Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Морін Олег Леонідович. Формування професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій. : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Морін О. Л. Формування професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія i методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2009.

У дисертації досліджуються педагогічні умови формування професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій. На основі аналізу психолого-педагогічної літератури уточнено зміст поняття “професійний намір особистості”, визначено структуру професійних намірів старшокласників, показники та критерії їх сформованості, теоретично обґрунтовані педагогічні умови формування професійних намірів старшокласників.

У результаті формувального експерименту встановлено, що впровадження відповідних педагогічних умови у навчально-виховний процес загальноосвітньої школи забезпечує виникнення позитивного мотиваційного середовища для створення належним чином організованої урочної та позаурочної навчально-практичної діяльності, що сприяє формуванню професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення поняття “професійний намір особистості” та обґрунтовано на його основі педагогічні умови підготовки старшокласників до професійного самовизначення у сфері сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Отримані результати, дають підстави для наступних висновків:

1. Питання формування професійних намірів старшокласників у педагогічній теорії ще не було предметом спеціального вивчення. Аналіз наукових досліджень і практичного досвіду розв’язання проблеми підготовки старшокласників до видів професійної діяльності, у яких людина є або фахівцем, який забезпечує розвиток і функціонування засобів інформаційно-комунікаційних технологій, або фахівцем, зміст праці якого передбачає роботу з інформацією чи комунікаційними системами, а комп’ютерна техніка є при цьому знаряддям праці, питання орієнтації старшокласників на професії цієї галузі, застосування комп’ютера в профорієнтаційній роботі тощо, а також використання можливостей позаурочної навчально-практичної діяльності та потенціалу шкільного курсу інформатики для розв’язання означених вище завдань розглянуто частково.

Водночас встановлено, що певним чином організована навчально-практична урочна та позаурочна діяльність старшокласників, крім розширення й поглиблення змісту навчання загалом, має усі можливості для сприяння виникненню стійких професійних інтересів, розвитку відповідних здібностей і формуванню професійних намірів до визначених видів діяльності, в яких вони зможуть застосовувати набуті знання, уміння і навички.

2. У процесі теоретичного аналізу проблеми ми дійшли висновку, що професійний намір це багатокомпонентне утворення. Його структура складається з чотирьох компонентів: когнітивного, мотиваційного, практичного та компоненту “Я”. Подальший аналіз досліджуваного поняття дав можливість визначити показники та критерії рівнів сформованості професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій та дати власне визначення цього поняття: “Професійний намір старшокласника, це змістовно-синтетичне і динамічне утворення особистості, яке визначає довільний, усвідомлений вольовий акт планування ним майбутньої діяльності з оволодіння визначеною професією”. Структурні компоненти цього утворення формуються і розвиваються взаємозумовлено під впливом сукупності педагогічних умов у процесі відповідним чином організованої навчально-практичній діяльності, зміст якої має профорієнтаційну спрямованість і забезпечує старшокласникам достатній рівень професійного самовизначення. Формування професійних намірів відбувається в процесі пізнавальної активності особистості з набуття системи знань і вмінь, що визначають професійні інтереси до сфери майбутньої трудової діяльності, відповідно до її потреб, інтересів, схильностей і мотивів. Професійні наміри виявляються у готовності старшокласника скласти усвідомлений професійний план набуття певної професії.

3. В ході дослідження були виявлені й обґрунтовані педагогічні умови забезпечення формування професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій. Такими педагогічними умовами є:

впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітньої школи відповідних структурних елементів профорієнтаційної роботи, а саме вивчення професійних намірів старшокласників, формування їхніх професійних інтересів, надання професійної інформації, вивчення особливостей ціннісних орієнтацій, професійна діагностика, професійні проби, професійна консультація;

врахування індивідуальних особливостей кожного учня (інтересів, мотивів, схильностей, здібностей, темпераменту тощо) у здійсненні профорієнтаційної роботи;

створення відповідним чином організованої урочної та позаурочної навчально-практичної діяльності старшокласників (профорієнтаційна спрямованість курсу інформатики для 8–11-го класів, гурткові й факультативні заняття, суспільно-корисна діяльність), що сприяє актуалізації потребнісно-мотиваційних утворень особистості.

Дані педагогічні умови утворюють такі обставини, які сприяють формуванню позитивної мотивації навчально-практичної діяльності старшокласника як рушійної сили його свідомого професійного вибору.

Порівняння експериментальних даних засвідчило, що в наслідок впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх шкіл означених педагогічних умов, в експериментальних групах відбулися позитивні зміни в рівнях сформованості професійних намірів старшокласників. Так, порівнюючи з результатами констатувального експерименту відсоток старшокласників, які виявили високий рівень сформованості професійних намірів став більшим на 17,3 % (з 30,9 % до 48,2 %), середній рівень збільшився на 7,4 % (з 33,3 % до 40,7 %), а низький рівень зменшився на 24,7 % (з 35,8 % до 11,1 %). У контрольних групах, порівняно з результатами констатувального експерименту, відсоток старшокласників, які виявили високий рівень сформованості професійних намірів став більшим тільки на 7,2 % (з 28,9 % до 36,1 %), середній рівень збільшився лише на 3,7 % (з 33,7 % до 37,4 %), а низький рівень зменшився на 10,9 % (з 37,4 % до 26,5 %). Це доводить ефективність обґрунтованих у дослідженні педагогічних умов, як чинника, який сприяє вирішенню актуальної проблеми теорії і методики виховання в аспекті підготовки старшокласників до усвідомленого вибору професії.

4. Спираючись на результати проведеного дослідження, зроблено висновок про те, що основним принципом забезпечення професійного самовизначення учня у загальноосвітній школі є створення позитивної мотивації урочної та позаурочної навчально-практичній діяльності як основного чинника формування складного утворення особистості – професійного наміру. При цьому в нього виникають мотиваційні установки вільного здійснення усвідомленого вольового акту планування діяльності з оволодіння визначеною професією, які відповідають не тільки відображенню зовнішнього світу, але стають об’єктивними параметрами самої особистості, являючись для неї частиною об’єктивної дійсності.

5. Проведене дослідження не охоплює всього комплексу проблем формування професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій. Подальше вирішення цього питання потребує визначення психологічних особливостей перебігу формування професійних намірів особистості, розширення сукупності педагогічних засобів, що впливають на ефективність цього процесу та ін. На нашу думку, спеціального дослідження потребують наступні питання: подальша розробка засобів профорієнтаційного спрямовання змісту курсу інформатики; адаптація факультативного курсу “Основи вибору професії у сфері інформаційно-комунікаційних технологій”, орієнтованого на інформаційно-технологічний і природничо-математичний профілі навчання, до інших навчальних профілів; організація суспільно-корисної навчально-практичної діяльності старшокласників із метою більш широкого їхнього залучення до всіх сфер життя загальноосвітнього закладу та активізації навчально-виховного процесу; розробка системи професійних проб і її подальша інтеграція до практичної частини змісту курсу інформатики.

Публікації автора:

  1. Морін О. Л. Основні фактори формування професійних намірів старшокласників / О. Л. Морін // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. – Київ-Житомир, 2003. – Вип. 5, кн. 2. – С. 205–210.

  2. Морін О. Л. Профорієнтаційна спрямованість шкільного курсу інформатики / О. Л. Морін // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. – Київ-Житомир : ЖДУ ім. І. Франка, 2004.– Вип. 6, кн. 2. – С. 73–79.

  1. Морін О. Л. Виховання інформаційно-технологічного компонента інформаційної культури старшокласників у процесі вивчення інформатики / О. Л. Морін // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. – Київ-Житомир: ЖДУ ім. І.Франка, 2005. – Вип. 7. – С. 333–338.

  2. Морін О. Л. Особливості ціннісних орієнтацій старшокласників на етапі формування професійних намірів / О. Л. Морін //Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. – К. : ЖДУ ім. І. Франка, 2006. – Вип. 9, кн. 1. – С. 374–380.

  3. Морін О. Л. Формування ціннісного ставлення до праці засобами шкільного курсу інформатики / О. Л. Морін // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. – К., 2007. – Вип. 10, кн. 2. – С. 390–397.

  4. Морін О. Л. Педагогічні умови формування професійних намірів старшокласників до професій сфери інформаційно-комунікаційних технологій / О. Л. Морін // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. –– К. : ТОВ “Імекс–ЛТД”, 2008. – Вип. 11. – С. 269–278.

  5. Морін О. Л. Організація навчальної праці учнів як чинник формування ціннісного ставлення до праці / О. Л. Морін // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць / Ін-т проблем виховання АПН України. – К., 2005. – Вип. 8, кн. 2. – С. 59–62.

  6. Морін О. Л.. Шляхи активізації процесу формування професійних намірів школярів / О. Л. Морін // Нові напрямки творчого розвитку особистості школяра : матеріали наук.-практ. конф. – К. : Баланс-Клуб, 2004. – С. 70–73.

  7. Морін О. Л. Проблеми прийняття старшокласниками рішення про вибір професії у сфері сучасних комп’ютерних технологій / О. Л. Морін // Проблеми залучення молоді до процесу прийняття рішень на місцевому і регіональному рівнях : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 15–16 груд. 2005 р. / Ін-т проблем виховання АПН України, Укр. нац. комітет молодіж. організацій [та ін. ; редкол. : І. Д. Бех (голов. ред.) та ін.] – Тернопіль : Терноград, 2006. – С. 246–254.

  8. Морін О. Л. Проблеми підготовки старшокласників до трудової діяльності у галузі сучасних комп’ютерних технологій / О. Л. Морін // Здобутки і перспективи спеціальної освіти в Рівненській області: роль фундаментальних дисциплін у формуванні спеціаліста нового типу : зб. наук.-метод. статей. – Рівне : ЗДТЕП,
    2003. – Вип. 1. – С. 44–49.

  9. Морін О. Л. Місце позаурочної навчально-практичної діяльності у формуванні професійних намірів учнів / О. Л. Морін // Теоретико-методологічні основи виховання творчої особистості учнів в умовах позашкільних навчальних закладів : матеріали наук.-практ. конф., 30–31 берез. 2006 р. – К. : Грамота, 2006. – С. 66–73.

  10. Морін О. Л. Підготовка учнів основної школи до вибору інформаційно-технологічного профілю навчання / О. Л. Морін // Профорієнтаційна робота в школі: проблеми і перспективи їх вирішення: матеріали наук.-практ. конф. – Луцьк, 2007. – С. 38–43.

  11. Морін О. Л. Місце програм навчального призначення у впровадженні інновацій у освіті / О. Л. Морін // Інновації в освітньому просторі гімназії : метод. посіб. / за ред. Д. О. Закатнова. – Житомир : ЖДУ ім. І. Франка, 2006. – С. 42–44.

  12. Морін О. Л. Підготовка старшокласників до професійного самовизначення в умовах навчання за природничо-математичним профілем (на прикладі курсу інформатики) / О. Л. Морін // Педагогічні засоби підготовки старшокласників до професійного самовизначення в умовах профільного навчання : метод. посіб. / за ред. Д. О. Закатнова. – К. : ІПВ АПН України, 2005. – С. 65–86. (участь автора – 0,5 др. арк.)

  13. Морін О. Л. Природничо-математичний профіль (на прикладі курсу інформатики) / О. Л. Морін // Професійне самовизначення старшокласників : метод. посіб. / упоряд. Л. Шелестова. – К. : Шкільний світ, 2006 (Вид. Л. Галіцина). – С. 53–66. (участь автора – 0,5 др. арк.)

  14. Людина і світ професій : програма для 8–9 класів загальноосвітніх навчальних закладів / [О. В. Мельник, Л. А. Гуцан, С. М. Дятленко, О. Л. Морін та ін., наук. консультант І. Д. Бех]. – К. : Мегапринт, 2007. – 34 с. (участь автора – 0,35 др. арк.)

  15. Побудова кар’єри : програма для 10–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів / [О. В. Мельник, Л. А. Гуцан, С. М. Дятленко, О. Л. Морін та ін., наук. консультант І. Д. Бех]. – К. : Мегапринт, 2007. – 34 с. (участь автора – 0,35 др. арк.)