Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Шаперенков Антон Володимирович. Інтегрована оцінка персоналу банку. : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Шаперенков А.В. Інтегрована оцінка персоналу банку. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01.- Економіка, організація та управління підприємствами. Київський національний торговельно-економічний університет. – Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню проблем, що стосуються процесів комплексного, інтегрованого оцінювання персоналу банку в сучасних умовах та спрямування результатів цього оцінювання на підвищення результативності банківської діяльності.

Використано системний підхід для аналізу процесів оцінювання персоналу в банках. Висвітлено основні проблеми, що знижують ефективність впливу результатів оцінки персоналу в банках на загальний процес їхнього управління. У роботі розроблено принципи та основні методичні підходи щодо побудови інтегрованої оцінки персоналу в сучасних банках та надано практичні рекомендації щодо впровадження інтегрованої оцінки персоналу в сучасних банках. Представлено структурно-логічну схему моделі інтегрованої оцінки персоналу банку, у рамках якої виокремлено два блоки оцінки персоналу: загальний та локальний.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне обґрунтування та розробка методичних підходів і практичних рекомендацій щодо формування інтегрованої оцінки персоналу банку на сучасному етапі. Це дозволило сформулювати низку висновків теоретичного, методичного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети:

  1. Дослідження теоретичних засад управління персоналом сучасних банків дозволило уточнити понятійний апарат, необхідний для обґрунтування сутності інтегрованої оцінки персоналу у рамках системного підходу. Зокрема, запропоновано трактування оцінки персоналу, яке полягає у оцінюванні об'єкта оцінки суб'єктом з метою одержання інформації про його якісні та кількісні характеристики, необхідні для проведення різних управлінських рішень, здійснення зворотного зв'язку між суб'єктом і об'єктом управління персоналом у банку, що дозволило науково обґрунтувати та розробити модель інтегрованої оцінки персоналу банку.

  2. Аналіз й узагальнення результатів дослідження вітчизняних і зарубіжних вчених, існуючої практики оцінювання персоналу в сучасних банках дозволив виокремити дві компоненти праці працівників банку: альфа-праці, що виконується за заданою схемою, механічно і досить жорстко регламентується інструкціями, нормативами та бета-праці, що базується на творчому мисленні, нестандартних рішеннях персоналу тощо. У методах оцінювання та стимулювання альфа-праці і бета-праці існують суттєві відмінності, що, в свою чергу, створюють потребу створення методологічної основи інтегрованого оцінювання персоналу в сучасному банку.

  3. У дисертаційній роботі доведено, що найбільш оптимальним способом організації оцінки персоналу в сучасному банку є створення її системи, яка, будучи сукупністю заходів щодо оцінки персоналу, спрямованих на досягнення організаційних цілей і підвищення ефективності управління персоналом, дозволяє установити взаємозв'язок і взаємодію різних оцінних процедур між собою. Запропоновано комплексний, “ інтегральний” підхід щодо побудови системи оцінки персоналу банку, який враховує як загальні, так і ситуативні складові оцінки персоналу.

  4. Аналіз існуючих методичних підходів оцінювання персоналу в банках дозволив зробити висновок про їх недостатнє методичне обґрунтування, що не дає можливості адекватно інтегрувати систему періодичної оцінки ефективності діяльності персоналу в процес управління банком. Це дозволило розробити основні методичні підходи щодо побудови структурно-логічної схеми моделі інтегрованої оцінки персоналу в сучасних банках та надати практичні рекомендації щодо її впровадження.

  5. Оцінка середовища формування моделі сучасного працівника вітчизняного банку та аналіз практичного досвіду оцінювання персоналу в банках надали можливість сформувати внутрішню та зовнішню інформацію, необхідну щодо розробки моделі інтегрованої оцінки персоналу банку. В результаті було запропоновано класифікацію банківської інформації, що лягла в основу типології банківських працівників та визначення вимог до їх професійно значимих якостей, що відображає як функціонально - горизонтальну взаємодію персоналу банку, так і вертикальну ієрархію організаційної структури банку.

  6. У процесі вивчення місця та ролі мотивації і результативності праці у сучасних системах оцінювання персоналу в банках було виявлено, що основною перешкодою на шляху ефективної мотивації праці персоналу банку є відсутність аналізу співвідношення між впливовими зовнішніми чинниками (регламентацією) мотиваційного механізму та чинниками внутрішнього вільного вибору трудової поведінки працівника банку залежно від ціннісних орієнтацій людини та її інтересів. В результаті обґрунтовано доцільність поєднання примусового стилю керівництва із системою дійової трудової мотивації в рамках систематичного мотиваційного моніторингу.

  7. Запропоновано модель інтегрованої оцінки персоналу банку, яка встановлюючи принциповий механізм взаємозв'язку та взаємодії різних оцінних процедур персоналу і, охоплюючи всі професійні етапи діяльності персоналу банку, формується на основі таких принципів, як: системність, максимальна інтеграційна спрямованість, прикладна спрямованість оцінних процедур, оптимальність оцінних і облікових процедур, застосування адекватних оцінних критеріїв, горизонтальна та вертикальна комплексність в охопленні оцінкою працівників банків.

  8. Обґрунтовано доцільність побудови моделі інтегрованої оцінки персоналу в сучасних банках із врахуванням оцінки кадрових ризиків, що дозволить кореспондувати процес оцінювання персоналу зі специфікою та тенденціями розвитку фінансового ринку в цілому. Зокрема, запропоновано два рівні виокремлення класифікаційних ознак кадрових ризиків: на рівні усього кадрового потенціалу банку та на рівні окремих працівників банку, розроблено й адаптовано методичні підходи оцінки кадрового ризику в банках.

  9. Доведено необхідність запровадження такої важливої компоненти моделі інтегрованої оцінки персоналу в банках як кадровий аудит, що дозволить розробити конкретні рекомендації з усунення недоліків як в системі оцінювання, так і в системі управління персоналом банку. Автором запропоновано враховувати такі специфічні ознаки аудиту оціночного кадрового механізму: підвищений рівень об’єктивності, незалежність; мобільність, різнонаправленість, часова та просторова адекватність.

Таким чином, дослідження процесів оцінювання персоналу в сучасних банках показало не тільки доцільність, але і правомірність такого аналізу. Дана дисертація, представила теоретико-методологічні розробки, що розширюють можливості подальших досліджень у цьому напрямку.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Шаперенков А.В. Проблеми удосконалення роботи і оплати праці банківських працівників // Підприємство, господарство і право. – 2001. - № 1. – С. 84-86.

  2. Шаперенков А.В. Проблеми формування кадрового потенціалу комерційного банку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наукових праць. Т.5. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2002. – С. 161-164.

  3. Шаперенков А.В. Перспективи формування стратегічного управління персоналом банку // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2002. – Вип. 7/4. – С. 54-57.

  4. Шаперенков А.В. До питання про методологічні особливості відбору кадрів у банківські установи // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наукових праць. Т.8. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2003. – С. 104-111.

  5. Шаперенков А.В. Методологічні засади ефективного управління персоналом банку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наукових праць. Т.9. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2004. – С. 333-340.

Інші публікації

  1. Шаперенков А.В. Проблеми підготовки банківських працівників в умовах інтернаціоналізації банківської діяльності // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Вип. 35. Ч. 1. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 44-45.

  2. Шаперенков А.В. Анализ подбора банковских кадров с точки зрения затрат и результатов // Проблемы управления экономическим потенциалом экологодестабилизированного региона: Материалы Межд. Научно-практ. конф. (14-15 ноября 2002 г., г. Гомель). Ч. ІІІ. – Гомель: ГГУ им. Ф. Скорины, 2002. – С. 116-118.

  3. Покойова О.М., Шаперенков А.В. Проблеми підготовки персоналу для фінансового ринку України // Проблеми формування і розвитку ринкової економіки в Україні: Наукові праці МАУП. Вип. 8. - К.: МАУП, 2003. – С. 272-274.

  4. Шаперенков А.В. Порівняльна характеристика існуючих підходів щодо побудови систем оцінки банківського персоналу // Банківська система в умовах трансформації фінансового ринку: Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. (21-23 травня 2003 р.). – К.: Київський нац. торг.-екон. ун-т, 2003. – С. 254-257.

  5. Покойова О.М., Шаперенков А.В. Стратегія управління персоналом у комерційних банках // Проблеми і перспективи розвитку фінансової системи Україні: Наукові праці МАУП. Вип. 9. - К.: МАУП, 2003. – С. 97-99.

  6. Шаперенков А.В. Аналіз відбору банківських кадрів із точки зору витрат та результатів // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: Матеріали Всеукр. наук. конф. Студентів, магістрів та аспірантів. Т.2. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С. 151-152. – 0,2 д.а.

  1. Шаперенков А.В. До питання про сутність та специфіку оцінки персоналу в сучасних банках // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: Сб. науч. тр. – Т.4, ч.1 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти.- Донецк, 2003. – С. 245-249.

  2. Шаперенков А.В. Роль внутрішнього аудиту в інтегрованій оцінці персоналу банку // Тенденції та перспективи розвитку фінансового посередництва в Україні: Тези виступів учасників Круглого столу (Київ, 23 берез. 2006 р.). – К.: КНТЕУ, 2006. – С. 146-155.

  3. Шаперенков А.В. Удосконалення методологічних засад оцінки банківського персоналу // Теория и практика экономики и предпринимательства: Материалы ІІІ Международной научно-практ. конф., Алушта, 11-13 мая 2006 г. – Алушта, 2006. – С. 117-118.

  4. Шаперенков А.В. Проблеми оціночних персонал-технологій в банках України // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины: Материалы V Международной научно-практ. конф., Алушта, 28-30 сянтября 2006 г. – Алушта, 2006. – С. 160-161.