Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Примак Олена Іванівна. Історія становлення та розвитку наукових основ автоматизації технологічних процесів у птахівництві. : Дис... канд. наук: 07.00.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Примак О.І. Історія становлення та розвитку наукових основ автоматизації технологічних процесів у птахівництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Державна наукова сільськогосподарська бібліотека УААН. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена проблемі виявлення основних закономірностей історичного розвитку автоматизації технологічних процесів у птахівництві і становленню першого наукового центру в цій галузі. Розроблено періодизацію її історичного розвитку, яка включає: ранній, машинний, науково-теоретичний і сучасний періоди. У сучасному періоді виділено три етапи розвитку автоматизації технологічних процесів у птахівництві: етап розвитку з використанням механічних і електричних виконавчих систем; етап розвитку з використанням робототехніки, комп’ютерної техніки і засобів електроніки; етап розвитку з використанням мікропроцесорної і мікроконтролерної техніки.

Розглянуто питання історії розвитку теорії й практики автоматизації технологічних процесів у птахівництві у світовому контексті. Проаналізовано і висвітлено науково-організаційну спадщину засновника наукового центру з автоматизації технологічних процесів у птахівництві І.І. Мартиненка, з’ясовані чинники її становлення та розвитку.

1. Комплексний аналіз стану дослідження проблеми дав змогу виявити основні історичні закономірності та тенденції формування теорії і практики автоматизації технологічних процесів у птахівництві, що дозволило обґрунтувати напрями дослідження, серед яких: розробка методологічних та теоретичних питань; вивчення історії розвитку механізації і автоматизації технологічних процесів в птахівництві у світовому контексті; аналіз досліджень наукового центру з автоматизації технологічних процесів у птахівництві України.

2. Сформульовано основні принципи теорії історії розвитку автоматизації технологічних процесів у птахівництві: принцип взаємного впливу засобів автоматизації технологічних процесів і середовища – з одного боку, машини, установки та системи автоматизації на всіх етапах історичного розвитку по-різному впливали на створення оптимальних умов розвитку птахівництва як галузі виробництва, а з другого боку – ця техніка і технології вдосконалювались, трансформувались з врахуванням вимог і умов утримання птиці, а також конкретної історичної ситуації; принцип пріоритету обдарованої особистості полягає в тому, що підготовлена історичним і соціально-економічним розвитком ситуація та накопичений науковий потенціал, який має глибинні корені формування наукової думки, вимагають появи та розквіту творчих сил геніальної людини, здатної творити, розвивати напрямок науки, актуальний для конкретної історичної ситуації. Ці наукові принципи можуть слугувати основою теоретичних пошуків у даному напрямку науки і техніки.

3. У сучасному періоді виділено три етапи розвитку автоматизації технологічних процесів у птахівництві: етап розвитку з використанням механічних і електричних виконавчих систем (початок 50-х рр. ХХ ст. – середина 70-х рр. ХХ ст.), етап розвитку з використанням робототехніки, комп’ютерної техніки і засобів електроніки (друга половина 70-х рр. ХХ ст. – середина 90-х рр. ХХ ст.), етап розвитку з використанням мікропроцесорної і мікроконтролерної техніки (друга половина 90-х рр. ХХ ст. – до цього часу).

4. Встановлено, що у процесі створення нової техніки для птахівництва у світовому контексті велика увага приділялася автоматизації утримання промислового стада курей і ремонтного молодняку в багатоярусних автоматизованих кліткових батареях, мікроклімату і санітарно-ветеринарній обробці, системі кормороздачі і напування, переробці та транспортуванню продуктів птахівництва, прибиранню і переробці пташиного посліду з широким використанням мікропроцесорної і комп'ютерної техніки практично у всіх виробничих процесах цієї галузі. Це забезпечує отримання високоякісної, екологічно чистої продукції птахівництва.

5. Аналіз винахідництва в промисловому птахівництві показав, що принципово нові технічні рішення з автоматизації технологічних процесів у птахівництві складають майже 45% від загальної їх кількості. Це свідчить про велику зацікавленість виробників продукції птахівництва у винаходах стосовно автоматизації виробничих процесів у цій галузі, що здешевлює продукцію, знижує енергоємність і підвищує рентабельність виробництва.

6. Виділено 5 основних напрямів дослідження наукового центру з автоматизації технологічних процесів у птахівництві, створеного академіком УААН І. І. Мартиненком: обчислювальна та мікропроцесорна техніка, автоматичні системи управління в птахівництві, системи автоматичного регулювання контролю параметрів мікроклімату, елементи автоматики та автоматизації процесів, електрифікація та енергетика для птахівництва, які покладені в основу розробленої класифікації, що підкреслює широту інтересів учнів і послідовників лідера школи і можуть бути використані під час аналогічних історико-наукових досліджень.

7. Науковий центр з автоматизації технологічних процесів у птахівництві займався такими проблемами: дослідження параметрів мікроклімату і розробка методів і технічних засобів автоматизації температурно-вологісних режимів і вентиляції пташників (М.М. Неділько); розробка автоматичних вентиляційно - зволожувальних установок для створення мікроклімату в пташниках півдня України (В.М. Андренко); вивчення процесу зволоження припливного повітря пташників дисковими зволожувачами і створення автоматичних систем регулювання параметрів мікроклімату (М.О. Чуєнко); робота над схемами і технічними засобами для електричної зарядки й автоматичного розпилення аерозолів лікарських препаратів у птахівничих приміщеннях (В.П. Лисенко); розробка підсистеми збору і обробки інформації на птахофабриці яєчного напрямку (С.Я. Хоменко); математичне моделювання інформаційних потоків біотехнічної системи з метою побудови автоматизованої системи управління технологічними процесами у пташнику (В.М. Решетюк) та ін. Окремі послідовники цих учених створюють свої наукові напрямки, передаючи досвід і концепції І.І. Мартиненка наступним поколінням.

8. Кращі учні академіка І.І. Мартиненка самостійно розвивають наукові концепції теоретичної спадщини свого вчителя. Так, академік Академії технологічної кібернетики, доктор технічних наук, професор М.Л. Гірник зі Львівського лісогосподарського інституту опрацьовує проблему теплообмінних процесів у виробничих приміщеннях; професор В.В. Сидоренко з Кіровоградського національного технічного університету розробляє системи автоматизації сільськогосподарської техніки з використанням мікропроцесорів і мікроЕОМ; професор В.П. Лисенко та доцент В.М. Решетюк із Національного аграрного університету працюють над розвитком і вдосконаленням систем автоматизації технологічних процесів для птахівничих приміщень на базі мікропроцесорної техніки.

9. Значний внесок у розвиток автоматизації технологічних процесів промислового птахівництва зробили науковці Українського науково-дослідного інституту птахівництва (нині Інститут птахівництва УААН): І.І. Івко, Ф.І. Осташко, О.П. Бондаренко, М.І. Сахацький, В.І. Андрєєв та ін.; Українського науково-дослідного інституту механізації та електрифікації сільського господарства (нині ННЦ «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства УААН»): А.І. Адаменко, В.І. Жоров, В.А. Ярощук, О.І. Огородніков, М.К. Лінник, В.М. Келембет, В.М. Федотов та ін.; Української сільськогосподарської академії (нині Національний аграрний університет): І.І. Мартиненко, Г.Г. Русин, О.М. Жадан, В.І. Хрипун та ін.; Харківського сільськогосподарського інституту ім. В.В. Докучаєва (нині Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва): Є.Г. Подоба, В.А. Васильєв та ін.; Науково-дослідного інституту тваринництва Лісостепу і Полісся УРСР (нині Інститут землеробства і тваринництва західного регіону УААН): В.І. Вишневський, С.І. Сметнєв, О.В. Раєцький, Ф.І. Осташко, В.О. Агибалов та ін.; Одеського технологічного інституту харчової промисловості (нині Одеська національна академія харчових технологій): В.М. Старич, В.В. Кормараки, М.І. Колтиков, П.П. Батаюк та ін.; Кримського проектно-конструкторського технологічного інституту: Ю.Я. Швець, О.У. Вишняков, Г.П. Серий, М.Г. Алексєєв, М.І. Лозовий та ін.; заводи «Ніжинсільмаш», «П’ятигорськсільмаш», «Техна», «Рівносільмаш», «Еталон», Харківський завод електромонтажних виробів, «Промавтоматика» тощо.

Публікації автора:

  1. Примак О.І., Трегуб М.І., Примак І.Д. Історія української наукової школи автоматизації технологічних процесів та електротехнологій у сільському господарстві академіка І.І. Мартиненка: Монографія. – Біла Церква, 2006. – 96 с.

  2. Примак О.І. Нотатки з історії автоматизації птахівництва в Україні // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук.– К., 2003. – Вип. 13. – С. 118-124.

  3. Примак О.І. Засновник української школи автоматизації в сільському господарстві // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. – К., 2004. – Вип. 14. – С. 155-162.

  4. Примак О.І. Автоматизація птахівництва: фрагменти історії // Дослідження з історії техніки: Зб. наук. пр. / За ред. Л.О. Гріффена. – К., 2004. – Вип.5. – С. 136-143.

  5. Примак О.І. Науковий спадок академіка Петра Мефодійовича Василенка з автоматизації сільськогосподарського виробництва // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. –К., 2005. – Вип. 18. – С. 135-139.

  6. Примак О.І. Лідер у теорії і практиці з сучасної автоматизації в птахівництві України – академік І.І. Мартиненко // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. – К., 2005. – Вип.20.– С. 144-149.

  7. Примак О.І. Історія виникнення «автоматичних пристроїв» далекої давнини // Дослідження з історії техніки: Зб. наук. пр. / За ред. Л.О. Гріффена. –К., 2005. – Вип.7. – С. 33-37.

  8. Примак О.І. Внесок академіка Петра Мефодійовича Василенка в розвиток автоматизації сільськогосподарського виробництва (До 105-річчя від дня народження) // Науковий вісник Ужгородського університету: Зб. наук. пр. –Ужгород, 2005. – Вип. 15. – С. 40-43.

  9. Примак О.І. Портрет вченого зі стендів наукового природничо-історичного музею Національного аграрного університету України // Науковий природничо-історичний музей Національного аграрного університету / Редкол.: О.П.Мельник (відп. ред.) та ін. – К., 2004. – Вип. 1. – С. 202-209.

  10. Примак О.І., Примак І.Д., Трегуб М.І. Засновник наукової школи автоматизації та електротехнологій в сільському господарстві в Україні. До 80-річчя з дня народження академіка Мартиненка І.І. // Аграрні вісті. –Біла Церква, 2004. – Вип.3. – С. 30.

  11. Примак О.І. Особистість вченого в історії науки і техніки // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол.: Д.О. Мельничук (відп. ред.) та ін. –К., 2005. – Вип.80. – С. 62-67.

  12. Примак О.І. Розвиток автоматизації мікроклімату в птахівництві // Вісник аграрної науки: Науково-теоретичний журнал. – К.,2005. – Вип.8. – С. 76-78.

  13. Примак О.І. Історія автоматизації птахівництва в країні // Історія освіти, науки і техніки в Україні / Матеріали II конференції молодих вчених та спеціалістів. Київ. 27-28 травня 2004. – К., 2004. – С. 171-173.

  14. Примак О.І., Мудрук О.С. Фундаментальні досягнення фізики в еволюції автоматизації птахівництва // Матеріали IX Всеукраїнської наукової конференції «Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики» Київ. 8-9 червня 2004. – К., 2004. – С. 123.

  15. Примак О.І. Із витоків історії автоматизації технологічних процесів // Другий міжрегіональний науково-практичний семінар молодих вчених. Луганськ. 27-28 серпня 2004 р. – Луганськ, 2004. – С. 45-47.

  16. Примак О.І. Перспективи створення музеїв автоматизації у сільському господарстві // Український технічний музей: історія, досвід, перспективи. Матеріали 4-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції. Київ. 12-13 травня 2005р. – К., 2005. – С. 42-43.

  17. Примак О.І. Історичні аспекти зародження і розвитку автоматизації як галузі сільськогосподарського виробництва // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Сучасний соціокультурний простір 2005». Київ. 26-30 вересня 2005 р. / спосіб доступу – Назва з дисплею.

  18. Примак О.І., Мудрук О.С. Розвиток теорії та практики автоматизації птахівництва України // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Актуальні проблеми сучасної науки». Київ. 28-31 жовтня 2005 р. / спосіб доступу – Назва з дисплею.

  19. Примак О.І. Наукова школа з автоматизації у сільському господарстві // Матеріали 4-ї Всеукраїнської наукової конференції «Актуальні питання історії техніки». Київ. 20-21 жовтня 2005 р. – К., 2005. – С. 142-144.

  20. Примак О.І. Історичні етапи становлення і розвитку обчислювальної техніки в контексті світового розвитку // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Сучасність, наука, час. Взаємодія та взаємовплив». Київ. 28-30 листопада 2005 р. / спосіб доступу – Назва з дисплею.

  21. Примак О.І. Автоматизація технологічних процесів сільсько-господарського виробництва: становлення та розвиток // Матеріали третьої конференції молодих учених та спеціалістів «Історія освіти, науки і техніки в Україні». Київ. 26-27 травня 2006 р. – К., 2006. – С. 46-47.

  22. Примак О.І. Історія розвитку винахідництва в промисловому птахівництві (1946-1987 рр.) // Матеріали третьої конференції молодих учених та спеціалістів «Історія освіти, науки і техніки в Україні». Київ. 26-27 травня 2006 р. – К., 2006. – С. 47.

  23. Примак О.І. Зародження автоматизації, як науки і її подальший розвиток // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і технології: крок в майбутнє – 2006». Бєлгород. 20-31 травня 2006 р. – С. 52-53.

  1. Примак О.І. Історичні аспекти зародження і розвитку теорії автоматичного регулювання // Матеріали 5-ї Всеукраїнської наукової конференції «Актуальні питання історії техніки». Київ. 19-20 жовтня 2006 р. – К., 2006. – С.182-183.

  2. Примак О.І., Примак І.Д. Проблема наукової школи в історії науки і в сучасній науці // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Наука та технології: крок в майбутнє – 2007». Дніпропетровськ. 1-15 березня 2007 р. – С. 22-26.