Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Макаренко Петро Олександрович. Геопросторова організація автомобілебудування Європейського Союзу : дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 177арк. — Бібліогр.: арк. 157-166.



Анотація до роботи:

Макаренко П.О. Геопросторова організація автомобілебудування Європейського Союзу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук із спеціальності 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

У роботі обґрунтовано теоретико-методологічні основи дослідження географії високотехнологічних виробництв, на прикладі автомобілебудування. Проаналізовано його функціонально-просторову структуру в умовах глобалізації. Доведено, що діяльність сучасної автомобілебудівної галузі, на відміну від попередніх етапів розвитку, пов’язана із безперервною і взаємодоповнюючою роботою виробничого і невиробничого секторів. З’ясовано, що у виробничому процесі виключну роль відіграють: а) покращення організаційної структури і функціональних зв’язків всередині ТНК, зокрема шляхом впровадження принципів виробничої та транспортної логістики; конкуренція та співробітництво автомобілебудівних ТНК на світових ринках б) всебічне впровадження software; в) виключна роль науково-дослідних, виробничо-конструкторських та дизайнерських робіт. Встановлено, що система збуту автомобілів має певні геопросторові закономірності розвитку (імпорт – створення власного виробництва), що показано на прикладі роботи дилерських фірм ТНК Volkswagen і Peugeot, які представлені в Україні.

  1. Геопросторова організація автомобілебудування Європейського союзу на сучасному етапі характеризується зростаючим аутсорсингом, збільшенням інвестиційної активності та створенням нових робочих місць у країнах Центральної та Східної Європи, в першу чергу у нових членах ЄС. Динамічний розвиток АБ ЄС відбувається за рахунок нових ринків та технологій. Співробітництво між автомобілебудівниками та постачальниками комплектуючих набуло дійсно глобального характеру. Організаційно-функціональна структура сучасної автомобільної промисловості ґрунтується на принципах постфордизму. Вона полягає у впровадженні системної „гнучкості” в організацію промислового виробництва. При цьому автомобільне підприємство входить в склад кластерів, в яких реалізуються логістичні принципи роботи „точно в строк” і „в точній послідовності”.

  2. Автомобілебудування ЄС – сучасна високотехнологічна міжгалузева система, яка складається з наступних ланок: виробничої (підприємства кінцевої зборки та постачальники комплектуючих), обслуговуючої (наукові та дизайнерські центри, конструкторські бюро, логістичні компанії, юридичні та фінансові відділи) і збутової (маркетингові відділи, дилерські контори і транспортно-логістичні системи). Координація взаємовідносин підприємств-автомобілебудівників і підприємств-постачальників комплектуючих першого рівня як на стадії проектування, так і у виробництві є ключовим чинником трансформації системи автомобілебудування Європейського Союзу. При цьому, в географії європейського автомобільного виробництва спостерігаються два взаємоконкуруючих тренди: спеціалізація, що веде до більшої відкритості регіональних ринків і освоєння нових регіонів; а з іншого боку – просторова агломерація (кластеризація).

  3. Виробництво масових моделей автомобілів тяжіє до регіонів з більш дешевою робочою силою й низькими виробничими витратами, а також перспективними ринками збуту. Виробництво високоякісних дорогих автомобілів концентрується в історично-сформованому промисловому ядрі ЄС, де здійснюється більшість НДВКР. Розширення автомобільної промисловості за рахунок її інтродукції в країни Центральної Європи – одне з найбільших надбань європейських автомобілебудівних ТНК впродовж останніх років.

  4. Поділ праці відбувається в даний час не між економіками держав, а в рамках технологічних зв’язків ТНК чи їх виробничих ланцюжків. Головними факторами, що впливають на інвестиційний клімат в автомобілебудуванні, є глобалізація світової економіки і регіоналізація ринків. Понад десяток найбільших автомобілебудівників в контексті географії їх продаж і розміщення виробництва вже розглядаються як глобальні фірми. Водночас, ці ж ТНК змушені розробляти регіональні маркетингові стратегії, через протекціоністські заходи окремих держав та однорідності попиту в межах великих регіонів.

  5. Автомобілебудування – провідна галузь господарства ЄС, яка продовжує визначати рівень науково-технічного прогресу. Велика кількість інновацій, отриманих в результаті НДВКР, супроводжується значними інвестиціями у виробничу базу. За цим показником галузь займає одне з перших місць. Інноваційні рішення, отримані при виконанні НДВКР, є вирішальним чинником розвитку сучасної промисловості і створення конкурентоздатної продукції в автомобілебудуванні. Це забезпечує високорозвинутим країнам стратегічну перевагу. В країнах з перехідною економікою, тобто „напівпериферії”, спостерігається тенденція недостатнього фінансування інноваційної діяльності, що призводить до зведення інноваційної діяльності до вдосконалення вже існуючих прототипів.

  6. Маркетинговий комплекс в автобудівному бізнесі Європейського Союзу є саморегульованою системою. Автомобілебудівна компанія справляє прямий вплив на споживачів, розробляючи власну маркетингову стратегію і програму її реалізації. У свою чергу, споживачі відповідно реагують, формуючи попит і висуваючи певні вимоги до автомобіля. На взаємодію компанії зі споживачами впливають також і інші фактори. На мікрорівні компанії-конкуренти змушують її діяти більш ефективно, покращувати якість продукції і післяпродажне обслуговування. Значний і, переважно, негативний вплив на розвиток автомобілебудування, особливо в країнах, що розвиваються, справляють елементи макросередовища: економічне середовище країни, де діє компанія, політична кон’юнктура, юридична сфера і деякі інші.

  7. Подальший розвиток і ріст прибутків автомобілебудівних ТНК ЄС пов’язаний з реалізацією таких трендів: присутність на всіх автомобільних ринках світу і особливо на найбільш стрімко зростаючому ринку Південно-Східної Азії; активізація впровадження новітніх технологій у виробництві та в дизайні автомобілів; покращення власної організаційної структури, зокрема шляхом впровадження принципів виробничої та транспортної логістики.

  1. В умовах глобалізації невід’ємною частиною автомобілебудівної системи ЄС є її збутова ланка, яка охоплює різні регіони світу. ТОВ „Джерман Моторз” і ТОВ „Ілта” є типовими дилерами ТНК ЄС в Україні. Вивчення географічного аспекту діяльності ТОВ „Джерман Моторз”, одного з провідних дилерів ТНК ЄС „Фольксваген” в Україні, свідчить про динамічний, хоча й несталий розвиток продаж автомобілів. В структурі діяльності переважає продаж нових автомобілів „Фольксваген”, але в період економічної кризи стабільність розвитку фірми забезпечується за рахунок збільшення обсягів сервісного обслуговування і продажу запчастин. Вивчення географічного аспекту діяльності компанії ТОВ „Ілта” свідчить про динамічний і ефективний розвиток дилерської мережі ТНК ЄС „Пежо” в Україні. В структурі діяльності переважає продаж нових автомобілів „Пежо”. Стабільний розвиток ТОВ „Ілта” забезпечується за рахунок вдалих маркетингових кроків та тісній кооперації з іншими українськими дилерами.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Макаренко П.О. Географія взаємовідносин автомобілебудівних ТНК на світових ринках збуту // Економічна та соціальна географія. – 2004. – Вип. 55. – С. 271-275.

  2. Макаренко П.О. Геопросторовий аспект логістичної системи забезпечення в автомобілебудуванні // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. Географія. – 2005. – Вип. 51. – С. 56-57.

  3. Макаренко П.О. Геопросторовий аспект маркетингу легкових автомобілів // Вісник Львівського університету. Серія: Географічна. – 2006. – №33. – С. 228-237.

  4. Макаренко П.О. Роль інновацій у розвитку сучасного автомобілебудування в умовах глобалізму // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. Географія. – 2006. – Вип. 52. – С. 57-58.

  5. Макаренко П.О. Розвиток і організація збуту автомобілів ФРН в Україні (на прикладі діяльності „Джерман Моторз”) // Науковий вісник Волинського університету імені Лесі Українки. Сер. Географія. – 2006. – №2. – С. 285-290.

  6. Макаренко П.О. Регіональні особливості збуту автомобілів концерну Peugeot в Україні // Картографія та вища школа. – 2006. – Вип. 11. – С. 159-164.

Тези наукових доповідей

  1. Макаренко П.О. Особенности функционирования рынка импортных автомобилей автомобилей на территории Украины на примере СП „Джерман Моторз” // Направления географии мирового развития: Сб. статей. – М.: „Типография г. Москва”, 2003. – С. 104-110.

  2. Макаренко П.О. Динаміка розвитку автомобілебудівних ТНК: географічний аспект // Зб. тез Міжнар. конф. «Молоді науковці – географічній науці».– К.: ВГЛ „Обрії”, 2004. – С. 29-30.

  3. Макаренко П.О. Особливості збуту автомобілів ФРН в Україні // Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Зб. наук. праць. В 4-х т. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 3. – С. 124-126.

  4. Макаренко П.О. Аналіз регіональних особливостей функціонування дилерської мережі автоконцерну Фольксваген в Україні // Регіональні проблеми України: географічний аналіз та пошук шляхів вирішення. Зб. наук. праць. – Херсон: ПП Вишемирський, 2005. – С. 201-202.

  5. Макаренко П.О. Євроінтеграційне спрямування розвитку дилерської мережі автоконцерну Volkswagen AG в Україні // Тези доп. 3 Міжнар. наук.-практ. конф. студ., асп. і молодих науковців «Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво»: В 2-х т. – Луцьк.: РВВ Вежа, 2006. – Т. 1. – С. 233-234.