Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Анісімов Андрій Євгенович. Інтеграція України до світового ринку капіталу в умовах глобалізації : дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Анісімов А.Є. Інтеграція України до світового ринку капіталу в умовах глобалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено розробці обґрунтованих методичних та науково-практичних підходів щодо розробки механізму інтеграції України до світового ринку капіталу в умовах глобалізації.

Досліджено теоретичні принципи та генезис економічної інтеграції країн до процесів глобалізації світової економіки, проаналізовано сутність, теорії і концепції міжнародної міграції капіталу.

Проаналізовано тенденції та динаміку світового ринку капіталу, розкрито особливості сучасного розвитку національної фінансової сфери та зроблено оцінку впливу глобалізації на розвиток інтеграційної взаємодії України зі світовим ринком капіталу та здійснено моделювання інтеграційної стратегії виходу України на світовий ринок капіталу в умовах глобалізації.

Запропоновано рекомендації щодо визначення напрямів та методів вдосконалення важелів державного регулювання внутрішнього ринку капіталу на засадах розробленого автором механізму інтеграції України до світового ринку капіталу в умовах глобалізації.

У результаті проведеного дослідження вирішено важливу наукову задачу розробки теоретичних підходів і науково-практичних рекомендацій щодо формування механізму інтеграції України до світового ринку капіталу в умовах глобалізації та побудови стратегії виходу держави на світовий ринок капіталу. В результаті здійсненого дослідження зроблено такі висновки:

1. Міжнародний рух капіталу в глобальному економічному просторі є визначальною рисою сучасного світового розвитку. Світова фінансова система постійно змінюється та характеризується на сучасному етапі високим рівнем мобільності капіталу, що обумовлено посиленням взаємозалежності національних фінансових ринків, зростанням ролі інформаційних технологій, появою нових учасників та фінансових інструментів, лібералізацією руху потоків міжнародного капіталу та створенням нової глобальної економіки.

2. Зростання обсягів та видів фінансових інструментів, що призвело до появи внутрішніх самостійних джерел розвитку фінансового ринку, з одного боку, та стійка динаміка країн розвинутої економіки, з іншого, знайшли відображення в зростанні активів світової фінансової системи та необхідності появи нового терміну «фінансова глобалізація», яку слід розглядати як взаємозалежність різних секторів ринку капіталу, що характеризується формуванням, акумулюванням та використанням фінансових ресурсів в умовах зростаючої масштабності, відкритості, диверсифікації, лібералізації та інтеграції міжнародних потоків у світовому економічному просторі

3. Світовий ринок капіталів слід розглядати як економічний механізм накопичення та перерозподілу вільного фінансового капіталу, який складається з ринку іноземних кредитів та позик, ринку євровалют, фондового ринку тощо. Запропонована факторна модель визначення головних детермінант суспільного виробництва економічних благ з урахуванням різноманітного ресурсного забезпечення як інструменту дослідження передумов виникнення капіталу – об’єктивного феномену в економічній системі - дозволяє ввести до переліку загальновідомих факторів суспільного виробництва (труд, земля, капітал) наступні: інтелект, інформацію та підприємництво .

4. Оцінка позитивних і негативних наслідків від глобалізації для розвинутих країн та країн, що розвиваються дозволила довести, що різко зростаючий розрив між країнами, зумовлений стрибкоподібним нееквівалентним обміном, призведе до деформації фінансово-ринкових механізмів, експансії спекулятивного капіталу та дестабілізації економік не тільки слабких, але й сильних країн.

5. Характерними тенденціями міжнародного руху капіталу є зростання масштабів різних форм вивозу капіталу, зміна учасників експорту капіталу за рахунок країн з транзитивною економікою, зростання ролі ТНК та ТНБ у міжнародних потоках капіталу, зосередження основних потоків ПІІ у ринково розвинутих країнах та виникнення нових форм інтеграції фінансового, промислового, інтелектуального та інформаційного капіталу.

6. З метою оцінки доцільності і напрямів подальшої інтеграції України до світового ринку капіталу автором було розроблено економіко-математичну модель оптимізації залучення України до процесів міжнародного руху капіталу з урахуванням впливу факторів фінансового сектору (прямі інвестиції, портфельні інвестиції та надані кредити в іноземній валюті), яка опосередковано через обсяг ВВП та сальдо зовнішньоторговельного обігу дає можливість здійснити оцінку впливу глобалізації на фінансовий сектор національної економіки та зробити прогноз щодо включення України до процесів міжнародного руху капіталу в умовах глобалізації фінансового середовища.

7. Дослідження динаміки розвитку світового на національного ринку капіталів свідчить про те, що рівнозначними виявляються варіанти забезпечення економічного зростання країн за рахунок активізації міжнародного руху капіталу, шляхом зростання інвестиційної привабливості економіки, шляхом лібералізації фінансового ринку, підвищення ступеня його відкритості та інтеграції до світового ринку капіталу. Ці напрями мають включати низку економічних, організаційних, правових заходів, які повинні бути у прямій залежності і комплексно використовуватись у системі державного управління. З урахуванням цього автором було запропоновано механізм інтеграції України до світового ринку капіталу на засадах комплексу нормативно-правових та організаційно-економічних заходів, спрямованих на усунення наявних перешкод у розвитку взаємодії економічних суб’єктів України з міжнародним ринком капіталу та підвищення ефективності і безпеки інтеграційної складової цього процесу з метою розробки інтеграційної стратегії виходу на світовий фінансовий ринок.

8. Доведено, що основою включення національного ринку капіталу України до глобального фінансового простору має стати запропонований автором концептуальний підхід до розробки стратегії виходу України на світовий ринок капіталу, який базується на застосуванні державних важелів, адміністративного менеджменту та ресурсного менеджменту з метою ініціювання внутрішнього руху капіталу та активізації зовнішнього середовища.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

1. Анісімов А.Є. Деякі аспекти регулювання інвестиційної діяльності на регіональному рівні // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 408-410. (0,4 д.а.).

2. Анисимов А.Е. Мировые консолидационные процессы и проблемы слияний и поглощений в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С.220-223. (0,4 д.а.).

3. Анисимов А.Е. Структурная перестройка экономики в условиях глобализации // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2004. – С.186-188. (0,4 д.а.).

4. Анисимов А.Е. Слияния и поглощения: мировой опыт и оценка их последствий в Украине // Вісник Донецького національного університету. Серія В: Економіка і право. Випуск 1. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С.231-239. (0,7 д.а.).

5. Анисимов А.Е. Слияния и поглощения в условиях глобализации как инструмент инвестиционного менеджмента // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С.177-182. (0,5 д.а.).

6. Анісімов А.Є. Стратегія здійснення злиттів і поглинань на сучасному етапі // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Збірник наукових праць. Випуск 52. Частина I (у двох частинах). – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2005. – С.77-79. (0,4 д.а.).

В інших наукових виданнях:

1. Анісімов А.Є., Гаврилюк О.В. Необхідність урахування реалій глобалізації у викладанні економічних дисциплін // Гуманізація навчально-виховного процесу. Науково-методичний збірник. Випуск XVI. – Слов’янськ: Видавничий центр СДПІ, 2002. - С.35-39. (0,5 д.а./0,4 д.а.).

2. Анисимов А.Е. Мирохозяйственные связи: тенденции развития в Украине // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С. 489-492. (0,4 д.а.).

3. Анісімов А.Є. Проблеми концентрації капіталу в глобальній економіці // Науково-практичний журнал. Держава. Право. Економіка (малий і середній бізнес). – 2004. - №1. – С.212-216. (0,4 д.а.).

4. Анисимов А.Е. Стратегия проведения трансформаций в Украине на современном этапе // Всеукраинский деловой журнал Меркурий. – 2004. - №9 (165).- С.51-53. (0,4 д.а.).