Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Самарін Дмитро Вікторович. Клінічні особливості ВІЛ-інфекції, функціональний стан лімфоцитів та критерії початку АРТ-терапії у перинатально інфікованих дітей : Дис... д-ра наук: 14.01.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Самарін Д.В. Клінічні особливості ВІЛ-інфекції, функціональний стан лімфоцитів та критерії початку АРТ-терапії у перинатально інфікованих дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – Інфекційні хвороби. – ДУ „Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України”, Київ, 2009р.

Дисертацію присвячено вдосконаленню діагностики порушень імунної системи та визначенні оптимальних термінів початку антиретровірусної терапії (АРТ) у перинатально інфікованих ВІЛ дітей раннього віку.

Проведено дослідження анамнестичних даних, клінічних проявів, рівнів основних популяцій та субпопуляцій лімфоцитів, функціонального стану Т-хелперів (експресії активаційних молекул, внутрішньоклітинної продукції цитокінів) у 187 дітей, які народилися від ВІЛ-позитивних матерів. Встановлено, що у 56,7% ВІЛ-інфікованих дітей спостерігався швидкопрогресуючий перебіг захворювання. Було описано клінічні прояви, притаманні дітям на різних стадіях ВІЛ-інфекції в Україні. Визначено, що на підставі початкових клінічних проявів неможливо прогнозувати прогресуючий перебіг ВІЛ-інфекції у дітей. Також розгортання клінічних проявів ВІЛ-інфекції з розвитком III–IV клінічних стадій у дітей раннього віку не завжди супроводжується відповідним зниженням умісту Т-хелперів. Показано, що значення вірусного навантаження як показника швидкості прогресування захворювання та ступеня ураження імунної системи є недостатньо інформативним у дітей раннього віку.

З’ясовано, що зміни функціонального стану Т-лімфоцитів випереджають появу клінічних проявів, зниження рівнів Т-хелперів під час розвитку швидкопрогресуючого перебігу ВІЛ-інфекції в перинатально інфікованих дітей. Визначено перелік функціональних показників, за якими можна визначити належність дитини до групи швидких прогресорів. Встановлено, що проведення АРТ сприяє не лише зростанню рівнів Т-хелперів, але й відновленню їхньої функції. За результатами проведених досліджень розроблено прогностичні моделі оцінки швидкості прогресування перебігу ВІЛ-інфекції та оцінки ефективності АРТ.

Визначено, що ко-інфікування ВІЛ-позитивних дітей, які мають прояви III та IV клінічних стадій ВІЛ-інфекції, HSV та CMV призводить до порушення функціонального стану Т-хелперів, зокрема балансу в системі Т-хелперів 1 та 2 типу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення однієї з найбільш актуальних наукових проблем дитячої інфектології – прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції та оцінка ефективності АРТ у перинатально інфікованих дітей раннього віку шляхом розробки й запровадження методів оцінки функціонального стану імунної системи.

  1. Серед перинатально інфікованих ВІЛ-позитивних дітей, залежно від швидкості прогресування ВІЛ-інфекції, можна виділити три групи: надзвичайно швидких прогресорів (18,55%), у яких захворювання маніфестує протягом перших 6 місяців життя, швидких прогресорів (38,14%), у яких розвиток захворювання відбувається під час першого року життя, повільних прогресорів (43,3%), у яких клінічні прояви захворювання виникають у віці старше 1 року. Найбільш специфічними клінічними ознаками швидкого прогресування ВІЛ-інфекції виявилися спленомегалія, рецидивуючий орофарингеальний кандидоз, рецидивуючий пелюшковий дерматит, рецидивуючий неепідемічний паротит, хронічна діарея, втрата маси тіла, відставання в прибавці маси тіла, інтерстиційна пневмонія, водночас вони мали недостатню чутливість. Визначення в дітей названих проявів вказує на прогресування ВІЛ-інфекції, що вимагає екстреного обстеження методом ПЛР для верифікації діагнозу та визначення оптимального терміну призначення АРТ.

  2. Для ВІЛ-позитивних дітей, інфікованих внаслідок реалізації перинатального контакту з ВІЛ, які мали повільнопрогресуючий перебіг захворювання, порівняно з дітьми, що мали перинатальний контакт із ВІЛ, але виявилися неінфікованими, притаманними були генералізована лімфаденопатія, затяжна діарея, відставання в прибавці маси тіла. Однак чутливість цих симптомів виявилася недостатньою для прогнозування інфікованості дітей ВІЛ.

  3. Найбільш чутливими та специфічними ознаками, які можуть використовуватися для ранньої діагностики СНІДу в перинатально інфікованих ВІЛ дітей, виявилися підвищені відсоткові рівні Т-хелперів пам’яті (CD3+CD4+CD45RO+) до 44,54±1,52% та знижені до 626,35±45,33/мм3 абсолютні рівні цих клітин; знижені відсоткові й абсолютні рівні Т-хелперів, у яких має місце утворення TNF-, до 20,01±0,58% та 377,62±22,47/мм3 відповідно; а також знижені до 0,005±0,005 pg/ml сироваткові рівні IL-7. Ознакою швидкого прогресування ВІЛ-інфекції є підвищення функціональної активності Т-хелперів 2 типу, на що вказують підвищені до 2,59±0,11% відсоткові рівні Т-хелперів, у яких відбувається продукція IL-10.

  4. Функціональне відновлення імунної системи на тлі АРТ супроводжується посиленням формування лімфоцитів пам’яті, які експресують CD45RO до 858,50±29,23/мм3, активацією Т-хелперів 1 типу та пригніченням Т-хелперів 2 типу, на що вказують підвищені рівні Т-хелперів у яких відбувається внутрішньоклітинна продукція IFN- до 27,98±1,14% та 682,72±20,89/мм3, та знижені відсоткові й абсолютні рівні Т-хелперів, у яких відбувається внутрішньоклітинна продукція IL-10 до 1,52±0,06% та 30,36±0,86/мм3 відповідно.

  5. Під час вирішення питання щодо початку проведення АРТ та оцінки її ефективності в перинатально інфікованих ВІЛ дітей доцільно використовувати визначення не лише клінічних проявів та показників абсолютного вмісту Т-хелперів, але й дослідження функціонального стану Т-лімфоцитів. Виявлення в дитини, яка має клінічні прояви І–ІІ стадії ВІЛ-інфекції, змін функціональних показників, що відповідають швидкопрогресуючому перебігу захворювання, вказують на несприятливий прогноз і вимагають невідкладного початку АРТ.

  6. Умовами розвитку повільнопрогресуючого перебігу ВІЛ-інфекції є підвищені відсоткові рівні Т-цитотоксичних лімфоцитів пам’яті (CD3+CD8+CD45RO+) до 49,18±1,83%, а також підвищені абсолютні та відсоткові рівні Т-хелперів, у яких відбувалася внутрішньоклітинна продукція TNF- до 25,81±0,96% та 650,25±28,71/мм3, і відсоткові рівні Т-хелперів, у яких відбувалася внутрішньоклітинна продукція IFN- до 8,65±0,53% в поєднанні із підвищеними до 2,59±0,29 pg/ml рівнями MIP1a та IL 7 до 0,56±0,18 pg/ml.

  7. Зміни функціонального стану Т-лімфоцитів випереджають появу клінічних проявів, зниження рівнів Т-хелперів при розвитку швидкопрогресуючого перебігу ВІЛ-інфекції в перинатально інфікованих дітей.

  8. Ко-інфікування ВІЛ-позитивних дітей, які мають прояви III та IV клінічних стадій ВІЛ-інфекції, HSV та CMV призводить до порушення балансу в системі Т-хелперів 1 та 2 типу, на що вказують підвищені абсолютні рівні Т-хелперів, які продукували інтерферон гамма до 108,83±9,04/мм3 у CMV-позитивних пацієнтів та знижені рівні цих клітин до 70,11±5,27/мм3 у пацієнтів, ко-інфікованих HSV.

Публікації автора:

  1. Чернишова Л.І., Самарін Д.В. Кандидозна інфекція у дітей, Нова Книга, 2005, 180с. (Пошук та опрацювання літератури, підготовка до друку.)

  2. Чернишова Л.І, Самарін Д.В., Волоха А.П., Лапій Ф.І., Комар С.В., Глущенко О.В., Рубан З.В. Особливості інфекційного синдрому у ВІЛ-інфікованих дітей в Україні // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 13, книга 2, Київ 2004. – 683с.; с.433–439. (Пошук та опрацювання літератури, участь у спостереженні за хворими, статистичний аналіз матеріалу, формулювання висновків, підготовка публікації до друку.)

  3. Чернишова Л.І., Самарін Д.В., Комар С.В. ВІЛ-інфекція у дітей (лекція) // Современная педиатрия. – 2004. – №1(2). – С.97–101. (Пошук та опрацювання літератури, підготовка статті до друку.)

  4. Чернишова Л.І., Самарін Д.В., Глущенко О.В., Комар С.В. Своєчасне визначення дебюту ВІЛ-інфекції/СНІДу у дітей першого року життя – шлях до підвищення ефективності антиретровірусної терапії // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 14, книга 1, Київ 2005. – 780с.; с.723–727. (Розробка ідеї дослідження, участь в спостереженні за хворими та нагромадженні інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, участь у підготовці висновків.)

  5. Самарін Д.В., Чернишова Л.І., Донський Б.В. Значення експресії активаційних молекул CD69 на поверхні Т-лімфоцитів для прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 15, книга 2, Київ 2006. – 839с.; с.531–535. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  6. Самарін Д.В. Значення внутрішньоклітинної продукції інтерферону гамма у ВІЛ-інфікованих дітей // Ліки України. – 2007. – №113. – С.64–68. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  7. Самарін Д.В., Чернишова Л.І., Чернишов В.П. Можливості прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у перинатально інфікованих дітей шляхом визначення експресії ізоформ поверхневого рецептора CD45 на поверхні Т-лімфоцитів // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 16, книга 2, Київ 2007. – 928с.; с.856-860. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  1. Самарін Д.В. Особливості внутрішньоклітинної продукції інтерферону гамма CD3+CD4+ лімфоцитами у перинатально інфікованих ВІЛ дітей в залежності від проведення ВААРТ // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 16, книга 1, Київ 2007. – 966с.; с.786–791. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  2. Самарін Д.В. Стан формування Т-лімфоцитів пам’яті у дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів // Ліки України. – 2007. – №114. – С.76–80. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  3. Самарін Д.В. Підвищені рівні внутрішньоклітинної продукції фактору некрозу пухлин альфа Т-хелперами у перинатально інфікованих ВІЛ дітей з повільнопрогресуючим перебігом хвороби // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 16, книга 4, Київ 2007. – 928с.; с.604–609. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  4. Самарін Д.В. Особливості ураження імунної системи при ВІЛ-інфекції у дітей і можливості прогнозування перебігу захворювання та відповіді на антиретровірусну терапію // Современная педиатрия. – 2007. – №4(17). – С.132–134. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  5. Самарін Д.В. Стан внутрішньоклітинної продукції фактору некрозу пухлин альфа Т-хелперами у дітей з швидко- та повільнопрогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції // Ліки України. – 2007. – №115–116. – С.55–57. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  6. Самарін Д.В. Можливість оцінки ефективності високоактивної антиретровірусної терапії у дітей шляхом визначення активності Т-хелперів 1/2 типу // Biomedical and Biosocial Antropology. – 2008. – №10. – С.32–34. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  7. Самарін Д.В. Формування Т-лімфоцитів пам’яті у ВІЛ-позитивних дітей з прогресуючим перебігом інфекції // Современная педиатрия. – 2008. – №1(18). – С.93–97. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  8. Самарін Д.В. Особливості балансу Т-хелперів 1 та 2 типу у дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2008. – Т.8, №1–2 (21–22). – С.359–362. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  9. Самарін Д.В. Значення визначення сироваткових рівнів MIP 1 альфа та IL 7 у перинатально інфікованих ВІЛ дітей // Ліки України. – 2008. – №2(118). – С.26–30. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  10. Самарін Д.В. Визначення сироваткових рівнів МІР-1-альфа та IL-7 у перинатально інфікованих ВІЛ дітей для оцінки ефективності антиретровірусної терапії // Сімейна медицина. – 2008. – №2(24). – С.14–18. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  11. Самарін Д.В. Дослідження зв’язку між сироватковими рівнями IL-7 та CD4+ Т-лімфоцитів у перинатально інфікованих ВІЛ дітей // Український медичний альманах. – 2008. – №1. – С.207–209. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  12. Самарін Д.В. Значення визначення балансу Т-хелперів 1 типу та Т-хелперів 2 типу для прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 17, книга 4, Київ 2008. – 499с.; с.400–405. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  13. Самарін Д.В. Клініко-імунологічні особливості ВІЛ-інфекції у дітей // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 17, книга 3, Київ 2008. – 439с.; с.341–345. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  14. Самарін Д.В. Вплив інфікованості цитомегаловірусом на прогресування ВІЛ інфекції у перинатально інфікованих дітей // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 17, книга 2, Київ 2008. – 932с.; с.679–683. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  15. Самарін Д.В. Клініко-анамнестичні особливості дітей з швидко прогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика випуск 17, книга 1, Київ 2008. – 953с.; с.356–361. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  16. Чернишова Л.І., Самарін Д.В. Клінічні особливості розвитку СНІДу у перинатально ВІЛ інфікованих дітей // Современная педиатрия. – 2009. – №2(24). – С.123–128. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  17. Самарін Д.В. Патент України на корисну модель №36669 „Спосіб прогнозування розвитку СНІДу у дітей” (Розробка формули патенту, підготовка та оформлення заявки.)

  18. Комар С.В., Кравченко О.М., Римаренко Н.В., Самарін Д.В., Чернишова Л.І., Щербинська А.М. Клінічний протокол з лікування опортуністичних інфекцій та ВІЛ-асоційованих захворювань у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей // МОЗ України, 2007, 172с. (Пошук та опрацювання літератури, підготовка до друку).

  19. Самарін Д.В., Чернишова Л.І. Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я „Прогнозування швидкого прогресування ВІЛ-інфекції у перинатально інфікованих ВІЛ дітей раннього віку” №244 – 2008. (Пошук та опрацювання літератури, формулювання ідеї, проведення спостереження за пацієнтами, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку).

  20. Самарін Д.В., Чернишова Л.І. Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я „Моніторинг ефективності антиретровірусної терапії у ВІЛ-інфікованих дітей” №245 – 2008. (Пошук та опрацювання літератури, формулювання ідеї, проведення спостереження за пацієнтами, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку.)

  21. Чернишова Л.І., Волоха А.П., Комар С.В., Самарін Д.В. Сучасні підходи до лікування ВІЛ-інфекції у дітей // Сучасні можливості лікування ВІЛ-інфекції, СНІДУ та опортуністичних інфекцій 30 травня – 1 червня 2000 року м. Київ с. 49–50. (Спостереження за хворими, статистичне опрацювання матеріалу, участь у підготовці публікації.)

  22. Самарін Д.В., Чернишова Л.І., Глущенко О.В., Комар С.В. Експресія активаційних маркерів на лімфоцитах у ВІЛ-інфікованих дітей // Ліки України. – 2004. – №9(86). – С.23 (Спостереження за хворими, статистичне опрацювання матеріалу, участь у підготовці публікації.)

  23. Самарін Д.В., Юхименко О.О., Чернишова Л.І. Особливості перебігу локальних форм кандидозної інфекції у ВІЛ-інфікованих дітей // Перинатологія та педіатрія №1/2, частина 2. – 2005 р. – с.38–39. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  24. Самарін Д.В., Чернишова Л.І., Чернишов В.П., Юхименко О.О., Костючик А.В. Значення функціональних показників імунної системи для діагностики вторинних імунодефіцитів у дітей (на прикладі ВІЛ-інфекції) // Матеріали VI Всеукраїнської науково-практичної конференції „Питання імунології в педіатрії – сучасні підходи до імунопрофілактики та імунотерапії у дітей”. Київ 25–26 вересня 2006 р. – с.26. (Участь у розробці ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  25. Самарин Д.В., Чернышова Л.И., Чернышов В.В., Юхименко О.А. Экспрессия антигенов главного комплекса гистосовместимости II класса (HLA-DR+) у ВИЧ-инфицированных детей // Материалы пятого Российского конгресса «Современные технологии в педиатрии и детской хирургии», 24–26 октября 2006 года С.73–74. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  26. Самарін Д.В., Чернишова Л.І., Чернишов В.П., Юхименко О.О., Костючик А.В. Значення експресії CD45RA/RO на CD3+CD4+ лімфоцитах у дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів // Тези VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні питання педіатрії”, присвяченої пам’яті члена-кореспондента НАН, АМН України, РАМН професора В.М. Сідельникова, м.Київ 16-18 листопада 2006р. – с.79. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  27. Самарін Д.В. Сучасні можливості дослідження внутрішньоклітинної продукції цитокінів Т-хелперами для прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей // Перинатологія і Педіатрія. – №3(31) частина 2. Матеріали VIІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Питання імунології в педіатрії. Дніпропетровськ 31 жовтня – 1 листопада 2007 р. – с.36. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  1. Самарін Д.В. Можливість прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції та визначення ефективності високоактивної антиретровірусної терапії (ВААРТ) у дітей за внутрішньоклітинною продукцією інтерферону гамма Т-хелперами // Тези доповідей науково-практичної конференції з міжнародною участю „Вчені майбутнього”, м.Одеса 15–16 жовтня 2007 р. – С.199–200. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  2. Volokha A.P., Chernyshova L.I., Komar S.V., Raus I.V., Glushchenko E.V., Samarin D.V. Treatment of HIV-infected children in Kiev, Ukraine // 23rd Annual meeting of the European society for paediatric infectious diseases – ESPID, Valencia, Spain, May 18-20, 2005. – P.73. (Участь у розробці ідеї дослідження, участь у спостереженні за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  3. Самарін Д.В. Можливість оцінки ефективності високоактивної антиретровірусної терапії у дітей шляхом визначення активності Т-хелперів 1/2 типу // Науково-практична конференція „Актуальні питання фармакотерапії у загальній практиці – сімейній медицині”, м.Вінниця 8–9 листопада 2007 р. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)

  4. Чернишова Л.І., Самарін Д.В. ВІЛ-інфекція у дітей (прогнозування перебігу та антиретровірусної терапії) // IV науково-практична конференція з міжнародною участю „Проблемні питання лікування дітей”, м. Київ 21–22 лютого 2008 р. (Розробка ідеї дослідження, спостереження за хворими, нагромадження інформації, статистичний аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.)