Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Бугерчук Олександр Вікторович. Клініко-експериментальне обгрунтування методу попередньої діагностики несприйняття до акрилових пластмас при повторному протезуванні знімними конструкціями зубних протезів: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Івано- Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2003.



Анотація до роботи:

Бугерчук О.В. Клініко-експериментальне обгрунтування методу попередньої діагностики несприйняття до акрилових пластмас при повторному протезуванні знімними конструкціями зубних протезів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія.

Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню проблеми діагностики ускладнень, які виникають при протезуванні дефектів зубних рядів знімними пластинковими протезами, – протезних стоматитів.

В експерименті вивчено вплив мономеру акрилових пластмас, з яких виготовляють знімні протези, на організм піддослідних тварин та запропоновано схему моделювання у них алергічної реакції на мономер.

Досліджено стан факторів гуморального імунітету (IgG, IgA, IgM у фракціях сироваткового білка ДЕФ у ПААГ та цитокінів прозапального ряду – IL-1, IL-6, TNF-) у пацієнтів із знімними пластинковими протезами та вивчено їх характерні зміни у хворих на протезний стоматит. На основі виявлених імунологічних зрушень обгрунтовано, розроблено та клінічно апробовано методику прогнозування протезних стоматитів у осіб, які звертаються з приводу повторного знімного протезування. Використання запропонованої методики, поряд із застосуванням ряду профілактичних заходів, дозволить уникнути розвитку алергічних протезних стоматитів при повторному протезуванні хворих знімними пластинковими протезами.

У дисертаційній роботі наведене вивчення імунологічних показників у осіб, лікованих знімними конструкціями зубних протезів із акрилових пластмас, їх аналіз та порівняння у пацієнтів без ускладнень після протезування і хворих з протезними стоматитами; на основі виявлених закономірностей динаміки досліджуваних показників розроблено та впроваджено в практичну охорону здоров’я методику прогнозування розвитку алергічної реакції у протезоносіїв на акрилові пластмаси при повторному протезуванні.

  1. Вивчення впливу мономеру акрилової пластмаси на організм піддослідних тварин виявило його токсичну дію, що проявляється характерними змінами гістологічної будови підлеглих тканин навколо місця введення. Отримані результати дозволяють стверджувати, що у відповідь на перше введення розчину мономеру у щурів розвивається явище сенсибілізації, яке при наступному контакті з антигеном зумовлює розвиток алергічної реакції. Це підтверджується даними гістологічного дослідження, яке виявило притаманні алергічному процесу зміни в підлеглих тканинах і регіонарних вузлах лімфатичної системи.

  2. Проведені клінічне та лабораторне (із застосуванням імунологічних досліджень) обстеження пацієнтів вказують, що протезування дефектів зубних рядів знімними конструкціями зубних протезів на основі акрилових пластмас у близько 28% хворих викликає ускладнення, що проявляються в порожнині рота як протезний стоматит. Це супроводжується вираженою імунологічною реакцією організму внаслідок його сенсибілізації компонентами пластмаси.

  3. У хворих з алергічними протезними стоматитами розвиваються характерні зміни з боку якісного та кількісного складу імуноглобулінів у фракціях сироваткового білка ДЕФ у ПААГ. Це в першу чергу зростання кількості IgG (1,61±0,11 г/л) та поява IgM (0,26±0,11 г/л) у фракції крупнопористого гелю, зменшення загальної кількості IgA (1,89±0,35 г/л), але найбільш показовим є зниження рівнів IgG у фракціях 27 і 26 до відповідно 0,40±0,08 г/л і 0,07±0,05 г/л.

  4. Вивчення титрів цитокінів у сироватці крові пацієнтів I групи дозволяють стверджувати, що для хворих на протезний стоматит характерним є різке підвищення їх рівнів до 154,70±0,13 пг/мл (IL-1), 18,06±0,26 пг/мл (IL-6) та 160,28±2,17 пг/мл (TNF-).

  5. Проведення пацієнтам імунологічних досліджень перед повторним протезуванням знімними конструкціями дозволяє запідозрити у них розвиток ускладнень алергічного характеру, якщо досліджувані імунологічні показники визначаються поза критичними значеннями, передбаченими розробленою методикою прогнозування алергічних протезних стоматитів.

  6. Запропонована методика дозволяє у 90,5% випадків передбачити виникнення алергічних протезних стоматитів у пацієнтів, що звертаються з приводу повторного протезування знімними пластинковими протезами, а також заздалегідь розпочати у сумнівних пацієнтів ряд корегуючих заходів, спрямованих на профілактику даних ускладнень.

Публікації автора:

  1. Бугерчук О.В., Рожко М.М., Михайленко Т.М. Стан факторів гуморального імунітету у хворих з акриловими протезними стоматитами // Галицький лікарський вісник. – 1998. - №4. – С. 11-13. Здобувач провів підбір пацієнтів, клініко-лабораторне їх обстеження, статистичну обробку та узагальнення результатів, сформулював висновки. Співавтор професор Рожко М.М. здійснював корегування результатів роботи. Співавтор Михайленко Т.М. допомагала при наборі пацієнтів та підготовці статті до друку.

  1. Бугерчук О.В., Рожко М.М. Деякі показники гуморального імунітету у пацієнтів з явищами несприйняття до акрилових пластмас знімних протезів // Вісник стоматології. – 2000. – №5. – С.80-81. Здобувач виконав збір матеріалу, імунологічні обстеження, статистичну обробку даних, сформулював обговорення результатів і висновки. Співавтор професор Рожко М.М. допомагав в узагальненні результатів.

  2. Бугерчук О.В. Рівень імуноглобулінів G у фракціях сироваткового білка хворих, які користуються знімними конструкціями зубних протезів // Галицький лікарський вісник. – 2001. – №2. – С. 80-82.

  3. Рожко М.М., Кирилюк М.І., Левко В.П., Бугерчук О.В. Потреба в знімних видах зубних протезів у людей похилого віку регіону Прикарпаття // Актуальні проблеми медицини. Матеріали та тези конференції, присвяченої 50-річчю визволення Вінницького обласного госпіталю для інвалідів війни. – Вінниця, 1996. – С.173. Здобувачем проведено збір матеріалу, літературний пошук, статистичну обробку та узагальнення результатів, підготовлено матеріали до друку. Співавтор професор Рожко М.М. сформулював ідею. Співавтор Кирилюк М.І. приймав участь у трактуванні результатів. Співавтор Левко В.П. допомагав на етапі проведення дослідження.

  4. Бугерчук О.В., Михайленко Т.М., Проць І.М., Парасюк Г.З., Штурмак В.М. Об’єктивізація методів діагностики несприйняття до акрилових пластмас // Тези доповідей 65-ої конференції студентського наукового товариства. – Івано-Франківськ, 1996. – С. 14. Автором проведено літературний пошук, сформульовано висновки та підготовлено статтю до друку. Співавтор Михайленко Т.М. допомагала у формулюванні заключення. Співавтори Проць І.М. та Парасюк Г.З. допомагали на етапі проведення досліджень. Співавтор Штурмак В.М. допомагав при підготовці тез до публікації.

  5. Рожко М.М., Павленко О.В., Кирилюк М.І., Бугерчук О.В. До питання застосування об’єктивних методів дослідження при виявленні станів несприйняття до акрилових пластмас // Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні. Матеріали доповідей наукової конференції 20 травня 1996 р. – Полтава. – С. 336. Здобувачем сформульовано актуальність роботи, проведено підбір літератури, аналіз результатів дослідження та підготовлено статтю до друку. Співавтори професор Рожко М.М. та професор Павленко О.В. допомагали у редагуванні висновків. Співавтором Кирилюком М.І. відредаговано заключення.

  6. Левко В.П., Рожко М.М., Орнат Г.С., Бугерчук О.В. Вплив елеутерокока на покращення адаптаційного процесу при користуванні знімними конструкціями зубних протезів // Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні. Матеріали доповідей наукової конференції – Полтава, 1996. – С. 228. Автор сформулював актуальність роботи та висновки, провів експериментальні дослідження та аналіз отриманих результатів. Співавтор Левко В.П. приймав участь у проведенні досліджень. Співавтор професор Рожко М.М. допомагав на етапі вибору методики. Співавтор Орнат Г.С. допомагала в узагальненні результатів та оформленні статті до публікації.

  7. Бугерчук О.В., Рожко М.М., Михайленко Т.М., Івасюк О.М., Локота Є.Ю. Несприйняття до акрилових пластмас: причини, клініка, методи діагностики // Питання ортопедичної стоматології. Збірник наукових праць. – Полтава, 1997. – С. 8-10. Автор провів пошук літератури, узагальнення результатів, сформулював висновки та підготував статтю до друку. Співавтор професор Рожко М.М. здійснював корегування результатів роботи. Співавтором Михайленко Т.М. проведено редагування статті. Співавтори Івасюк О.М. та Локота Є.М. приймали участь у формулюванні висновків та підготовці статті до публікації.

  8. Бугерчук О.В., Рожко М.М., Орнат Г.С., Онуфрак І.Д. Стан деяких факторів гуморального імунітету у хворих, які користуються знімними конструкціями зубних протезів // Актуальні проблеми ортопедичної стоматології та ортодонтії. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Полтава, 2000. – С. 9. Автором проведено літературний пошук, сформульовано актуальність роботи та висновки, проведено імунологічні обстеження пацієнтів, узагальнення результатів. Співавтор професор Рожко М.М. надавав консультативну допомогу при трактуванні результатів. Співавтор Орнат Г.С. приймала участь у зборі матеріалу та узагальненні отриманих даних. Співавтором Онуфрак І.Д. проведено підготовку статті до друку.

  9. Бугерчук О., Онуфрак І., Парасюк Г. Стан факторів гуморального імунітету у хворих з явищами несприйняття до акрилових пластмас знімних протезів // VI Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених. Матеріали конгресу. – Тернопіль:Укрмедкнига, 2002. – С. 325. Автором проведено клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз результатів досліджень, сформульовано висновки. Співавтором Онуфрак І. проведено публікацію тез. Співавтор Парасюк Г.З. допомагала при підборі пацієнтів і узагальненні результатів.

  10. Деклараційний пат. 39509А Україна, G01N33/561. Спосіб прогнозування виникнення протезного стоматиту у хворих, які користуються знімними пластинчатими протезами із акрилових пластмас: Декларац. пат. на винахід 39509А Україна, G01N33/561 / Бугерчук О.В., Рожко М.М., Василюк М.Д. – Заявл. 22.09.2000; Опубл. 15.06.2001; Бюл. №5, 2001. Здобувачу належить ідея винаходу, визначальною є участь у його розробці та описі; проведено збір та аналіз матеріалу, оформлено його до друку. Співавторам належить консультативна допомога.

  11. Деклараційний пат. 49437А Україна, G01N33/50. Спосіб діагностики алергічного протезного стоматиту у пацієнтів із знімними пластинчатими протезами: Декларац. пат. на винахід 49437А Україна, G01N33/50 / Бугерчук О.В., Орнат Г.С., Обідняк В.З., Рожко М.М., Ожоган З.Р., Островський М.М. – Заявл. 07.12.2001; Опубл. 16.09.2002; Бюл. №9, 2002. Здобувачу належить ідея, визначальною є участь у розробці та описі винаходу; проведено збір та аналіз матеріалу, оформлено його до друку. Співавтори Орнат Г.С. та Обідняк В.З. надавали допомогу при зборі матеріалу. Співавтори професор Рожко М.М. та доцент Ожоган З.Р. надавали консультативну допомогу при формулюванні основних положень. Співавтором Островським М.М. проведено консультацію при виконанні досліджень та трактуванні результатів.