Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Марченко Максим Юрійович. Інтеграція України в процеси міжнародної міграції капіталу: Дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2002. - 274арк. - Бібліогр.: арк. 192-206.



Анотація до роботи:

Марченко Максим Юрійович “Інтеграція України в процеси міжнародної міграції капіталу”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів участі України в процесах міжнародної міграції капіталу. В роботі визначено теоретичні засади інтегрування національних економік у міжнародні відносини щодо розподілу капіталу. Проаналізовано особливості розвитку та сучасного стану міжнародних відносин по розподілу капіталу у світі. На основі дослідження статистичних даних по Україні з’ясовано перешкоди щодо її участі у процесах міжнародної міграції капіталу. Доведено необхідність перебудови та окреслені прерогативи розвитку інституціональної структури вітчизняного фінансового ринку. Визначено економічні та організаційно-фінансові заходи щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні та активізації її участі в процесах міжнародної міграції капіталу. Запропоновано здійснювати прогнозування поведінки вітчизняного фондового ринку через використання закону розподілу цін на ньому та на підставі визначення конкретної імовірності отримання або неотримання доходу з умовою динамічного оновлення виборці даних для аналізу. Запропоновано систему економічної мотивації поведінки суб’єктів господарчої діяльності через втілення на національному рівні системи спеціальних банківських рахунків для відображення розрахунків по податку на додану вартість.

Сучасний етап розвитку світового господарства характеризується зростаючою зацікавленістю країн щодо участі в міжнародному розподілі капіталу, а їх майбутнє в певної мірі залежить від ефективності кроків у цьому напрямку. Найбільш ефективною формою міжнародної взаємодії щодо розподілу капіталу є побудова відносин на засадах інтеграції через об’єктивні передумови та фактори. Здатність країни до інтегрування в процеси міжнародного розподілу капіталу визначається об'єктивними показниками розвитку країни та можлива лише у випадку набуття середовищем міжнародної міграції капіталу системної цілісності.

Залежність від географічного чиннику можливостей національних економік до інтеграційної взаємодії через міжнародний розподіл капіталу незначна. Проте така інтеграція може стати двигуном повномасштабної загальноекономічної інтеграції і повинна корегуватись з напрямком останньої.

Виходячи з аналізу статистичних даних з’ясовані специфічні риси щодо розвитку та сучасного стану міжнародних відносин по розподілу капіталу. Незважаючи на динамічне зростання обсягів ММК, пропорції його розподілу між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються, не зазнали значних змін. Через зумовленість розвитку країни ефективністю її включення у процеси ММК та необхідність забезпечення інтеграційної взаємодії, для України актуальним є набуття конкурентних переваг порівняльно з розвинутими країнами.

Аналіз поточного стану участі України в процесах ММК свідчить про її незначне залучення і навіть замкнутість через бар’єри щодо експорту капіталу. Разом з тим залучення іноземного капіталу в економіку України є винятково корисним, що свідчить про необхідність активізації участі України в процесах міжнародної міграції капіталу та наявність умов для посилення інтеграційної взаємодії.

На основі дослідження історії розвитку та сучасного економічного стану України встановлено, що вона має суттєві перешкоди щодо участі в процесах міжнародної міграції капіталу як з позицій його експорту, так й імпорту.

Стрижнем заходів щодо покращення стану інтеграції України в процеси ММК має стати посилення ринкового регулювання економічних процесів у вітчизняній економіці, спрямоване на поліпшення інвестиційного клімату, що дозволить забезпечити відкритість України у відносинах щодо розподілу капіталу без загроз національній економічній безпеці та її позиціювання у світі на засадах повноправного учасника.

В умовах обмеженості ресурсів вітчизняної економіки пропонується знизити транзакційні витрати на міграцію капіталу та зняти податковий тиск завдяки детінізації та повному використанню країною всіх наявних в ній ресурсів через застосування системи економічної мотивації поведінки суб’єктів економічної діяльності в Україні.

Суттєвою перешкодою прискореному інтегруванню України до процесів міжнародної міграції капіталу є сучасний стан та взаємодія інститутів фінансового ринку України. Важливого значення набуває прискорення розвитку фондового ринку України. Для активізації залучення капіталу в Україну доцільним є здійснення за допомогою професійних учасників фондового ринку сегментування вітчизняного ринку інвестиційних проектів за критеріями ризику та прибутковості з метою формування стандартних портфелів цінних паперів.

Встановлено, що динаміка індексів фондового ринку України відповідає закону нормального розподілу, що свідчить про принципову можливість застосування математичних методів його прогнозування. Через неможливість застосування у інвестиційній діяльності результатів методик, побудованих на дисперсійному аналізі, запропоновано здійснювати прогнозування поведінки вітчизняного фондового ринку через використання закону розподілу цін на ньому та на підставі визначення конкретних імовірностей отримання або неотримання доходу.

Основні положення, теоретичні і практичні висновки дисертації відображені в таких публікаціях автора, що надруковані у фахових виданнях:

  1. Марченко М. Участие Украины в процессах международной миграции капитала // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. Часть 2. – Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 426-433. (0,9 д.а.)

  2. Марченко М. Пути оптимизации и повышения эффективности иностранных инвестиций в экономику Украины // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. Часть 2. – Донецк: ДонНУ, 2001. – С. 405-407. (0,3 д.а.)

  3. Марченко М. Развитие и оптимизация корреспондентских отношений как одно из условий интеграции банков Украины в международную банковскую систему // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 1999. – С. 505-514. (0,8 д.а.)

  4. Кудлай С., Марченко М. Перспективные направления интенсификации инвестиционной деятельности // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2000. – С. 158-160 (0.4 д.а.)

(Досліджено можливості і напрямки інтенсифікації інвестиційної діяльності нерезидентів в Україні – 0.3 д.а.).

  1. Марченко М. Банковские услуги по администрированию НДС в контексте оптимизации внешнеэкономической деятельности // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право, 2/2001. – С.157-164. (0,6 д.а.)

  2. Внешнеэкономическая деятельность: организация, управление прогнозирование. – Донецк: Донеччина, 1999. – 496 С. (30.3 д.а.)

(3 глава "Валютне регулювання" (параграфи 3.1-3.6) – 2.2 д.а.).

Інші видання:

  1. Кудлай С., Марченко М. Некоторые аспекты привлечения иностранных инвестиций в экономику Украины // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период 2010 года: Материалы региональной научно-практической конференции. 28-30 сентября 1999г. Секция "Пути совершенствования внешнеэкономической деятельности". Том 1. – Донецк: ИЭПМ НАН Украины, Юго-восток, 1999. – С. 118-124
    (0.4 д.а.)

(Запропоновано форми міжінституціонального співробітництва суб'єктів економічної діяльності України для розширення залучення іноземного капіталу в економіку України – 0.3. д.а.).

  1. Збірник задач, тестів та ділових ситуацій. За загальною редакцією д.е.н. Макогона Ю.В.- Донецьк: ДонНУ, 2000. – 135 С. (10.9 д.а.)

(Розділи навчального посібника "Організація і функціонування підприємств з іноземними інвестиціями, міжнародна інвестиційна діяльність, експертиза інвестиційних проектів", "Міжнародні валютно-фінансові організації" – 1.5 д.а.).