Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


111. Неведомська Євгенія Олексіївна. Формування біологічних понять в учнів 6-9 класів у шкільному курсі біології: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Неведомська Є.О. Формування біологічних понять в учнів 6-9 класів у шкільному курсі біології. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання біології. - Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2005.

У дисертації виявлено методичні основи ефективного формування в учнів 6-9 класів біологічних понять. Представлено методику формування біологічних понять в учнів 6-9 класів у шкільному курсі біології, яка забезпечує оптимальність процесу формування біологічних понять на різних етапах чуттєвого (відчуття, сприйняття, уявлення) і логічного (понятійного) ступенів пізнання. Розроблено методику роботи з біологічними термінами, типологію навчальних завдань, які відповідають чотирьом рівням сформованості біологічних понять. Розроблено зміст і структуру навчальних посібників для роботи учнів 6-9 класів над засвоєнням біологічних термінів і понять.

У дослідженні експериментально доведено, що успішне формування біологічних понять в учнів основної школи (6-9 класи) відбувається за умов впровадження експериментальної методики формування біологічних понять на різних етапах чуттєвого і логічного пізнання, систематичного застосування прийомів роботи з біологічними термінами і використання системи різнорівневих навчальних завдань.

У дисертації запропоновано нове розв'язання методичної проблеми формування біологічних понять в учнів 6-9 класів у шкільному курсі біології, в основу якого покладено висновки:

Аналіз філософської, психолого-педагогічної та методичної літератури свідчить, що в традиційній методиці формування біологічних понять відсутній чіткий опис послідовності дій учителя на всіх етапах пізнання, не приділяється належна увага організації послідовної та цілеспрямованої роботи з біологічними термінами. Результати дослідження проблеми формування біологічних понять у вітчизняній і зарубіжній літературі дали змогу виокремити й охарактеризувати методичні основи формування біологічних понять в учнів 6-9-х класів: врахування вікових особливостей учнів; проведення актуалізації опорних знань і чуттєвого досвіду та мотивації навчальної діяльності учнів; послідовність формування біологічних понять на різних етапах чуттєвого (відчуття, сприйняття, уявлення) і логічного (понятійного) ступенів пізнання; систематична робота з біологічними термінами на всіх етапах пізнання; активізація навчального процесу завдяки використанню наочності, виконання лабораторних і практичних робіт, завдань різного рівня складності.

Сутність розробленої методики формування біологічних понять полягає в тому, що:

а) на етапі відчуття використовується натуральна (предметна) наочність для залучення якомога більшої кількості аналізаторів учнів; ілюструється нове поняття не одним, а декількома об'єктами, що входять у його обсяг; передбачається знаходження і відзначення їхніх видових відмінностей, істотних ознак; демонструються контрприклади, які не входять в обсяг даного поняття; передбачається розрізнення істотних ознак поняття, яке вивчається, від ознак, що входять в обсяг іншого поняття; учнями формулюються запитання для орієнтації: “Що я спостерігав?”, “Які взаємозв'язки існують між тим чи іншим?”;

б) на етапі сприйняття поєднується використання наочності й точного образного викладання навчального матеріалу вчителем; здійснюється аналітико-синтетична діяльність (первинний синтез аналіз особливостей будови і функцій узагальнюючий синтез); порівнюються та зіставляються спостережені об‘єкти (явища) за алгоритмом (визначити назви об‘єктів (явищ) виділити в них істотні ознаки зіставити їх виявити риси схожості та відмінності цих об‘єктів (явищ) зробити висновки); здійснюється первинне абстрагування; встановлюється зв‘язок даного поняття з іншими за допомогою спостережень і дослідів під час лабораторних і практичних робіт, опрацювання тексту підручника; передбачається візуалізація інформації, структурування та осмислювання її за допомогою схематичних малюнків, моделей, схем, таблиць, опорних конспектів; проводиться робота над засвоєнням біологічної термінології (аналітико-синтетичний розбір, виявлення етимології, семантики, робота зі словником біологічних термінів у схемах-опорах); учні самостійно формулюють означення поняття за родо-видовим принципом і порівнюють з його формулюванням у підручнику;

в) на етапі уявлення відбувається первинне осмислення біологічного поняття за допомогою запитання: “Що мені запам'яталося з того, що я спостерігав?”; виконуються різнорівневі завдання; проводяться дидактичні ігри і робота з біологічними термінами (створюється “свій образ” того чи іншого терміна спочатку у вигляді схеми, символу на папері, а потім подумки; робота з окремими колонками "Словника біологічних термінів у схемах-опорах"; виконуються завдання на виявлення рівня засвоєння біологічних термінів);

г) на логічному (понятійному) ступені пізнання проводиться узагальнення, яке може бути індуктивним або дедуктивним; робота з формування узагальнених (родових) понять; здійснюється практична діяльність учнів з виконання вправ і завдань на встановлення рівня сформованості біологічного поняття (згідно розробленої "Типології навчальних завдань для виявлення рівня сформованості біологічних понять в учнів").

Запропонована методика формування біологічних понять передбачає використання системи завдань, яка характеризується науковістю, доцільністю, доступністю, цілеспрямованістю, різнорівневістю, послідовністю. Система завдань спрямована на виконання таких дидактичних функцій: навчальної, виховної, контролюючої, розвивальної.

Дослідно-експериментальна перевірка на підставі зроблених обчислень рівнів сформованості біологічних понять в учнів 6-9-х класів дала переконливі підстави для висновку, що експериментальна методика і система завдань сприяють якісним змінам у навчальних досягненнях учнів експериментальних класів. За час проведення педагогічного експерименту середній бал оцінки в експериментальних класах зріс на 1,7 (з 6,7 до 8,4), тоді як у контрольних класах середній бал оцінки змінився лише на 0,4 (з 6,7 до 7,1). Темпи формування біологічних понять в експериментальних класах вищі порівняно з контрольними класами у 1,47 рази. Значення emp > krit підтверджує поступовий та неперервний розвиток біологічних понять в учнів експериментальних класів.

Розроблено навчальні посібники "Розвиваючі завдання з біології для учнів 6-го класу", "Робота з біологічними термінами і поняттями для учнів 7-го класу", "Робота з біологічними термінами і поняттями для учнів 8-го класу", "Робота з біологічними термінами і поняттями для учнів 9-го класу". У них до кожної теми за чинною програмою розроблено рубрики: “Робота з підручником”, “Робота з термінами”, “Лабораторний практикум”, “Перевір свої знання”, “У вільну хвилинку”. Навчальні посібники порівняно з чинними підручниками вміщують більшу частку продуктивних завдань, що відповідають ІІІ - ІV рівням навчальних досягнень та орієнтовані на оволодіння уміннями планувати навчальні дії, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, здійснювати само- і взаємоконтроль, зв'язно і послідовно висловлювати власні міркування, користуватися інформаційними джерелами тощо.

Вважаємо, що проведене дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми формування біологічних понять в учнів. Потребує подальшого дослідження особливості формування біологічних понять під час вивчення біології в старшій школі.

Публікації автора:

  1. Неведомська Є.О., Горяна Л.Г. Розвиваючі завдання з біології для учнів 6-го класу. - К.: Навчальні посібники, 1998. - 96 с. (гриф МОН України)

Автору належить розробка рубрик "Робота з термінами", "Перевірте свої знання", "У вільну хвилинку".

  1. Неведомська Є.О. Робота з біологічними термінами та поняттями для учнів 8-го класу. – К.: Фенікс, 1999. – 136 с. (гриф МОН України)

  2. Неведомська Є.О. Робота з біологічними термінами та поняттями для учнів 9-го класу. – К.: Фенікс, 2000. – 136 с.

  1. Неведомська Є.О. Робота з біологічними термінами та поняттями для учнів 7-го класу. – К.: Фенікс, 2001. – 170 с. (гриф МОН України)

  2. Неведомська Є.О. Як допомогти учням оволодіти біологічними термінами // Біологія і хімія в школі. - 1997. - №2. - С. 34-37.

  3. Неведомська Є.О. Походження деяких біологічних термінів // Біологія і хімія в школі. - 1998.- №4.- С. 30-31.

  4. Неведомська Є.О. Походження деяких біологічних термінів // Біологія і хімія в школі. - 1999. - №2.- С. 29-30.

  5. Неведомська Є.О. Уроки біології, 6 клас // Біологія і хімія в школі. - 1999. - №1.- С. 18-22.

  6. Неведомська Є.О. Словник біологічних термінів у схемах-опорах (8 клас) // Біологія і хімія в школі. - 2000. - №2. - С. 17-20.

  7. Неведомська Є.О. Словник біологічних термінів у схемах-опорах (8 клас) // Біологія і хімія в школі. - 2000. - №3. - С. 20-32.

  8. Неведомська Є.О. Використання диференційованих завдань із біології // Біологія і хімія в школі. - 2001.- №3.- С. 19-23.

  9. Неведомська Є.О. Формування біологічних понять на різних ступенях пізнання // Рідна школа. - 2003. - №6. – С. 38-44.

  10. Неведомська Є.О. Збереження біорозмаїття - в межах досяжного кожного з нас (методичні рекомендації до формування екологічних понять і екологічної свідомості в учнів 9-го класу) // Рідна школа. - 2003. - №8. – С. 51-55.

  11. Неведомська Є.О. Типологія навчальних завдань для формування біологічних понять // Біологія і хімія в школі. - 2003.- №2.- С. 30-33.

  12. Неведомська Є.О. Методика формування поняття "клітина" в учнів 6 класу // Біологія і хімія в школі. - 2004. - №3. - С. 16-20.

  13. Неведомська Є.О. Історія проблеми формування біологічних понять // Збірник наукових праць: педагогічні науки / Редкол: Бібік Н.М. та ін. - К.: КМІУВ, 1999. – С. 66-72.

  14. Неведомська Є.О. Система завдань для формування біологічних понять як засіб розвитку особистісних якостей учнів // Педагог професійної школи: Зб. наук. праць / Редкол.: Н.Г. Ничкало (голова), І.А. Зязюн, О.І. Щербак (заступник голови) та ін.; Упорядники: Н.Г. Ничкало, О.І. Щербак. - К.: Наук. світ, 2002. - Випуск ІІ. - С. 169-174.

  15. Неведомська Є.О. Роль вербальних засобів навчання під час формування біологічних понять // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць / Редкол.: В.М. Мадзігон (головний редактор), Н.М. Бібік, М.І. Бурда (заст. головного редактора) та ін. - К.: Педагогічна думка, 2003. - Вип. 4. - С. 223-227.

  16. Неведомська Є.О. Етимологія біологічних термінів // П’яті Каришинські читання. Всеукраїнська науково-методична конференція з проблем природничих наук, присвячена пам’яті А.П. Каришина, 65-річчю Ботанічного саду Полтавського педагогічного інституту, 30-річчю біостаціонару "Лучки". Збірник статей. - Полтава: Полтавський державний педагогічний інститут ім. В.Г. Короленка, 1998. - С. 153-155.

  17. Неведомська Є.О. Формування біологічних понять у підручниках нового покоління біології // Матеріали всеукраїнської конференції "Актуальні проблеми вивчення природничо-математичних дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах України". - К.: Київський університет імені Тараса Шевченка, 1999. - С.15-16.

  18. Неведомская Е.А. Пособия нового поколения помогают учащимся изучать биологические термины и понятия // Актуальные проблемы средств обучения биологии, географии и экологии в школе и ВУЗе. Сборник тезисов докладов Международной научно-практической конференции 29-31 января 2002 г. - М.: МПУ, 2002. - С. 30-32.

  19. Неведомская Е. А. Роль учебников и пособий по биологии для учащихся 6-9 классов в процессе формирования биологических понятий // Проблемы модернизации школьных учебников биологии. Сборник материалов Международной научно-практической конференции 1-3 февраля 2005 г. - М.: МГОУ, 2005. - С. 184-186.