Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Кулагіна Марія Андріївна. Фармакогностичне вивчення рослин роду Duschekia Opiz : дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Кулагіна М.А. Фармакогностичне вивчення рослин роду Duschekia Opiz Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2006.

Проведено комплексне фармакогностичне вивчення кори, листя і суплідь D. viridis, D. maximowiczii та D. fruticosa. З досліджених видів виділено і встановлено структуру 19 індивідуальних сполук, з яких: три – похідні бензойної кислоти, п’ять – похідні оксикоричних кислот, три – кумарини, чотири – флавоноїди та чотири – елаготаніни. Визначений амінокислотний, жирнокислотний та мікроелементний склад рослинної сировини.

Проведено порівняльне морфолого-анатомічне вивчення видів роду Duschekia, кількісне визначення біологічно активних речовин та доклінічні фармакологічні дослідження біологічних комплексів, отриманих з вегетативних і генеративних органів D. viridis.

Розроблений спосіб отримання із суплідь D. viridis сумарної поліфенольної субстанції під умовною назвою «Душекін» з антимікробною, протизапальною та діуретичною дією.

  1. Вперше проведено комплексне фармакогностичне дослідження кори, стебел, листя та суплідь D. viridis, D. maximowiczii та D. fruticosa з метою використання їх в якості лікарської рослинної сировини. Встановлено наявність дубильних речовин, похідних кислоти бензойної, елаготанінів, флавоноїдів, оксикоричних кислот, кумаринів, вуглеводів, амінокислот, жирних кислот та мікроелементів. Отримані дані свідчать про перспективність подальшого дослідження та використання лікарської рослинної сировини вказаних видів.

  1. Вперше в індивідуальному стані із кори, листя та суплідь видів роду душекія виділено 19 сполук. На підставі хімічних та інструментальних досліджень встановлено структуру цих речовин: похідні кислоти бензойної – 3,4,5-тригідроксибензойна (галова), етиловий ефір кислоти галової (етилгалат), ділактон кислоти гексагідроксидіфенової (елагова); елаготаніни – діефір гексагідрокси діфеноїла-(3-О-L-арабопіранозидо)-3-О-D-ксилопіранозид, діефір гексагідроксидіфеноїла-(1-О--L-арабопіранозидо)-1-О--D-глюкопіранозид, діефір гексагідроксидіфеноїла-(1-О--D-ксилопіранозидо)-1-О--D-глюкопіранозид, діефір гексагідроксидіфеноїла-(1-О--L-арабопіранозидо)-1-О--D-ксилопіранозид; похідні кислоти коричної – 3,4-дігідроксикорична (кофейна), 3-гідрокси-4-метоксикорична (ферулова), 5-О-кофеїл-D-хінна (хлорогенова), 3-О-кофеїл-D-хінна (неохлорогенова), 3,4-О-кофеїл-D-хінна, 3,5-О-кофеїл-D-хінна та 4,5-О-кофеїл-D-хінна ксилоти (ізохлорогенова); похідні бензо--пірону (кумарини) – 7-гідроксикумарин (умбеліферон), 6-метокси-7-гідроксикумарин (скополетин); 6,7-дігідроксикумарин (ескулетин); флавоноїди – 3,5,7,4-тетрагідроксифлавон (кемпферол); 3,5,7,3,4-пентагідроксифлавон (кверцетин), 3-О--D-галактопіранозил-5,7,3,4-тетрагідроксифлавон (гіперозид) та 3,5,7,3,4,5-гексагідроксифлавон (мірицетин).

  2. Визначений якісний склад та кількісний вміст біологічно активних сполук (дубильних речовин, флавоноїдів, вуглеводів, амінокислот, жирних кислот, мікроелементів) в корі, листі та супліддях видів роду Duschekia.

  3. Із кори, листя і суплідь D. viridis, D. maximowiczii, D. fruticosa виділено 16 амінокислот та 12 жирних кислот. Вперше методом атомно-абсорбційного спектрального аналізу визначено вміст 11 мікроелементів в корі, листі та супліддях д. зеленої. На підставі порівняльної характерристики вмісту важких металів в д. зеленій показано, що сировина із Українських Карпат є екологічно чистою, і заслуговує на подальше поглиблене вивчення та використання.

  4. Із кори, листя і суплідь д. зеленої одержані і охарактеризовані за мономірним складом та біологічними властивостями фракції водорозчинних полісахаридів, пектинових речовин та геміцелюлоз. Визначений кількісний вміст нейтральних та кислих цукрів у полісахаридних фракціях.

  5. В результаті фармакологічних досліджень сухих екстрактів і фракцій полісахаридів із кори, листя, зелених та стиглих суплідь D. viridis встановлена антимікробна, антифунгальна, діуретична та імуномодулююча активність. Розроблено спосіб отримання суми поліфенольних сполук зі стиглих суплідь під умовною назвою «Душекін» та встановлено, що субстанція відноситься до малотоксичних речовин (ЛД50 складає 540 ± 10,06 мг/кг) і має додатково протизапальну дію.

  6. Вперше встановлені морфолого-анатомічні діагностичні ознаки листків, зелених та здерев’янілих стебел трьох видів роду Duschekia. За допомогою експрес-методу проведено їх гістохімічне дослідження та встановлено місця локалізації гідролізуємих дубильних речовин. Досліджені макро- і мікроскопічні ознаки запропонованої лікарської рослинної сировини – стиглих суплідь душекії зеленої.

  7. Розроблено проекти АНД на ЛРС супліддя д. зеленої – «Fructus Duschekiaе» та субстанцію Душекін. Визначені ресурси D. viridis в Українських Карпатах.

  8. Результати роботи впроваджені у навчальний процес кафедр фармакогнозії та ботаніки НФаУ, Івано-Франківської державної медичної академії, Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського та Запорізького державного медичного університету.