Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Руда Ірина Володимирівна. Клініко-епідеміологічні та антропогенетичні аспекти карієсу зубів у практично здорових міських підлітків України : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Івано-Франківський держ. медичний ун-т. - Івано-Франківськ, 2006.



Анотація до роботи:

Руда І.В. Клініко-епідеміологічні та антропогенетичні аспекти карієсу зубів у практично здорових міських підлітків України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Івано-Франківський державний медичний університет МОЗ України, Івано-Франківськ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню зв’язку особливостей стану зубів, ротової рідини, мікрофлори порожнин рота, антропометричних, соматотипологічних та дерматогліфічних показників з розвитком карієсу зубів у практично здорових міських підлітків Подільського регіону України.

Автором уперше вивчено показники стоматологічного статусу, фізико-біохімічні властивості ротової рідини, мікрофлору порожнини рота та особливості антропометричних та соматотипологічних показників; встановлені кореляційні зв’язки між мікрофлорою порожнини рота, антропогенетичними показниками та інтенсивністю карієсу зубів у практично здорових міських підлітків з різними рівнями інтенсивності карієсу зубів. Розроблені дискримінантні моделі схильності до різних рівнів інтенсивності карієсу зубів у практично здорових міських підлітків.

У дисертаційній роботі подано вирішення науково-практичної задачі, яка полягає у встановленні за допомогою аналізу показників стоматологічного статусу, фізико-біохімічних, мікробіологічних та антропогенетичних показників факторів ризику виникнення карієсу зубів у практично здорових міських підлітків Подільського регіону України, з урахуванням яких розроблені дискримінантні моделі схильності до різних рівнів інтенсивності карієсу зубів, що є необхідним для його своєчасної профілактики.

1. У дівчаток і хлопчиків з різними рівнями КПВ на тлі різного ступеня ураженості окремих зубів карієсом встановлено, що каріозним процесом найбільш інтенсивно вражались верхні та нижні перші моляри (до 80-90%). При аналізі поширеності карієсу на окремих поверхнях зубів верхньої і нижньої щелеп при різних рівнях КПВ встановлено, що карієс вражав у більшості випадків апроксимальні поверхні різців і ікол, а в премолярах і молярах – жувальні поверхні. Відсоток пролікованих зубів у всіх обстежених групах підлітків не перевищував 50 %.

2. У підлітків обох статей із більш високим рівнем інтенсивності карієсу зубів встановлено зниження рівня резистентності емалі зубів до карієсу та гігієни порожнини рота; зниження рН ротової рідини; збільшення в’язкості ротової рідини; збільшення загального кальцію і зменшення загального фосфору в ротовій рідині.

3. У підлітків обох статей при різних рівнях КПВ встановлена найбільша (40-80 %) частота виявлення Str. mutans, St. epidermidis, St. aureus, N. perflava, лактобактерій, Сandida аlbicans, Вorrelia buccalis. Усі інші види мікроорганізмів виявлялись у 10-30% випадків у хлопчиків і дівчаток із різними рівнями КПВ. Встановлено зростання частоти виявлення окремих карієсогенних штамів мікроорганізмів (Str. mutans, Str. mіtіs, St. aureus, лактобактерій) при більш високих рівнях інтенсивності карієсу зубів як у хлопчиків, так і в дівчаток. Найбільша частота виявлення всіх мікроорганізмів відмічалась при кількісному складі 104-106 КУО/мл у всіх обстежених груп підлітків.

4. Встановлені достовірні переважно прямопропорційні слабкі і середньої сили зв’язки (r=від 0,23 до 0,41) між загальною інтенсивністю карієсу зубів і частотою виявлення стрептококів (Str. mutans, Str. mіtіs) у підлітків обох статей та лактобактерій у дівчаток. При розподілі інтенсивності карієсу зубів на різні рівні інтенсивності каріозного процесу показано збільшення достовірних переважно прямопропорційних середньої сили кореляційних зв’язків (r=від 0,31 до 0,46) між високим рівнем КПВ та частотою виявлення окремих стрептококів (Str. mutans, Str. mіtіs, Str. salivarius, Str. faecalis), лактобактерій як у хлопчиків, так і в дівчаток.

5. У хлопчиків із більш високим рівнем інтенсивності карієсу зубів за абсолютними показниками встановлено зменшення м’язового, кісткового і жирового компонентів тіла за рахунок зменшення габаритних, поздовжніх, обхватних розмірів верхніх і нижніх сегментів тіла, поперечних розмірів тіла, ширини дистальних епіфізів верхніх і нижніх кінцівок та товщини шкірно-жирових складок у верхніх і нижніх сегментах тіла, тобто на фоні феномену астенізації та грацилізації в практично здорових хлопчиків підліткового віку відмічається зростання ураженості зубів карієсом.

6. У дівчаток із більш високим рівнем інтенсивності карієсу зубів встановлено збільшення м’язового і кісткового компонентів тіла за рахунок достовірного збільшення габаритних розмірів тіла, обхватних розмірів верхніх сегментів тіла, поперечних розмірів тіла, поздовжніх розмірів та ширини дистальних епіфізів верхніх і нижніх кінцівок та зменшення жирового компоненту тіла за рахунок достовірного зменшення товщини шкірно-жирових складок у нижніх сегментах тіла, що вказує на прискорення соматичного розвитку, тобто феномену акселерації.

7. У дівчаток встановлені численні достовірні прямопропорційні (r=від 0,19 до 0,32), переважно слабкі, кореляції між загальною інтенсивністю карієсу та більшістю антропометричних та соматотипологічних розмірів тіла; достовірні оберненопропорційні слабкі зв’язки (r=від -0,19 до -0,26) з товщиною шкірно-жирових складок. При розподілі інтенсивності карієсу на різні рівні КПВ однонаправленої динаміки змін кореляційних зв’язків з антропометричними і соматотипологічними показниками не встановлено. У хлопчиків, незалежно від рівня КПВ, зв’язки були суттєво нижчі, ніж у дівчаток, у більшості випадків не достовірні.

8. Встановлені малочисельні достовірні прямопропорційні (r=від 0,19 до 0,31) та оберненопропорційні (r=від -0,19 до -0,31), переважно слабкі, кореляційні зв’язки між загальною інтенсивністю карієсу зубів та пальцевими і долонними дерматогліфічними показниками в міських підлітків обох статей. При розподілі підлітків за різними рівнями інтенсивності карієсу встановлено суттєве зростання сили достовірних, як прямих (r=від 0,33 до 0,56), так і зворотних (r=від -0,35 до -0,45) кореляційних зв’язків.

9. Розроблені та науково-обгрунтовані дискримінантні моделі схильності до різних рівнів інтенсивності карієсу зубів у практично здорових підлітків різної статі в залежності від особливостей будови і розмірів тіла та дерматогліфічних показників, з урахуванням апріорної перевірки їх роботи, є адекватними і доцільними для використання в поліклінічних дитячих стоматологічних закладах Подільського регіону України для раннього прогнозу низького і високого рівнів інтенсивності карієсу зубів у міських підлітків різної статі.

Публікації автора:

1. Поліщук І.В. Стан мікрофлори порожнини рота здорових підлітків Подільського регіону та її зв’язок з індексними показниками КПВ і гігієни порожнини рота //Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2001.- №2.- С.345-347.

2. Антропометрична та соматотипологічна характеристика практично здорових міських підлітків обох статей української етнічної групи /Мороз В.М., Гунас І.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Сарафінюк П.В., Арашина О.П., Безрукова Н.Ю., Борейко Т.І., Василик В.С., Власенко М.В., Костенко М.П., Поліщук І.В., Чайка Г.В., Шапаренко Є.Г., Ясько В.В. //Вісник морфології.- 2002.- №1.- С.131-147. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, аналізі літератури, статистичній обробці матеріалу. Співавтори надавали консультативну допомогу).

3. Поліщук І.В., Кулигіна В.М., Димніч Л.О. Епідеміологія фізико-біохімічних властивостей ротової рідини у міських соматично здорових підлітків Подільського регіону //Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского: “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”.- 2002.- Т.138, Ч.3.- С. 81-82. (Здобувачем зібраний матеріал, проаналізована література, проведена статистична обробка матеріалу. Співавтори надавали консультацію при аналізі результатів).

4. Особливості дерматогліфічних показників у міських здорових підлітків різної статі /Клімас Л.А., Сарафинюк П.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Антонець Т.І., Арашина О.П., Борейко Т.І., Власенко М.В., Василик В.С., Поліщук І.В., Чайка Г.В., Хмель Л.Л., Шапаренко Є.Г. //Biomedical and Biosocial Аnthropology.- 2003.- №1.- С.15-22. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, аналізі, статистичній обробці матеріалу, описанні отриманих результатів. Співавтори готували матеріал до друку).

5. Поліщук І.В., Кулигіна В.М. Стан індексної оцінки порожнини рота у міських соматично здорових підлітків Подільського регіону //Вісник проблем біології і медицини.- 2003.- Вип.3.- С. 98-99. (Здобувачем зібраний матеріал, проаналізована література, проведена статистична обробка, зроблені узагальнення. Співавтор коригувала текст ).

6. Взаємозв’язок інтенсивності карієсу зубів із кількісними та якісними показниками пальцевої та долонної дерматогліфіки у практично здорових підлітків /Руда І.В., Клімас Л.А., Рудий Ю.Й., Кухар І.Д., Козлов В.О., Гумінський Ю.Й. //Вісник морфології.- 2005.- Т.11, №1.- С.123-128. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, аналізі літератури, провела статистичну обробку матеріалу. Співавтори надавали консультативну допомогу).

7. Особливості ураженості карієсом окремих груп зубів та їх поверхонь у практично здорових підлітків Подільського регіону України при різних рівнях інтенсивності карієсу зубів /Гунас І.В., Руда І.В., Кухар І.Д., Рудий Ю.Й. //Biomedical and Biosocial Аnthropology.- 2005.- №5.- С. 77-81. (Здобувачем зібраний матеріал, проаналізована література, проведена статистична обробка матеріалу. Співавтори надавали консультативну допомогу).

8. Прогнозування ризику виникнення карієсу зубів в залежності від будови тіла і показників пальцевої і долонної дерматогліфіки у підлітків різної статі /Гунас І.В., Руда І.В., Даценко Г.В., Шевчук Ю.Г., Дмітрієв М.О. //Biomedical and Biosocial Аnthropology- 2005.- №6.- С. 77-81?? (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проаналізована література, проведена статистична обробка матеріалу й узагальнення, підготовлено статтю до друку. Співавтори надали консультацію при аналізі результатів).

9. Руда І.В., Кухар І.Д. Особливості антропометричних та соматотипологічних параметрів тіла у практично здорових міських підлітків з різними рівнями інтенсивності карієсу зубів //Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2005.- №1.- С.129-134. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, аналізі літератури; провела статистичну обробку матеріалу. Співавтор коригував текст).

10. Состояние микрофлоры полости рта здоровых подростков Подольского региона и ее связь с индексными показателями КПУ и гигиены полости рта /Кулыгина В.Н., Полищук И.В., Алексеева Е.Г., Дымнич Л.А., Гаджула Н.Г. //Материалы IV международного конгресса по интегративной антропологии.- Спб.: издательство СПБГМУ, 2002.- С.205-206. (Здобувачем зібраний матеріал, проаналізована література, проведена статистична обробка матеріалу, зроблені узагальнення. Співавтори надавали консультативну допомогу).

11. Поліщук І.В. Фізико-біохімічні властивості ротової рідини у міських соматично здорових підлітків Подільського регіону //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні технології лікування та профілактики ортодонтичних та ортопедичних хворих”.- Вінниця, 2003.- С.68.

12. Особливості дерматогліфічних показників у міських здорових осіб чоловічої та жіночої статі підліткового й юнацького віку /Сарафинюк Л.А., Прокопенко С.В., Клімас Л.А., Сарафинюк П.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Арашина О.П., Антонець Т.І., Власенко М.В., Борейко Т.І., Якубовська Є.Ф., Ясько В.В., Чайка Г.В., Поліщук І.В., Беляєв Е.В., Камінська Н.А., Безрукова Н.Ю., Василик В.С., Лукіна Н.Ю., Зорич Д.Б., Хмель Л.Л., Шапаренко Є.Г. //Biomedical and Biosocial Аnthropology.- 2004.- №2.- С.76. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, аналізі літератури, статистичній обробці матеріалу, описанні отриманих результатів та підготовці матеріалу до друку. Співавтори надавали консультативну допомогу).

13. Особливості антропометричних і соматотипологічних показників у міських здорових осіб чоловічої та жіночої статі підліткового й юнацького віку /Сарафинюк Л.А., Прокопенко С.В., Клімас Л.А., Сарафинюк П.В., Кириченко І.М., Белік Н.В., Гудзевич Л.С., Арашина О.П., Антонець Т.І., Власенко М.В., Борейко Т.І., Якубовська Є.Ф., Ясько В.В., Чайка Г.В., Поліщук І.В., Беляєв Е.В., Камінська Н.А., Безрукова Н.Ю., Василик В.С., Лукіна Н.Ю., Зорич Д.Б., Хмель Л.Л., Шапаренко Є.Г. //Вісник морфології.- 2004.- Т.10, №1.- С.52-53. (Здобувач брала участь у зборі матеріалу, аналізі літератури, статистичній обробці матеріалу. Співавтори надавали консультативну допомогу).