Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Чирков Олександр Григорович. Фізіологічні фактори оптимізації умов розвитку в матці реципієнта ембріонів свині, трансплантованих нехірургічно (трансцервікально) : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.13 / УААН; Інститут свинарства ім. О.В.Квасницького. - Полтава, 2005.



Анотація до роботи:

Чирков О.Г. Фізіологічні фактори оптимізації умов розвитку в матці реципієнта ембріонів свині, трансплантованих нехірургічно (трансцервікально). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Інститут свинарства ім. О.В.Квасницького УААН, м. Полтава, 2005 р.

Викладено результати експериментальних досліджень фізіологічних факторів оптимізації умов розвитку трансцервікально трансплантованих ембріонів донора в матці реципієнта і результати нового вирішення проблеми нехірургічної трансплантації ембріонів свині на підставі розробки способу, заснованого на урахуванні динаміки цервікальної проникності протягом естрального циклу свині. Виявлено причини відновлення циклів незаплідненими реципієнтами і можливість оптимізації маткового середовища шляхом штучного осіменіння реципієнта еякулятом з убитими сперміями Для нейтралізації суперіндукції і підвищення виходу поросят трансплантаційного походження розроблено комплексний метод оптимізації умов розвитку ембріонів донора у матці реципієнта, спарованого в режимі затримки (патентУкраїни UA 4709, Кл.А61 D19/00). Цей спосіб забезпечує 83,33% опоросів у реципієнтів, 9,2±1,06 поросят у гнізді, серед яких 76,3±13,3% трансплантантів.

1.У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми нехірургічної (трансцервікальної) трансплантації ембріонів свині на підставі результатів вивчення фізіологічних факторів оптимізації умов розвитку ембріонів донора у матці реципієнта при застосуванні способу, заснованого на врахуванні динаміки періодів проникності цервікального каналу в залежності від скорочення і розслаблення м’язів цервікса.

2. Динаміка цервікальної проникності матки свині обумовлена перебігом естрального циклу, свідченням чого є високий коефіцієнт лінеаризованої детермінації R2 = 0,8488 (p<0,05). Цервікальна проникність дозволяє введення трансплантаційного середовища протягом перших 12 діб естрального циклу під неушкоджуючим тиском 100-200 мм.рт.ст. Ступінь цервікальної проникності протягом перших 9 діб циклу не має вірогідної відмінності між незаплідненими і вагітними власними ембріонами реципієнтами.

3. Розроблений спосіб нехірургічної трансплантації ембріонів свині принципово відрізняється від інших тим, що базується на використанні існуючих фізіологічних закономірностей моторики матки свині протягом естрального циклу, не потребує анестезії, седації і фіксації реципієнтів, насильного розкриття цервікального каналу та просування катетера у матку і може застосовуватись у виробничих умовах свиноферми.

4. Причиною відновлення циклів інтактними (незаплідненими) реципієнтами є затримка розвитку і зниження виживання ембріонів донора у матці реципієнта в критичні 12-15 дні вагітності.

5. Попередня, через 24 год. від початку охоти, обробка матки незапліднених 6-8-денних за циклом реципієнтів еякулятом з убитими сперміями поліпшує умови розвитку трансплантантів, про що свідчить народження живого, біологічно повноцінного приплоду (20% опоросів) при виживанні ембріонів донора на рівні 44,4%.

6. Використання реципієнтів, спарованих у нормальному режимі і вагітних власними ембріонами, забезпечує збереження вагітності в критичні 12-15 дні і одержання, як мінімум, 50% опоросів і 11,8±1,38 поросят у гнізді, серед яких 26,5±13,8% трансплантаційного походження.

7. Затримане до 48-60 год після початку охоти парування реципієнтів забезпечує 83,33% опоросів і розмір гнізда поросят 9,2±1,06, серед яких 76,3±13,3% трансплантаційного походження; при цьому оптимальним для одержання опоросів (100%) є варіант повної синхронності віку матки реципієнта (за циклом) з віком ембріонів донора при відставанні реципієнта за циклом від донора на 1 добу.

8. Комплексне коректування умов розвитку ембріонів донора у матці спарованого реципієнта, складовими якого є: затримане до 48-60 год від початку охоти парування реципієнта при відставанні його за циклом від донора на 1 добу, синхронність віку ембріонів донора з віком матки реципієнта і випередження ембріонами донора ембріонів реципієнта на 2 доби, – дозволяє нейтралізувати явище суперіндукції, забезпечити пріоритетність розвитку трансплантантів і вірогідно (p < 0,05) підвищити їх вихід.