІІІ національного конгресу фізіотерапевтів та курортологів „Медична реабілітація – сучасна система відновлення здоров’я”, Ялта, 3-6 жовтня 2006 р. Додаток до журналу „Мед. реабіл., курортол., фізіотерапія. – 2006.- № 3.- с.46-47. (Автором розроблено методологію порівняльної оцінки ефективності лікувальних чинників та проведено аналіз складу комплексів лікувальних чинників, що застосовуються у складі відновлювального санаторно-курортного лікування)

              Методичні документи:

                1. Рекомендовані стандарти санаторно-курортного лікування. За ред. Е.О.Колесника, К.Д. Бабова, М.П. Дринєвського./ О.В.Костюк, В.І. Мізін, І.А. Морозов,Г.П. Пекліна, В.О. Поберська, І.З. Самосюк, І.О. Сисоєва, Л.І. Фісенко. - К.: "Купріянова", 2003.- 416 с. - ISBN 966-96252-1-1.(Автором озроблені стандарти санаторно-курортного лікування хворих на ХБ)

                2. Медична реабілітація в санаторно-курортних закладах ЗАТ “Укрпрофоздоровниця” (методичний посібник). За ред Е.О. Колесника. - К.: "Купріянова", 2004.- 311 с. - ISBN 966-8668-04-9 Глава. Захворювання органів дихання. - Мєшков В.В., Мізін В.І., Киливник В.С. - с.107-118. (Автором проведено узагальнення сучасних підходів та методик санаторно-курортного лікування у хворих з патологією легень)

                3. Використання кліматичних факторів в комплексі санаторно-курортного лікування. За ред. Л.І.Фісенко. - Київ, “Купріянова”: 2005.- 255 с. ISBN 966-8668-12-Х - Глава. Поліфеноли кримського винограду як складова комплексного клімато-фізіотерапевтичного лікування. - Монченко В.М., Богданов М.М., Мєшков В.В., Мізін В.І. Борисюк В.С., Стоянов В.С., Плахотний О.С., Бобров М.О., Тимошенко В.Д., Хмара А.А. - с.239-245. (Автором проведено узагальнення підходів та методик застосування поліфенолів винограду у складі санаторно-курортного лікування хворих з патологією кардіореспіраторної системи)