Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Ничипорчук Григорій Петрович. Хірургічне лікування нагноєних кіст щелепних кісток з використанням місцевої сорбційної та антицитокінової терапії : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Івано-Франківський держ. медичний ун-т. — Івано-Франківськ, 2007. — 172арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 137-165.



Анотація до роботи:

Ничипорчук Г.П. Хірургічне лікування нагноєних кіст щелепних кісток з використанням місцевої сорбційної та антицитокінової терапії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Івано-Франківський державний медичний університет МОЗ України, м. Івано-Франківськ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню підвищення ефективності хірургічного лікування хворих на нагноєні одонтогенні кісти (НОК) на підставі дослідження і розробки нових комплексних методів лікування. Вивчено поширення та методи лікування одонтогенних кіст (ОК) та НОК. Уперше для лікування НОК розроблено та впроваджено в клінічну практику комплексний метод із використанням нових індивідуалізованих оперативних доступів у поєднанні з місцевим використанням дренуючого сорбенту “Карбосеркіс” (АВВМ “Дніпро”- МП) та пероральним прийомом антицитокінового препарату пентоксифілін. Доведена доцільність використання пентоксифіліну в якості інгібітора продукції прозапальних цитокінів при хірургічному лікуванні НОК. Розроблено алгоритм діагностики та лікування НОК. Вивчено і доведено при тривалому клініко-діагностичному спостереженні переваги запропонованого комплексного методу лікування хворих на НОК.

У дисертації вирішена актуальна наукова задача по підвищенню ефективності хірургічного лікування хворих на ОК, а саме: аргументована доцільність індивідуалізованих хірургічних підходів до розкриття НОК, доведена ефективність застосування місцевої сорбційної терапії з використанням вуглецевого сорбенту “Карбосеркіс” і антицитокінової терапії з використанням пентоксифіліну.

  1. З усіх випадків ОК, переважну більшість склали радикулярні кісти - 81,6%. На другому місці після радикулярних кіст знаходились фолікулярні кісти – 10,9%, третє місце займали резидуальні кісти – 7,5%. Інші види ОК (парадентальні, епідермоїдні) зустрічалися у вигляді поодиноких випадків. Нагноєні кісти було виявлено у 20,4% випадків з усіх ОК, які було ліковано у стоматологічних закладах м.Івано-Франківськ за період 1995-2006рр. Частіше нагноювалися радикулярні кісти (94,3%). Встановлено, що оперативне лікування одонтогенних кіст у 95,5% було проведено методом цистектомії. Лікування НОК у 97,1% проводилося двохетапно з використанням класичних оперативних методів, у 2,9% - одноетапно. При цьому виявлено такі ускладнення, як часткове розходження швів, утворення нориць, повторне нагноєння в ділянці залишкової кісткової порожнини.

  2. Розроблені нові оперативні доступи для проведення першого етапу лікування НОК, в об’ємі невідкладної допомоги, забезпечують індивідуалізований підхід до конкретної клінічної ситуації в залежності від розмірів, локалізації, клінічних проявів кіст у передньому, боковому відділах щічної сторони альвеолярної частини, альвеолярного відростка щелеп з урахуванням їх висоти та в ділянці переднього відділу твердого піднебіння. Розрізи при проведенні даних оперативних доступів дозволяють активно створити ефективну декомпресію в порожнині кісти, елімінувати кістозний вміст та є складовими оперативного доступу що формується для виконання цистектомії.

  3. Місцева сорбційна терапія з використанням вуглецевого сорбенту “Карбосеркіс” є високоефективним методом лікування хворих на НОК і забезпечує детоксикацію у вогнищі ураження, знижує мікробну забрудненість і сприяє швидкому відтоку гнійного ексудату та очищенню гнійної рани за 3,8±0,1 доби.

  4. При розвитку явищ гострого гнійного запалення в ділянці ОК спостерігались достовірні зміни цитокінового профілю крові з розвитком дисбалансу прозапальних і протизапального цитокінів, зокрема у хворих I групи відмічалися достовірно вищі показники рівня прозапальних цитокінів та нижчі показники протизапального цитокіну у порівнянні до таких у хворих V групи: ФНП-a в середньому у 5,3, ІЛ-2 – у 3,2, а ІЛ-4 – 2,7 разів. Застосування антицитокінового препарату пентоксифілін позитивно впливає на процеси загоєння при лікуванні хворих на ОК, що проявляється в швидкій нормалізації клінічних, цитологічних показників, лейкоцитарного та гематологічного індексу інтоксикації, рівня пептидів середньомолекулярної маси, цитокінового профілю крові.

  5. Поєднання позитивного ефекту розроблених хірургічних методик, вуглецевого сорбенту “Карбосеркіс” та пентоксифіліну спричиняє виражений протизапальний вплив, що дозволило скоротити терміни лікування хворих на 7±0,9 днів, оптимізувати умови регенерації кісткової тканини щелеп і забезпечило зменшення кількості ускладнень та раннє відновлення функцій зубо-щелепового апарату.

Публікації автора:

1. Ничипорчук Г.П. Місцева сорбційна терапія при хірургічному лікуванні нагноєних одонтогенних кіст //Галицький лікарський вісник. – 2005. - №4. – С.110-114.

2. Пюрик В.П., Ничипорчук Г.П., Потапчук В.М. Хірургічне лікування нагноєних радикулярних кіст //Галицький лікарський вісник. – 2003.- № 1.- С.158-161. Здобувачу належить провідна участь у зборі матеріалів дослідження, їх обробці та оформленні статті до друку. Співавтор проф.Потапчук В.М. надавав консультації по статистичній обробці результатів дослідження, співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при оформленні матеріалів до друку.

3. Ничипорчук Г.П. Клініко-патогістологічні особливості лікування нагноєних одонтогенних кіст за допомогою антицитокінової і місцевої сорбційної терапії //Архів клінічної медицини. – 2006. - №1. – С.54-58.

4. Деклараційний патент України на винахід № 62411 А Спосіб лікування нагноєних одонтогенних кіст з клінічними проявами в передньому відділі піднебіння”. Ничипорчук Г.П., Пюрик В.П. Здобувачу належить провідна участь у розробці, оформленні деклараційного патента на винахід; співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при оформленні матеріалів до друку.

5. Деклараційний патент України на винахід № 50268 А “Спосіб лікування нагноєних радикулярних кіст”. Ничипорчук Г.П., Пюрик В.П. Здобувачу належить провідна участь у розробці, оформленні деклараційного патента на винахід; співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при оформленні матеріалів до друку.

6. Пюрик В.П., Ничипорчук Г.П. “Лікування нагноєних радикулярних кіст щелеп”. // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. - Выпуск 5. – Харьков, 2003. – С. 36-39. Здобувачу належить провідна участь у зборі матеріалів дослідження, їх обробці та оформленні статті до друку, співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при оформленні матеріалів до друку.

7. Пюрик В.П., Ничипорчук Г.П. Сучасні аспекти використання сорбентів в комплексному лікуванні запальних процесів щелепно-лицевої ділянки. //Збірник наукових праць інституту стоматології КМАПО ім.П.Л.Шупика. – Випуск 1. – Київ, 2004. – С.27-28. Здобувачу належить провідна участь у зборі матеріалів дослідження, їх обробці та оформленні статті до друку, співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при оформленні матеріалів до друку.

8. Grygoriy Nychyporchuk Surgikal treatment of the purulent odontogenik cysts using loukal sorbtion therapy //The 8th international Congress for Medikal Students and Young Doktors. May 13- 16, 2004. - Timisoara, Romania. - P. 156-157.

9. Ничипорчук Г.П. Хірургічне лікування нагноєних одонтогенних кіст з використанням місцевої сорбційної терапії. //IV Міжнародна медична конференція студентів і молодих вчених: “Медицина – здоровя XXI сторіччя”. 18-20 вересня 2003 року. - м.Дніпропетровськ. Україна. - С.192.

10. Пюрик В.П., Ничипорчук Г.П., Проць Г.Б. Хірургічні аспекти лікування нагноєних радикулярних кіст. //Сучасні підходи до лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. 12-14 березня 2003 р. Івано-Франківськ. – С. 73-74. Здобувач провів обстеження та аналіз отриманих результатів дослідження, співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при підготовці матеріалів до друку, співавтор к.мед.н., доц. Проць Г.Б. брала участь в обробці отриманих результатів дослідження.

11. Ничипорчук Г.П., Пюрик В.П. Реєстр №10/20/04. Спосіб лікування нагноєних радикулярних кіст (НРК). //Реєстр галузевих нововведень. – 2004. - №20-21. – С.8-9. Здобувачу належить провідна участь в розробці, оформленні документації щодо подання документації на основі патента на винахід; співавтор проф. Пюрик В.П. надавав консультації при оформленні матеріалів до друку.