Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Пилипчук Оксана Олегівна. Історія Київського відділення Російського технічного товариства (1871- 1919) : Дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / НАН України; Центр дослідження науково- технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. — К., 2006. — 225арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 181-207.



Анотація до роботи:

Пилипчук О.О. Історія Київського відділення Російського технічного товариства (1871-1919). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М.Доброва НАН України. – К., 2006.

Дисертація присвячена дослідженню історії Київського відділення Російського технічного товариства (1871-1919). Досліджено процес становлення та функціонування даного товариства як особливої форми організації науки, висвітлено його викладацько-просвітницьку роботу, вказано на основні напрямки досліджень вчених-інженерів. Наукова і педагогічна творчість КВ РТТ відповідала назрілим потребам перебудови науки і системи освіти в Україні і була підпорядкована розв’язанню найголовніших соціально-наукових завдань. Науково-технічний доробок КВ РТТ є цінним джерелом ідей та думок, які стосуються цукрової промисловості, залізничного транспорту, комунальної справи, архітектурно-будівельних ідей, електрознавства та фотографії.

В результаті проведеного дослідження автор прийшов до ряду висновків, основні з яких виносяться на захист:

  1. З’ясовано, що наявна джерельна база, яка представлена архівними документами і періодичними виданнями – першоджерелами, є достатньою для здійснення комплексного дослідження поставленої наукової проблеми. Історіографічний аналіз показав, що донині існуючі праці розкривали історію Київського відділення РТТ фрагментарно.

  2. Встановлено, що формування Російського технічного товариства та його периферійних відділень, як соціальної структури було обумовлене об’єктивним процесом історичного розвитку Російської імперії в другій половині ХІХ ст. В період розпаду феодальних і становлення капіталістичних відносин розпочався розвиток основних галузей промисловості, що вимагало кваліфікованих кадрів і фундаментальних досліджень. Розвиток технічної науки загалом спричинив необхідність у створенні наукового центру, де б відбувалась концентрація науково-технічної думки. Таким центром в Російській імперії стало Російське технічне товариство, створене у 1866 р. в м. Санкт-Петербурзі провідними вченими, інженерами і техніками країни.

  3. Показано, що розвиток різних галузей промисловості в Російській імперії відбувався за принципом зональності. Налагоджена діяльність РТТ на території усієї країни відбувалась за рахунок створення у промислових регіонах науково-технічних організацій відділень РТТ. Розвиток на території України цукрової промисловості спричинив організацію у 1871р. Київського відділення РТТ з цукрової промисловості.

  4. Обґрунтовано, що цукрова промисловість у Російській імперії другої половини ХІХ ст. стала галуззю, яка приносила значну частину прибутку у державну казну. Соціально-політичні умови всередині країни і за її межами створили, у порівнянні з іншими, у другій половині ХІХ ст. умови ранньої монополізації галузі (80-ті рр. ХІХ ст.). У другій половині ХІХ ст. Росія повністю звільнилась від іноземного цукру і почала експорт вітчизняного на ринки Європи. На межі ХІХ і ХХ ст. цей процес отримав політичну окраску, що вимагало створення монополістичного союзу вже під контролем держави. Це спричинило утворення Всеросійського товариства цукрозаводчиків (ВТЦ) у 1903 р., членами якого були представники великого капіталу, землеволодіння та великого промислового виробництва. Майже усі вони були членами Київського Відділення РТТ, яке у другій половині ХІХ ст. стало осередком науково-технічної думки у галузі цукрової промисловості.

  5. Вперше висвітлено утворення та формування структури Київського відділення РТТ. Виділено два основні періоди функціонування КВ РТТ у дослідженнях проблем цукрової промисловості та споріднених з нею галузей в Україні, які охоплюють: І період – 1871-1888 рр. – організація була вузькоспеціалізованою; ІІ період – 1888-1919 рр. – організацію було реорганізовано на загальнотехнічну.

  6. З’ясовано, що культурно-просвітницька роль Київського відділення РТТ в популяризації науково-технічних знань проявляла себе шляхом облаштування мережі середньо-спеціальних закладів, проведення публічних лекцій, видання періодичних журналів та науково-популярної літератури. В Київському відділенні РТТ створювались музеї і виставки, засновувались премії, організовувались хімічні лабораторії, підтримувались активні наукові зв’язки з іншими науковими товариствами і організаціями. При КВ РТТ існувала бібліотека.

  7. Вперше, на основі історико-наукового аналізу виявлено особливості і визначено основні наукові та науково-технічні напрямки у Київському відділенні РТТ. Розкрито головні зв’язки між окремими науками, які взаємодіяли у єдиному процесі виготовлення цукру з цукрового буряку, його транспортування і реалізації. Історичний аналіз конкретного матеріалу дозволив виділити такі напрямки досліджень: а) техніка і технологія цукрового виробництва; б) хімія цукрового виробництва; в) дослідження проблем землеробства у цукровій промисловості; г) вивчення окремих питань геології у зв’язку з розвитком цукрової промисловості; д) економіка і статистика цукрового виробництва. Після 1888 р. у Київському відділенні РТТ виникли інші напрями досліджень, присвячені залізничному транспорту, фотографії та технічному облаштуванню м. Києва.

  8. Простежено, що соціально-політичні зміни у Російській імперії на початку ХХ ст. негативно вплинули на розвиток технічної наукової думки в Україні. Перша світова війна, Громадянська війна, Жовтнева революція, діяльність УНР та Центральної Ради частково знищили здобутки технічної науки, зруйнували встановлені десятиліттями форми спілкування і діяльності науково-технічної громадськості, значно призупинили розвиток цукрової промисловості і залізничного транспорту.

  9. Визначено, що загальним підсумком науково-технічних досліджень в Київському відділенні РТТ є те, що протягом порівняно невеликого історичного проміжку часу в межах технічної науки було піднято і обговорено досить широке коло проблем, присвячених цукровій промисловості та спорідненим з нею галузям. Дане дослідження дозволяє сформулювати думку про Київське відділення РТТ, як про концентроване висвітлення наукових і науково-громадських досягнень української технічної науки.

Публікації автора:

  1. Пилипчук О.О. “Записки Київського відділення Російського технічного товариства ”: історія виникнення і зміст (1870 – 1918 рр.) // Вісник Харківського університету. Серія “Історія та географія” – 2002.- Вип.12. – С.56-61.

  2. Пилипчук О.О. М.А. Бунге і початок видання “Записок Київського відділення Російського технічного товариства” // Історія української науки на межі тисячоліть. – 2002. – Вип.8. – С.198-204.

  3. Пилипчук О.О. Життєвий і творчий шлях видатного українського вченого-хіміка, педагога і громадського діяча – Миколи Андрійовича Бунге (1842-1914 рр.) // Історія української науки на межі тисячоліть. – 2002. - Вип.9. – С.160-169.

  4. Пилипчук О.О. Науково-освітня та організаційна діяльність професора-хіміка П.П. Алексєєва (1840-1891 рр.) // Історія української науки на межі тисячоліть. – 2003. – Вип.11. – С.160-165.

  5. Пилипчук О.О. Становлення науково-дослідницької діяльності у Київському Відділенні Російського технічного товариства на початку 70-х років ХІХ ст. // Історія української науки на межі тисячоліть. – 2003. – Вип. 13. – С. 101-108.

  6. Пилипчук О.О. Вирішення проблем історії техніки через призму дослідження історії Київського відділення Російського технічного товариства (1871-1918) // Історія української науки на межі тисячоліть. – К., 2004. – Вип.17. – С.173-180.

  7. Пилипчук О.О. Становлення та розвиток Київського відділення Російського технічного товариства (1871-1918) // “Наука і наукознавство”. – К., 2005. – №.1. – С.103-110.

  8. Пилипчук О.О. Внесок членів Київського Відділення Російського Технічного Товариства в створення Київського політехнічного інституту ім. Олександра ІІ у м. Києві // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ, 2005. – №4 (86). – С.194-201.

  9. Пилипчук О.О. До історії становлення і діяльності Київського відділення Російського технічного товариства // Історія освіти, науки і техніки в Україні: Перша конференція молодих вчених та спеціалістів: Тези доповідей та повідомлень (30 травня 2002 року, м. Київ) / УААН, ЦНСГБ, Академія наук вищої школи України. Відділ історії освіти, науки і техніки. – К., 2002. – С. 107-108.

  10. Пилипчук О.О. Діяльність Київського відділення Російського технічного товариства наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. // Матеріали ІІІ Добровської конференції з наукознавства та історії науки. – К., 2003. – С. 272-277.

  11. Пилипчук О.О. Внесок Київського відділення Російського технічного товариства у розвиток цукрової промисловості // Актуальні питання історії техніки: Матеріали 2-ї Всеукраїнської наукової конференції (23-24 листопада 2003 року) / Державний політехнічний музей при НТУУ “КПІ”. Центр пам’яткознавства НАНУ і УТОПІК. – К., 2003. – С. 35-36.

  12. Пилипчук О.О. Шляхи вирішення проблем залізничного транспорту в КВ РТТ (1882-1918 р.) // Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління: Тези доповідей першої науково-практичної конференції: Ч.2. Економіка і управління. (4-5 грудня 2003 р.) / Київський університет економіки та технологій транспорту. – К., 2003. – С. 180-181.

  13. Пилипчук О.О. Педагогічна діяльність членів Київського відділення Російського технічного товариства // Дев’ята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки (23 квітня 2004 р., м.Київ). – К., 2004. – С.100-104.

  14. Пилипчук О.О. Паливні питання у Київському відділенні Російського технічного товариства // Десята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки (27 травня 2005 р.). – К., 2005. – С. 188-195.