Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Бондар Олена Станіславівна. Формування,тенденції та особливості функціонування територіального аграрного ринку: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2002. - 189арк. - Бібліогр.: арк. 164-177.



Анотація до роботи:

Бондар О.С. Формування, тенденції та особливості функціонування територіального аграрного ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. -Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва. Харків, 2002.

У дисертації досліджується питання формування та розвитку територіального аграрного ринку. Проаналізовано сучасний стан забезпеченості сільськогосподарських підприємств земельними, трудовими та технічними ресурсами та ефективність їхнього використання. Визначено основні шляхи оптимізації управління цими ресурсами, удосконалення структури, рівня забезпеченості, механізму використання. Проаналізовано рівень забезпеченості продуктами харчування населення регіону та розглянуто місце регіональних та місцевих ринків у системі аграрних ринків у перехідний період. Запропоновані шляхи підвищення економічної ефективності сільськогосподарських підприємств та реалізації виробленої продукції. Обґрунтовано основні напрями подальшої діяльності агроформувань та підвищення ефективності виробництва з врахуванням тенденцій розвитку регіонального ринку. Проаналізовано стан інфраструктури ринку сільськогосподарської продукції та обґрунтовано перспективи її розвитку на регіональному рівні. Зроблено прогноз оптимальних параметрів сільськогосподарських підприємств на місцевому та регіональному аграрних ринках, співвідношення між землекористувачами в зоні регіону.

  1. Регіональному ринку Білоцерківського району Київської області характерні:

    • демонополізація, роздержавлення і приватизація землі;

    • формування багатоукладної економіки, створення нових форм господарювання; стабільне нарощування виробництва продукції у приватному секторі економіки;

    • розвиток інтеграційних процесів; створення сприятливих умов для розвитку кооперування;

    • формування на ринковій основі економічних та організаційно-господарських зв’язків між галузями агробізнесу;

    • тривалий спад виробництва продукції рослинництва і тваринництва з деяким послідуючим зростанням,

    • зниження її конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринках;

    • експансія зарубіжних товаровиробників на український продовольчий ринок.

  2. За період 1991 – 2000 років у Білоцерківському районі виробництво сільськогосподарської продукції зменшилося на 33%, зменшилося поголів’я худоби (з 66950 до 35952 голів ВРХ), корів (з 21613 до 14569), свиней (з 37372 до 24272).

  3. Районний регіональний ринок має функціонувати як єдине ціле в організаційно–економічному відношенні, вирішувати проблеми територіальної організації сільськогосподарського виробництва і переробних галузей, забезпечувати збалансованість у розміщенні виробництва і переробки сільськогосподарської продукції в межах району.

  1. Розміщення виробництва та переробка сільськогосподарської продукції повинні відбуватися, в першу чергу, на місцевому рівні. Це сприяє виникненню локалізованих форм ведення господарства. Особливо чітко проявляються ці тенденції у розміщенні підприємств із виробництва та переробки продуктів тваринництва, кожне з яких здійснює визначену стадію єдиного технологічного процесу виробництва кінцевого продукту. Радіус мікрозони, яка вміщує таке виробництво, повинен складати 60-80 км, що відповідає районному розподілу.

  2. Аграрно-промислові ринки районного рівня повинні стати однією з основних низових таксономічних одиниць територіальної організації аграрних ринків. Чим вищий рівень спеціалізації окремих господарств і різноманітніші та ширші виробничі зв’язки між ними, тим більшою стає необхідність координації їхньої виробничої діяльності. Тоді адміністративний район починає функціонувати як цілісний господарський організм, а сільськогосподарські підприємства, що входять до його складу, як частини цілого.

  3. Успішному розвитку сільськогосподарського виробництва необхідне проведення політики підтримки конкуренції на місцевих ринках.

  4. З метою забезпечення ефективного і раціонального використання виробничих ресурсів необхідно збільшити розміри фермерських господарств, перш за все за рахунок оренди земель запасу і резервного фонду та земельних паїв громадян.

  5. Шляхи підвищення економічної ефективності особистих господарств: надання допомоги в реалізації виробленої продукції, особливо тваринницької, шляхом організації в селах пунктів здачі – приймання від переробних підприємств; надання кредитів для будівництва та придбання матеріально-технічних засобів; розширення випуску промисловістю малогабаритної техніки та інвентарю; поліпшення обліку продукції і затрат, надання консультацій.

  6. Економічну ефективність виробництва, переробки і реалізації сільськогосподарської продукції доцільно оцінювати на основі фінансових та маркетингових критеріїв і показників: забезпеченість сільськогосподарською продукцією, якість. експортний потенціал, конкурентоспроможність, стабільність ринку, автономія реалізації.

  7. Враховуючи умови, в яких функціонують сьогодні фермерські господарства України ми пропонуємо створювати об’єднання (кооперування) фермерів для спільного використання наявної техніки на основі взаємодопомоги без створення спільного майна і власності, а також нової юридичної особи. Для створення таких об’єднань потрібне бажання самих фермерів брати в них участь та наявність господарств, які розташовані недалеко одне від одного. Взаємозв’язки між учасниками такого об’єднання потрібно регулювати договором про спільну діяльність, або створення фермерами кооперативу з спільного використання техніки.

  8. Удосконалення механізму нарахування місцевих податків, платежів, зборів, що призводить до зміцнення фінансової бази сільських, селищних і районних рад, дасть можливість акумулювати у місцевих бюджетах такі кошти, які б забезпечували мінімальний рівень соціального забезпечення сільського населення.

  9. Основними напрямами соціальної політики повинні бути покращання демографічної ситуації на селі, підвищення життєвого рівня сільського населення, охорона здоров’я, охорона навколишнього середовища, освіта, соціальний захист.

  10. Велика увага повинна приділятися соціальній програмі охорони навколишнього середовища у регіонах, яку необхідно розв’язувати на державному рівні з участю державних інвестицій.

Публікації автора:

  1. Бондар О.С. Прогнозування розміщення підприємств кормовиробництва району за допомогою методів математичного програмування. Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. Випуск 4, частина 2, 1998. – С.132-135.

  2. Бондар О.С. Основні напрямки моделювання розвитку АПК в нових умовах господарювання. Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. Випуск 4, частина 2, 1998. – С.118-122.

  3. Бондар О.С. Застосування економіко-математичних моделей оптимізації функціонування галузей сільськогосподарського виробництва в умовах переходу до ринку. Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. Випуск 2, частина 2, 1997. – С.116-122.

  4. Бондар О.С. Проблеми розвитку власності та форм господарювання на регіональному рівні. Київ, Вісник аграрної науки № 5, 2000. – С.64-66.

  5. Бондар О.С. Региональный рынок молокопродуктов: состояние, механизмы функционирования. Симферополь, Экономика и управление № 5 (24), 2000. – С. 37-39.

  6. Бондар О.С. Проблеми розвитку підприємництва в Україні. Новації у прикладних дослідженнях та навчальних планах з економіки сільського господарства і продовольства. Матеріали міжнародної конференції, Білоцерківський державний аграрний університет, 17-18 вересня, 1999. – С.17-22.

  7. Бондар О.С. Методика використання мережі INTERNET у викладанні теорії основ ринкової економіки. Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в освітній діяльності. Кривий Ріг, Видавничий відділ КДПУ, 1999. – 249 с. Збірка наукових праць, С. 190-193.

  8. Бондар О.С. Розвиток структур сільськогосподарської діяльності на рівні району. Одеса, Аграрний вісник Причорномор’я, Збірник наукових праць, Економічні науки, Випуск №6 (13), 2001. – С.35-36.

  9. Бондар О.С. Особливості становлення та функціонування регіонального аграрного ринку. Харків, Вісник ХДАУ, Серія “Економіка АПК і природокористування”, №2’2001. – С.98-102.

  10. Бондар О.С. Проблеми розвитку власності та форм господарювання на регіональному рівні. //Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. Випуск 128: Харків, ХДПУ. 2000. – С.306–316.