Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Кучерявий Андрій Олександрович. Формування готовності старшокласників до фермерської праці у навчально- виховному процесі сільської школи: дисертація канд. пед. наук: 13.00.07 / Херсонський держ. ун-т. - Херсон, 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Кучерявий А.О. Формування готовності старшокласників до фермерської праці у навчально-виховному процесі сільської школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Херсонський державний університет. – Херсон, 2003 р.

Досліджено проблему об’єктивного взаємозв’язку педагогічного забезпечення рефлексії професійного самовизначення і становлення старшокласників сільської школи як майбутніх фермерів з їх готовністю до фермерської праці. На підставі результатів аналізу проблеми з філософських, психологічних і суто педагогічних позицій обґрунтовуються: структура відповідної готовності учня, її психологічний, моральний і практичний компоненти, модель фахівця-фермера і концептуальні положення щодо формування у старшокласників системних і функціональних характеристик фермерської діяльності. Розкрито підходи до проектування і зміст навчальної програми і виховних заходів, спрямованих на формування в учнів компонентів фахової готовності в їх єдності на особистісній основі. Обґрунтовується на теоретичному та експериментальному рівнях система, методика і педагогічні умови особистісно орієнтованої підготовки учнів до фермерської праці. Розроблено та перевірено методику оцінки підготовки до неї.

1. У роботі викладено основні положення щодо розв’язання проблеми об’єктивного взаємозв’язку педагогічного забезпечення рефлексії професійного самовизначення і становлення учнів сільської школи як майбутніх фермерів з їх готовністю до фермерської праці. Вихідною теоретичною базою для її розв’язання стала розроблена на основі синтезу наукових уявлень про особистісний і цілісний підходи у профільному навчанні школярів концепція формування у старшокласників готовності до виконання функцій фермера, сукупність принципів якої визначає загальну особистісно-розвивальну і професійну спрямованість їх початкової фахової підготовки, основні вимоги до її змісту і методики організації.

2. Суттєвими недоліками сучасної підготовки сільських школярів до фермерської праці є однобічна спрямованість на формування в учнів лише функціональних властивостей фермерської діяльності; недооцінка особистісного підходу в профільному навчанні й трудовому вихованні старшокласників, значущості народних хліборобських звичаїв та традицій; відсутність системного характеру педагогічних дій щодо науково обґрунтованого оновлення цілей, змісту, методів і форм професійного самовизначення старшокласників як майбутніх фермерів. Основні напрями подолання цих недоліків пов’язані з визначенням поняття готовності сільських школярів до виконання функцій фермера та обґрунтуванням системи її формування.

3. Основні властивості відповідної готовності ґрунтуються на теоретичній моделі фахівця-фермера, в структурі якої відбито два рівні якостей особистості трудівника, – системний (характеризує готовність до фермерської праці в цілому) і функціональний (містить характеристики окремих компонентів практичної фахової готовності фермера або майбутнього фермера). Рівень системних характеристик охоплює стрижневі якості особистості фермера (майбутнього фермера): моральні, національно та громадянсько значущі, особистісно значущі. Склад функціональних характеристик професійної діяльності фермера є похідним від результатів аналізу тенденцій становлення в Україні фермерського виробництва, його особливостей і потреб у розвитку, виявлення функцій трудівника, які забезпечують цей розвиток, – виробничо-діагностичної, виробничо-прогностичної, виробничо-виконавської, організаційно-діяльнісної, професійно-творчої та комунікативно-управлінської.

4. Готовність старшокласників до фермерської праці виступає як цілісна система властивостей особистості, взаємопов’язаними компонентами якої є: мотиваційний (усвідомлення потреби в роботі на рідній українській землі, образу “Я” як майбутнього фермера, що відповідає меті відродження України і власним потребам загального і професійного розвитку; наявність інтересу до особливостей фермерської праці та літератури сільськогосподарського змісту, установки на самопідготовку до виконання функції фермера; впевненість у подальшому розвитку професійно важливих якостей; прагнення застосовувати одержану систему знань на практиці ще до закінчення школи); змістовний (розуміння завдань відродження українського сільськогосподарського виробництва; знання на рівні особистісних цінностей системних характеристик фермерської діяльності – морально-етичних, національно, громадсько та особистісно значущих, комплексу професійно важливих для фермера вмінь та якостей певної функціональної приналежності, характеру та особливостей його професійних дій, теорії та технології самовиховання і самоосвіти тощо); діяльнісний (оволодіння достатньо стійкою сукупністю морально-етичних, національних та особистісно значущих цінностей, комплексом професійних умінь – виробничо-діагностичних, виробничо-виконавських, виробничо-прогностичних, комунікативно-управлінських, професійно-творчих); оцінний (уміння адекватно оцінювати результати підготовки до фермерської діяльності, свою і партнерську працю, корегувати процеси сільськогосподарського виробництва і власного професійного вдосконалення та ін.).

5. Розвиток усіх компонентів готовності учнів до фермерської праці проходить у тісному взаємозв’язку. Усвідомлення старшокласником інтересів і мотивів підготовки до фермерської діяльності, наявність установки на самопідготовку до неї є умовою формування і розвитку складових (моральної й практичної) змістовного і діяльнісного компонентів відповідної готовності. Оволодіння системними якостями особистості, по-перше, сприяє розвитку рефлексії та мотивів професійного становлення, а по-друге, – активізує процес самоформування функціональних властивостей особистості, важливих для фермера.

6. Система формування в учнів готовності до фермерської праці є результатом організації в школі навчальної, трудової, самоосвітньої, самовиховної й інших видів діяльності, яка адекватна логіці розвитку в майбутніх фермерів усіх компонентів цієї готовності. Структурними компонентами системи є: педагогічне забезпечення перетворення в свідомості особистості школяра знань про якості фермера і фермерську працю з інформативного рівня на рівень самоцінного ставлення до цих знань; усебічне сприяння формуванню у старшокласників мотивів самопідготовки до виконання функцій фахівця-фермера; безпосередня організація індивідуальної та колективної навчально-практичної діяльності учнів як засобу формування знань, умінь і якостей, необхідних фермеру; стимулювання активності старшокласників у самопідготовці до фермерської праці. Основні функції системи: формування у школярів досвіду рефлексії професійного становлення як майбутніх фермерів, ціннісного ставлення до фермерської праці як особистісно значущої, досвіду практичної самопідготовки до неї.

7. Провідними засобами ефективного функціонування зазначеної системи є навчальна програма курсу “Основи організації і ведення фермерського господарства” (для учнів 10-11-х класів) і комплекс виховних заходів професійної спрямованості, в змісті яких відбиваються як соціально та особистісно значущі цілі підготовки учнів до фермерської праці, так і принципи її реалізації на особистісній та цілісній основах.

8. Найважливішими умовами, що позитивно впливають на якість формування в учнів готовності до фермерської діяльності є: а) педагогічна підтримка процесів рефлексії професійного становлення старшокласників, ідентифікації з професійними зразками, усвідомлення мотивів оволодіння необхідними фермеру вміннями; б) урахування вчителем різних аспектів нормативності й творчості, педагогічного впливу і саморегуляції в організації професійно спрямованої навчально-виховної діяльності учнів; в) забезпечення таких системних характеристик професійної підготовки школярів, як її культуровідповідність (аспект засвоєння цінностей національної культури землеробства і хліборобства), особистісно-розвивальна спрямованість (орієнтація на формування в учнів самоцінних знань і вмінь у сфері фермерського виробництва і самопідготовки до нього); г) інтегрованість системних і функціональних характеристик змісту професійної підготовки. Суттєвою умовою цілеспрямованості та ефективності цього процесу є педагогічне управління на принципах співтворчості та співробітництва з учнями, основними функціями якого є: мотивація активності вихованців у самопідготовці до діяльності фермера та моральне стимулювання такої самопідготовки. Змінюється роль вчителя, який виступає суб’єктом професійної культури, здатним удосконалювати себе і сприяти загальному і професійному розвитку учнів.

Отримані дані не претендують на вичерпне розв’язання розглянутої проблеми. Перспективними є дослідження загального і специфічного в професійно орієнтованій виховній діяльності педагогів і батьків старшокласників, єдності змісту, методів і форм виховання сільських школярів як майбутніх фермерів, педагогічного спілкування і оптимального зворотного зв’язку в процесі формування готовності школярів до виконання функцій фермера тощо.

Основні матеріали дисертації викладено у роботах:

  1. Кучерявий А.О. Методичні рекомендації щодо формування у старшокласників сільської школи готовності до фермерської праці. – Донецьк: ДонНУ, 2002.– 38 с.

  2. Кучерявий А.О. Особливості моделі формування в учнів сільської школи готовності до фермерської праці // Гуманізація навчально-виховного процесу: Наук.-метод. зб. – Слов’янськ: ІЗМН-СДПІ. – 1998. – Вип. 4. – С. 149–153.

  3. Кучерявий А.О. Формування готовності учнів до фермерської праці за допомогою курсу “Основи фермерського господарства” // Соціалізація особистості: Зб. наук. праць. – К.: НПУ, 1999. – Випуск 4. – С. 252-255.

  4. Кучерявий А.О. Система підготовки учнів до фермерської діяльності в світлі теорії особистісно зорієнтованого виховання // Проблеми трудової і професійної підготовки: Наук.-метод. зб. – Слов’янськ: СДПІ, 2001.– Вип. 5. – С. 120-126.

  1. Кучерявий А.О. Умови формування у сільських школярів потреби в оволодінні готовністю до фермерської праці // Гуманізація навчально-виховного процесу: Зб. наук. праць– Слов’янськ: Видавничий центр СДПІ, 2001.– Випуск 11.– С. 227-230.

  2. Кучерявий А.О. Принципи розробки та розвивальні можливості програми шкільного курсу “Основи організації і ведення фермерського господарства” // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – 2002 – Вип. 24. – С. 331-336.

  3. Кучерявий А.О. Характеристика ставлення сільських школярів до фермерської праці // Розвиток творчого потенціалу педагогів і школярів Донеччини: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., Донецьк, 3-4 листопада 1999 р. – Донецьк: КІТІС, 1999. – С. 220-222.

  4. Кучерявий А.О. Педагогічне забезпечення рефлексії професійного становлення учнів сільської школи як майбутніх фермерів // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 27-28 березня 2003 р.; У 5-ти т. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – Т.2. – С. 202-204.