Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Макєєв Валентин Федорович. Клініка, діагностика та концептуальні основи ортопедичних заходів у комплексному лікуванні дефектів та деформацій зубо-щелепної системи хворих з незрощеннями верхньої губи та піднебіння : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Макєєв В.Ф. Клініка, діагностика та концептуальні основи ортопедичних заходів у комплексному лікуванні дефектів та деформацій зубо-щелепної системи хворих з незрощеннями верхньої губи та піднебіння. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Державна установа "Інститут стоматології АМН України”, Одеса, 2008.

Дисертацію присвячено новому вирішенню науково-практичної проблеми стоматології щодо комплексного ортопедичного та ортодонтичного лікування та реабілітації пацієнтів з природженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння від народження до зрілого віку.

Встановлено, що застосування запропонованих методів та технологічних процесів виготовлення спеціальних ортопедичних конструкцій забезпечують з перших днів народження дитини з незрощеннями відновлення фізіологічних функцій харчування та дихання, а у старшому віці мовотворення та естетики.

Надання ортопедичної допомоги таким хворим повинно бути комплексним та етапним, залежно від віку дитини та послідовності хірургічних втручань із закриття незрощень.

Розпрацьовані практичні рекомендації з використання результатів дослідження можуть бути широко застосовані у центрах з надання медичної допомоги хворим із природженими вадами обличчя та ортодонтичних кабінетах стоматологічних поліклінік.

У дисертаційній роботі подано нове вирішення актуальної проблеми сучасної стоматології, яка полягає у встановленні нових підходів до надання стоматологічної ортопедичної допомоги та впровадження єдиної системи реабілітації хворих з природженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння.

  1. На підставі вивчення динаміки розвитку щелеп у 1861 дитини з нормогнатичним прикусом у віці від 4-х до 13-ти років встановлено, що ширина верхнього зубного ряду в області ікол збільшується від 28,2±1,2 мм у чотири роки до 31,6±3,5 мм у 13 років; в області премолярів – з 36,0±1,41 мм до 38,3±2,9 мм відповідно, в області перших молярів – з 54,7±0,18 у сім років до 50,2±2,2 мм у 13 років. Довжина верхньої щелепи та довжина зубного ряду піддаються значно більш інтенсивному розвитку. Так, довжина верхньої щелепи у чотири роки складає 31,0±3,56 мм, а в 13 років – 45,4±2,6 мм, довжина зубного ряду у 4 роки складає 83,0±3,8 мм, а в 13 років – 105±4,2 мм. Аналогічні зміни відбуваються і на нижній щелепі. Для динаміки розвитку верхньої щелепи у довжину характерним є пік інтенсивного росту між 6-м та 8-м роками.

  2. Вивчення профілю обличчі 271 дитини з нормогнатичним прикусом у віці від 8-ми до 16 років методом фотометрії із застосуванням запропонованих нами коефіцієнтів дозволило виділити п’ять варіантів будови профілю обличчя у залежності від відношення точок pogonion (Рg), labium superior (ls), labium inferior (li) до лінії Simon та лінії Dreytus, що повинно враховуватися при плануванні та здійсненні ортодонтичного лікування.

  3. Вивчення особливостей розвитку зубо-щелепних деформацій у дітей із природженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння засвідчили, що у дітей з ненаскрізними незрощеннями піднебіння, обстежених до операції, істотні деформації зубних дуг верхньої губи не виявлені. Спостерігаються лише незначні відхилення, пов'язані з аномалією прорізування окремих зубів і дефектами зубних рядів. У дітей з цією же формою незрощення після операції, деформації верхніх зубних дуг більш виражені. Відзначається їхнє звуження, але форма зубної дуги у загальному зберігається. Проте, починаючи з 10-річного віку настає звуження зубного ряду верхньої щелепи в ділянці премолярів і зубна дуга набуває "ліроподібної" форми. Зуби часто розташовуються аномально, підсилюючи деформацію. У хворих з однобічними наскрізними неоперованими незрощеннями піднебіння у віці 7 років спостерігається розширення зубної дуги у ділянці перших постійних молярів на боці незрощення при збереженні її ширини на рівні інших зубів наближено до норми. У віці 11 років настає звуження зубної дуги на боці незрощення на рівні іклів та її розширення з двох боків на рівні перших молярів. Найбільш типовою деформацією у хворих з однобічними незрощеннями піднебіння після операцій є звуження верхніх зубних дуг, більше виражене на боці незрощення, особливо у старших дітей. Найбільш виражена деформація зубного ряду виявлена у сагітальній площині, яка характеризується зменшенням довжини щелепи у сагітальному напрямку і яка посилюється з віком дитини, незалежно від форми незрощення. Недорозвинення верхньої щелепи за сагіталлю за нормально розвиненої нижньої щелепи створює у дітей із незрощеннями деформацію прикусу за нозологічною формою "хибна прогенія" у комбінації з аномальним розташуванням, найчастіше, фронтальної групи зубів та звуженням зубного ряду. Досить часто така патологія супроводжується ретенцією зубів (іклів, премолярів) та наявністю надкомплектних зубів або адентією.

  4. Дефекти та деформації зубо-щелепної системи виявлені у 100% дітей з природженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння, зосереджені на верхній та на нижній щелепах, характеризуються поєднаністю та складними їх формами; серед аномалій прикусу, які діагностовані у 82,5% дітей із природженими незрощеннями, найрозповсюдженішими є несправжня прогенія (45,2%) та однобічний косий прикус (19,4%).

  5. На підставі анатомічного та гістологічного дослідження 96 видалених при лікуванні хворих надкомплектних зубів визначені їх форми та частота зустрічаємості: шипоподібні (44,8%), горбкуваті (23,8%), долотоподібні (13,7%), зуби, які не відрізняються за будовою від звичайних (8,4%), шишкоподібні (4,2%), зрощені або розщеплені (4,2%), зуб у зубі (0,9%), що дозволило запропонувати клінічну класифікацію їх проявів у ротовій порожнині.

  6. Для забезпечення отримання об’єктивної інформації про стан зубо-щелепної системи дітей із незрощеннями верхньої губи та піднебіння та оптимізації лікувальної допомоги таким хворим напрацьовано, апробовано та впроваджено у практичну роботу низку оригінальних пристосувань, технологічних процесів, приладів та апаратів медико-технічного призначення, які дозволили забезпечити високий рівень реабілітації таких хворих та покращити якість їхнього життя.

  7. Результати проведених досліджень, засвідчують. що лікувально-реабілітаційний період надання ортопедичної та ортодонтичної допомоги хворим із природженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння доцільно поділити на три етапи:

ортопедичні заходи у хворих із природженими незрощеннями верхньої губи і піднебіння у перші шість місяців після народження;

ортопедичні заходи у хворих із природженими незрощеннями верхньої губи і піднебіння у віці від шести місяців до хірургічного закриття дефекту піднебіння;

ортодонтична та ортопедична допомога хворим із природженими незрощеннями верхньої губи і піднебіння від часу хірургічного закриття дефекту до повної протетичної корекції деформацій.

Кожний з етапів характеризується своїми цільовими установками та своїми особливостями і об’ємами надання такої допомоги.

Публікації автора:

  1. Апаратурно-хірургічне лікування ретенції зу6ів / В.Ф. Макєєв, М.С. Драгомирецька, І.М. Готь [та ін.] // Новини стоматології. – 1995. – № 1-2 (2-3). – С.53-56. Автором виконано ортодонтичне лікування ретенції зубів та аналітичне узагальнення отриманих результатів, написаний текст статті.

  2. Оцінка біосумісності сплавів Х25Н19 та інпал при внутрішньом’язовій імплантації в експерименті / В.Ф. Макєєв, А.Ю. Кордіяк, Є.Г. Ткаченко [та ін.] // Новини стоматології. – 1995. – № 4. – С. 7 – 10. Автором здійснена аналітична оцінка результатів експериментального дослідження, написана частина тексту.

  3. Макєєв В.Ф. Металічні зв’язки як адгезивні системи з’єднання сплавів для протезування з композитними матеріалами / В.Ф. Макєєв, Л.М. Мунтян, О.М. Бордовський // Новини стоматології. – 1997. – № 1 (10). – С. 44 – 49. Автором проведена порівняльна оцінка отриманих результатів дослідження, написаний текст статті.

  4. Макєєв В.Ф. Досвід застосування композитних матеріалів для виготовлення штучних коронок та мостоподібних протезів / В.Ф. Макєєв, А.М. Бордовський, Р.В. Підлісний // Новини стоматології. – 1998. – № 4 (17). – С. 13 – 16. Автору належить організація та аналіз результатів дослідження.

  1. Макєєв В.Ф. Покривні протези в ортопедичному лікуванні хворих з природженим незрощенням губи і піднебіння / В.Ф. Макєєв, П.В. Щерба, Г.В. Олійник // Новини стоматології. – 2001. – № 3. – С. 19 – 23. Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та опрацьовані висновки, написана частина тексту.

  2. Макєєв В.Ф.Функціональне дослідження середовища порожнини рота у пацієнтів із металевими зубними протезами / В.Ф. Макєєв, А.Ю. Кордіяк, Я.Ф. Ємчик// Український стоматологічний альманах. – 2002. – № 2. – С. 25 – 26. Автором здійснено аналітичне узагальнення отриманих результатів та висновки, написана частина тексту.

  3. Структура особистості та невротичні симптоми у пацієнтів при глосалгії та стомалгії / В.Ф. Макєєв, А.Ю. Кордіяк, О.О. Фільц [та ін.] // Acta Medica Leopoliencia. – 2002. – VIII. – № 1. – С. 7 – 11. Автором опрацьована стоматологічна складова дослідження, написана частина тексту.

  4. Обгрунтування мультидисциплінарного підходу в лікуванні та реабілітації пацієнтів з синдромом гіпогідротичної ектодермальної дисплазії / В.Ф. Макєєв, М.М. Угрин, І.М. Готь [та ін.] // Новини стоматології. – 2005. – №1 (42). – С. 63 – 66. Здобувачем, у складі колективу авторів, обґрунтований комплексний підхід до лікування, написана частина тексту.

  5. Макєєв В.Ф. Надкомплектні зуби як причина деформації зубних рядів / В.Ф. Макєєв, Ю.О. Риберт, Н.В. Пилипів // Новини стоматології. – 2005. – №3(44). – С. 67 – 72. Автором проведені клінічні та морфологічні дослідження, їх аналіз та зроблені висновки, написаний текст статті.

  6. Литые культевые вкладки и стандартные активные штифтовые конструкции в сравнительном аспекте / В.Ф. Макеев, В.А. Годованый, А.И. Годована [та ін.] // Современная стоматология. – 2006. – № 2 (34). – С. 144 – 149. Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та зроблені висновки, написана частина тексту.

  7. Макєєв В.Ф. Пристрої та методики отримання відбитків верхньої щелепи у пацієнтів із природженими та набутими дефектами піднебіння / В.Ф. Макєєв, Т.Ю. Неміш // Новини стоматології. – 2006. – №2(47). – С. 24 – 29. Автором проведена клінічна апробація пристроїв, написана частина тексту.

  8. Макєєв В.Ф. Результати обстеження та аналіз причин виникнення дефектів зубних рядів у дітей / В.Ф. Макєєв, Т.Ю. Зосім // Вісник стоматології. – 2007. – №1. – С. 45 – 48. Автором проведений аналіз отриманих результатів обстеження.

  9. Макєєв В.Ф. Особливості лікування мезіального зміщення бокових зубів верхньої щелепи / В.Ф. Макєєв, О.Р. Заяць, З.Р. Ожоган // Український стоматологічний альманах. – 2007. – № 2. – С. 64. Автором узагальнені матеріали дослідження.

  10. Макєєв В.Ф.Частота зубо-щелепних аномалій та стан гігієни порожнини рота у школярів м. Львова / В.Ф. Макєєв, Б.М. Мірчук, О.Б. Завойко // Вісник стоматології. – 2007. – № 3. – С. 32 – 34. Автором проведений аналіз отриманих даних.

  11. Макєєв В.Ф. Дослідження металів і мікроструктури зубопротезних сплавів на основі благородних металів / В.Ф. Макєєв, О.К. Когут // Современная стоматология. – 2007. – № 4. – С. 116 – 118. Автором здійснено керівництво проведеного дослідження та його аналіз.

  12. Макєєв В.Ф. Ортопедична реабілітація хворих з дефектами та деформаціями зубо-щелепної системи, зумовленими незрощеннями піднебіння / В.Ф.Макєєв // Дентальні технології. – 2007. – № 4. – С. 88 – 91.

  13. Макєєв В.Ф. Особливості формування зубних рядів у дітей віком від 4 до 13 років / В.Ф. Макєєв // Вісник стоматології. – 2007. – № 5. – С. 74 – 82.

  14. Макєєв В.Ф. Загальні закономірності формування зубо-щелепних деформацій у хворих з незрощеннями верхньої щелепи та піднебіння до та після оперативного лікування /В.Ф. Макєєв // Вісник стоматології. – 2007. – №6. – С. 50-59.

  15. Макєєв В.Ф. Характеристика зубо-щелепних деформацій у дітей із незрощеннями верхньої щелепи та піднебіння / В.Ф.Макєєв // Український стоматологічний альманах. – 2007. – № 6. – С. 49 – 54.

  16. Макєєв В.Ф. Особливості будови нижньої частини обличчя у дітей з нормогнатичним прикусом за даними фотостатометрії / В.Ф. Макєєв // Вісник стоматології. – 2008. – №1. – С. 77-81.

  17. Макєєв В.Ф. Ортопедичні заходи у комплексному лікуванні та реабілітації хворих з незрощеннями верхньої щелепи та піднебіння / В.Ф. Макєєв // Український стоматологічний альманах. – 2008. – № 1. – С. 31 – 33.

  18. Макєєв В.Ф. Формування та стимуляція функції відновленого після уранопластики піднебіння у хворих із вродженими незрощеннями / В.Ф. Макєєв // Современная стоматология. – 2008.– № 1. – С. 208 – 211.

  19. Макєєв В.Ф. Особливості виготовлення та застосування обтураторів і ортодонтичних апаратів з м’якою еластичною підкладкою при лікуванні дітей з незрощеннями верхньої щелепи та піднебіння / В.Ф. Макєєв, Т.Ю. Неміш // Вісник стоматології. – 2008. – № 2. – С. 77-82. Автору належить здійснення аналізу матеріалів дослідження.

  20. А.с. № 835438. Обтуратор для нёба / В.Ф. Макеев, Е.В. Гоцко, И.М. Готь. – Приоритет от 11.07.1979.

  21. А.с. № 1242154. Способ изготовления сьёмных зубных протезов с двухслойным базисом / В.Ф.Макеев, Л.П.Бойко, Э.Я.Варес. – Приоритет от 03.07.1984.

  22. А.с. № 1695910. Устройство для получения слепков при врождённых или приобретённых дефектах нёба / В.Ф.Макеев, Т.Ю.Немиш. – Приоритет от 17.05.1989, зарегистрирован 8.08.1991.

  23. А.с. № 1412769. Стоматологический осветитель / В.Ф. Макеев, А.Ф. Кожухарь. – Приоритет от 10.06.1986.

  24. А.с. № 1431750. Прибор для оптической термообработки / В.Ф. Макеев, А.Ф. Кожухарь, Б.В. Кириченко, Ю.Б. Омельяненко. – Приоритет от 25.02.1986.

  25. Пат. № 39064, Україна, МПК7 А61С13 / 00.А Внутрішньокореневий штифт / Макєєв В.Ф., Годований В.О., Гогаєв К.О., Атаманенко В.М., Кочерга М.Ф., Сєнніков О.М.. – Заявл. 23.02.2001; опубл.15.05.2001; Бюл.№ 4.

  26. Атлас мікроанатомії органів ротової порожнини / О.Д. Луцик, В.Ф. Макєєв, А.Й. Ященко, О.Є. Завадка, Ю.В. Макєєва, Ю.Я. Кривко. – Вид-во НАУТІЛУС. – 1999. – 208 с. Здобувач є автором розділів "Розвиток лиця і первинної ротової порожнини", "Розвиток вторинної ротової порожнини" та "Основи гнатології".

  27. Штифтові конструкції в ортопедичній стоматології. Частина 2. Модифіковані гвинтові штифтові конструкції та литі коренево-куксові вкладки. Експериментально-клінічне дослідження / В.Ф. Макєєв, В.О. Годований, О.Я.Судова [та ін] // Новини стоматології. – 2001. – № 4 (29). – С. 14-19. Автору належить опрацювання результатів експериментальних досліджень та їх узагальнення, написання частини тексту.

  28. Макєєв В.Ф. Клінічні втрати форми та лінійних розмірів кулькоподібних атачментів у процесі користування покривними протезами / В.Ф. Макєєв, П.В. Щерба // Новини стоматології. – 2004. – № 4 (41). – С. 39 – 41. Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та опрацьовані висновки, написана частина тексту.

  29. Оптична стерилізація в стоматології / В.Ф. Макєєв, О.З. Готра, О.Т. Кожухар [та ін.] // Новини стоматології. – 2006. – № 3 (48). – С. 63-66. Автором напрацьовані медичні завдання та медичні вимоги, здійснено експериментальне дослідження, написана частина тексту.

  30. Гальванічні процеси в порожнині рота та їх вплив на організм людини. Частина І. Активність поверхні металевих зубних протезів та електрохімічні реакції при взаємодії метал – ротова рідина / В.Ф. Макєєв, А.Ю. Кордіяк, Л.Г. Горох [та ін.] // Новини стоматології. – 1999. – № 4. – С. 74 – 78. Здобувачем аналітично опрацьовані отримані результати та здійснено їх узагальнення, написана частина тексту.

  31. Макеев В.Ф. Применение вестибуло-нёбных пластинок при ортопедическом лечении новорожденных с несращением нёба / В.Ф. Макеев // Стоматология.- 1977. - № 4. - С. 61 – 63.

  32. Overdenture Treatment of Patients with Cleft Ralate-Related Jaw Deformation.European Prosthodontic Association: 25th Annual Conference in collaboration with Czech Association of Prosthetic Dentistry and Czech Dental Chamber ["Prostchodontic Yesterday and Tomorrow"]. – Prague. – 2001. – P.82. Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та зроблені висновки.

  33. In Vitro Survival Rate of Teeth Restored with Different Post-and-Core Systems.European Prosthodontic Association: Proc. 25th Annual Conference in collaboration with Czech Association of Prosthetic Dentistry and Czech Dental Chamber ["Prostchodontic Yesterday and Tomorrow"]. – Prague,2001. – P.82. Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та зроблені висновки.

  34. Перекрывающие протезы – альтернативные варианты использования / П.В. Щерба, В.Ф. Макеев, Н.Р. Ключковская [и др.] // Зубное протезирование. – 2003. – № 1 (2). – С. 18 – 25. Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та зроблені висновки.

  35. Макеев В.Ф. Ортопедические мероприятия в комплексном лечении и реабилитации больных с вродженными незаращениями нёба : методические рекомендации / В.Ф. Макеев. – Львов, 1981. – 15 с.

  36. Особенности формирования зубных дуг у детей в возрасте 4-13 лет: информационное письмо / [Макеев В.Ф ., Чучмай Л.Д., Завойко Л.Н. и др.] – Киев,1983. – 6 с. (Вып.42 по проблеме "Стоматология").

  37. Применение термопластических материалов в ортопедической стоматологии: информационное письмо / [Макеев В.Ф., Варес Э.Я., Мартинек Б.А. и др.] . – Киев, 1984. – 6 с. (Вып. 14. по проблеме "Стоматология").

  38. Изготовление обтурирующих ортодонтических аппаратов с эластической подкладкой: информационное письмо / Макеев В.Ф., Немиш Т.Ю., Бойко Л.П. и др.] – Киев, 1990. – 4 с. (Вып. 1 по проблеме "Стоматология").