Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Єременко Андрій Валерійович. Інтелектуальна власність в глобальній торговій системі : дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Єременко А.В. Інтелектуальна власність в глобальній торговій системі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів регулювання прав інтелектуальної власності в глобальній торговій системі СОТ.

У роботі досліджено процеси інтернаціоналізації прав інтелектуальної власності. Виокремлено етапи створення сучасної міжнародної системи регулювання пов’язаних з торгівлею прав інтелектуальної власності. Розкрито роль інтелектуальної власності в формуванні мікро- та макрорівневих конкурентних переваг суб’єктів міжнародної економічної діяльності. Ідентифіковано ключові чинники інтернаціоналізації інтелектуальної власності та виявлено тенденції розвитку світового ринку об’єктів інтелектуальної власності.

Обґрунтовано напрями вдосконалення національних систем регулювання прав інтелектуальної власності: створення систем протидії недобросовісній конкуренції в цій сфері, забезпечення захисту об’єктів інтелектуальної власності в інформаційних мережах та вдосконалення оцінки вартості їх прав в міжнародній торгівлі. Визначено шляхи розвитку регулювання прав інтелектуальної власності в Україні на законодавчо-нормативному, інституціональному та підприємницькому рівнях, з урахуванням перспективи приєднання до Угоди ТРІПС та вступу до СОТ.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та дано нове вирішення наукового завдання щодо визначення ролі інтелектуальної власності в розвитку міжнародного торговельно-економічного співробітництва та розробки напрямів удосконалення національних систем регулювання прав інтелектуальної власності в умовах глобальної торгової системи. Результати дослідження дозволяють зробити наступні висновки, які характеризуються науковою новизною, мають теоретичне та практичне значення:

  1. Інтернаціоналізація прав інтелектуальної власності історично обумовлена формуванням міжнародного ринку товарів, поглибленням міжнародного поділу праці, інтенсифікацією торговельно-економічних відносин між розвиненими країнами, в першу чергу європейськими. Сучасна міжнародна система регулювання пов’язаних з торгівлею прав інтелектуальної власності в своєму розвитку пройшла п’ять етапів: початок гармонізації національних законодавств (1883–1914); стагнація міжнародного співробітництва (1915–1950); перегляд та доповнення міжнародних угод (1951–1970); зростання масштабів та динамізація багатостороннього співробітництва (1971–1994); глобальна інституціоналізація шляхом імплементації та апробації Угоди ТРІПС (1995 –теперішній час).

  2. Глобальними чинниками інтернаціоналізації інтелектуальної власності є підвищення темпів розвитку інноваційної діяльності; загострення міжнародної конкуренції; підвищення ролі нематеріальних активів в інтенсифікації інноваційної діяльності; інформатизація суспільства, поглиблення міжнародного поділу праці та збільшення кількості бізнес-структур, що розташовані на територіях декількох країн; зміни в характері процесу створення об’єктів інтелектуальної власності. Їх системна дія обумовлює макрорівневі (збільшення обсягів трансферу прав інтелектуальної власності, розвиток міжнародного ринку ліцензій, виникнення нових об’єктів інтелектуальної власності тощо) та мікрорівневі (поширення практики недобросовісної конкуренції, прискорення комерціалізації інтелектуальної власності, підвищення значущості товарних знаків та фірмових найменувань тощо) прояви інтернаціоналізації інтелектуальної власності. Сукупність перших виступає імперативами створення торгових політик країн, а других – орієнтирами для розробки міжнародних корпоративних стратегій.

  3. Конкурентні позиції суб’єктів міжнародної економічної діяльності на глобалізованих ринках товарів та послуг все більшою мірою визначаються їх здатністю ідентифіковувати, розвивати та використовувати конкурентні переваги. За умов інтенсифікації інноваційної діяльності підвищується роль інтелектуальної власності у створенні макро- та мікрорівневих конкурентних переваг. Об’єкти інтелектуальної власності (патенти, промислові зразки, корисні моделі, товарні знаки) виступають джерелом первинних (технологічних та виробничих) переваг, які в разі успішної міжнародної торговельно-маркетингової діяльності створюють вторинні переваги (фінансові, маркетингові та організаційно-адміністративні). Останні, в свою чергу, формують макрорівневі конкурентні переваги, які обумовлюють інноваційний розвиток крани.

  4. Ключовими тенденціями розвитку світових ринків інтелектуальної власності в умовах глобалізації торговельно-економічної діяльності є зростання та динамізація торгівлі роялті та ліцензійними послугами, значне підвищення витрат на придбання ліцензій порівняно з витратами на НДДКР, концентрація ліцензійної торгівлі в промислово розвинених країнах (США, Японія, Велика Британія та Німеччина) та наукомістких галузях виробництва (інформаційні технології, органічна хімія, телекомунікації тощо), поява нових потужних суб’єктів ринку з країн ЄС (Італія, Франція) та Азії (Китай, Корея). До характерних особливостей ринку об’єктів інтелектуальної власності слід віднести високий рівень монополізації, що створюється за допомогою іноземного патентування; підвищення попиту на інжинірингові послуги з високою питомою вагою НДДКР; збільшення обсягів продажу контрафактної продукції; зростання комерційного інтересу до товарних знаків та інших засобів індивідуалізації.

  5. Лібералізація міжнародних ринків товарів і послуг обумовила необхідність створення міжнародної системи регулювання прав інтелектуальної власності, що охоплює національний, регіональний та глобальний рівні. Перетворення пов’язаних з торгівлею прав інтелектуальної власності на обов’язкову сферу багатостороннього регулювання в СОТ завершило становлення міжнародної системи їх регулювання, яка на сьогодні характеризується наявністю низки правових та організаційних проблем на національному і регіональному рівнях, а також апробацією першої в історії міжнародних економічних відносин Угоди з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (ТРІПС). Удосконалення міжнародної системи регулювання прав інтелектуальної власності відбуватиметься при посиленні ролі та впливу багатосторонніх домовленостей у межах глобальної торгової системи СОТ.

  1. В умовах подальшого розвитку глобальної торгової системи пріоритетними напрямами вдосконалення національних систем регулювання прав інтелектуальної власності є створення систем протидії недобросовісній конкуренції, забезпечення захисту об’єктів інтелектуальної власності в інформаційних мережах та вдосконалення оцінки вартості прав на об’єкти інтелектуальної власності для міжнародного торговельного обміну. Недобросовісна конкуренція в сфері інтелектуальної власності проявляється у неправомірному використанні ділової репутації інших суб’єктів ринку; відтворенні зовнішнього вигляду виробів конкурентоспроможних фірм; неправомірному збиранні, розголошенні та використанні комерційної таємниці. Найбільш дієвим методом протидії недобросовісній конкуренції є гармонізація національних регулятивних механізмів конкурентної політики. Наслідком інформатизації сучасної економічної системи стало виникнення «нових» об’єктів інтелектуальної власності (програмні продукти, бази даних, доменні імена), захист яких має здійснюватися шляхом поєднання правових методів та методів інформаційної безпеки. Оцінку вартості прав на об’єкти інтелектуальної власності в міжнародній торгівлі доцільно здійснювати завдяки селективного застосування існуючих в світовій практиці порівняльного, дохідного та витратного підходів з комплексним урахуванням вихідних умов (специфіка об’єкта, мета, цільовий вид вартості, інформаційна забезпеченість методів оцінки).

  2. Удосконалення системи регулювання прав інтелектуальної власності в Україні має ґрунтуватись як на його універсальних напрямах (система протидії недобросовісній конкуренції, забезпечення захисту об’єктів інтелектуальної власності в інформаційних мережах, удосконалення оцінки вартості їх прав в міжнародній торгівлі), так і спеціальних, що обумовлені наявністю таких проблем як недосконалість законодавчо-нормативної бази щодо розподілу прав у сфері охорони і використання результатів науково-технічної діяльності, незначний попит національної промисловості на продукцію винахідницької діяльності, занепад патентних підрозділів підприємств тощо. Розвиток національної системи регулювання прав інтелектуальної власності буде відбуватися в умовах посилення впливу багатосторонніх домовленостей ТРІПС, що обумовлює необхідність реалізації комплексу заходів на законодавчо-нормативному, інституціональному та підприємницькому рівнях.

Публікації автора:

Монографії:

1. Єременко А.В. Торговельні аспекти прав інтелектуальної власності в системі Світової організації торгівлі (ТРІПС) // В кол. монографії Глобальна торгова система: розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ: Монографія / За наук. ред. канд. екон. наук доц. Т.М. Циганкової. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 326-371. (особисто автору належить 2,7 друк. арк.).

У наукових фахових виданнях:

2. Єременко А.В. Проблеми охорони інтелектуальної власності від недобросовісної конкуренції в міжнародному бізнесі // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 207: В 5 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 11-19 (0,4 друк. арк.).

3. Єременко А.В. Еволюція концепції інтелектуальної власності: міжнародний аспект // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Вип. 12. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 195-204 (0,6 друк. арк.).

4. Єременко А.В. Інтернаціональний характер інтелектуальної власності // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – Вип. 8. / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 65-71 (0,3 друк. арк.).

В інших виданнях:

5. Єременко А.В. Проблеми транскордонного переміщення об’єктів інтелектуальної власності // Матеріали наук. конф. «Міжнародна інтеграція та інформаційне суспільство». – К.: Науково-дослідний інститут міжнародних відносин НАУ, 2005. – С. 99-101 (0,1 друк. арк.).

6. Єременко А.В. Проблеми комерціалізації інтелектуальної власності в умовах інтернаціоналізації світової економіки // Матеріали виступів IX Міжнародної науково-практичної конф. «Актуальні проблеми інтелектуальної власності», м. Алушта, 5-9 вересня 2005 р. – С. 74-77 (0,3 друк. арк.).

7. Єременко А.В. Напрями гармонізації національних стандартів охорони прав інтелектуальної власності з міжнародними та європейськими нормами // Зб. матеріалів VIII міжнародної науково-практичної конф. УАЗТ «Міжнародна торгівля у контексті європейської інтеграції: проблеми теорії і практики». – К.: УАЗТ, 2005. – С. 117-119 (0,1 друк. арк.).

8. Єременко А.В. Інтелектуальна власність як фактор створення конкурентних переваг в міжнародному бізнесі // Матеріали ІV Міжнародної конф. студентів, аспірантів і молодих вчених «Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління». – К.: Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам’яті України», 2005. – С. 144-145 (0,1 друк. арк.).

9. Єременко А.В. Чинники інтернаціоналізації інтелектуальної власності // Матеріали ІІІ Міжнародної конф. студентів, аспірантів і молодих вчених «Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління». – К.: Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам’яті України», 2004. – С. 242-243 (0,1 друк. арк.).

10. Еременко А.В., Гавриш Т.В. Интеллектуальная собственность в информационных системах и ее правовая защита // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики. – Вип. 125. – Х.: ХНУРЕ, 2003. – С. 58-61 (0,2 друк. арк.) (особисто автору належить 0,1 друк. арк.: дослідження змін в концепції інтелектуальної власності в умовах інтернаціоналізації).

11. Еременко А.В. Защита прав интеллектуальной собственности в информационных системах // Материалы 7-го международного молодежного форума «Радиоэлектроника и молодежь в ХХІ веке». – Харьков: ХНУРЭ, 2003. – С. 325 (0,1 друк. арк.).