Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Гукалова Ірина Володимирівна. Якість життя населення України: теоретико-методологічні основи суспільно-географічного дослідження : Дис... д-ра наук: 11.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Гукалова І.В. Якість життя населення України: теоретико-методологічні основи суспільно-географічного дослідження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук із спеціальності 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Інститут географії НАН України, Київ, 2008.

У дисертації розроблено теоретико-методологічні засади та методику суспільно-географічного дослідження якості життя населення. Сутність категорії «якість життя населення» розкрито з позицій геосистемного підходу та основних положень концепції збалансованого розвитку, проаналізоване її становлення в географії та за її межами. Розкриті співвідношення якості життя населення з суміжними категоріями «умови життя», «рівень життя», «спосіб життя». Обґрунтовано принципи дослідження якості життя населення у суспільній географії. Розроблено методичні засади типізації регіонів України за ключовими ознаками диференціації якості життя населення – характеристиками демосоціальної обстановки і соціальної спрямованості економіки, а також за розширеним колом показників розвитку, який включає характеристики розвитку економіки, інфраструктури і житлового благоустрою, ресурсоємності економіки та екологічної ситуації, сприятливості умов соціокультурного розвитку. Виявлено роль факторів впливу на формування якості життя населення в регіонах Україні – суспільно-географічного положення, урбанізаційної структури, особливостей економічної, фінансової та інформаційної глобалізації. На прикладі України апробовано методику оцінки якості життя населення, на основі чого визначені типи регіонів за специфікою співвідношення її головних формуючих складових. Визначені пріоритетні напрями покращення якості життя населення в різних типах регіонів України і розкрито передумови формування політики якості життя населення в Україні з урахуванням сучасних проблем перехідного періоду і проникнення постіндустріальних тенденцій.

На основі виконаного дисертаційного дослідження розв’язана важлива наукова проблема – обґрунтовані теоретико-методологічні засади суспільно-географічного дослідження ЯЖН як категорії, яка має просторово-часовий вимір і є засобом акумуляції і трансляції змісту і результатів розвитку країни та її регіонів. Це дає підстави сформулювати висновки теоретико-концептуального, методичного та науково-практичного спрямування, що підтверджені просторово-структурованою інформацією, щодо оцінки ЯЖН в Україні на сучасному етапі.

1. Міждисциплінарна взаємодія, активна гуманізація і екологізація економічної географії впродовж останніх десятиріч, призвели до необхідності обґрунтування впорядкованої системи понять, які відображають логіку суспільно-географічного аналізу умов життя і стану населення. З позицій суспільної географії у дисертації сформульоване визначення ЯЖН як категорії, що характеризує умови життєдіяльності та розвитку населення у конкретному середовищі з точки зору його здатності забезпечувати відновлення і збалансований розвиток суспільства. Під ЯЖН розуміється соціо-еколого-економічна визначеність умов життя населення та характеристик його стану у певному регіоні і певний час. Такі поняття як «рівень життя», «умови життя», «спосіб життя» є більш вузькими, які можна розглядати як формуючі ЯЖН категорії. Значущою рисою ЯЖН є її геопросторова обумовленість.

Опрацювання ЯЖН в рамках суспільної географії закономірне – це продукт внутрішньонаукової інтеграції різнопланових досліджень, енергетичним джерелом для виникнення яких є дослідження умов життя і стану населення, конкретно-регіональних умов прояву цієї нерозривної єдності. При цьому «якість» розуміється не як ступінь добротності життя чи відсутності недоліків і вад, а як сукупність характеристик, які свідчать про те, що конкретні особливості життєдіяльності населення, умови проживання і стан населення є саме такими, а не іншими. Акцент на другому філософському тлумаченні «якості» та обґрунтування доцільності його застосування при оцінці саме якості життя населення в географії являє собою стрижень розроблених засад дослідження та методики оцінки ЯЖН в регіонах України.

2. Оцінка ЯЖН має спиратися на існуючі сучасні концепції і теорії, які пояснюють процес соціально-економічного розвитку та його результати. Найважливішими серед них слід визнати: концепцію ЗР (геосистемний підхід), геоекономічний і геостратегічний підходи. Основними принципами оцінки є: комплексність, системність, динамічність, врахування відкритості регіонів і соціуму, підбір універсальних показників, врахування і відображення окремих особливостей перехідного періоду, а також інтегрування гендерно-вікового підходу з метою кращого осмислення соціальної специфіки розвитку.

3. Проведений ретроспективний аналіз досліджень у проблематиці ЯЖН дозволив констатувати, що накопичений науковий досвід у визначенні змісту ЯЖН є відображенням певних домінант досліджень у межах різних галузей знань, насамперед, в економіці і соціології, а також у різних країнах, які характеризуються специфічними особливостями освоєння території і способом життя людей. Оцінка ЯЖН в Україні на сьогоднішній день має базуватися на побудові системи комплексних показників, підбір яких співвіднесений зі стратегічними напрямами розвитку України – збереженням її соціального та природного капіталу, забезпеченням економічної, соціальної та екологічної безпеки і підвищенням конкурентоспроможності. Слід з великою обережністю застосовувати до України критерії і методики оцінки, розроблені для інших країн, навіть і близьких за своїми проблемами. В них присутня опора на власні, і не завжди можливі для відтворення в українських умовах, джерела розвитку, передбачається відповідна мотивація населення до конкретного способу життя, що не дозволяє врахувати специфіку відтворення умов життя саме в Україні.

4. На основі концептуалізації ЯЖН у суспільній географії, визначення її змісту і структури, а також використання ряду методів (математичної статистики, порівняльно-географічного, просторового аналізу і географічної типізації, картографічного моделювання тощо) у дисертації було розроблено методику оцінки ЯЖН у регіонах України. Територіально-системне розуміння ЯЖН передбачає виділення в її складі економічної, соціальної, екологічної та духовних структурно-функціональних підсистем, які, у свою чергу, описуються цілим рядом складових і категорій. Кожна з них має кількісний вираз у вигляді інтегральних індексів різного рангу, порівняння яких дає підстави визначити якісні регіональні відмінності у специфіці формування ЯЖН.

5. З метою експрес-діагностики ЯЖН розроблено типізацію регіонів, яка ґрунтується на оцінці положення регіонів у системі координат двох головних диференціюючих ЯЖН ознак – сприятливості демосоціальної обстановки і соціальної спрямованості економіки. Для детального опису результатів соціо-економіко-екологічної взаємодії, умов життя і стану населення обґрунтовано засади інтегральної оцінки ЯЖН і розширеної типізації регіонів України, в основу якої покладено 123 показники. Виділення типів у цьому випадку здійснено за допомогою кластерного аналізу, який дозволив встановити ступінь схожості «профілів» (укладених за сьома векторами інтегральних індексів сприятливості демосоціальної обстановки, соціальної спрямованості економіки, житлової та інфраструктурної забезпеченості, ресурсоєності виробництва і напруженості екологічної ситуації, сприятливості умов соціокультурного розвитку) ЯЖН у регіонах.

6. Потенціал географічних факторів впливу на ЯЖН, зокрема, потенціал впливу СГП, має бути врахований як чинник можливої трансформації способу та умов життя шляхом врахування щонайменше: положення регіонів по відношенню до головних транспортних артерій міжнародного значення і аеропортів, віддаленості від столиці, розташування по відношенню до Державного кордону та виходу до моря. В якості інших важливих факторів формування і зміни ЯЖН слід виділити забезпеченість населення територіальним ресурсом, урбанізаційну структуру регіону, а також ступінь проникнення глобальних тенденцій економічної, соціокультурної, інформаційної та екологічної інтеграції.

7. Обґрунтування ЯЖН у межах суспільної географії дозволяє по-новому поглянути на ряд суспільно-географічних процесів, зокрема не тільки на просторовий, але й на соціальний «вимір» урбанізації та її результатів в регіонах України. Будучи високоурбанізованою (за часткою міських жителів) країною, Україна відрізняється від багатьох розвинутих країн за показниками, які свідчать про поширення міського способу і умов життя – специфікою урбаністичної структури, специфікою зайнятості населення, побутовою облаштованістю життя в регіонах тощо. Значною мірою це обумовлено історичними особливостями і підходами до формування і розвитку міст і міського середовища, зокрема за часів прискореної індустріалізації, які підсилюються сьогоднішніми складнощами перехідного періоду, коли демографічний та екологічний ресурс зростання більшості міст в Україні (за виключенням столиці) вичерпується набагато швидше у порівнянні зі швидкістю поширення переваг міських умов і міського способу життя.

8. Результати проведених за двома підходами типізацій свідчать про існування в Україні щонайменше семи типів регіонів, специфічних за особливостями умов життя і стану населення, які потребують уніфікованих процедур організації і спрямування процесу управління комплексним соціально-економічним розвитком. Їх коротку характеристику наведено вище. Дослідження вказує на те, що в Україні немає такого типу, який характеризується однозначно позитивно чи негативно за всіма складовими індексами ЯЖН.

9. Характерною рисою ЯЖН у регіонах України є незбалансованість розвитку окремих її складових. Володіючи інформацією щодо однієї з суттєвих типологічних ознак, встановити якісні особливості інших не завжди можливо через специфічність взаємовпливу різних чинників. Певні «макрориси» ЯЖН в Україні за вектором «захід-схід» формуються у сполученні еколого-географічного і соціально-економічного факторів, хоча варіабельність у профілях ЯЖН залишається доволі значною. Тим не менш, регіонам з ідентичними чи подібними соціально-економічними рисами притаманні і близькі риси демосоціального розвитку, тенденції формування екологічної ситуації. Зокрема, західні області України, маючи «запас міцності» за показниками демосоціального розвитку та екологічній ситуації, відстають за індексом розвитку економіки, інфраструктурною і житловою забезпеченістю, показниками рівня зарплат тощо. Провідні ресурсно-індустріальні регіони відрізняються протилежними тенденціями – індекс розвитку економіки і рівень зарплат тут значно випереджає всі інші чинники життєзабезпечення. Найбільші розбіжності між інтегральними індексами характерні для Києва, а також Рівненської, Чернігівської, Херсонської та Кіровоградської областей. Діагностика такої незбалансованості важлива для формулювання завдань регіональної політики.

10. Покращення ЯЖН в Україні пов’язане із ступенем врахування регіональної і місцевої специфіки розвитку країни. Пріоритетні напрями формування відповідної регіональної політики можуть ґрунтуватися на багатомірній типізації регіонів за особливостями формування ЯЖН. Суспільно-географічні дослідження здатні вплинути на формування регіональної статистики, геоінформаційного картографування, регіонального планування. Основою такої діяльності має бути посилення геосистемності географічних досліджень і організація моніторингу ЯЖН. До числа інструментів покращення ЯЖН повинен входити територіальний маркетинг, який, у загальному вигляді, означає певний спосіб мислення і дій регіональних органів управління в їх взаємодії з власниками, підприємцями, спрямований на задоволення потреб населення як у конкретному регіоні, так і за його межами. Це передбачає системне вивчення стану і тенденцій розвитку територій з метою впровадження рішень щодо підтримки привабливості і престижу регіону, а також зосередженого там потенціалу. Необхідно налагодити регулярний збір репрезентативної інформації (включаючи соціологічні опитування), яка відображає специфіку ЯЖН у регіонах України. Для цього має бути розроблена і затверджена Концепція покращення ЯЖН в Україні.

Публікації автора:

Колективні монографії:

  1. Sustainable Development for Central and Eastern Europe / Ulrich Graute.– SPRINGER–Verlag Berlin; Heidelberg; New York, 1998.–315 p. (Особистий внесок автора: розділ «Socio-economic Consequences of the Chernobyl Catastrophe and Regional Development in Ukraine» обсягом 1,1 д.а. (P.243–254)).

  2. Land–Use Changes and their environmental Impact in rural Areas in Europe / Man and Biosphere series.– Paris – London: UNESCO, 1999.– Volume 24. – 262 p. (Особистий внесок автора до розділу «Ecological-economic Problems of Land Use in the Ukraine»: 0,5 друк. арк. (P.221–234) – проаналізована сучасна структура землекористування в Україні і ступінь антропогенної трансформації території, економічні проблеми використання земельних і водних ресурсів, структурні проблеми в економіці окремих регіонів).

  3. Rise and Decline of Industry in Central and Eastern Europe: a Comparative Study of Cities and Regions in Eleven Countries / B.Mller, G.Lintz. SPRINGER–Verlag Berlin; Heidelberg; New York, 2004. – 275 p. (Особистий внесок автора до розділу «Ukraine: Transformation of Economic Structure as the Key to Spatial Development»: 0,7 д.а. (P.229–254) – розглянуто соціально-економічні проблеми трансформації економіки України з акцентом на соціальних та екологічних проблемах депресивних регіонів).

  4. Оцінка стану виконання підсумкових документів Всесвітнього саміту зі сталого розвитку (Йоганнесбург, 2002) в Україні / Л.Г.Руденко, Г.О.Білявський, І.О. Горленко та ін. – К.:Академперіодика, 2004 – 208 с. (Особистий внесок автора: розділ «Соціальні аспекти впровадження положень саміту» обсягом 3 д.а. (С.41–72)).

  5. Конструктивно-географічні напрями регіонального природокористування в зв’язку із розвитком мінерально-сировинної бази України: монографія / В.П.Палієнко, Л.Г.Руденко, І.О.Горленко та ін.; Ін-т географії НАН України. – Київ, 2006.– 309 с.– Укр. - Деп. в ДНТБ України 21.05.07, №35 – Ук2007. Реф. в: РЖ «Депоновані наукові роботи» – 2007.–№ 9. (Особистий внесок автора: розділ «Соціальні аспекти розвитку територій інтенсивного освоєння мінеральних ресурсів» обсягом 0,5 д.а. (С.187-196)).

Статті у фахових виданнях:

  1. Гукалова І.В. Географічні аспекти вивчення впливу екологічної ситуації на людський розвиток в Україні (на прикладі наслідків Чорнобильської катастрофи) // Український географічний журнал. – 1999. – № 4.– С.16–22.

  2. Дослідження проблем навколишнього середовища і розвитку України кінця ХХI століття / В.В.Волошин, В.Д.Байтала, М.В.Григорович та ін. // Український географічний журнал. – 2001. – №3. – С. 98–109. (Особистий внесок автора: 0,3 д.а. – проаналізовано основні еколого-соціальні проблеми розвитку регіонів та особливості техногенного пресингу на навколишнє природне середовище в Україні).

  3. Руденко Л.Г., Підгрушний Г.П., Гукалова І.В. Старопромислові регіони України: пошук стратегії збалансованого розвитку // Український географічний журнал. – 2002. – № 1. – С.4–13. (Особистий внесок автора: 0,4 д.а. – охарактеризовано проблеми старопромислових регіонів у трансформаційний період, виділені перспективні напрями розвитку господарства Донецької області як специфічного старопромислового регіону України).

  4. Вплив Чорнобильської катастрофи на соціально-економічний розвиток Київського Придніпров’я / І.В.Гукалова, С.А.Лісовський, Н.О.Касьянова та ін. // Географія і сучасність. Зб.наук.праць. Національний педуніверситет ім. Драгоманова – Київ, 2002. – Вип.7. – С.55–64. (Особистий внесок автора: 0,25 д.а. – з суспільно-географічних позицій структуровано і охарактеризовано наслідки впливу Чорнобильської катастрофи на окремі регіони України).

  5. Гукалова І.В. Розвиток соціальної сфери регіону в сучасних умовах: суспільно- та еколого-географічні засади вивчення // Географія і сучасність. Зб.наук.праць. Національний педуніверситет ім. Драгоманова – Київ, 2002.– Вип.8. – С.45–55.

  1. Дослідження стану екологічної безпеки України / С.А.Лісовський, І.В.Гукалова, Н.О.Касьянова та ін. // Географія і сучасність. Зб.наук.праць. Національний педуніверситет ім. Драгоманова. – Київ, 2002. – Вип.7. – С.167–176 (Особистий внесок автора: 0,2 д.а. – досліджено окремі аспекти екологічної безпеки, особливості прояву еколого-соціальних проблем, з суспільно-географічних позицій структуровано і розкрито наслідки впливу Чорнобильської катастрофи на окремі регіони України).

  2. Гукалова І.В. Деякі суспільно-географічні аспекти впровадження інформаційних технологій // Український географічний журнал. – 2003. – № 1. – С.33–39.

  3. Гукалова І.В. Опрацювання регіональних стратегій сталого (збалансованого) розвитку України з урахуванням її природно-господарського районування // Економічна та соціальна географія: Наук.зб./ Ред.кол.: С.І.Іщук та ін. – К., 2002. – Вип.53. – С.235–243.

  4. Конструктивно-географічні напрями регіонального природокористування у зв’язку з розвитком мінерально-сировинної бази України (концептуальний аспект) / Л.Г.Руденко, В.П.Палієнко, Л.М.Шевченко та ін. // Український географічний журнал. – 2003. – №4. – С.11–18 (Особистий внесок автора: 0,05 д.а. – викладені окремі соціально-географічні аспекти впливу розвитку гірничодобувної промисловості на процес землекористування в регіоні).

  5. Гукалова І.В. До питання про роль екологічного чинника в загальній оцінці якості умов життя в Україні // Український географічний журнал. – 2004. – № 3. – С.83–88.

  6. Підходи, принципи та методи конструктивно-географічних досліджень регіонального природокористування у зв’язку з розвитком мінерально-сировинної бази України / Л.Г.Руденко, В.П.Палієнко, В.Д.Байтала та ін. // Український географічний журнал. – 2004. – №3.– С.13–19 (Особистий внесок автора: 0,05 д.а. – обґрунтовано принципи досліджень гірничовидобувного природокористування з точки зору його впливу на стан населення і розвиток соціальної сфери).

  7. Гукалова І.В. Особливості формування сучасної еколого-соціальної ситуації (на прикладі Житомирської області) // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського. Сер.: географія.– Вінниця, 2004. – Вип.7.– С.165–176.

  8. Гукалова І.В. До вибору актуальних напрямів соціально-географічних досліджень в Україні // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського. Сер.: Географія. – Вінниця, 2005. – Вип.8. – С.98–103.

  9. Гукалова І.В. Якість життя населення України: передумови дослідження // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Географія. – Тернопіль: Тернопільський національний педагогічний університет ім. В.Гнатюка, 2004.– № 3. – С. 113–119.

  10. Руденко Л.Г., Гукалова І.В. Ідея збалансованості розвитку і якість життя населення // Український географічний журнал. – 2005. – №2. – С. 44–50. (Особистий внесок автора: 0,3 д.а. – розкрито сутність концепції збалансованого розвитку і концепції якості життя як ідей інтеграції суспільства, осмислено становлення концепцій у межах географії).

  11. Гукалова І.В. Постчорнобильські соціальні проблеми та якість життя в постраждалих регіонах України // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Географія. – Тернопіль: Тернопільський національний педагогічний університет ім. В.Гнатюка, 2005.– № 1. – С.111–121.

  12. Проблеми природокористування в гірничодобувних районах України (географічний аспект) / Л.Г.Руденко, В.П.Палієнко, М.Є.Барщевський та ін. // Український географічний журнал. – 2005. – №3. – С.18–23. (Особистий внесок автора: 0,05 д.а. – розглянуті можливі соціальні наслідки гірничодобувної діяльності і проблеми їхньої мінімізації).

  13. Гукалова І.В. Суспільно-географічний погляд на якість життя населення і функції категорії // Географія і сучасність. Зб.наук.праць. Національний педуніверситет ім.Драгоманова. – Київ, 2005. – Вип. 13. – C.65–76.

  14. Гукалова І.В. З досвіду суспільно-географічних досліджень якості життя населення // Український географічний журнал. – 2005. – №4. – С.37–44.

  15. Гукалова І.В.Методичний досвід оцінки якості життя населення у перехідний період // Географія і сучасність. Зб.наук.праць. Національний педуніверситет ім.Драгоманова. – Київ, 2005. – Вип. 14. – C.18–27.

  16. Гукалова І.В. Розвиток суспільно-географічних поглядів на урбанізацію в Україні // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського. Серія: Географія. – 2006. – Вип.12. – С.155–165.

  17. Гукалова І.В. Соціально-екологічний контекст урбанізації в Україні // Економічна та соціальна географія: Наук.зб. / Ред.кол.: С.І.Іщук та ін. – К., 2006. – Вип.56. – С.65–73.

  18. Гукалова І.В. Особливості міжнародних порівнянь рівнів людського розвитку та якості життя населення // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – 2006. – №3. – С.200–208.

  19. Гукалова І.В. Якість життя як предмет суспільно-географічного аналізу // Вісник Київського національного університету ім. Т.Шевченка. Сер.: Географія. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. – Вип.52. – С.13–15.

  20. Гукалова І.В., Маруняк Є.О. Соціальний вимір глобалізації // Український географічний журнал. – 2006. – №3. – С.38–45 (Особистий внесок автора: 0,3 д.а.– оцінено взаємозв’язок між процесами глобалізації та якістю життя населення у різних країнах та регіонах України).

  21. Гукалова І.В. Умови, спосіб, рівень та якість життя населення: співвідношення понять // Вісник Дніпропетровського університету. Сер. географія, геологія. – Дніпропетровськ, 2006.– Вип.10. – С.67–78.

  22. Гукалова І.В. До вибору сучасних критеріїв урбанізації в Україні // Український географічний журнал. – 2007. – №2. – С.33–42.

  23. Гукалова І.В. Нариси столичності в контексті якості життя населення // Географія і сучасність. Науковий часопис Національного педуніверситету ім.Драгоманова. – Київ, 2007. – Вип.17. – C.106–118.

  24. Гукалова І.В. Потенціал факторів впливу на умови життя і стан населення в регіонах України // Часопис соціально-економічної географії. – Харків, 2007. – Вип.3. – С.176-184.

  25. Качество жизни населения: российский и украинский контекст / И.В.Гукалова, С.А.Лисовский, Е.А.Маруняк и др.// Український географічний журнал. – 2007. – №4.– С.27–32. (Особистий внесок автора: 0,3 д.а. – обґрунтовані методологічні підходи до аналізу проблем якості життя в Україні та Росії з урахуванням подібності проблем перехідного періоду).

  26. Гукалова І.В. Окремі аспекти економічної безпеки регіонів України в контексті збалансованого конкурентоздатного розвитку // Географія і сучасність. Науковий часопис Національного педуніверситету ім.Драгоманова. – Київ, 2007. – Вип.18. – C.22–29.

  27. Гукалова І.В. Якість життя населення: методологія аналізу та її застосування в дослідженні розвитку регіонів України // Український географічний журнал. – 2008. – №1. – С.48–54.

Наукові повідомлення і публікації в інших наукових виданнях:

  1. Руденко Л.Г., Гукалова І.В. Майбутнє староіндустріальних міст і регіонів: Центрально- та Східноєвропейський досвід у порівнянні // Український географічний журнал. – 1999. – № 4.– С.67 (Особистий внесок автора: 0,1 д.а. – проаналізовано результати роботи по міжнародному дослідному проекту з проблем староіндустріальних міст та регіонів, а також конференції у Кракові (8-9 листопада 1999 р.) з відповідної тематики).

  2. Гукалова І.В. Сучасні проблеми розвитку географії: погляд молодих науковців // Український географічний журнал. – 2000. – № 2. – С. 67–68.

  3. Гукалова І.В. Дослідження еколого-суспільної ситуації в Україні та її регіонах в перехідний період // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраці. Вип. XXIX. В 2-х т. / ІРД НАН України. – Львів-Луцьк: “Вежа”, 2001. – Т.2. – С.398–402.

  4. Гукалова І.В. Екологічні і соціальні пріоритети розвитку радіоактивно забруднених регіонів України // Регіональні екологічні проблеми: Зб.наук.праць. – Київ: ВГЛ “Обрії”, 2002. – С.274–277.

  5. Гукалова І.В. Інтернет і географія: перспективи розвитку в Україні // Український географічний журнал. – 2001. – № 1. – С.71.

  6. Руденко Л.Г., Гукалова І.В. Місто і регіон: динаміка життєвого простору // Український географічний журнал. – 2001. – № 4. – С.67–68 (Особистий внесок автора: 0,1 д.а. – проаналізовано результати роботи 53 Німецького географічного конгресу, присвяченого розвитку міст і регіонів).

  7. Екологічна безпека / С.А.Лісовський, І.В.Гукалова та ін. // Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2000 році. – Київ: Міністерство екології та природних ресурсів України, 2001.– С.104–116. (Особистий внесок автора: 0,3 д.а. – на регіональному рівні проаналізовано ступінь техногенної небезпеки в регіонах України у 2000 р.).

  8. Гукалова И.В. Эколого-географический взгляд на сбалансированное развитие территориальной системы жизнедеятельности населения // Страны и регионы на пути к сбалансированному развитию: Сб.науч.тр. – К.: Академпериодика, 2003. – С.87–89.

  9. Гукалова И.В. Эколого-общественная ситуация // Глобалистика: Энциклопедия / Под ред. И.И. Мазура, А.Н. Чумакова. – М.: «Радуга», 2003. – С. 1220.

  10. Географічні аспекти реалізації в Україні Йоганнесбурзьких рішень зі сталого розвитку / Л.Г.Руденко, І.О.Горленко, С.А.Лісовський та ін. // Екологія і природокористування. Зб.наук.праць. – Дніпропетровськ, 2005. – Вип.8. – С.12–17. (Особистий внесок автора: 0,3 д.а. – викладено фундаментальні напрями соціально-географічних досліджень в руслі міжнародних рішень зі сталого розвитку).

  11. Гукалова І.В. Бідність // Екологічна енциклопедія: у 3 т. / Редколегія: А.В.Толстоухов (гол.ред.) та ін. – К.: ТОВ «Центр екологічної освіти та інформації», 2006. – Т.1: А–Е. – С.70–71.

  12. Гукалова И.В. Качество жизни населения: новое видение задач общественной географии // Новые географические знания и направления исследований. – К.: ИД «Академпериодика», 2006. – С.44–50.

  13. Гукалова И.В. Особенности распространения ВИЧ/СПИД в Украине: социально-географический контекст беды и устойчивое развитие // Актуальные инфекции: профилактика, диагностика, контроль. – 2006. – №1. – С.58–66.

  14. Краснова М.В., Гукалова І.В., Тимочко Т.В. Інформація екологічна // Екологічна енциклопедія: у 3 т. / Редколегія: А.В.Толстоухов (гол. ред.) та ін. – К.: ТОВ «Центр екологічної освіти та інформації», 2007. – Т.2: Є–Н. – С.138–139.

  1. Гукалова І.В., Качаєв Ю.Д., Маруняк Є.О. Міжнародна науково-практична конференція ІНКОН-ХІІ // Український географічний журнал. – 2007. – №4. – С.63.

  2. Гукалова І.В. Карта. Україна. Товарна структура роздрібного товарообігу. 1:8000000 // Національний Атлас України. – К.: ДНВП «Картографія», 2007. – С.301.

  3. Гукалова І.В. Карта. Україна. Оптова торгівля. 1:5000000 // Національний Атлас України. – К.: ДНВП «Картографія», 2007. – С.402.

  4. Гукалова І.В. Карта. Україна. Оптова торгівля товарами виробничо-технічного призначення. 1:5000000 // Національний Атлас України. – К.: ДНВП «Картографія», 2007. – С.402.

  5. Гукалова І.В. Карта. Україна. Оптова торгівля продовольчою продукцією. 1:5000000 // Національний Атлас України. – К.: ДНВП «Картографія», 2007. – С.403.

  6. Гукалова І.В. Карта. Україна. Оптова торгівля непродовольчими товарами. 1:5000000 // Національний Атлас України. – К.: ДНВП «Картографія», 2007. – С.403.

  7. Гукалова І.В. Якість життя населення в суспільній географії: визначення і роль категорії // Географія в інформаційному суспільстві. Зб.наук.праць у 4–х тт. – К.: ВГЛ Обрії, 2008. – Т.ІІ. – С.59–62.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Наукові підходи до формування напрямів сталого розвитку регіонів / Л.Руденко, І.Горленко, В.Волошин та ін. // Трансформаційні процеси в господарстві регіонів Східної Європи. Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції. – Київ–Ірпінь, 1997.– С.29–30 (Особистий внесок автора: 0,05 друк. арк. – визначено окремі методологічні напрями досліджень проблем сталого розвитку територій).

  2. Гукалова І.В. Сучасні географічні дослідження еколого-соціальної ситуації // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. – К.: Ніка-Центр, 2001. – С. 160–161.

  3. Гукалова І.В. Нові аспекти суспільно-географічних досліджень у зв’язку з розвитком інформаційних технологій // Географічна освіта і наука в Україні. Тези доповідей ІІ Міжнар. наук.-прак. конференції (Київ, 26–27 березня 2003 р.). – К.: ВГЛ “Обрії”, 2003. – С.82–84.

  4. Гукалова І.В. Інтернет як соціальний феномен і об’єкт суспільно-географічних досліджень // Информационные технологии в ХХІ веке. Сборник докладов и тезисов І Молодежного научно-практического форума, 23–24 апреля 2003 г. – Днепропетровск: ИПК ИнКомЦентра УГХТУ, 2003. – С. 80–81.

  5. Гукалова І.В. Природно-господарське районування у системі формування стратегій сталого регіонального розвитку // Мат. міжнар. наук.–практ. конф. «Регіон–2003: Стратегія оптимального розвитку» (22–25 квітня 2003 р., м. Харків). – Харків: ХНУ, 2003. – С.126–128.

  6. Гукалова І.В. Еколого-суспільний підхід в сучасній соціальній географії // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України” (20–21 квітня 2004 р.). – Київ: ВГЛ “Обрії”, 2004. – С. 54.

  7. Гукалова І.В. Соціально-екологічна комфортність життя: сенс регіонального дослідження // Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Зб. наук. праць. В 4–х т. – К.: ВГЛ “Обрії”, 2004. – Т. 3. – С. 96–98.

  8. Йоганезбурзькі рішення зі сталого розвитку та їх реалізація в Україні: завдання географії / Л.Г.Руденко, І.О.Горленко, С.А.Лісовський та ін. // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів. Матеріали Третьої Міжнародної науково-практичної конференції, м.Дніпропетровськ, 3–8 жовтня 2005 р.– Дніпропетровськ, 2005. – С.7–9 (Особистий внесок автора: 0,1 д.а. – розкрито завдання соціальної географії при реалізації засад сталого розвитку).

  9. Гукалова І.В. Інтеграційні процеси з точки зору якості життя населення // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: Тези доп. ІІІ Міжнар. наук-практ.конф.студ., аспірантів і молодих науковців, Луцьк, 18–19 травня 2006 р.: У 2–х т. / Уклад. В.Й.Лажнік, С.В.Федонюк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин.держ.ун-ту ім. Л.Українки, 2006. – Т.2. – С.374–377.

  10. Гукалова І.В. Базові постулати суспільно-географічної оцінки якості життя населення // Конструктивна географія: становлення, сучасні досягнення та перспективи розвитку: Збірник тез доповідей. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2006. – C.171–173.

  11. Гукалова І.В. Становлення географічної культури та якість життя населення // Мат. міжнар. наук.-практ. конф. “Регіон-2006: Стратегія оптимального розвитку” (15–16 травня 2006 р., м. Харків).– Харків: ХНУ, 2006. – С.3–5.

  12. Гукалова І.В. Соціальне осмислення українського прикордоння // Проблеми розвитку прикордонних територій та їх участі в інтеграційних процесах: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, Луцьк, 12–13 жовтня 2006 р. / За ред. В.Й.Лажніка і С.В.Федонюка. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волинського держ.ун-ту ім.Лесі Українки, 2006. – С.188–190.

  13. Гукалова І.В. Суспільно-географічна концептуалізація якості життя населення // Мат. міжнар. наук.–практ. конф. “Регіон–2007: стратегія оптимального розвитку” (17–18 квітня 2007 р., м. Харків).– Харків: ХНУ, 2007. – С.33–35.

  14. Гукалова І.В. Збалансований інноваційний розвиток регіонів та його вплив на якість життя населення в Україні [Електронний ресурс]// Матеріали XII Міжнародної науково-практичної конференції ІНКОН-ХІІ «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки», м.Скадовськ Херсонської області, 10–15 вересня 2007 р. Режим доступу: http://www.incon-conference.org.ua/download/files/Gukalova_Irina_dok.pdf.

  15. Гукалова І.В. Якість життя і сталий розвиток: світоглядні позиції // Проблеми освіти в суспільстві ноосферної епохи (освіта сталого розвитку). Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 19 квітня 2007 р. – Київ, 2007. – C.113–119.

  16. Оценка качества жизни населения (методические подходы с учетом специфики регионов России и Украины) / Л.Г.Руденко, И.В.Гукалова, С.А.Лисовский и др. // Материалы ХІІІ научного совещания географов Сибири и Дальнего Востока (Иркутск, 27-29 ноября 2007 г. – Иркутск: Изд-во Института географии им. В.Б.Сочавы СО РАН, 2007. – Т.1. – С.186 (Особистий внесок автора: 0,1 д.а. – розглянуті методичні підходи до аналізу якості життя на регіональному рівні в Україні).

  17. Качество жизни населения как индикатор общественного развития (на примере регионов России и Украины) / С.В.Рященко, Н.В.Воробьев, И.В.Гукалова и др. // Материалы ХІІІ научного совещания географов Сибири и Дальнего Востока (Иркутск, 27-29 ноября 2007 г. – Иркутск: Изд-во Института географии им. В.Б.Сочавы СО РАН, 2007.– Т.1. – С.191–192 (Особистий внесок автора: 0,1 д.а. – обґрунтовано місце і розкрита роль категорії якості життя населення у соціальній географії).