Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Коношевський Олег Леонідович. Індивідуалізація самостійної роботи майбутніх учителів математики засобами мультимедіа : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун- т ім. Михайла Коцюбинського. — Вінниця, 2007. — 235арк. — Бібліогр.: арк. 197-217.



Анотація до роботи:

Коношевський О.Л. Індивідуалізація самостійної роботи майбутніх учителів математики засобами мультимедіа. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми індивідуалізації самостійної роботи майбутніх учителів математики засобами мультимедіа. Розроблено й теоретично обґрунтовано педагогічні умови застосування мультимедіа у самостійній роботі студентів (СРС): індивідуаль-но зорієнтована СРС із використанням мультимедійних технологій (ММТ) покликана сприяти здійсненню власних устремлінь студента, допомогти його самореалізації, розвинути вміння роз-в’язувати складні завдання, сприяти формуванню творчого мислення і як наслідок формувати високоосвічену особистість; СРС із застосуванням ММТ дає змогу більш повно виявити і реалізувати можливості особистості студента, враховує його індивідуальні особливості, рівень підготовки, створює умови для розвитку його інтелектуальних й особистісних якостей, творчих і комунікативних здібностей до самонавчання, саморозвитку і самореалізації.

Під час комплексного впровадження індивідуалізації, особистісно зорієнтованого навчання, інформаційно-комунікаційних, мультимедійних, INTERNET-технологій створено оригінальну методику СРС, що дозволяє якісно поліпшити процес здобуття знань, умінь і навичок майбутніми вчителями математики.

    1. Аналіз наукової й психолого-педагогічної літератури з проблеми дослідження дав змогу визначити сутність, особливості організації СРС із застосуванням засобів мультимедіа, вивчити стан організації СРС із застосуванням ММТ у практиці ВНЗ і в працях сучасних педагогів-дослідників як в Україні, так і в країнах близького й далекого зарубіжжя. У дослідженні широко представлено багатогранність і суперечливість поглядів щодо впровадження засобів мультимедіа в СРС. СПД розглядаємо як вид навчання, що поєднує риси СРС, науково-дослідницької й творчої навчальної діяльності з активним використанням ММТ.

    2. Сформульовано і розширено основні критерії і показники ефективності організації СРС із використанням ММТ і врахуванням специфіки підготовки майбутніх учителів математики: узгодження із програмними документами норм часу для розподілу обсягу СРС у навчальному процесі; відповідність цих норм фізіологічним можливостям студентів і санітарно-гігієнічним правилам; розвиток пізнавального інтересу; використання різних прийомів, методів, технологій для підвищення ефективності СРС; мотивування самостійності у здобутті нових знань, формуванні відповідних знань, умінь і навичок; виховання самостійності, самоорганізованості, старанності, здатності до самоосвіти; здійснення вчасного системного контролю чи самоконтролю.

    3. Обґрунтовано педагогічні умови організації СРС майбутніх учителів математики у поєднанні з використанням мультимедійних, INTERNET-технологій, програмного забез-печення ДН. Як дидактичні умови організації СРС у дослідженні розглядаються особистісно орієнтоване навчання, індивідуалізація навчання, ДН, інформаційно-комунікаційні, INTERNET-, мультимедійні технології і формування вмінь і навичок самостійного навчання майбутніх учителів математики. Новим підходом у вивченні зазначених вище умов підвищення ефективності СРС є об’єднання їх у мультимедійний комплекс самостійної роботи і застосування в процесі організації СПД майбутніх учителів математики. Результати дослідження дають змогу стверджувати, що:

    поєднання ММТ із СРС є дієвим засобом активізації та мотивації останньої, авторською розробкою є адаптація ММТ до використання в СРС майбутніх учителів математики;

    ММТ дозволяють зекономити навчальний час, сприяють здійсненню відповідності СРС принципам науковості й зв’язку з реальністю, зумовлюють професійну спрямованість процесу здобуття знань, вироблення вмінь і навичок. Новою розробкою у дослідженні є форма інтеграції СРС з навчальним матеріалом, що раніше відводився для аудиторного вивчення, знаходився на сайтах INTERNET, застосовувався для ДН;

    проблемне навчання і СРС із використанням ММТ у комплексному застосуванні сприяють розвитку самостійного мислення, формують активну життєву позицію, роблять навчально-виховний процес професійно зорієнтованим. Новий підхід у застосуванні засобів мультимедіа в СРС полягає у створенні рекомендацій щодо організації самостійного навчання з урахуванням особистісно зорієнтованого підходу.

    1. Створено на основі наявних наукових підходів модель організації СРС майбутніх учителів математики й запропоновано приблизні норми часу, обсяги й види завдань СПД. Експериментальна перевірка гіпотези дослідження довела, що запропонована методика організації СРС із застосуванням ММТ і розроблених методик підвищує ефективність і результативність самостійної роботи у 1,5-2 рази; підвищується мотивація навчання за умови застосування індивідуального підходу до СРС; якість навчання підвищується на 40-45%.

    2. Розроблено нову методику організації СРС із застосуванням засобів мультимедіа, що дає змогу якісно покращити процес здобуття нових знань, формування знань, умінь і навичок професійної діяльності майбутніх учителів математики під час комплексного поєднання прийомів і видів самостійного навчання з використанням ММТ. Застосування під час експерименту особистісно зорієнтованого підходу позитивно вплинуло на ефективність і результативність СРС, підвищило якість засвоєння нових знань і розвинуло вміння працювати з традиційною й електронною літературою, ПЗНП, електронними і дистанційними курсами.

    3. Запропоновано методику СРС майбутніх учителів математики, котра є ефективною і відповідає основним вимогам навчально-виховного процесу підготовки студентів у процесі використання ІКТ, особистісно зорієнтованого й інтегрованого підходів, що відповідає сформульованій нами гіпотезі. Під час застосування запропонованої методики організації СРС у навчально-виховному процесі сучасного ВНЗ актуалізується особистісно зорієнтований підхід. СРС організовується згідно з принципами науковості, доступності навчального матеріалу, зв’язку з реальним життям, майбутньою професійною діяльністю.

    4. За результатами дослідження укладено методичні рекомендації для викладачів і студентів щодо організації СРС із застосуванням ММТ, ураховуючи специфіку підготовки майбутніх учителів математики і поєднуючи традиційні види та методи навчання з інноваційними педагогічними технологіями і методами. Рекомендації можна застосовувати під час вивчення інших навчальних дисциплін у ВНЗ. СРС містить різноманітні завдання для розвитку знань, умінь і навичок, аналізу прочитаної літератури, правильного пошуку потрібної інформації, застосування ТЗН, інформаційних мереж, діяльності в малих групах, виконання навчальних проектів для покращення ефективності СРС.

    Виконане дослідження дало змогу сформулювати пропозиції й установочні питання: а) Міністерству освіти і науки України – розробити механізми і нормативні документи щодо організації СРС; б) вищим навчальним закладам – розробити навчальні плани і програми, що передбачають організацію СРС із застосуванням ММТ у поєднанні з інтеграцією знань для організації навчально-виховного процесу; в) кафедрам, що здійснюють забезпечення навчального процесу підготовки майбутніх фахівців, – організувати впровадження розробленої методики організації СРС із застосуванням ММТ відповідно до основних принципів і вимог сучасної освіти.

    Виконане дослідження, певна річ, не вичерпує всіх питань організації СРС із застосуванням ММТ, формування вмінь і навичок самостійної роботи. До основних напрямів подальших досліджень відносимо: обґрунтування цілісної системи організації навчально-виховного процесу в поєднанні самостійних видів навчання з аудиторним навчанням під керівництвом викладача, проведення спеціальних розробок науково-методичного забезпечення процесу формування вмінь і навичок та організації СРС, організації СРС із застосуванням ІКТ, розробки і методики застосування в СРС порталів самостійної роботи з окремих навчальних дисциплін в мережі INTERNET, розробки мультимедійних комплексів самостійної роботи з використанням комп’ютерної мережі INTRANET, підготовку фахівців у контексті вимог Болонського процесу до організації СРС.

Публікації автора:

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць

  1. Коношевський О.Л. Організаційні форми індивідуалізації самостійної роботи студентів з математичних дисциплін засобами мультимедіа // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 6 / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 448-453.

  2. Коношевський О.Л. Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у самостійну роботу студентів – майбутніх учителів математики // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 7 / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2005. – С. 336-342.

  1. Коношевський О.Л. Зміст підготовки майбутніх учителів математики
    з мультимедійних технологій // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 11 / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2006. – С. 289-297.

  2. Коношевський О.Л. Методика використання мультимедійного програмного забезпечення індивідуалізації самостійної роботи студентів // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 12 / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2006. – С. 249-257.

  3. Коношевський О.Л. Особливості самостійної роботи студентів у процесі дистанційного навчання // Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи : Зб. наук. пр. – Вип. 1. – Львів: ЛДУ БЖД, 2006. – С. 433-439.

  4. Дідовик М.В., Коношевський О.Л. Наступність нових інформаційних технологій у самостійній роботі з фізико-математичних дисциплін у системі „ліцей-ВНЗ” // Наукові записки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя: Психолого-педагогічні науки. – 2005. – № 4. – С. 86-88.

  5. Коношевський Л.Л., Коношевський О.Л. Аналіз засобів мультимедіа для інтенсифікації та індивідуалізації самостійної роботи майбутніх учителів математики // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 8 / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ТОВ „Планер”, 2005. – С. 336-344.

  6. Коношевський Л.Л., Коношевський О.Л.Підготовка викладачів до створення засобів мультимедіа та впровадження їх у самостійну роботу студентів // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 9 / Редкол. І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2006. – С. 409-415.

Матеріали і тези науково-практичних конференцій

  1. Коношевський О.Л. Аналіз мультимедійних технологій для інтенсифікації та індивідуалізації самостійної роботи з метою підвищення ефективності підготовки майбутніх учителів математики // Актуальні проблеми виробничих та інформаційних технологій, економіки і фундаментальних наук: Зб. наук. пр. – Вип. 2 / Редкол. Р.С. Гуревич (голова) та ін. – Вінниця: ТОВ фірма „Планер”, 2005. – С. 542-549.

  2. Коношевський О.Л. Застосування телекомунікаційних проектів у самостійній роботі студентів // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Сучасні наукові дослідження – ’2006”. – Т. 10. Педагогічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 14-15.

  3. Коношевський О.Л. Організація самостійної роботи студентів при традиційних і дистанційних формах навчання // Інформаційні технології в освіті, науці і техніці / Матеріали V Всеукр. конф. молодих науковців (ІТОНТ-2006): Черкаси, 3-4 травня 2006 р. – Черкаси: ЧНУ, 2006. – С. 90-91.

  4. Коношевський О.Л. Самостійна робота студентів – засіб розвитку пізнавальної активності та творчого мислення // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Зб. наук. пр. – Вип. 10. – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 80-83.

  5. Коношевський О.Л., Гуревич Р.С. Створення і використання мультимедійного комплексу самостійної роботи у ВНЗ // Наука, освіта, суспільство очима молодих: Матеріали І Всеукр. наук.-практ. конф. студентів та молодих науковців 10-11 травня 2006 р. – Рівне: РДГУ, 2006. – С. 34-36.

  6. Коношевський Л.Л., Коношевський О.Л. Проблеми організації самостійної роботи студентів педагогічних ВНЗ // Актуальні проблеми виробничих та інформаційних технологій, економіки і фундаментальних наук: Зб. наук. пр. – Вип. 3 / Редкол. Р.С. Гуревич (голова) та ін. – Вінниця: ТОВ „Планер”, 2006. – С. 427-433.