Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Обідняк Василь Зіновійович. Клініко-експериментальне обгрунтування удосконаленої технології виготовлення повних знімних протезів на нижній щелепі: Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Івано-Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2002. - 194 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 144-177.



Анотація до роботи:

Обідняк В.З. Клініко-експериментальне обгрунтування удосконаленої технології виготовлення повних знімних протезів на нижній щелепі. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія.

Івано-Франківська державна медична акдемія; Івано-Франківськ, 2003.

У дисертації систематизовано погляди щодо проблеми ортопедичного лікування пацієнтів із повною втратою зубів; проведено епідеміологічне дослідження з метою виявлення активної потреби у протезуванні мешканців м. Івано-Франківська та області. На підставі математичного моделювання (шляхом вирішення рівнянь другого роду) обгрунтовано оптимальний профіль беззубого альвеолярного відростка нижньої щелепи. Проведено комплексне фізико-хімічне та токсико-гігієнічне дослідження матеріалу “Біогерм” із наступним використанням його для реконструкції атрофованого альвеолярного відростка. На основі клінічних, рентгенологічних та імунологічних методів обстеження встановлено ефективність використання удосконаленої технології виготовлення повних знімних протезів на нижню щелепу.

1. У дисертаційній роботі подано теоретичне обгрунтування та нове клінічне вирішення наукового питання по протезуванню хворих із повною відсутністю зубів на нижній щелепі шляхом створення сприятливих умов для фіксації протезів із реконструкцією альвеолярного відростка матеріалом „Біогерм”, що підвищує жувальну ефективність, зменшує період адаптації до протезів, збільшує терміни користування ними та нормалізує показники імунологічної реактивності порожнини рота.

2. На підставі проведеного епідеміологічного дослідження виявлено, що:

– розповсюдженість повної втрати зубів у населення зростає з віком внаслідок інволютивних процесів, збільшення числа захворювань пародонту та ускладнень карієсу, супроводжується недосконалістю методів виготовлення повних знімних протезів, особливо на нижній щелепі;

– методи відновлення зубного ряду із використанням незнімних конструкцій на імплантатах мають обмежені покази.

3. Дані епідеміологічного обстеження мешканців м.Івано-Франківська та області свідчать про наявну значну потребу в протезуванні повними знімними протезами, особливо у віковій групі після 55 років (61,9±0,2%). Внаслідок складних анатомо-клінічних умов для протезування на нижній щелепі відмічено велику кількість ускладнень (у 78,4% обстежених осіб).

4. Особливості клінічної архітектоніки протезного ложа нижньої щелепи зумовлюють механіко-математичні розрахунки навантажень в системі протез-протезне ложе для моделювання покращання умов фіксації і стабілізації повного знімного протезу.

5. На основі проведених токсико-морфологічних досліджень в експерименті на біологічній моделі встановлено, що досліджуваний біостабільний поліуретан не володіє біодеструкцією, не викликає асептичного запалення з боку оточуючих тканин, не чинить подразнюючої та сенсибілізуючої дій, є нетоксичним. Це дозволяє запропонувати його для використання в якості алопластичного матеріалу при ремоделюванні порушень клінічної архітектоніки альвеолярної частини нижньої щелепи.

6. Клінічне впровадження вдосконаленої технології лікування при повній відсутності зубів на нижній щелепі із використанням матеріалу “Біогерм” свідчить про збільшення терміну користування протезами, поліпшення показників жувальної ефективності, нормалізацію місцевих (рівень імуноглобулінів і цитокінів в ротовій рідині) та загальних (CD3+, CD4+, CD8+, CD19+) чинників імунітету.

Публікації автора:

1. Обідняк В.З. Динаміка рівнів лізоциму ротової рідини хворих із повною втратою зубів в процесі протезування їх повними знімними протезами із використанням імплантанту “Біогерм” //Галицький лікарський вісник. -2001. -№4. -С.78-80.

2. Обідняк В.З. Цитокіновий профіль ротової рідини хворих із повною втратою зубів в процесі протезування їх повними знімними протезами із використанням імплантатів //Український медичний альманах. -2001. -№4. -С.118-121.

3. Обідняк В.З., Галатенко Н.А. Токсико–морфологічні дослідження матеріалу для ремоделювання альвеолярного відростка // Український медичний альманах. -2002. -№2. -С.58-60.

Здобувачем проведено токсико-морфологічні дослідження, статистичну обробку одержаних результатів, узагальнення їх та формулювання висновків. Співавтором надана допомога на етапі опанування методикою проведення експериментальних досліджень і уточнення трактування результатів.

4. Обідняк В.З., Ожоган З.Р. Використання методики моделювання альвеолярного паростка при повній відсутності зубів //Матеріали науково-практичної конференції «Нові методики та технології в ортопедичній стоматології». -Львів, 1999.- С.56-57.

Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури та результатів досліджень. Участь співавтора полягає у наданні допомоги в оформленні тезів до публікації.

5. Обідняк В.З., Ожоган З.Р. Рівні секреторного імуноглобуліну А (sIgA) та лізоциму у змішаній слині пацієнтів при повній втраті зубів //Матеріали V науково-практичної конференції Українського наукового товариства .-Київ, 2000. –С.65.

Участь Обідняка В.З. є основною і полягає у виборі теми, проведенні огляду літератури, опрацюванні даних, написанні тезів. Співавтор надавав допомогу при коректуванні тезів.

ПАТЕНТ

1. Обідняк В.З., Ожоган З.Р., Павленко О.В. Спосіб протезування беззубих щелеп із використанням імплантата “Біогерм” //Деклараційний патент України на винахід № 40982 А від 07.2001.