Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Степук Оксана Василівна. Функціональні особливості гемодинамічних параметрів серцево-судинної системи під впливом факторів різної природи: дисертація канд. біол. наук: 03.00.13 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Степук О.В. Функціональні особливості гемодинамічних параметрів серцево-судинної системи під впливом факторів різної природи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13-фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей діяльності серцево-судинної системи у підлітків (12-16 років) та дорослих (21-35 років). Проаналізовано електричну активність серця, показники центральної і периферичної гемодинаміки, стан фізичного розвитку підлітків та осіб раннього репродуктивного віку, які мешкають у відносно чистій екологічній зоні (м. Луцьк), у сільській місцевості з інтенсивною хімізацією сільського господарства та у районах постійного радіологічного контролю.

У всіх зонах обстеження в загальному зберігаються основні закономірності діяльності серцево-судинної системи у віковому і статевому аспектах. Показники електричної активності серця підлітків і дорослих, які мешкають у всіх досліджених зонах, знаходяться в межах фізіологічної норми. Однак, знижена тривалість інтервалу P-Q виявлена у всіх підлітків та дорослих, за винятком дівчат сільської місцевості. У підлітків меншими від норми були об’ємна швидкість викиду, потужність міокарда лівого шлуночка та витрати енергії, у дорослих об’ємна швидкість викиду майже вдвічі нижча. У жінок вищими від норми були загальний та питомий периферичний опір.

Не виявлено істотних відмінностей у показниках центральної гемодинаміки підлітків міста, села і зон радіаційного контролю. У дорослих, які проживають у сільській місцевості, встановлено збільшений хвилинний об’єм крові і середній динамічний тиск порівняно з нормою. В зоні радіаційного контролю у чоловіків збільшеними були систолічний об’єм крові, об’ємна швидкість викиду, потужність міокарда лівого шлуночка та ударний індекс порівняно з відносно екологічно чистою зоною.

Не відмічено достовірної різниці між показниками периферичної гемодинаміки у підлітків відносно екологічно чистої зони, сільської місцевості та радіаційно забрудненої зони, але виявлена тенденція до зменшення її інтенсивності у районах з підвищеним рівнем іонізуючої радіації. У хлопців сільської місцевості виявлено інтенсивніше кровонаповнення судин верхніх кінцівок, у дівчат – краще кровонаповнення судин гомілок, порівняно з підлітками відносно екологічно чистої зони. У чоловіків сільської місцевості відмічена тенденція до нормалізації кровонаповнення периферичних судин, порівняно з І групою. В зоні радіаційного контролю у дорослих амплітуда швидкого наповнення судин верхніх і нижніх кінцівок нижча, ніж у відносно екологічно чистій.

У чоловіків та жінок, які проживають у радіаційно забруднених районах, відмічено гіперстенічний тип конституції тіла, у жінок сільської місцевості – астенічний, у відносно екологічно чистій зоні – нормостенічний.

Відповідно до поставленої мети та завдань проведене комплексне дослідження електричної активності серця, показників центральної і периферичної гемодинаміки, стану фізичного розвитку підлітків та осіб раннього репродуктивного віку, які мешкають у сільській місцевості за умов впливу агро-антропогенного фактора, у районах постійного радіологічного контролю, у відносно чистій екологічній зоні (м. Луцьк) та зроблені висновки.

1. Основні показники електричної активності серця (частота серцевих скорочень, тривалість інтервалів R-R, QRS, Q-T) підлітків і дорослих, які мешкають у сільській місцевості, на території радіаційного контролю та у відносно екологічно чистій зоні знаходяться в межах фізіологічної норми. Однак, у всіх обстежуваних, за винятком дівчат сільської місцевості, зниженою виявилась тривалість інтервалу P-Q, що вказує на вкорочення часу пердсердно-шлуночкової провідності.

2. Більшість показників центральної гемодинаміки (систолічний об’єм крові, хвилинний об’єм крові, серцевий індекс, ударний індекс, загальний та питомий периферичний опір, середній динамічний тиск) підлітків із сільської місцевості, районів радіаційного контролю та відносно екологічно чистої зони не відхиляються від фізіологічної норми. Меншими від норми є об’ємна швидкість викиду, потужність міокарда лівого шлуночка та витрати енергії.

3. У дорослих осіб сільської місцевості, зони радіаційного контролю та чистої екологічної зони спостерігаються відхилення ряду показників від норми: у осіб, які проживають у місті (відносно чиста екологічна зона), значно зменшена об’ємна швидкість викиду, у жінок збільшений загальний і питомий периферичний опір; в сільській місцевості у чоловіків виявлено збільшення хвилинного об’єму крові і середнього динамічного тиску. У радіоактивно забруднених районах у чоловіків збільшеними були систолічний об’єм крові, об’ємна швидкість викиду, потужність міокарда лівого шлуночка та ударний індекс порівняно з чоловіками із відносно екологічно чистої зони.

4. Достовірних відмінностей між показниками периферичної гемодинаміки у підлітків відносно екологічно чистої зони, сільської місцевості та радіаційно забрудненої зони не відмічено, але виявлена тенденція до зменшення її інтенсивності у підлітків, які мешкають у районах із підвищеним рівнем іонізуючої радіації. У хлопців сільської місцевості виявлено більш інтенсивне кровонаповнення судин верхніх кінцівок, збільшений коефіцієнт асиметрії, у дівчат – краще кровонаповнення судин гомілок, порівняно з підлітками відносно екологічно чистої зони.

5. У чоловіків сільської місцевості відмічена тенденція до нормалізації кровонаповнення периферичних судин, порівняно з чоловіками відносно чистої екологічної зони. В зоні радіаційного контролю у дорослих амплітуда швидкого наповнення судин верхніх і нижніх кінцівок нижча, ніж у осіб раннього репродуктивного віку відносно екологічно чистої зони.

6. У чоловіків та жінок, які проживають у радіаційно забруднених районах, відмічено гіперстенічний тип конституції тіла завдяки більшій масі і обхвату грудної клітки. У жінок сільської місцевості виявлено астенічний тип будови тіла, тоді як у дорослих відносно екологічно чистої зони та чоловіків із сільської місцевості – нормостенічний.

Публікації автора:

  1. Пилипчук В., Голуб С., Лихотоп Р., Карпук В., Коноваленко О., Степук О., Токарська І., Чередніченко Л. Медичні та біологічні наслідки аварії на ЧАЕС для Волинської області // Науковий вісник ВДУ. Біологія. Медицина.– 1999.– №8.– С. 56-64. (Здобувач провів аналіз літературних даних з проблеми впливу іонізуючого опромінення на людський організм, допомагав у формуванні груп та проведенні дослідження).

  2. Пикалюк В.С., Степук О.В. Показники периферичного кровообігу у студентів Волинського державного університету, які мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС // Науковий вісник ВДУ. Біологія.– 2000.– №7.– С. 165-169. (Дисертант провів дослідження, брав участь в обговоренні та підготував матеріали до друку).

  3. Степук О.В., Журавльов О.А. Cтан периферичної гемодинаміки у чоловіків раннього репродуктивного віку під впливом іонізуючої радіації // Науковий вісник ВДУ. Біологія.– 2002.– №3.– С. 76-80. (Дисертант брав участь у формуванні груп, провів дослідження, узагальнив результати та брав участь у підготовці статті до друку).

  4. Степук О.В. Характеристика фізичного розвитку різних вікових груп та категорій населення при дії антропогенних факторів // Вісник морфології.– 2002.– Т. 8, №2.– С. 337-338. (Здобувач брав участь у формуванні груп, провів дослідження узагальнив дані та оформив статтю).

  5. Степук О. Стан мозкового кровотоку у населення раннього репродуктивного віку під впливом тривалої дії радіації // Вісник Львівського університету. Серія біологічна.– 2002.– Вип. 31.– С. 261-267. (Дисертант сформував групи, провів дослідження; узагальнив результати та підготував до друку).

  6. Степук О.В., Журавльов О.А. Вплив малих доз радіації на динаміку захворюваності ССС // Науковий вісник ВДУ. Біологія.– 2000. – №7.– С. 174-179. (Здобувач дослідив динаміку захворюваності серцево-судинної системи у Волинській області за 1985-2000 роки, узагальнив дані та брав участь у підготовці роботи до друку).

  7. Пикалюк В.С., Ягенський А.В., Степук О.В., Романенко Н.В., Вдовенко О.В., Журавльов О.А Медико-біологічні наслідки аварії на ЧАЕС для жителів Волині: кардіо-васкулярний аспект // Український медичний альманах.– 2001.– №1.– С. 135-137. (Здобувач брав участь у проведенні реографічного та електрокардіографічного дослідження та в узагальненні, оформив статтю).

  8. Пикалюк В.С., Довгалюк Т.Я, Романенко Н.В., Степук О.В., Вдовенко О.В., Журавльов О.А., Ліщук О.С. Діагностика респіраторних та кардіологічних порушень у підлітків Волинської області зі статусом потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС” // Вестник физиотерапии и курортологии.– 2002.– №1, Т. 8.– С. 100-102. (Дисертант провів електрокардіографічного дослідження, брав участь у оформленні статті).

  9. Пикалюк В.С., Пилипчук В.В., Степук О.В., Токарська І.П. Радіоактивне забруднення рекреаційних зон Волині // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Роль фізичної культури і спорту в здоровому способі життя”, 24-25 грудня 1999 р.– Львів, ЛДМУ, 1999.– С. 95-96. (Здобувач брав участь у проведенні дослідження та у підготовці роботи до друку).

  10. Пикалюк В.С., Пилипчук В.В., Степук О.В. Структурно-функціональні особливості стану периферичного кровообігу студентів-спортсменів // Матеріали наукової конференції “Морфологія лімфатичних та кровоносних судин”, 5-6 жовтня 2000 р.– К., 2000.– С. 73-74. (Дисертант провів дослідження, брав участь в обговоренні та оформленні тез).

  11. Степук О., Вдовенко О., Романенко Н., Степанюк Я. Стан центральної гемодинаміки у населення репродуктивного віку, яке проживає на радіоактивно забрудненій території // Матеріали V Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених, 10-12 травня 2001 р.– Тернопіль, 2001.– С. 23. (Здобувач брав участь у формуванні груп, провів дослідження, брав участь в узагальненні результатів та підготував тези до друку).

  12. Пикалюк В.С., Довгалюк Т.Я., Романенко Н.В., Степук О.В. Морфофункціональні параметри серцево-судинної системи у дітей, що проживають на радіоактивно забруднених територіях // Вестник физиотерапии и курортологии.– 2001.– №2, Т. 7.– С. 23. (Дисертант брав участь у формуванні груп, провів електрокардіографічне дослідження, брав участь в узагальненні результатів та підготував тези до друку).

  13. Степук О.В., Вдовенко О.В., Ліщук О.С. Діагностика кардіореспіраторних порушень у підлітків Волинської області зі статусом потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. – №2, Т. 7. – С. 27. (Здобувач брав участь у формуванні груп; провів функціональні дослідження серцево-судинної системи, узагальнив результати, підготував публікацію до друку).

  14. Пикалюк В.С., Степук О.В., Романенко Н.В., Вдовенко О.В., Біскуб І.П., Ліщук О.С. Особливості серцево-судинної та дихальної систем у підлітків із радіаційно-контрольованих районів // IX Конгрес СФУЛТ. Тези доповідей.– Луганськ-Київ-Чикаго.– 2002.– С. 163. (Дисертант брав участь у формуванні груп, проведенні функціональних досліджень серцево-судинної системи, узагальнив результати, підготував публікацію до друку).

  15. Пикалюк В.С., Пилипчук В.В., Степук О.В., Романенко Н.В., Вдовенко О.В., Біскуб І.П., Лавренюк В.Є., Коноваленко О.В. Особливості функціональної діяльності інтегративних та робочих систем організму дітей, що проживають в контрольованих зонах радіоактивного забруднення // Актуальні питання морфології.–Тернопіль: “Укрмедкнига”, 2002.– С. 235-236. (Здобувач брав участь у проведенні функціональних досліджень серцево-судинної системи, підготував статтю до друку).