Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Кордіяк Андрій Юліянович. Клінічні особливості, лікування та запобігання розладів місцевого і загального характеру при застосуванні зубних протезів на основі сплавів металів : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Кордіяк А.Ю. Клінічні особливості, лікування та запобігання розладів місцевого і загального характеру при застосуванні зубних протезів на основі сплавів металів.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – Стоматологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. – Львів, 2008.

З’ясовано умови, обставини і характерні прояви реакцій несприйняття зубних протезів на основі сплавів металів як розладів стану здоров‘я місцевого або загального характеру, що належать до ускладнень стоматологічного ортопедичного лікування.

Визначено розподіл сплавів металів і конструкцій зубних протезів у пацієнтів різного віку, проведено порівняльну оцінку клініко-технологічної якості і конструкційної надійності зубних протезів при різних видах ускладнень, експериментальні дослідження цитостатичної і цитотоксичної дії сплавів металів в культурі клітин. Запропоновано способи оцінки придатності зубних протезів до застосування за показниками біосумісності і стану поверхні, підтверджено доцільність застосування стоматологічної експертної системи ДентЕксп для диференційної діагностики 6 форм розладів і 12 найближчих за клінічною картиною нозологічних форм. Запропоновано внести терміни: “гальванічно-запальний розлад”, “оклюзійний розлад”, “гальванічно-токсичний розлад”, “гальванічно-алергійний розлад”, “гальванічно-рефлекторний розлад” і “адаптаційний розлад” до підкласу Т88.8 класу ХІХ МКХ-10.

У дисертації на підставі всебічного вивчення причин виникнення, клінічних проявів, визначення критеріїв диференційної діагностики і принципів лікування розладів місцевого і загального характеру при користуванні зубними протезами на основі сплавів металів, представлено нове вирішення актуальної наукової проблеми ускладнень стоматологічного ортопедичного лікування. Вирішення проблеми полягає у розпрацюванні, а також клінічному, лабораторному й експериментальному обґрунтуванні нового комплексу діагностично-лікувальних заходів, спрямованих на уникнення несприятливих для здоров’я пацієнтів впливів, пов’язаних з користуванням зубними протезами.

1. Реакції несприйняття зубних протезів на основі сплавів металів, які – на відміну від інших ускладнень стоматологічного ортопедичного лікування – дотепер буди віднесені до „неуточнених станів”, є індивідуальним відображенням розладів стану здоров‘я як основної причини звертання (89,9% випадків – у пацієнтів віком 35-64 роки) за медичною допомогою. Вид і ступінь вразливості організму до подразнень при користуванні зубними протезами визначає характер – місцевий або загальний і форму розладу – гальванічно-запальну, оклюзійну, гальванічно-токсичну, гальванічно-алергійну, гальванічно-рефлекторну, адаптаційну.

2. Розлади місцевого і загального характеру, на відміну від інших ускладнень, супроводжуються несприятливими особистісними реакціями, пов‘язаними з погіршенням самопочуття пацієнтів після стоматологічного лікування. Важливими прогностичними ознаками успіху проведеного лікування були підвищення рівня показників якості життя у 33,3% спостережень, досягнення повноцінного характеру неспецифічних адаптаційних реакцій у 15,0% спостережень на підставі вивчення анамнезу за проблемно-орієнтованою схемою.

3. Необхідність заміни у 84,3% випадків незнімних (литих металопластмасових, металокерамічних, литих і штамповано-паяних) і комбінованих (литих, литих і штамповано-паяних) зубних протезів за результатами оцінки клініко-технологічної якості, з-поміж них – у 67,8% випадків при тривалості користування до 1 року, у тому числі у 35,9% випадків – зміни конструкції (незнімних – 68,2% спостережень, комбінованих – 31,8% спостережень), вказує на порушення технологічних вимог – що, однак, не є визначальною умовою виникнення розладів.

За відсутності суттєвих відмінностей розподілу конструкцій, сплавів металів зубних протезів та їх фізико-механічних, біологічних властивостей і структурних ознак при різних видах ускладнень, визначення придатності до застосування зубних протезів за показниками біосумісності і стану поверхні у кожного пацієнта є невід’ємною складовою забезпечення високої якості надання стоматологічної допомоги.

4. Застосування методики оцінки придатності зубних протезів до застосування за показниками біосумісності – клініко-лабораторної оцінки безпосередніх реакцій пацієнта на пробні зубні протези (чутливість – 96%, специфічність – 77%), стану поверхні – неруйнівного контролю корозійної та зносотривкості зубні протези (чутливість – 93%, специфічність – 73%), засвідчило клінічну і технологічну повноцінність протезування зубів. Так, виготовлені нами зубні протези були придатними до застосування за біосумісністю і станом поверхні у 77,5% випадків, умовно придатними – у 22,5% випадків (проти придатних до застосування у 8,3%, умовно придатних – 32,5%, непридатних – у 59,2% випадків при виникненні розладів).

5. Застосування стоматологічної експертної системи “ДентЕксп” для обробки, аналізу і збереження даних про стан здоров’я пацієнтів при визначенні ознак основного стану за медико-статистичною оцінкою, у прямому попередньому та уточненому діагнозі уможливлює вироблення стандартизованих клінічних рекомендацій згідно з вимогами доказової медицини.

6. З‘ясовано, що гальванічно-запальні розлади у 39 (18,0%) осіб спричинені гальванічними подразненнями, що супроводжувалися загостренням запальної реакції слизової оболонки порожнини рота, а оклюзійні розлади у 46 (21,2%) осіб – конструкційним порушенням взаємодії зубних рядів.

7. З‘ясовано, що гальванічно-токсичні розлади у 32 (14,7%) осіб спричинені гальванічним переміщенням йонів металів на тлі зниження колонізаційної резистентності слизової оболонки порожнини рота, а гальванічно-алергійні розлади у 21 (9,7%) особи – реакціями гіперчутливості сповільненого типу при гальванічному переміщенні йонів металів. Посилене гальванічними подразненнями ноцицептивне збудження рецепторів порожнини рота спричинило гальванічно-рефлекторні розлади у 41 (18,9%) особи, а соматичні, емоційні і поведінкові реакції несприйняття зубних протезів – адаптаційні розлади у 38 (17,5%) осіб.

8. Засвідчено відповідність діагностичних категорій розладів місцевого і загального характеру вимогам МКХ-10 щодо виявлення і стандартизованої реєстрації основного стану при звертанні за медичною допомогою. Це дає змогу внести “гальванічно-запальний розлад”, “оклюзійний розлад”, “гальванічно-токсичний розлад”, “гальванічно-алергійний розлад”, “гальванічно-рефлекторний розлад” і “адаптаційний розлад” до підкласу Т88.8 класу ХІХ „Уточнені ускладнення стоматологічних втручань, не класифіковані в інших рубриках” та використовувати їх у системі загальномедичної діагностики і медико-статистичної звітності.

9. Застосування запропонованого комплексу діагностично-лікувальних заходів, що передбачає з‘ясування сукупності причин, умов і обставин виникнення розладів стану здоров‘я за підтримки стоматологічної експертної системи “ДентЕксп”, а також забезпечення клініко-технологічної якості і придатності за біосумісністю і станом поверхні зубних протезів, дало змогу скоротити кількість випадків застосування сплавів на 31,7% – від 2,17 до 1,47 на один клінічний випадок, уникнути повторного виникнення ускладнень у 113 (94,2%) пацієнтів, у тому числі розладів – у 58 (96,7%) пацієнтів впродовж 7 років спостереження.

Публікації автора:

  1. Кордіяк А.Ю. Визначальні та супутні фізико-механічні характеристики при порівнянні кобальто-хромових сплавів для литва / А.Ю. Кордіяк // Вісник стоматології. – 1996. - №2. – С. 135-137.

  1. Кордіяк А.Ю. Форми адаптаційної реакції при системних розладах у пацієнтів з металевими зубними протезами / А.Ю.Кордіяк, О.М. Радченко // Acta Medica Leopoliensia. – 1999. – Т.V, №3. – С. 32-36. Здобувач обгрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  2. Гальванічні процеси в порожнині рота та їх вплив на організм людини. Частина 1. Активність поверхні металевих зубних протезів та електрохімічні реакції при взаємодії метал / ротова рідина В.Ф.Макєєв, А.Ю.Кордіяк, Л.Г.Горох [та ін.] // Новини стоматології. – 1999. – №4 (21). –С. 74-78. Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки.

  3. Гальванічні процеси в порожнині рота та їх вплив на організм людини. Частина 2. Біологічна роль мікроелементів та дослідження їх вмісту у ротовій рідині при користуванні металевими зубними протезами / В.Ф.Макєєв, А.Ю.Кордіяк, Л.Г.Горох [та ін.] // Новини стоматології. – 2000. – №1 (22) . –С. 19-21. Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки.

  4. Гальванічні процеси в порожнині рота та їх вплив на організм людини. Частина 3. Клінічна оцінка біосумісності металевих зубних протезів/ В.Ф.Макєєв, А.Ю.Кордіяк, Л.Г.Горох [та ін.] // Новини стоматології. – 2000. –№ 2 (23). – С. 8-11. Здобувачем проведено обстеження пацієнтів, аналіз та узагальнення одержаних результатів, зроблено висновки.

  5. Методи та результати експериментального визначення мутагенної та канцерогенної активності складників зубопротезних сплавів / А.Ю.Кордіяк, Ю.Й.Гаврилюк, Я.В.Шпарик [та ін.] // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – Львів. – 2000. –№ 4 (12) . – С. 37-41. Здобувач провів огляд літератури, обгрунтував актуальність проблеми, зробив висновки та підготував матеріали до друку.

  6. Вивчення процесів мутагенезу і канцерогенезу в експерименті при дослідженні властивостей складників зубопротезних сплавів / А.Ю.Кордіяк, Ю.Й.Гаврилюк, Я.В.Шпарик [та ін.]// Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – Львів. – 2001. – № 2 (14). – С. 10-14. Здобувач провів огляд літератури, обґрунтував актуальність проблеми, зробив висновки та підготував матеріали до друку.

  7. Кордіяк А.Ю. Оцінка даних анамнезу пацієнтів з ускладненнями при користуванні металевими зубними протезами / А.Ю Кордіяк, О.К.Когут // Галицький лікарський вісник. – 2001. – Т.8. – № 3. – С. 55-57. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  8. Кордияк А.Ю. Потенциометрическое исследование металлических зубных протезов / А.Ю.Кордияк // Современная стоматология. – 2001. – 4 – С. 84-86.

  9. Кордіяк А.Ю. Активність окисно-відновних процесів, водневих та хлорид-іонів ротової рідини при застосуванні металевих зубних протезів / А.Ю.Кордияк // Український стоматологічний альманах. – 2001. – №6. – С. 64-66.

  10. Структура особистості та невротичні симптоми у пацієнтів при глосалгії та стомалгії / А.Ю.Кордіяк, О.О.Фільц, В.Ф.Макєєв [та ін.] // Acta Medica Leopoliensia. – 2002. –Т. VІІІ. –№ 1. – С. 7-11. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  11. Кордіяк А.Ю. Функціональне дослідження середовища порожнини рота у пацієнтів із металевими зубними протезами / А.Ю.Кордіяк, В.Ф.Макєєв, Л.Ф.Ємчик // Український стоматологічний альманах. –2002. –№2. – С. 25-26. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  12. Кордіяк А.Ю. Зміни епітелію слизової оболонки порожнини рота як прояв реакцій на подразнення при користуванні металевими зубними протезами / А.Ю.Кордияк // Український стоматологічний альманах. – 2002. –№3. – С. 20-21.

  13. Кордіяк А.Ю. Прояви скронево-нижньощелепової дисфункції при застосуванні суцільнолитих зубних протезів / А.Ю.Кордіяк, Р.В.Кулінченко // Український стоматологічний альманах. –2002. –№5. – С. 43-46. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  14. Кордіяк А.Ю. Імунний статус пацієнтів при запальних та гальванічних процесах у порожнині рота / А.Ю.Кордіяк, О.О.Ястремська // Acta Medica Leopoliensia. – 2002. –Т. VІІІ. – № 4. – С. 28-31. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  15. Кордіяк А.Ю. Клінічні форми місцевих та загальних розладів у пацієнтів при користуванні металевими зубними протезами / А.Ю.Кордияк // Вісник стоматології. – 2003. – № 1. – С. 53-56.

  16. Кордіяк А.Ю. Диференційна діагностика порушень чутливості в порожнині рота / А.Ю.Кордіяк, Л.В.Федоришин // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10. – № 1. – С. 105-108. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  17. Кордіяк А.Ю. Запобігання ускладненням у пацієнтів при застосуванні металевих зубних протезів / А.Ю.Кордіяк, П.В.Щерба // Новини стоматології. – 2003. - №4 (37). – С. 64-66. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  18. Кордіяк А.Ю. Показники мікробного заселення порожнини рота при визначенні необхідності та результату заміни металевих зубних протезів / А.Ю.Кордіяк, В.С.Брицька, С.П. Кузів // Український стоматологічний альманах. –2003. –№6. – С. 32-34. Здобувач обґрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  19. Кордіяк А.Ю. Місцеві пристосувальні реакції у пацієнтів при гальванічно-запальних розладах, пов’язаних з користуванням металевими зубними протезами / А.Ю.Кордіяк // Український стоматологічний альманах. –2004. –№1-2. – С. 14-17.

  20. Кордіяк А.Ю. Зміни структури металевих зубних протезів на етапах виготовлення та в процесі користування / А.Ю.Кордіяк // Вісник стоматології. –2004. – № 2. – С. 51-55.

  21. Кордіяк А.Ю. Місцеві ознаки гальванічно-запального процесу в осіб з металевими зубними протезами / А.Ю.Кордіяк // Acta Medica Leopoliensia. –2004. – Т. Х. – № 3-4. – С. 12-16.

  22. Цитостатична та цитотоксична дія у культурі клітин витяжок стоматологічних сплавів на основі заліза, кобальту, нікелю, хрому / Є.З.Філяк, А.Ю.Кордіяк, О.С.Філяк [та ін.] // Вісник проблем біології і медицини. –2004. –Вип. 4. – С. 30-36. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  23. Вплив солей важких металів на ріст та апоптоз клітин, чутливих та резистентних до цисплатину / О.С.Філяк, А.Ю.Кордіяк, Є.З.Філяк [та ін.] // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. –Вип. 2. – С. 30-37. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  24. Кордіяк А.Ю. Клінічні аспекти взаємодії зубопротезних сплавів із внутрішнім середовищем організму / А.Ю.Кордіяк, Ю.І.Мартинюк // Практична медицина. –1996. –№ 1-2. – С. 57-60. Здобувачем проведено набір та аналіз клінічного матеріалу, зроблено висновки.

  25. Kordiyak A. Computer-assisted diagnosing and treatment planning in patients with dental alloys intolerance / A. Kordiyak // Annales Academiaе Medicaе Silesiensis. Supl. 26. – Katowice, 1998. – S. 124-127.

  26. Кордіяк А.Ю. Моделі алергічних реакцій та оцінка сенсибілізуючої здатності деяких сплавів, що застосовуються в стоматології / А.Ю.Кордіяк // Практична медицина. – 1999. № 5-6 (19-20) . –С. 138-140.

  27. Кордіяк А.Ю. Систематизація місцевих та загальних розладів, пов’язаних у пацієнтів з користуванням зубними протезами, як основа патогенетично обумовленого лікування / А.Ю.Кордіяк, В.Ф. Макєєв // Матеріали І (VІІІ) з’їзду Асоціації стоматологів України. – Київ, 1999. – С. 401-402. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  28. Кордіяк А.Ю. Стійкість проти корозії та біосумісність. Кількісна та якісна оцінка властивостей зубопротезних сплавів / А.Ю.Кордіяк // Вопросы эксперимент. и клин. стоматологии. Сб. науч. трудов. Выпуск 3. – Харьков, 2000. –С.29-30.

  29. Kordiyak A. Potentіometric examination in evaluation of biocompatibility of metallic dental prostheses / A. Kordiyak // Annales Academiae Medicae Silesiensis. –2000. – Supl.31. – S. 157-160.

  30. Кордіяк А.Ю. Спосіб лікування рефлекторних розладів, що виникають у пацієнтів при користуванні металевими зубними протезами / А.Ю.Кордіяк // Вісник стоматології. – 2000. –№ 5. – С. 160.

  31. Кордияк А.Ю. Программа КонсДент в амбулаторной стоматологической практике / А.Ю.Кордияк, И.Н. Чаклош // Современная стоматология. –2002. –№3. – С.112-113. Здобувачем проведено вибір методів дослідження, аналіз клінічного матеріалу, зроблено висновки.

  32. Kordiyak A. Occlusal determinants of temporomandibular disorders in patients after prosthetic treatment / A. Kordiyak, O. Кohut // Annales Academiaе Medicaе Silesiensis. –Supl. 46. –2002. –S. 171-175. Здобувач обгрунтував вибір методів досліджень, взяв участь у їх проведенні, провів аналіз одержаних результатів та сформулював висновки.

  33. Кордіяк А.Ю. Біоетика співпраці стоматологів-ортопедів та психотерапевтів / А.Ю.Кордіяк // Матеріали Міжнар.наук.-практ. конференції з біоетики. – Львів. – 2003. – С. 96.

  34. Kordiyak A. Adverse effects of biomaterials in prosthetic dentistry: clinical implications / A. Kordiyak // Annales Academiae Medicae Silesiensis. – Supl. 83. – 2004. – S. 108-111.

  35. Kordiyak A. Neuromuscular implications in the treatment of pain dysfunctional syndrome, associated with occlusal disorders / A. Kordiyak // Materiay VII Konferencji Biomateriay i Mechanika w Stomatologii. – Katowice, 2006. – S. 113-118.

  36. Kordiyak A. Diagnostic considerations of alloy application in fixed prosthodontics / A. Kordiyak // Materials of Mediterranean Congress of Prosthetic Dentistry (MCPD) . – Cyprus. –1996. – Р.48.

  37. Кордіяк А.Ю. Властивості зубопротезних сплавів і обмін хімічних елементів / А.Ю.Кордіяк // Актуальні проблеми ортопедичної стоматології. Матеріали збірника до 35-річчя кафедри ортопедичної стоматології Львівського медінституту. – 1996. – С.13-14

  1. Кордіяк А.Ю. Несумісність зубопротезних сплавів у патогенезі глосодинії / А.Ю.Кордіяк // Матеріали міжнар. семінару: “Нові методики та технології в стоматології”. – Львів. – 1997. – С. 27.

  2. Кордіяк А.Ю. Стоматологічні процедури та дослідження (С001-С999). Розділ ХХ / А.Ю. Кордіяк // Міжнародна статистична класифікація хвороб 9 перегляду (клінічна модифікація) МСКХ-9-КМ. T. 3. Процедури, обстеження, операції, маніпуляції. – Львів, 1998. – С. 114-119.

  3. Кордіяк А.Ю., Макєєв В.Ф. Нові проекти інформаційних систем для наукового та практичного застосування в стоматології / А.Ю.Кордіяк // Матеріали міжнар. науково-практ. конференції “Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології”. – Львів. – 1998. – С.73-74. Здобувачем проведено вибір методів дослідження, аналіз клінічного матеріалу, зроблено висновки.

  4. Kordiyak A. Decision making in management of patients with denture-related problems / A. Kordiyak // Proceed. 4th Congress Balkan Stomatol. Society (ВаSS). – Istanbul, 1999. – P.58

  5. Кордіяк А.Ю. Електрофізичні та електрохімічні методи діагностики при виборі зубопротезних сплавів / А.Ю. Кордіяк, В.Ф.Макеєв, О.К. Когут // Матер.наук.-практ. конф. “Нові методики та технології в ортопедичній стоматології” . – Львів, 1999. –С. 44-45. Здобувачем проведено вибір методів дослідження, аналіз клінічного матеріалу, зроблено висновки.

  6. Кардаш Я. Інтелектуальна система для встановлення діагнозу та планування лікування пацієнтів з несумісністю сплавів / Я.Кардаш, І.Лясович, А.Ю. Кордіяк // VІ Міжнародна наук.-техн. конф. “Контроль і управління в складних системах” (КУСС-2001). – Вінниця, 2001. – С. 151. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  7. Кордіяк А.Ю. Діагностика небольових нейростоматологічних розладів в амбулаторній практиці / А.Ю. Кордіяк, Л.В. Федоришин // Сучасні підходи до лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань. Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф., Івано-Франківськ. –2003. – С. 97-98. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  8. Кордіяк А.Ю. Місцеві прояви патологічної реактивності організму у пацієнтів при застосуванні металевих зубних протезів / А.Ю.Кордіяк, І.С.Породко // Сучасні технології лікування та профілактики ортопедичних та ортодонтичних хворих. Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. –Вінниця. –2003. – С. 36. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  9. Кордіяк А.Ю. Діагностика місцевих та загальних розладів, що виникають у разі застосування сплавів металів у зубних протезах / А.Ю.Кордіяк // Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології. Матеріали ІІ (ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України. – Київ, 2004. – С. 415.

  10. Khan R.M. The effect of cadmium, nickel and chromium cations on growth and apoptosis of murine leukemia L1210 cells / R.M.Khan, Ye.Z.Filyak, A.Kordiyak, R.S.Stoika // Установ. з’їзд Українського тов-ва клітинної біології. Тези доповідей. – Львів, 2004. – С. 358. Здобувач взяв участь у проведенні досліджень, узагальненні результатів, формулюванні висновків та підготовці статті до друку.

  11. Патент 64343 А Україна, А61F2/00. Спосіб оцінки стану поверхні металевих зубних протезів / Кордіяк А.Ю.; Львівський держ. мед. ун-т ім. Данила Галицького. – №2003054468. Зареєстр. 19.05.2003, опубл. 16.02.2004. Бюл. №2.

  12. А.с. № 10407. Комп’ютерна програма стоматологічна експертна система “Дент Експ”/ Кордіяк А.Ю., Кардаш Я.А., Каракевич В.С., Гавсоттер-Лясович І.Г. Зареєстр. 25.06.2004. Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, зібрав та систематизував клінічний матеріал, підготував матеріали до друку.

  13. Патент 4541 Україна, А61В10/00. Спосіб оцінки біосумісності металевих зубних протезів / Кордіяк А.Ю.; Львівський держ. мед. ун-т ім. Данила Галицького. - №20040604173. Зареєстр. 01.06.2004, опубл. 17.01.2005. Бюл. №1.