Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Тілігузова Наталя Андріївна. Клініко-лабораторне обгрунтування диференційованого застосування препаратів-адаптогенів рослинного походження в комплексному лікуванні хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2003.



Анотація до роботи:

Тілігузова Н.А. Клініко-лабораторне обгрунтування диференційованого застосування препаратів-адаптогенів рослинного походження в комплексному лікуванні хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2002.

У дисертаційній роботі на основі комплексних клінічних, цитобіофізичних та біохімічних досліджень вперше доведено, що при лікуванні хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит "Біотрит" виявляє властивості адаптогену завдяки протизапальній, антиоксидантній, мембранотропній та біостимулюючій діям на тканини пародонта, прояви яких не залежать від способу застосування – місцевого, перорального, парентерального. Поєднання різних способів введення препарату потенціюють їхню дію.

Цитобіофізичний експрес-метод визначення ЕКРЯ КБЕ може слугувати для виявлення індивідуальної чутливості хворих до лікарських препаратів, а також дозволяє оцінювати і прогнозувати терапевтичну ефективність подальшого лікування при використанні цього засобу. Встановлена пряма залежність між чутливістю КБЕ до препарату та об’єктивними пародонтальними індексами і клінічними симптомами.

Запропоновано патогенетично обгрунтовані схеми комплексного лікування хронічного катарального гінгівіту і генералізованого пародонтиту з використанням рослинного адаптогену "Біотриту" і показання щодо його диференційованого застосування. Це дозволило поліпшити ефективність лікування, скоротити його терміни та підвищити строки стійкої ремісії.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної медичної задачі, спрямованої на підвищення ефективності комплексного лікування хронічного катарального гінгівіту і генералізованого пародонтиту шляхом патогенетично обгрунтованого диференційованого застосування нового вітчизняного препарату-адаптогену рослинного походження "Біотрит".

1. В патогенезі хронічного катарального гінгівіту і генералізованого пародонтиту встановлено важливе значення порушення електрокінетичних властивостей КБЕ, підвищення процесів ПОЛ і зниження активності ФАС. Характер і ступінь вираженості цих змін повязані з особливостями клінічного перебігу патологічного процесу в тканинах пародонта. Про це свідчить суттєве (р<0,001) зниження показника ЕКРЯ КБЕ з 61,36±1,73% до 45,93±0,87% при ХКГ, до 40,12±0,90% при ГП I ступеня, до 33,78±0,81% при ГП I-II ступеня, підвищення МДА з 0,013±0,001 мкмоль/мл до 0,112±0,009 мкмоль/мл при ХКГ, до 0,225±0,021 мкмоль/мл при ГП I ступеня, до 0,329±0,027 мкмоль/мл при ГП I-II ступеня і зниження Гл-пероксидази з 0,590±0,040 мкмоль/мл до 0,230±0,010 мкмоль/мл при ХКГ, до 0,260±0,015 мкмоль/мл при ГП I ступеня, до 0,200±0,012 мкмоль/мл при ГП I-II ступеня.

2. Встановлена висока інформативність цитобіофізичного показника – ЕКРЯ КБЕ для визначення індивідуальної чутливості хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит до препаратів-адаптогенів, для розробки схем диференційованого лікування і прогнозування його подальшої ефективності при лікуванні захворювань пародонта.

3. Виявлені особливості у хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит рівня адаптаційних реакцій і змін структурно-функціональних властивостей клітинних мембран букального епітелію, співвідношення ПОЛ/ФАС та стану місцевого імунітету порожнини рота є обгрунтуванням для диференційованого використання в комплексному лікуванні хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит препаратів із властивостями адаптогенів.

4. Комплексне лікування хворих на хронічний катаральний гінгівіт і генералізований пародонтит з використанням адаптогенного препарату рослинного походження "Біотрит" забезпечує ефективні безпосередні клінічні результати з повним усуненням запальних явищ в тканинах пародонта в більш короткі терміни в порівнянні з загальновідомим засобом адаптогенної дії – "Екстрактом алое": при ХКГ – на 20% (р<0,02), при ГП I ступеня – на 32,8% (р<0,001), при ГП I-II ступеня – на 28,1% (р<0,001). Позитивні клінічні результати супроводжуються нормалізацією співвідношення показників ПОЛ/ФАС і підсиленням неспецифічного захисту та електрокінетичних властивостей клітин букального епітелію.

5. Запропонований диференційований підхід до застосування адаптогенів в комплексному лікуванні хронічного катарального гінгівіту і генералізованого пародонтиту сприяє тривалій стійкій ремісії, перешкоджає прогресуванню запального процесу в тканинах пародонта і позитивно впливає на його перебіг.

6. Висока ефективність запропонованих методів лікування підтверджується позитивною динамікою клінічних, біохімічних та цитобіофізичних показників у 97% хворих на хронічний катаральний гінгівіт і 96,7% хворих на генералізований пародонтит, що свідчить про обґрунтованість диференційованого використання різних шляхів введення препарату-адаптогену "Біотрит" і надає право рекомендувати ці методи для впровадження в стоматологічну практику.

Публікації автора:

1. Волик Н.А. Биогенные стимуляторы в лечении воспалительных заболеваний пародонта // Вісник стоматології. – 1998. - № 2. – С. 22-26.

2. Волик Н.А., Белоклицкая Г.Ф., Стефанов А.В., Макаренко О.А. Влияние биогенных стимуляторов – экстракта алоэ и биотрита – на процессы пероксидации липидов в слюне при воспалительных заболеваниях пародонта // Укр. біохімічний журн. – 1999. – Т. 71, № 5. – С. 90-93.

Здобувач особисто проводила клініко-лабораторне обстеження і лікування хворих, забір ротової рідини для біохімічних досліджень, брала участь в аналізі одержаних результатів, написанні статті.

3. Белоклицкая Г.Ф., Телигузова Н.А. Определение индивидуальной чувствительности больных с заболеваниями пародонта к лекарственному препарату на основе изменения электрокинетических свойств клеточных ядер буккального эпителия // Современная стоматология. – 2002. - № 3. – С. 60-63.

Участь здобувача полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів.

4. Волик Н.А., Белоклицкая Г.Ф. Новый адаптоген "Биотрит" в комплексном лечении заболеваний пародонта // Вісник стоматології. – 2000. - № 5. – С. 28-30.

Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз клінічних і статистичних даних, написання статті.

5. Волик Н.А. Оценка пародонтопротекторных свойств липина и биотрита // Вісник стоматології. – 1996. - № 5. – С. 359-361.

6. Волік Н.А., Білоклицька Г.Ф. Застосування препаратів біогенних стимуляторів у комплексному лікуванні запальних захворювань пародонта //Матеріали I (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України. – К., 1999. – С. 182-183.

Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, аналіз результатів, написання статті.

7. Белоклицкая Г.Ф., Новикова М.А., Волик Н.А. Динамика электрокинетических свойств клеток буккального эпителия при заболеваниях пародонта, леченных антиоксидантами // Сборник тезисов I Респ. конф. "Современная стоматология и челюстно-лицевая хирургия". – К., 1998. – С. 23-24.

Автору належить участь у проведенні клініко-лабораторних досліджень і аналізі одержаних результатів, що стосуються препарату "Біотрит", написанні статті.

8. Белоклицкая Г.Ф., Волик Н.А. Метод оценки ЭКС КБЭ как критерий эффективности лечения заболеваний пародонта и слизистой оболочки полости рта // Труди Всеукр. науково-практичної конф. лікарів-стоматологів "Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування". – Полтава, 1996. – С. 105-106.

Участь здобувача полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів.

9. Білоклицька Г.Ф., Новікова М.А., Позднякова Л.І, Волік Н.А., Почтар В.М. Тест-система оцінки фізіологічного стану організму по ЕКВ КБЕ в стоматології //Труди VI Конгресу світової федерації Украінських лікарських товариств. – Одеса, 1996.– С. 193.

Здобувач приймала участь у проведенні лабораторних досліджень, аналізі одержаних результатів.

10. Патент України № 40330 А МПК 7 А61К35/78. Спосіб лікування запальних захворювань пародонта /Волік Н.А., Білоклицька Г.Ф., Левицький А.П. – Заяв. 11.12.2000. Опубл. 16.07.2001 //Промислова власність. Офіційний бюлетень № 6. – С. 39-40.

Особисто автором розроблена формула винаходу, проведено патентний пошук і оформлена патентна документація.